SF vs. FANTASY

Kutak za opsesivno-kompulzivne

Moderators: Tomislav Sakic, davors

Citam ...

iskljucivo fantasy
0
No votes
uglavnom SF, ali se zalomi i koja fantasy knjiga
8
18%
uglavnom fantasy, ali se zalomi i koja SF knjiga
5
11%
iskljucivo SF
16
36%
iskljucivo SF
16
36%
 
Total votes: 45

User avatar
Hamenaglar
Ancient
Posts: 813
Joined: 25 Apr 2005, 20:05
Contact:

Unread post by Hamenaglar »

Izitpajn wrote:Evo, ja došo pa da malo obrišem prašinu s kostura u ormaru.

Kao prvo, nije to?no da je u Gospodaru prstenova sve crno-bijelo. Je li Boromir crno-bijel? Pa onaj gondorski namjesnik kakoliseve?zove? Pa nisu ?ak ni svi vilenjaci 100% ?isti. Imaš tu puno nijansi, da, zlo je zlo, ali ono ima element elementarne nepogode kojoj se ljudi suprotstavljaju, a onda se na muci poznaju junaci, ono, vidi se ko je Obili? a ko onaj drugi...

Što se ti?e fašistoidnosti fantasyja, ali i zlatnog doba SF-a, Tomu mogu preporu?iti Moorcockov esej "Starship Stormtroopers" koji je negdje na hr.rec.sf koji je prije par godina polu?io i zanimljivu diskusiju. Možemo ga ovdje ponovit, ha?
Sto se tice Boromira, Feanora i ostalih sivih likova, stvar je u tome kako ih Tolkien portretira, Tolkien jednostavno neke karakteristike u svojim knjigama portretira kao lose, a neke kao dobre... Tolkienov svijet je izrazito crno-bijel (a bas tu mozda i lezi njegova privlacnost), naravno zalome se likovi koji su nekaku neutralni, ali Tolkien im obicno ne daje dovoljno paznje (primjer Boromir i jos vise njih u Silmu.)
nema me.
TB
Ancient
Posts: 559
Joined: 31 May 2006, 13:25
Location: Zagreb

Unread post by TB »

Xaotix wrote:
TB wrote: "Gospodaru" se zamjera ... dosta toga... a bome ima i fasistoidnu crtu...
Numenoreanci kao najsavr[?]eniji ljudi? :)

Da, da... Neke rase su ÂŤcisceÂť, neke ÂŤprljavijeÂť... Pa onda se kaze da su se neki ÂŤcistiÂť narodi ÂŤzaprljaliÂť mijesanjem sa ÂŤnecistijimÂť... i slicno.
Nije da likovi u knjizi tako gledaju na svoj svijet ... nego i pisac navija za ÂŤcistu rasuÂť....

I sto je bilo poslije pobjede?
Sto mislis kako su se provele brojne orkovske obitelji i kvislinski ÂŤnecistiÂť narodi?
:)
Dagi
Skriboman
Posts: 2320
Joined: 13 Mar 2004, 00:57
Location: Zagreb
Contact:

Unread post by Dagi »

Izitpajn wrote: Ĺ to se ti?e fa[?]istoidnosti fantasyja, ali i zlatnog doba SF-a, Tomu mogu preporu?iti Moorcockov esej "Starship Stormtroopers" koji je negdje na hr.rec.sf koji je prije par godina polu?io i zanimljivu diskusiju. MoĹžemo ga ovdje ponovit, ha?
Evo link na esej:
http://flag.blackened.net/liberty/moorcock.html

DrĹžim kako je Moorkockov esej vrlo zabavan za ?itanje, no vrlo nekonzistentan, a mjestimice ima i krivih navoda.
User avatar
Izitpajn
nobody
Posts: 4027
Joined: 10 Nov 2003, 17:42
Location: Sesvete Republjik
Contact:

Unread post by Izitpajn »

Sva sre?a pa književnost nije egzaktna znanost pa nekoliko pogrešnih primjera ne zna?i da teorija automatski pada u vodu
:o
User avatar
Phlatline
Puppeteer
Posts: 107
Joined: 02 May 2004, 15:01
Location: Osijek
Contact:

