SFERAKON 2005 - mi[?]ljenja

Jednogodišnji čušpajz

Moderator: niniane

BerislavLopac
Ancient
Posts: 503
Joined: 27 Jun 2004, 19:05
Location: Zagreb
Contact:

Unread post by BerislavLopac »

ire wrote:
jer se na sferakonu sad vec sve odvija manje vise po sabloni
teško da je ovaj sferakon bio po šabloni jer sam ja radila program, a prvi put sam u organizaciji. na sferakonima sam bila, ajd nategnuto 3 puta.
Morat cu te razocarati, ali to nije povezano. Ti nisi izvukla temeljni koncept programa iz rukava, vec si se referirala na ono sto si vidjela prije, a osobito na instrukcije od ljudi koji su bili vec na gomili SFERAKONa, a neke i sami organizirali (Tanja). Dakle, znala si ono sto znaju i oni, i program je ogledalo toga.

Pored toga, tu je i faktor prostora, koji neke aktivnosti otezava (LARP), dok je savrseno prikladan za druge (predavanja). Neke aktivnosti prostor FER-a pak sasvim onemogucuje: iako smo 2000. imali koncert Tolkienovih pjesama, jedina adekvatna prostorija za to je bila crna soba, koja je jedva primila sve zainteresirane. Predavaonice su pak za vecinu aktivnosti daleko prevelike, osim dodjele i projekcija, a za predstave, sto bi moglo biti zanimljivo, jednostavno nema nikakvog prostora -- na Pescenici smo jednom cak imali i balet...

SFERAKON takodjer gubi nedostatkom otvorenog prostora -- odmah s vrata smo na jednoj od najprometnijih zagrebackih ulica. Ono malo zelenila u okolini je takodjer tesko pristupacno, a i cinjenica da smo u centru grada i da prolaznici cudno gledaju ljude u oklopima nimalo ne pomaze.

Po mom osobnom misljenju, FER kao prostor za SFERAKON ima cijeli niz mana, te jedan plus koji automatski nadjacava sve mane, a to je da ga dobivamo besplatno. Ipak, da se mene pita, poradio bih na tome da se pokusa pronaci neka pogodnija, ali ne i skuplja alternativa.

No, da se ja vratim na temeljnu temu posta. Program SFERAKONa je vec duze vremena sabloniziran (bio je i moj, 1999.), sto zbog uhodanog recepta (napomena, cisto da se razumijemo: ja nisam protiv sablone i uhodanog recepta; samo iznosim svoje misljenje), a sto zbog ogranicavajuceg prostora. Naravno da uvijek ima prostora za modifikacije (Survivor, Tajanini kostimi prijasnjih godina...), ali kostur programa jos ce sigurno neko vrijeme biti kino-projekcije, predavanja i igrice.
Pham Nuwen wrote:Takodjer recimo napomenuo bih da su se cesto dogadjale stvari da Literarna radionica traje od 18-19 a nesto drugo sto bih htio vidjeti traje od 18:30 do 19:30 itd.
Iskreno, Pham, a sto je u tome lose? Sastavljaci programa ne mogu znati za svakog posjetitelja hoce li ga istovremeno zanimati dvije stvari, a cinjenica da paralelno ide nekoliko programa dokaz je bogatstva ponude, a ne lose organizacije.

Zamisli kako bi bilo kad bi isla samo jedna satnica, a tebe zanima svaka druga stvar? Imali bi gomilu ljudi koji bi se dosadjivali, ili pak jedan sasvim mali broj ljudi koji bi uzivali u svemu. :)
BerislavLopac
Ancient
Posts: 503
Joined: 27 Jun 2004, 19:05
Location: Zagreb
Contact:

Unread post by BerislavLopac »

Pham Nuwen wrote:Takodjer bih htio napomenuti da i istrakon i sferakon imaju problema s pridoslicama jer netko tko dodje prvi put, a nije dosao u nekoj velikoj ekipi i ne zna nikoga osudjen je na lutanje
Ovdje se mogu sloziti s tobom. Dok nam je security prilicno uocljiv (narocito ove godine), organizatori bas i nisu -- odnosno, vidi ih se, ali onaj ogroman FERov pult stvara jednu distancu koja sigurno mnoge osudjuje na izgubljenost.

