Bibliografija za 2008. (u igri za SFERU 2009.)

Kutak za opsesivno-kompulzivne

Moderators: Tomislav Sakic, davors

Tomislav Sakic
The Q
Posts: 1042
Joined: 24 Nov 2004, 11:36
Location: Zagreb
Contact:

Re: Bibliografija za 2008. (u igri za SFERU 2009.)

Unread post by Tomislav Sakic »

U SPECIJALNU kategoriju, valjda?:

Srećko Horvat, Budućnost je ovdje: svijet distopijskog filma (Hrvatski filmski savez, prisonac 2008)
User avatar
Ire
Phd In Horribleness
Posts: 6638
Joined: 04 Aug 2003, 18:51
Location: Zagreb

Re: Bibliografija za 2008. (u igri za SFERU 2009.)

Unread post by Ire »

Tomislav Sakic wrote:Pa da - covjek pise SF roman Strune, a koliko puta smo rekli da je medju SF piscima normalno da novele kasnije uklapaju u romane. Valjda i mejnstrimaš to može :occasion9:

Nije losa stvar, s literarne strane vrlo jaka, kao i obicno kad je Valent u pitanju.
okej, ali je li to samostalno djelo (koje će kasnije biti integrirano u veće djelo) ili fragment/izvadak iz većeg djela (bilo ono napisano ili ne) koje ne funkcionira samostalno - mislim da je razlika očita i da o njoj ovisi uvrštavanje na popis.
Instant Geek. Just Add Coffee.
Tomislav Sakic
The Q
Posts: 1042
Joined: 24 Nov 2004, 11:36
Location: Zagreb
Contact:

Re: Bibliografija za 2008. (u igri za SFERU 2009.)

Unread post by Tomislav Sakic »

Ono sto sam ja citao je samostalna novela, ona ista koja je bila u citanju za sferakonsku zbirku Zmajev zlatni svitak ali je odbijena jer nije bila fantasy nego cisti SF. Ovak podnaslov iz Quoruma (ili napomena) je nov; rukopis se donedavna zvao Medijski Kroasan, a Valent mi je rekao da ce biti uklopljeno u istoimeni roman. Rekao sam da mi naslov ne lezi - Strune je bolje.

Osim toga, zato je tu komisija da uzme, procita i provjeri te odluči, zar ne? :zubo: Ja samo popisujem :P
Tomislav Sakic
The Q
Posts: 1042
Joined: 24 Nov 2004, 11:36
Location: Zagreb
Contact:

Re: Bibliografija za 2008. (u igri za SFERU 2009.)

Unread post by Tomislav Sakic »

Apropos popisivanje te provjere (a to komisiji na dusu), u novom Zarezu od 8.1.2009. treba vidjeti Antu Armaninija, "Apokaliptičko izvješće No. 1002. Akademije Planeta Konja o neobicnim dogadjajima na Planetu majmuna", pise da je esej, a meni izgledao kao fikcija - forma zapisnika neke akademije iz daleke buducnosti, koji satirizira nasu suvremenost kao zacudnu iz persketive Konja, konjske godine 4500. Toga je bilo prije, npr. Fabrio u prvim brojevima Siriusa, itd. (Clarke, mislim?). Nije za 2008, nego 2009., ali cisto da se provjeri i udje u bibliografije ako je pripadno nasem zanru.


ps. od 12.2., sada online na http://www.zarez.hr/pages/247/esej3.html
User avatar
Milena
The Q
Posts: 1316
Joined: 05 May 2007, 13:48
Location: tu i tamo
Contact:

Re: Bibliografija za 2008. (u igri za SFERU 2009.)

Unread post by Milena »

Navodno i novi Koščec, Centimetar od sreće (Profil), ide u blisku budućnost. Jel' netko nešto zna o tome? Ja ga nisam čitala, samo sam vidjela neke intervjue u kojima se raspravlja o toj budućnosti, i o tome je li u pitanju "antiutopija, distopija ili kakotopija" :lol: .
I blame Hemingway. Of course, I blame Hemingway for a lot of things. Still working out how to pin global warming on him. (Snarkhunter)
Aleksandar Ziljak
Ancient
Posts: 959
Joined: 09 Apr 2004, 18:42

Re: Bibliografija za 2008. (u igri za SFERU 2009.)

