O .pdf-u

PARadoksalno SEKularno glasilo Društva za znanstvenu fantastiku SFera

Moderator: Dagi

Dagi
Skriboman
Posts: 2320
Joined: 13 Mar 2004, 00:57
Location: Zagreb
Contact:

Re: O .pdf-u

Unread post by Dagi »

Okej, stupio sam u živahnu korespondenciju s uwebiteljem (uwebnikom?) "Parseka", pa se nadam kako će fanzin uskoro ažurno osvanuti on line.

Nije, dakle, da samo spavamo, ponekad pijemo kavu... :kava:
trooli
Hani
Posts: 59
Joined: 07 Nov 2008, 14:59

Re: O .pdf-u

Unread post by trooli »

...ovo se zove komunikacija na dva kolosjeka - radna i razglabajuća...
Evo povodom nastalih komplikacija zbrisao sam "zbirku" sa moba - sad imam samo dvije stvari na istom...
Za novonastalu ažurnost ovaj put dva prsta gore... :)
Tomislav Sakic
The Q
Posts: 1042
Joined: 24 Nov 2004, 11:36
Location: Zagreb
Contact:

Re: O .pdf-u

Unread post by Tomislav Sakic »

Meni dosadila mjuza u iPodu pa sam radosno otkrio podcast i audiobooks. Ono, ti u vlaku, tramvaju, a netko ti drzi korisno predavanje...

Daklem - ocekujemo sljedeci Parsek kao mp3 download / audio book :occasion9:

Po mogucnosti, da ga čita Ziljak :D
Dagi
Skriboman
Posts: 2320
Joined: 13 Mar 2004, 00:57
Location: Zagreb
Contact:

Re: O .pdf-u

Unread post by Dagi »

trooli wrote:Za novonastalu ažurnost ovaj put dva prsta gore... :)
Nadam se da čine slovo V, ili pak da su palci. Lijevi i desni srednji, hmmm... :thebirdman: :thebirdman: :lol:

No, bude uwebljeno, već. Cijela priča (dretve Kad će Parsek i ova) je dobro došao podsjetnik. :angel:
Dagi
Skriboman
Posts: 2320
Joined: 13 Mar 2004, 00:57
Location: Zagreb
Contact:

Re: O .pdf-u

Unread post by Dagi »

Tomislav Sakic wrote:Daklem - ocekujemo sljedeci Parsek kao mp3 download / audio book :occasion9:

Po mogucnosti, da ga čita Ziljak :D
:D
User avatar
buco
Jedi Master
Posts: 206
Joined: 30 Sep 2008, 20:46

Re: O .pdf-u

Unread post by buco »

Stoji to oko toga da se nešto ne prepravlja bez pristanka autora, tu se slažem. No vrijeme "romantike" koliko vidim ipak pomalo odlazi, kao što je pogodilo glazbu i film tako očito ide na pisanu riječ tj. knjigu, u našem primjeru.

Ako tu dodaš da je osim forme ipak najvažniji sadržaj, valjda zato ljudi kupuju knjige. tu mislim na one koje kupljnje knjige i pročitaju ne čitavu svitu njih koji kupe knjigu jer je to u "điru", jer je to "in", pa su im izgleda najvažnije korice i dizajn jer osim toga i ne vide ništa drugo a i ne zanima ih.

One koje zanima sadržaj, prije svega, biti će zadovoljni i, ako se sjećaš, đepnim izdanjima knjiga bez grafike i kiča koje je omogučila jeftina racunalna grafika i dizajn (mislim tu na alate).

Sad, svatko ima pravo na svoje viđenje stvari. Danas je sve jednostavnije kopirati nešto, tj. digitalizirati.


Da se nešto tu treba učiniti, treba, ali za sad ostaje pitanje kako? Još to nije riješeno untoč ogromnom novcu koji se u to ulaže od starne najbogatijih distriburtera, filmova, muzike, pisane riječi (recimo knjige).

Kad još pogledaš stanje oko zaštite autorskih prava ispada da je knjiga još najbolje zaštićena, razlog je naveo @trooli.

Ti zaš što se dogodilo filmu dolaskom videorekordera?! A da ne govorimo o današnjim tehnologijama.
Isto tako, kao ti sad o knjigama, pričali su ljubitelji filmske umjetnosti, kako "nije to to" ako se ne gleda u kinu! Jel' znaš kako su kina završila? Mislim da znaš. :(

Jedno je, romatnika i žal za prošlim, a drugo je stvarnost koja je tu, ona je nuemoljiva, bez obziira što o tome i ti ja mislili.
Iskreno se nadam da će sadržaj uvijek biti iznad forme u svemu pa tako i u pisanoj riječi, dal' na i-netu ili u knjižari.