Osim toga, jedno je pitati preko pulta pa da te upute na neko dogadjanje, a drugo je kad te netko osobno odvede. Na svjetskim konvencijama postoje tzv. gopheri, pomocni suradnici koji trckaraju okolo i obavljaju sve ono sto organizatori ne stignu. Mozda ne bi bilo lose da se iduce godine (Irena, pisi! :) ) angazira nekoliko (uocljivih!) gophera koji bi uvijek morali znati aktualno stanje programa, te biti na raspolaganju posjetiteljima koji ih onda mogu povuci za rukav i pitati gdje se sto dogadja, kad je sto na programu i tome slicno. Znam da to sve pise u bookletu, ali a) to ne mora biti tocno, te b) ljudski kontakt je ipak nesto drugo -- to je ipak konvencija, a svaku konvenciju cine ljudi.
Pham Nuwen wrote:Zato mislim da bi ovakva stvar poput rpg za pocetnike bila dobra stvar jer bi zblizila nove i iskusne, zatim recimo nesto tipa diskusija o nekom poznatom dijelu. Recimo uzmes sat ili dva iz programa i das naslov Tolkien i Gospodar prstenova - okrugli stol u podnaslov napises misterij o Tomu Bombadilu, imaju li balrozi krila, ili pak uzmi Dinu ili Fondaciju, nije vazno, neko veliko popularno djelo i da se vodi diskusija o njemu i tako se na neki nacin upoznaju novi i iskusni konovci.
Odlicno, Pham, upravo si dao nekoliko zanimljivih prijedloga za program. Javi se Ireni.

Problem nije u tome sto nema ovakvih ideja, vec u tome sto se nitko nije javio da ih organizira. Nije kao da Irena dobije 200 prijedloga za predavanja, pa ostavi samo dosadne. :)
User avatar
Hamenaglar
Ancient
Posts: 813
Joined: 25 Apr 2005, 20:05
Contact:

Unread post by Hamenaglar »

Pham Nuwen wrote:Takodjer recimo napomenuo bih da su se cesto dogadjale stvari da Literarna radionica traje od 18-19 a nesto drugo sto bih htio vidjeti traje od 18:30 do 19:30 itd.
Iskreno, Pham, a sto je u tome lose? Sastavljaci programa ne mogu znati za svakog posjetitelja hoce li ga istovremeno zanimati dvije stvari, a cinjenica da paralelno ide nekoliko programa dokaz je bogatstva ponude, a ne lose organizacije.

Zamisli kako bi bilo kad bi isla samo jedna satnica, a tebe zanima svaka druga stvar? Imali bi gomilu ljudi koji bi se dosadjivali, ili pak jedan sasvim mali broj ljudi koji bi uzivali u svemu. :)[/quote]

Bero, krivo si me shvatio, neka one idu u isto vrijeme, ali neka pocnu i zavrse u isto vrijeme, tj. neka sve pocinje na puni sat recimo 18:00, 19:00, 20:00, htio sam reci bio sam na radionici od 18-19 i zato nisam mogao na ovo sto je pocelo u 18:30 jer bih upao u pola predavanja diskusije a to nije to, i moram se dosadjivati pola sata dok nesto ne pocne u 19:30, dakle imam rupu od pola sata u programu u petak prvi dan sferakona i to odmah ubija u meni cijeli sferakonski feeling.
nema me.
User avatar
Hamenaglar
Ancient
Posts: 813
Joined: 25 Apr 2005, 20:05
Contact:

Unread post by Hamenaglar »

Evo jos jedan prijedlog za sljedecu godinu. Zasto ne uzeti neku popularnu drustvenu igru ( covjece ne ljuti se, kartanje itd ) modificirat pravila i nazvati igru Robote, ne ljuti se, ili pak Gospodar kockica ( šestica ) i napravit turnir u njoj. Takodjer moze se napravit turnir u šahu, mlinu ili tako necemu. Pretpostavljam da je bio turnir u magicu, ali novi ljubitelji sf&f-a tj. svi oni koji ne igraju magic ne mogu prakticki sudjelovat jer treba imati vlastiti deck, za munchkin ne znam, sto se tice rpg-a, zakleo bih se da je bilo ljudi koji na sferakonu ( poput mene ) koji nikada nisu igrali rpg, stoga ne mogu sudjelovati u rpg turnitu, stoga opet ovakvi turniri u modificiranim drustvenim igrama mogu omoguciti i drugima da se zabave na taj nacin.