Unread post by Aleksandar Ziljak »

Ire wrote:
Aleksandar Ziljak wrote:Dario Rukavina - Mala zemlja za veliki odmor
nije li ovo prethodno već bilo objavljeno?
Iskreno, ne znam. :scratch: Popisao sam priče i to je to.
A. Ziljak
User avatar
Ire
Phd In Horribleness
Posts: 6638
Joined: 04 Aug 2003, 18:51
Location: Zagreb

Re: Bibliografija za 2008. (u igri za SFERU 2009.)

Unread post by Ire »

SAMSUILUNOV OTAC wrote:Ako me sjećanje ne vara, objavljeno je u onoj jedinoj essekonskoj zbirci. Porto?
i ja mislim, to je o onim česima koje na jadranu napadne golem il tak nešto. nemrem naći svoj primjerak knjige, ali mislim da je to to
Instant Geek. Just Add Coffee.
User avatar
SAMSUILUNOV OTAC
Autor u Smokvinom listu
Posts: 2110
Joined: 30 Dec 2005, 00:50
Location: 26. dimenzija, treća kuća desno, iza bukve

Re: Bibliografija za 2008. (u igri za SFERU 2009.)

Unread post by SAMSUILUNOV OTAC »

Da, to je ta priča. Pogledao sam zbirku.
Kap limuna, zrno soli,
I svaka rana malo više boli.
Porto
Jedi Master
Posts: 226
Joined: 07 Jul 2005, 14:10
Contact:

Re: Bibliografija za 2008. (u igri za SFERU 2009.)

Unread post by Porto »

Da, "Mala zemlja za veliki odmor" prvi put je objavljenja u Večernjem listu, travanj 2006. gdje je ušla u finale za nagradu večernjeg, a iste je godine, ako se ne varam, objavljena i u essekonskoj zbirci. Ne sjećam se da sam je vidio u nominacijama, pa evo slobodno joj dodjelite SFeru ove godine. :D
User avatar
Ire
Phd In Horribleness
Posts: 6638
Joined: 04 Aug 2003, 18:51
Location: Zagreb

Re: Bibliografija za 2008. (u igri za SFERU 2009.)

Unread post by Ire »

ako je bila u essekonskoj, automatski je bila nominirana.
Instant Geek. Just Add Coffee.
Tomislav Sakic
The Q
Posts: 1042
Joined: 24 Nov 2004, 11:36
Location: Zagreb
Contact:

Re: Bibliografija za 2008. (u igri za SFERU 2009.)

Unread post by Tomislav Sakic »

@ Milena: o Košćecu znam isto toliko - da roman završava u distopiji 2027. (mislim te godine) - vidio TV prilog :)
User avatar
davors
Ancient
Posts: 795
Joined: 19 Aug 2003, 01:51
Location: Pazin
Contact:

Re: Bibliografija za 2008. (u igri za SFERU 2009.)

Unread post by davors »

Pliz, evidentirati:

Julijana Adamović: "Emin izbor" (priča, objavljena u njenoj zbirci "Kako su nas ukrali Ciganima", Privlačica, Vinkovci, 2008., str. 73-78; po dimenzijama mogla bi biti u kategoriji minijatura, eventualno kratka priča - u knjizi ima šest stranica, i prilično je dobra. I jedina je SF priča u toj zbirci).
*Istria is a state of mind*
Zoran
The Q
Posts: 1913
Joined: 08 Aug 2003, 21:11

Re: Bibliografija za 2008. (u igri za SFERU 2009.)

Unread post by Zoran »

Hoće li se uzimati u obzir i sadržaj "Eridana" koji je izašao samo u elektronskom obliku? :scratch:
User avatar
Ire
Phd In Horribleness
Posts: 6638
Joined: 04 Aug 2003, 18:51
Location: Zagreb

Re: Bibliografija za 2008. (u igri za SFERU 2009.)

Unread post by Ire »

Zoran wrote:Hoće li se uzimati u obzir i sadržaj "Eridana" koji je izašao samo u elektronskom obliku? :scratch:
oće :kava:

a što je s ovim

http://www.superknjizara.hr/index.php?c ... jiga=27487
Antonio Šiber
Problem promatrača (2008.)
Znanstvenofantastični roman, ili možda esej s viškom fikcije, Šiberov Problem promatrača je tekst o bliskoj budućnosti u ko- joj je znanost sluškinja poslovanja a filozofiranje sinonim za ča- vrljanje. Ali tada super­računalo projektirano za potrebe korpo- racije odbija poslušnost... Dodatak za one koji žele znati više: pouzdano istinit dio romana. Antonio Šiber je fizičar, specijalist za biofiziku i nanotehnologiju. Ovo mu nije prva knjiga.
Instant Geek. Just Add Coffee.
Post Reply