Programska toèka: Okruglo na Ìo[?]e

Jednogodišnji čušpajz

Moderator: niniane

Dagi
Skriboman
Posts: 2320
Joined: 13 Mar 2004, 00:57
Location: Zagreb
Contact:

Programska to?ka: Okruglo na ?o[?]e

Unread post by Dagi »

Programska to?ka koja tako?er ne zahtijeva od organizacije ne posebne napore jesu okrugli stolovi. VaĹžnost koju ?e okrugli stolovi imati na konkretnoj konvenciji, ovisi o nizu faktora. Primjerice, sfera[?]ima je okruglih stolova ve? pun kufer (odrĹžavaju ih desetlje?ima!), pa se oni svode na pone[?]to hermeti?nu diskusiju u kojoj uobi?ajeno sudjeluju iskusni ?lanovi. Naprotiv, na posljednjem Istrakonu okrugli je stol bio sredi[?]nji doga?aj konvencije, [?]to ga je popratila ?ak i televizija. Prepri?at ?u vlastita traumatska iskustva u vo?enju sferakonskog okruglog stola.

1. Predpripremne radnje

Meditacija treba li odrĹžati okrugli stol. I [?]to bi se na njemu reklo? Prikupljanje tvrde jezgre diskutananta. Sastavljanje dnevnog reda. Sastavljanje uvodnih govorancija; ovo je poĹželjno podijeliti na vi[?]e ljudi - realisti?no do ?etvoro: op?eniti uvod, pa onda po konkretnim podru?jima o kojima ?e se diskutirati.

2. Pripreme

Rezervirati dvoranu koja je podobna za okrugli stol. Ad hoc povu?i za rukav ljude koji bi tako?er dobro do[?]li kao diskutanti.

3. Provedba

Zasjesti na ?elo stola, ukoliko postoji. OdrĹžati uvodnu rije?, [?]to kra?u - ograni?iti se na pozdrav panelistima, najaviti dnevni red i uvodne izlaga?e. Prepustiti rije? prvome od njih. Uzdahnuti i zavaliti se u stolcu.

Nadalje, pratiti i biljeĹžiti tko se javlja za rije?. Saastavljati vrlo kratke bilje[?]ke tko je [?]to rekao. Davati ljudima rije?; oduzimati je po potrebi.

4. Ĺ to moĹže krenuti po zlu?

- Nema dvorane. Na posljednjem Sferakonu je - nesporazumom izme?u organizacije i moje malenkosti- za okrugli stol bila predvi?ena predavaonica, a ne vije?nica. Kojeg ?e mi jarca predavaonica za okrugli stol?! U me?uvremenu su vije?nicu zaposjelo pet-[?]est gejmera i jedan spava?. Slijedi krpanje na licu mjesta: mobitelom se zove [?]ef parade koji je negdje s GoH-om. Ĺ ef daje placet da se gejmere (i spava?a) izbaci van. Ljubazno molim gejmere neka prije?u nekamo, jerbo za pola sata ovdje po?inje okrugli stol, vrlo vaĹžan za budu?nost hrvatskog SF-a. Duhovni vo?a gejmera reĹži i pita ?ija je to j....na ideja? Moja, uz blagoslov [?]efa parade! Vo?a ustaje i kre?e j....ti mater organizaciji, samo da na?e [?]efa. Umirujem ga uz ispriku i poja[?]njenje kako se eto grije[?]ke doga?aju, a ova je, eto, moja (mo'[?] mislit'!). Sklapamo kompromis: gejmeri se iseljavaju, ali im moram smisliti zamjenski prostor. Konzultacije sa securityjem. Dobijam na raspolaganje nekoliko gophera, popunjavamo vije?nicu stolcima za okrugli stol, u hodniku ispred vije?nice ure?ujemo kutak za gejmere. Gejmeri pomaĹžu, njihov vo?a s par odmjerenih udaraca nogom izbacuje spava?a iz vije?nice (spava? bez prosvjeda odlazi kunjati nekamo drugamo), u me?uvremnu na desku izmolim neka se isprinta obavijest kako se okrugli stol odrĹžava u vije?nici. Polijepim to na nekoliko mjesta: desk, prije[?]nja pogre[?]na lokacija, nova ispravna lokacija, te jo[?] na par slu?ajnih dobro vidljivih mjesta. Svi sretni...
- Rasplinjavanje diskusije. Eh, tu treba jako paziti. Postoji prili?ni rizik kako se stariji ?lanovi SFere ne ?e dati maknuti od svojih omiljenih tema, u koje ?e zabrazditi bez obzira na dnevni red. U slu?aju ovogodi[?]njeg Sferakona, diskusija je degenerirala u dva i pol sata drvljenja kako je potrebna antologija hrvatskog SF-a. Antologija nam treba. Mi trebamo antologiju. Antologija je nuĹžna! Mi gradimo antologiju, antologija gradi nas! Mi i antologija. Antologija i mi. Jo[?] antologije. Mi i na[?]a antologija. a [?]to staviti u antologiju? I tko ?e je raditi? Nema veze, antologija je nuĹžna! I tako dva i pol sata. Moderator zaklju?i kako je proma[?]io u organizaciji, krene razmi[?]ljati o alkoholiziranju. Ali, potrebna je antologija! Pri?a zavr[?]i tako da mcn, koji je demonstrativno izostao s tog okruglog stola, najavi izdavanje antologije hrvatskog SF-a.

