BIBLIOGRAFIJA 2009 ZA SFERU 2010

Kutak za opsesivno-kompulzivne

Moderators: Tomislav Sakic, davors

Aleksandar Ziljak
Ancient
Posts: 959
Joined: 09 Apr 2004, 18:42

BIBLIOGRAFIJA 2009 ZA SFERU 2010

Unread post by Aleksandar Ziljak »

Evo jednog romana, kasnije ću zaboraviti:

Ivan Balenović: Princ Humorabi od Plusopotamije / SysPrint / Zagreb, veljača 2009.

Ovo je podebela knjiga, po svemu sudeći fantasy za djecu. Koliko sam pročitao, autor je rođen 1938, vojvođanski Hrvat, urednik u novosadskom Dnevniku do diferencijacije. Roman je u Srbiji imao prvo izdanje 1992, kad je dosta dobro primljen, ali je ovo sada dorađeno i smatra se konačnom verzijom. Spada li to pod Pravilnik ili ne, neka odluči Komisija.

Ali, ako ne kao roman, onda u kategoriji ilustracije u boji. Radio ih je Ivan Pantić, osim korica, knjiga sadrži 7-8 kolor ilustracija na po dvije stranice. Svakako treba uzeti u obzir!
A. Ziljak
User avatar
davors
Ancient
Posts: 795
Joined: 19 Aug 2003, 01:51
Location: Pazin
Contact:

Re: BIBLIOGRAFIJA 2009 ZA SFERU 2010

Unread post by davors »

Kad smo već počeli, evo još:

- istrakonska zbirka 2009: "Treća stvarnost" (POU Pazin, 2009.)
- Jadranka Bukovica: "Nepoznati u svemiru", roman (Nova knjiga Rast, Zagreb 2009.)


BTW, je li taj Balenović isti koji je kao "Alen Bović" objavio "Metastaze"?
*Istria is a state of mind*
Aleksandar Ziljak
Ancient
Posts: 959
Joined: 09 Apr 2004, 18:42

Re: BIBLIOGRAFIJA 2009 ZA SFERU 2010

Unread post by Aleksandar Ziljak »

davors wrote:Kad smo već počeli, evo još:

- istrakonska zbirka 2009: "Treća stvarnost" (POU Pazin, 2009.)
- Jadranka Bukovica: "Nepoznati u svemiru", roman (Nova knjiga Rast, Zagreb 2009.)


BTW, je li taj Balenović isti koji je kao "Alen Bović" objavio "Metastaze"?
Za istrakonsku zbirku, bilo bi komisiji možda dobro da ovdje postaš cijeli sadržaj.

A na pitanje: mislim da ne. Ovaj živi u Vojvodini.
A. Ziljak
Aleksandar Ziljak
Ancient
Posts: 959
Joined: 09 Apr 2004, 18:42

Re: BIBLIOGRAFIJA 2009 ZA SFERU 2010

Unread post by Aleksandar Ziljak »

Evo, UBIQ 4 po karticama:

Praksa:
Milena Benini: Vilinska krv - 32
Zoran Pilić i Dario Rukavina - 19,5 kb - 15
Ed Barol: Uski put - 49
Biljana Mateljan: Ispjevati zoru - 7
Mladen Kopjar - Izvadak - 10
Gordana Kokanović-Krušelj - Pahomijev paradoks - 16
Lidija Beatović - Posljednji dani Ivana Groznog - 14
Nada Mihaljević: Sastanak s Nikolajem Volginom - 43
Sanja Tenjer - Brana - 27
Marijo Glavaš: Baba - 11
Marko Fančović: Kraljičina elegija - 8
Veronika Santo - Badnjak, 1994. - 11

Teorija:
Miodrag Milovanović: Kratak prilog za istoriju srpske naučne fantastike - 55
Darko Suvin: O žarištima za razumijevanje SF-a - 29
A. Ziljak
User avatar
ratchet
Ancient
Posts: 879
Joined: 19 Aug 2007, 21:04

Re: BIBLIOGRAFIJA 2009 ZA SFERU 2010

Unread post by ratchet »