Sto se tice slobodnog prostora izvan fera, postoji OGROMNO parkiraliste i ako ne racunate ljubljansku aveniju sve ostale strane fera bas i nisu prometne.
nema me.
BerislavLopac
Ancient
Posts: 503
Joined: 27 Jun 2004, 19:05
Location: Zagreb
Contact:

Unread post by BerislavLopac »

Pham Nuwen wrote:Evo jos jedan prijedlog za sljedecu godinu. Zasto ne uzeti neku popularnu drustvenu igru ( covjece ne ljuti se, kartanje itd ) modificirat pravila i nazvati igru Robote, ne ljuti se, ili pak Gospodar kockica ( šestica ) i napravit turnir u njoj. Takodjer moze se napravit turnir u šahu, mlinu ili tako necemu. Pretpostavljam da je bio turnir u magicu, ali novi ljubitelji sf&f-a tj. svi oni koji ne igraju magic ne mogu prakticki sudjelovat jer treba imati vlastiti deck, za munchkin ne znam, sto se tice rpg-a, zakleo bih se da je bilo ljudi koji na sferakonu ( poput mene ) koji nikada nisu igrali rpg, stoga ne mogu sudjelovati u rpg turnitu, stoga opet ovakvi turniri u modificiranim drustvenim igrama mogu omoguciti i drugima da se zabave na taj nacin.
Opet pricas o stvarima koje nemaju veze s organizacijom konvencije. Ako imas ideje kako realizirati nesto od navedenog, javi se Ireni. Ako samo zelis prisustvovati tome, mogu ti samo citirati Ericha Fromma: zvizdanjem u mraku ne stvara se svjetlost.

Svi mi imamo bezbroj zelja koje bismo voljeli vidjeti ostvarene, pa da onda uzivamo u njima, ali nema sanse da ih sami realiziramo (npr. ja bih rado vidio film ili seriju po Gospodaru prstenova koja vjerno prati knjigu).

Inace, kad si vec spomenuo igrice rucne izrade, u SFeri postoji cijeli niz igara koje je grupa starih clanova napravila prije nekih cetvrt stoljeca -- svemirski sah, Gospodari rata (za ciju kartu ti treba stol formata omanjeg stadiona :) ) i druge. Ako te zanimaju takve stvari dodji na Kajzericu i raspitaj se.
Pham Nuwen wrote:Sto se tice slobodnog prostora izvan fera, postoji OGROMNO parkiraliste i ako ne racunate ljubljansku aveniju sve ostale strane fera bas i nisu prometne.
Sumnjam da bi FER bio sretan da im okupiramo parkiraliste, ali ne znam. Ali i dalje ostaje problem a) izdvojenosti od osnovnog prostora konvencije, te b) centra grada.

I nije ljubljanska nego vukovarska, ali nema veze. :)
User avatar
Ire
Phd In Horribleness
Posts: 6638
Joined: 04 Aug 2003, 18:51
Location: Zagreb

Unread post by Ire »

ovak, svi koji su mi se javili s idejama i voljom za organiziranjem bilo?ega, ušli su u program. jel ti to što govori? sam mi nemoj re? 'pa organiziraj ti' jer sam ja ove godine izorganizirala 4 to?ke i mislim da je to inaf.

meni je zbilja jako žao ako si se dosa?ivao, jer, vjeruj mi, unato? nekim mišljenjima, sferakon se ne radi za sferaše jer je to ?ista idiotarija (mi se lijepo me?usobno družimo i bez da trošimo tolke pare i živce). pokušala sam ti objasnit zašto je bilo rupa. to ne može biti druga?ije jer, kao što sam rekla, onda ?eš imati predava?e koji jedni druge tjeraju van iz predavaon (desilo se na literarnoj u nedjelju, zar ne? mislim da je to bilo bez veze). uostalom, bilo je sadržaja i izvan predavaonica i dvorana s filmovima. pa barem je ove godine bilo puno udruga, a da ne spominjem štandova s knjigama. da si na svakom proveo barem pet minuta ubio bi, brat bratu sat i pol.

okej, stvarno mi nije želja ni sva?at se ni prepirati. moraš shvatiti da je organizacija ovako velike manifestacije izuzetno teška i mora do?i do nekih gli?eva, ho?eš ne?eš. ja sam bila na nogama u petak od 3 do 2 ujutro, u subotu od podneva do 2 ujutro i u nedjelju od 2 do 4 ujutro. crkla sam (a bit ?e i da su godine). cijelo vrijeme sam tr?karala amo tamo da vidim jer sve te?e po planu, ima li kakvih problema, i kad god mi je netko prišao ja sam pri?ala s njim, a mislim da ti nitko od sferaša ili drugih organizatora ne bi okrenuo le?a da si im se obratio radi bilo?ega.
Instant Geek. Just Add Coffee.
mica milovanovic
Puppeteer
Posts: 183
Joined: 31 Mar 2005, 21:05

Unread post by mica milovanovic »

Posle ovakvih rasprava prosto mi dodje milo sto se kod nas ne ide bas najbolje sa organizacijom konvencija...