5. Ĺ to poslije?

Ni[?]ta pametno. Zahvaliti se ljudima. Izglavinjati iz dvorane. Napraviti podsjetnik da se sastavi izvje[?]?e za "Parsek", NOSF ili [?]to ve?. Odlu?iti vi[?]e nikada ne voditi okrugli stol. Napiti se od muke.
User avatar
DadoM
Ewok
Posts: 13
Joined: 26 Sep 2004, 00:47
Location: Slavonski Brod

Unread post by DadoM »

Ja sam na proslom SFERAKONU predlozio nesto slicno okruglom stolu - natjecanje u pricanju crossover prica.
Na primjer jedan natjecatelj zapocne pricu Flash Gordon + Star Wars + Tolkien, onda drugi nastavi i tako.
Ocjenjivalo bi se bogatstvo likova, mjesta, tehnikalija, detalji, ljepota izraza, svaka pjesmica ili rima, logi?ka povezanost i to (naravno, ne tako opako kako zvuci).
Ideja je bila toliko dobra da nitko nije dosao. :dontknow:
Mislio sam da probam nesro ove godine pa posto vidim da se kuzis u tematiku jesi da organiziramo nesto slicno?
Life is far too important to be taken seriously.
BerislavLopac
Ancient
Posts: 503
Joined: 27 Jun 2004, 19:05
Location: Zagreb
Contact:

Unread post by BerislavLopac »

Decius wrote:Ja sam na proslom SFERAKONU predlozio nesto slicno okruglom stolu - natjecanje u pricanju crossover prica.
Na primjer jedan natjecatelj zapocne pricu Flash Gordon + Star Wars + Tolkien, onda drugi nastavi i tako.
Ocjenjivalo bi se bogatstvo likova, mjesta, tehnikalija, detalji, ljepota izraza, svaka pjesmica ili rima, logi?ka povezanost i to (naravno, ne tako opako kako zvuci).
Ideja je bila toliko dobra da nitko nije dosao. :dontknow:
Mislio sam da probam nesro ove godine pa posto vidim da se kuzis u tematiku jesi da organiziramo nesto slicno?
Jesi kad igrao "Once Upon a Time"?
User avatar
DadoM
Ewok
Posts: 13
Joined: 26 Sep 2004, 00:47
Location: Slavonski Brod

Unread post by DadoM »

BerislavLopac wrote:
Jesi kad igrao "Once Upon a Time"?
Ummmmm... no? :scratch:
Life is far too important to be taken seriously.
BerislavLopac
Ancient
Posts: 503
Joined: 27 Jun 2004, 19:05
Location: Zagreb
Contact:

Unread post by BerislavLopac »

Decius wrote:
BerislavLopac wrote:
Jesi kad igrao "Once Upon a Time"?
Ummmmm... no? :scratch:
http://www.atlas-games.com/ouat_index.html

Imam!
:blob:
Dagi
Skriboman
Posts: 2320
Joined: 13 Mar 2004, 00:57
Location: Zagreb
Contact:

Unread post by Dagi »

Decius wrote:Ja sam na proslom SFERAKONU predlozio nesto slicno okruglom stolu - natjecanje u pricanju crossover prica.
(...)
Sli?no, ali samo povr[?]inski... U organizaciju grupnih igara na konvencijama ba[?] se i ne razumijem. Dodu[?]e, okrugli stolovi ho?e nalikovati na pri?anje crossover pri?a, he, he... Ne znam koliko vrijedi obratno.
Decius wrote:Mislio sam da probam nesro ove godine pa posto vidim da se kuzis u tematiku jesi da organiziramo nesto slicno?
Hmmm... Tu se najbolje izravno dogovarati s Vlatkom!
BerislavLopac
Ancient
Posts: 503
Joined: 27 Jun 2004, 19:05
Location: Zagreb
Contact:

Unread post by BerislavLopac »

Dagi wrote:Hmmm... Tu se najbolje izravno dogovarati s Vlatkom!
I to na http://www.sferakon.org !
User avatar
Nimrod
The Q
Posts: 1385
Joined: 18 Nov 2003, 20:30
Location: zabreg
Contact:

Unread post by Nimrod »

Besramna samoreklama :iconbiggrin:
English is the result of Norman soldiers attempting to pick up Anglo-Saxon barmaids, and is no more legitimate than any of the other results.
- H. Beam Piper, from "Fuzzy Sapiens"
Dagi
Skriboman
Posts: 2320
Joined: 13 Mar 2004, 00:57
Location: Zagreb
Contact:

Unread post by Dagi »

Ovogodi[?]nji okrugli stol uspio. Trajao cca. 90 minuta, dan je pregled stanja o hrvatskom SF-u.

Napomena: okrugli stol na ovogodi[?]njem Sferakonu izravni je nastavak stola s Istrakona '04., pa Sferakona '04., pa ovogodi[?]njeg Istrakona.

Ove godine nazo?avalo je dvadesetak diskutanata (to?an broj neutvrdiv jerbo su pojedinci dolazili i odlazili - svakodobno je prisutnih bilo tucet i pol) koji su zasjeli u 15:00 (okej, s akademskom ?etvrti) a razi[?]li se dvdesetak minuta prije pet. Dnevni red bio je:
1. Op?e stanje u hrvatskom SF-u - saĹžeti prikaz. Zaklju?eno je kako se uzlazni trend hrvatskog SF-a nastavlja. Davor Ĺ i[?]ovi? dao je saĹžetak s istrakonskog okruglog stola, rezimirane su aktivnosti autora, nakladnika i udruga.
2. Antologija hrvatskog SF-a - progress report. Aleksandar Žiljak i Tomislav Šaki? dali prikaz rada na antologiji koja je tempirana za Sferakon 2006.
3. SF fanzini. Fanzini nedostatni, periodika jo[?] nedostanija. Žiljak konstatiro kako su potrebne jo[?] dvije zbirke (povrh istrakonske i sferakonske) godi[?]nje, kako bo se imalo gdje objaviti.

Osobito zanimljivo bilo je izlaganje Hrvoja Pr?i?a (starog ?lana SFere i urednika ?asopisa "Sirius") o ulozi udruge SFera osamdesetih i danas, uz prijedloge kako nastaviti: aktivnijim stavom prema gradskim i drĹžavnim strukturama, konkretnom pomo?i fandomu izvan Zagreba, u?e[?]?em u raznim manifestacijama te uop?e Ĺživljim promicanjem SF-a.
Post Reply