Kud ste navalili?
Kad sam slao priču imala je 90118 znakova s razmacima. Što bi bilo taman 50 kartica i sića. Jel to bilo neko kraćenje prije objavljivanja? I svrstava li je to u priče umjesto u novele? :scratch:
Ovo pitam zbog toga što mi je bilo isprva čudno kad sam vidio da je Zoran dobio sferu za novelu, nisam je se sjećao s popisa novela. Sad sam vidio da ima 37 kartica. Aj sad, koji je tu sistem? Znam da se obično novela računa od 40 kartica a Sfera računa novelu od 50 valjda, a priču od 10-50. :zbunj:
Čovjek je u potpunosti za religiju sve dok ne posjeti neku istinski religioznu zemlju. Nakon toga se svim srcem odjednom zalaže za kanalizaciju, mehanizaciju i zajamčenu minimalnu plaću.
Aldous Huxley
User avatar
Nazir
Ancient
Posts: 917
Joined: 09 Aug 2006, 16:41

Re: BIBLIOGRAFIJA 2009 ZA SFERU 2010

Unread post by Nazir »

Zoran je tu nagradu dobio iako po kriterijima kartica nije spadala u novelu. No, po kriterijima broja likova, razrade radnje i sl. u biti tamo spada. No, mozd bolje da to neki strucniji clan zirija objasni :kava:
Aleksandar Ziljak
Ancient
Posts: 959
Joined: 09 Apr 2004, 18:42

Re: BIBLIOGRAFIJA 2009 ZA SFERU 2010

Unread post by Aleksandar Ziljak »

ratchet wrote:Kud ste navalili?
Kad sam slao priču imala je 90118 znakova s razmacima. Što bi bilo taman 50 kartica i sića. Jel to bilo neko kraćenje prije objavljivanja? I svrstava li je to u priče umjesto u novele? :scratch:
Ovo pitam zbog toga što mi je bilo isprva čudno kad sam vidio da je Zoran dobio sferu za novelu, nisam je se sjećao s popisa novela. Sad sam vidio da ima 37 kartica. Aj sad, koji je tu sistem? Znam da se obično novela računa od 40 kartica a Sfera računa novelu od 50 valjda, a priču od 10-50. :zbunj:
Ovo bi bilo za raspravu u drugom topicu, ali da, nekih stilskih uređenja je bilo, pokresano je par suvišnih rečenica, pogotovo onih koje referiraju na osobnu elektroniku koja već danas nije nikakvo čudo, etc. To ju je valjda smanjilo.
A. Ziljak
Dagi
Skriboman
Posts: 2320
Joined: 13 Mar 2004, 00:57
Location: Zagreb
Contact:

Re: BIBLIOGRAFIJA 2009 ZA SFERU 2010

Unread post by Dagi »

Nazir wrote:Zoran je tu nagradu dobio iako po kriterijima kartica nije spadala u novelu. No, po kriterijima broja likova, razrade radnje i sl. u biti tamo spada. (...)
:scratch:
User avatar
niniane
Vampiruša
Posts: 2364
Joined: 14 Aug 2006, 11:05
Location: somewhere over the rainbow...

Re: BIBLIOGRAFIJA 2009 ZA SFERU 2010

Unread post by niniane »

Uostalom, čut ćete, vjerujem, objašnjenje na dodjeli :P :D
... characters, personalities, stories and larps...
Zoran
The Q
Posts: 1913
Joined: 08 Aug 2003, 21:11

Re: BIBLIOGRAFIJA 2009 ZA SFERU 2010

Unread post by Zoran »

ratchet wrote: Ovo pitam zbog toga što mi je bilo isprva čudno kad sam vidio da je Zoran dobio sferu za novelu, nisam je se sjećao s popisa novela.
Jer nije bila na popisu novela.

Međutim, Mihaela tvrdi da je to novela.

Meni svejedno - priča, novela, isti penis.