Sve se svodi na to da petoro ljudi pogine oko organizacije, a onda im njih 200 nabija na nos kako su glupi i kako bi svako normalan to bolje organizovao...

Ali, tako mu je to... :)
User avatar
Izitpajn
nobody
Posts: 4027
Joined: 10 Nov 2003, 17:42
Location: Sesvete Republjik
Contact:

Unread post by Izitpajn »

Hehe, a što si mislio zašto mi želimo i?i na konvenciju kod vas? :)
User avatar
Dagon
The Q
Posts: 1044
Joined: 14 Jul 2004, 18:15
Location: Istria/R'lyeh

Unread post by Dagon »

Kad sam razmislila, imam jedan prijedlog. Eto, ja sad stalno kukam da nisam stigla svih upoznati. PredlaĹžem novu to?ku programa: odredimo vrijeme i mjesto za upoznavanje, najbolje u neformalnoj atmosferi uz odre?enu koli?inu alkohola.

Nat
At last, the stars are finally right...
User avatar
Hamenaglar
Ancient
Posts: 813
Joined: 25 Apr 2005, 20:05
Contact:

Unread post by Hamenaglar »

Zasto alkohol?? Zar ne mozes nekoga upoznati a da nisi u alkoholiziranom stanju. Drugo mislim tj. nisam siguran da bi takvo sto proslo. Jer se tako dobije osjecaj prisile, pocinjemo prisiljavati ljude da se upoznaju, a to nije dobro, drugo cak i kad bi doslo nekoliko ljudi, sjedili bi tamo i vjerojatno ne bi znali kako zapoceti razgovor.

Naravno ja sam za to da se nastavljaju davati ideje, makar vec mozda ima jako puno dobrih ideja, ali od viska glava ne boli.
nema me.
BerislavLopac
Ancient
Posts: 503
Joined: 27 Jun 2004, 19:05
Location: Zagreb
Contact:

Unread post by BerislavLopac »

Pham Nuwen wrote:cak i kad bi doslo nekoliko ljudi, sjedili bi tamo i vjerojatno ne bi znali kako zapoceti razgovor.
Nisu svi vise tako mladi. :)
Dagi
Skriboman
Posts: 2320
Joined: 13 Mar 2004, 00:57
Location: Zagreb
Contact:

Unread post by Dagi »

Malo poja[?]njenja.

Dakle, Pham, normalno je da program ide paralelno u vi[?]e tzv. streamova. Vjeruj mi - da sad ne izvodim matemati?ki dokaz duljine tri ekrana, pa primi to srcem - kako je nemogu?e pri tome zadovoljiti sve, jer od vi[?]e stotina indvidua (uvijek cca. preko 600) nije mogu?e sro?iti satnicu koja bi pogodila ukus svima.

Ĺ to moĹže sastavlja? programa? Skupiti [?]to vi[?]e to?aka, paziti da se ne poklope istovrsne to?ke programa, paziti na provedbu. Ire je to radila jako dobro.

I jo[?]: prije desetak godina na[?]ao se posjetitelj koji se bunio [?]to Sferakon organizira paralelno odvijanje vi[?]e to?aka, jer on ne stigne sti?i na sve!
Dagi
Skriboman
Posts: 2320
Joined: 13 Mar 2004, 00:57
Location: Zagreb
Contact:

Unread post by Dagi »

Za Berislava, par rije?i.

Ne veseli me [?]to stari iskusni ?lanovi nisu obasuli Ire savjetima prije odrĹžavanja konvencije... Nema veze, mudrovanje poslije konvencije uvijek pomogne.
User avatar
Aranel
Pa'u 10. razine
Posts: 466
Joined: 05 Oct 2003, 15:20
Location: Istočna Anarhija
Contact:

Unread post by Aranel »

zašto se svi bunite? meni je bilo super, ludo i nezaboravno, jedino mi bilo krivo kad u subotu u3 ujutro nitko nije htio i?i samnom u briju...

ne, zaista, (sad bez šale) mislim da je (osim spavaonice) sve ostalo skoro pa savršeno bilo. bilo je sadržaja za svakoga, svi su se u ne?emu mogli na?i, mogao si popri?ati sa starim prijateljem i sa totalnim neznancem. mogao si sjediti u kutu i cugati i totalno ignorirati kon ili biti na predavanjima, kvizu, radionicama, štrikati chainmail ili si crtati po licu...

što se mene ti?e ire, i svi ostali svaka ?ast!
Post Reply