Drama u svemiru - 2. izdanje!

Kutak za opsesivno-kompulzivne

Moderators: Tomislav Sakic, davors

User avatar
davors
Ancient
Posts: 795
Joined: 19 Aug 2003, 01:51
Location: Pazin
Contact:

Drama u svemiru - 2. izdanje!

Unread post by davors »

Kod uličnih prodavača knjiga, koji ponekad svraćaju i u moj gradić, imao sam danas dobar ulov.

za "Dramu u svemiru" znam već poodavno, ali je nisam nikad vidio, sve do danas. Kupim, odnesem doma, listam, i vidi vraga: nisam kupio prvo izdanje iz 1960. godine nego DRUGO izdanje iz 1966. godine! Kaže: drugo, dopunjeno izdanje. Nisam imao pojma da je ova knjiga imala drugo izdanje.

Podaci iz impressuma:

Izdavač - poduzeće "Primošten" u suradnji s autorima knjige i Zvjezdarnicom Prirodoslovnog društva u Zagrebu.
Odgovorni urednik - Toni Brajder
Tehnički urednik - Marija Lehpamer-Tomić
Lektor - branka Damjanić
Štampano u poduzeću Vjesnik, Zagreb, 1966.

Na unutrašnjoj naslovnici su kao autori navedeni "Mladi astronomi sa zvjezdarnice u Zagrebu", ali nigdje nisu navedena njihova imena!

Sadržaj:

Umjesto predgovora (str. 9)
Uvod: Pogled u budućnost (str. 15)
Drama u svemiru (str. 49)
Smrt posljednjeg čovjeka (str. 59)
Mi hoćemo živjeti (str. 77)
Pogovor (dr. Ivan Supek) (str. 85)
Što se u svijetu piše o knjizi "Drama u svemiru" (str. 85)
Poruka omladine iz Hirošime (str. 97)
"Kamp prijatelja mira" u Primoštenu (str. 101)
Međunarodna godina turizma - "Turizam pasoš mira" (str. 108)

Ukupno numeriranih stranica: 110

Ima li netko prvo izdanje, pa da usporedimo podatke? Jesu li u prvom izdanju navedena imena svih autora?

Tekst "Umjesto pogovora" je pismo mladih sa zagrebačke zvjezdarnice jednoj Japanki, ispod kojeg su faksimili četrdesetak potpisa (među njima nema Damira Mikuličića!), ne znam koliko taj popis imena korespondira s imenima autora ("dvadesetpetoricom").

Iz pisama s raznih strana svijeta i novinskih članaka, koji su prenijeti u drugom dijelu knjige, proizlazi da je "Drama u svemiru" ziher prevedena i objavljena i na esperantu; a u pojedinim pismima se najavljuje njen prijevod (sa esperanta) na islandski, singaleški i japanski!

Istom prilikom ulovio sam i drugu zbirku priča Marka Henča, "Kuga, pa što?" (Nova knjiga Rast, 2005.); budući da su u njegovoj prvoj zbirci ("Rudolf Kuga & Co.", objavio Meandar čini mi se krajem devedesetih) bile i dvije SF priče, a blurb za ovu zbirku veli da i tu ima priča "s elementima fantastike", očekujem da će biti dopuna za bibliografiju priča :-)
*Istria is a state of mind*
Tomislav Sakic
The Q
Posts: 1042
Joined: 24 Nov 2004, 11:36
Location: Zagreb
Contact:

Re: Drama u svemiru - 2. izdanje!

Unread post by Tomislav Sakic »

Hehe, nakon 42 godine, evo vijesti - ovo je najsvjezija vijest ikad objavljena na NOSF-u :occasion9:

Henčova jedina knjiga za koju sam ja znao, Poslije kuge, objavljena je lani (2007) kod DPKM-a, na:

http://www.elektronickeknjige.com/henc_ ... /index.htm
Aleksandar Ziljak
Ancient
Posts: 959
Joined: 09 Apr 2004, 18:42

Re: Drama u svemiru - 2. izdanje!

Unread post by Aleksandar Ziljak »

Ukratko: sad pišem napamet, ali prvo izdanje je sama novela (ne bih to zvao romančićem). Kako je to onda prevedeno ipromovirano, drugo izdanje sadrži novelu i tekstove i slike povodom njena odjeka.
A. Ziljak
Post Reply