Iako je ljepše uzet sferu kad imaš brojniju konkurenciju... kolko nas je bilo pod novelama? Ukupno troje?
User avatar
SAMSUILUNOV OTAC
Autor u Smokvinom listu
Posts: 2110
Joined: 30 Dec 2005, 00:50
Location: 26. dimenzija, treća kuća desno, iza bukve

Re: BIBLIOGRAFIJA 2009 ZA SFERU 2010

Unread post by SAMSUILUNOV OTAC »

Spominje se kompleksnost radnje, brojnost bitinih likova itd. kao kriterij da bi se nešto smatralo novelom. Dakle, ne mora kumulativno biti ispunjen i kriterij broja kartica. Da li to onda teoretski znači da ako netko dobro razradi priču s mnogo likova i kompleksnom radnjom i napravi to u 10 kartica, da bi se i to smatralo novelom?
I suprotno, ako bi netko napisao priču jednostavne radnje s jednim ili dva lika i rastegao ju na 60 kartica, da li se to onda ne bi smatralo novelom?

Koji je kriterij bitniji za kategorizaciju priče - broj kartica ili kompozicija priče?
Kap limuna, zrno soli,
I svaka rana malo više boli.
User avatar
davors
Ancient
Posts: 795
Joined: 19 Aug 2003, 01:51
Location: Pazin
Contact:

Re: BIBLIOGRAFIJA 2009 ZA SFERU 2010

Unread post by davors »

SAMSUILUNOV OTAC wrote:Da li to onda teoretski znači da ako netko dobro razradi priču s mnogo likova i kompleksnom radnjom i napravi to u 10 kartica, da bi se i to smatralo novelom? I suprotno, ako bi netko napisao priču jednostavne radnje s jednim ili dva lika i rastegao ju na 60 kartica, da li se to onda ne bi smatralo novelom? Koji je kriterij bitniji za kategorizaciju priče - broj kartica ili kompozicija priče?
Daj ti onaj roman od dvije kartice pusti u opticaj, pa da vidimo :-)
*Istria is a state of mind*
Zoran
The Q
Posts: 1913
Joined: 08 Aug 2003, 21:11

Re: BIBLIOGRAFIJA 2009 ZA SFERU 2010

Unread post by Zoran »

niniane wrote:Uostalom, čut ćete, vjerujem, objašnjenje na dodjeli :P :D

Ma štajaznam... ta objašnjenja na dodjeli su obično, onako, službena.

Nikad se na dodjeli ne čuje objašnjenje tipa:
"Jebiga, ove godine nemamo niti jedan dobar roman, al kako brijemo da nam je to prestižna nagrada onda nekome moramo uručiti pa nek to bude XYZ iako mu je roman zapravo zaqurac."

ili

"Najbolju novelu ove godine napisala je Milena Benini, ali kako smo njoj već odlučili ove godine dati Sferu za roman, onda za najbolju novelu dajemo WTF-u, iako njegova novela nije ni približno dobra ko Milenina."

To su prava objašnjenja, to nam daj... a ne one PR službene izjave :P
User avatar
SAMSUILUNOV OTAC
Autor u Smokvinom listu
Posts: 2110
Joined: 30 Dec 2005, 00:50
Location: 26. dimenzija, treća kuća desno, iza bukve

Re: BIBLIOGRAFIJA 2009 ZA SFERU 2010

Unread post by SAMSUILUNOV OTAC »

davors wrote:
SAMSUILUNOV OTAC wrote:Da li to onda teoretski znači da ako netko dobro razradi priču s mnogo likova i kompleksnom radnjom i napravi to u 10 kartica, da bi se i to smatralo novelom? I suprotno, ako bi netko napisao priču jednostavne radnje s jednim ili dva lika i rastegao ju na 60 kartica, da li se to onda ne bi smatralo novelom? Koji je kriterij bitniji za kategorizaciju priče - broj kartica ili kompozicija priče?
Daj ti onaj roman od dvije kartice pusti u opticaj, pa da vidimo :-)
Ovo je dobra ideja! Imam i ideju, idem odmah napisat taj roman! :lol:
Kap limuna, zrno soli,
I svaka rana malo više boli.
Post Reply