Re: SF vs. FANTASY

Unread post by Phlatline »

Zapravo, napravio sam i ja članak na ovu temu prije nekoliko tjedana na svom blogu (http://www.scifirama.com/index.php/2008/04/389/), a pišem članak na istu temu i za novi fanzin , The Void, koji nikako da izađe jer se čeka moj tekst, hihi. Isprva da samo kažem svim nevjernim tomama da ima vatre iza dima, činjenica je da je fantasy trenutno popularniji i to je argumentirano na nekoliko stranica i članaka diljem weba. Znam to jer sam se potrudio i istraživao iako sam i ja u početku smatrao da je to neistina. Naime evo ako želiš pokoji podatak, evo ono što se nađe na imdb.com (Internet Movie Data Base) u rubrici All-time worldwide box office filmovi koji kaže da u prvih top20 nađoh 9 fantasy filmova i 5 sf, od kojih 3 ide na Star Wars. Na Amazonu s druge strane u top20 nema NITI JEDNA SF knjiga dok fantasy knjiga imaš 4 (uključivši i Bibliju :bilo: ).
Zašto je stanje takvo? Pa neću baš previše razglabati o tome jer u biti nakon toliko istraživanja shvatih da nema konkretnog odgovora već svatko ima neku svoju teoriju (a i urednik Voida bi me mogao objesit ako vidi da ovdje razglabam ono što bih trebao pisati tamo :zubo: ) pa ću ponuditi samo svoje mišljenje.
Stvar je mislim u tome da je fantasy trenutno popularniji pa s time i prodavaniji, a najveći razlog tome su LOTR i Harry Potter koji još uvijek žare i pale te se očekuju i novi izdanci iz te loze. Otkad je mali čarobnjak ugledao svijetlo dana prošlo je već 11g tako da znajući kakav je bum efekt imao u svijetu nije čudno očekivati da je dobar dio djece koji su danas u svojim ranim ili kasnijim dvadesetima odrastao uz fantasy setting. To se zavuče pod kožu :). Osobno sam odrastao uz Banksa, Smitha i Asimova pa iako volim fantasy (dobro, ne baš jako ali određene naslove i pisce) najkonkretnija mi je ljubav prema SF-u. Tako valjda i njima, patuljkoljupcima ;)
S druge strane, kad bi se napravilo neko pošteno istraživanje moguće da bi se dobili neki sasvim drugi rezultati. Što ako se, primjerice, u žanr SF-a uvrste Chricton, Vonnegut i njima slični blockbuster pisci za koje se vode da su thriller pisci iako njihove priče imaju SF prizvuk?
Možda je razlog u svijetu u kojem živimo gdje je ono što se naziva sf sve češće manje napredno nego svijet koji nas okružuje, mislim da već živimo u sci-fi svijetu te je sve teže dobiti kod čitatelja onaj wow efekt čitanja koji je bio prisutan još od Jules Verna.
Shvatite ovo kao još jedno mišljenje, a ne pokušaj davanja definitivnog odgovora jer mislim da ga je teško stvarno i dati :)
Image
User avatar
Phlatline
Puppeteer
Posts: 107
Joined: 02 May 2004, 15:01
Location: Osijek
Contact:

Re: SF vs. FANTASY

Unread post by Phlatline »

sorry na ponovnom otvaranju teme ;)
Image
User avatar
Izitpajn
nobody
Posts: 4027
Joined: 10 Nov 2003, 17:42
Location: Sesvete Republjik
Contact:

Re: SF vs. FANTASY

Unread post by Izitpajn »

Ja nemam apsolutno ništa protiv otvaranja starih tema ako čovjek ima za reći nešto novo.

Što se tiče same teme, prošlo je doba početnog procvata tehnologije kad su ljudi živjeli loše i u tehnologiji vidjeli nadu za bolji život, došlo je doba zasićenja tehnologijom, relativno udobnog života kad ljudi počinju tražiti smisao i pronalaze ga u tradiciji i povratku korijenima. Možda elaboriram kasnije kad budem imao vremena, mislim da je bila rasprava o nečemu sličnome, pogledaj pod "Korado" i "Istrakon"
Post Reply