Pozdrav
Pisanje priče me podsjeća na pisanje programa u asembleru !
User avatar
Xaotix
The Source
Posts: 2852
Joined: 19 Apr 2005, 12:55
Location: Schrodingerova kutija

Re: O .pdf-u

Unread post by Xaotix »

Buco, tek toliko da znaš, tehnologija i novi mediji su divna stvar, ali su isto tako i - SRANJE. :pottytrain5:
Da , digitalizacija je divna stvar, ali trajnost digitalnih formata baš i nije pohvalna. I optički i magnetski mediji imaju svoj rok trajanja koji se ne može nositi sa sirotim i bijednim zastarjelim papirom.
Prije nego što kreneš slaviti blagodati tehnologije, izvadi iz ormara CDe koje si snimio prije 5 ili 6 godina, pa pogledaj koliko ih je još uvijek upotrebljivo. Ponovi isto to 2013.

A onda odi u knjižnicu i pogledaj koliko traje papir koji se čuva u istim uvjetima :zubo:

Uz to, pitanje je da li ćeš 2013. uopće moći pročitati tekstove sa CDa, jer će ih istisnuti neki novi medij. Imam kod kuće nekoliko 5,25'' floppy diskova. Što misliš, gdje ih mogu pročitati? Nigdje. Možda u muzeju.
A i floppyu od 3,5'' je skoro pa odzvonilo. U pola masina ga vise nema. Sad ćeš reći da je to tehnologija stara samo 20 godina...

A vidi vraga, na Ribanje i ribarsko prigovaranje (1568.) je dovoljno samo pogledati i savršeni je čitljivo.

A o subjektivnom odnosu neću ni pričati...

PS.
A propros, kad smo već kod sranja, da vas vidim kako ćete obrisati rit CDom, floppyem ili flash karticom.
2:0 za papir! :lol:
Randomness is strong with this one!
trooli
Hani
Posts: 59
Joined: 07 Nov 2008, 14:59

Re: O .pdf-u

Unread post by trooli »

...ulazite u bespotrebna prepucavanja...
Obojica imate pravo i nemate...
Da tehnologija ide dalje ali i stare vrijednosti ostaju.
Osobno da eReader ili Mobipocket site daje knjige na hrvatskom - bio bih prvi registrirani 'rvacki konzument.
Korisnici ovih servisa nemaju frke sa pohranom - kupnjom knjige mogu je povlačiti po potrebi ali je frka sa uređajem i famoznom DRM zaštitom ali da sad ne tupim...
S druge strane kada stavim neku već debelo pohabanu ploču od Floyda ili Zeppelina na gramafon i čujem karakteristično pucketanje prašine - suze mi krenu na oči...

Eh knjige - da imaju svoju draž ali vrijeme je da se krene malo dalje...
User avatar
Xaotix
The Source
Posts: 2852
Joined: 19 Apr 2005, 12:55
Location: Schrodingerova kutija

Re: O .pdf-u

Unread post by Xaotix »

buco wrote:Ti zaš što se dogodilo filmu dolaskom videorekordera?! A da ne govorimo o današnjim tehnologijama.
Isto tako, kao ti sad o knjigama, pričali su ljubitelji filmske umjetnosti, kako "nije to to" ako se ne gleda u kinu! Jel' znaš kako su kina završila? Mislim da znaš. :(
Kina nisu propala. Reorgnizirala su se i rade punom parom. Naravno da su propala po cijeloj hrvatskoj kad je bila riječ o dvoranama prevelikima za mjestašca u kojima su se nalazila. Naravno da su Kinematografi propali sa svojih dvadeset i nešto ogromnih dvorana. S druge strane, u Hrvata propadaju i puno rentabilniji poslovi iz raznoraznih razloga.
Baci oko na reorganiziranu verziju: multiplexe. Rade punom parom i otvaraju se nove dvorane.
Dakle, nije riječ o tehnologiji, nego o najobičnijoj ekonomiji.

Ljubitelji filmske umjetnosti su pljuvali po VHS iz dva razloga:Prvi je taj da video tehnologija nije ni do koljena klasičnoj filmskoj vrpci, a drugi je taj da se ugođaj gledanja na velikom ekranu kina ne može usporediti sa gledanjem video kazete, koliki god mega TV ti ugurao u svoju sobu. I u pravu su po obije točke.
buco wrote:Jedno je, romatnika i žal za prošlim, a drugo je stvarnost koja je tu, ona je nuemoljiva, bez obziira što o tome i ti ja mislili.
Neumoljiva stvarnost ili modernizacija pod svaku cijenu? Standardni ciklus modernizacije obično ide tako da svi zgrabe novu tehnologiju, muče se s njom, i onda se vrate starim metodama koje zamisli samo, rade puno bolje.
Romantika? Jok. Isprobane stvari koje rade kako bi trebale.
buco wrote:Iskreno se nadam da će sadržaj uvijek biti iznad forme u svemu pa tako i u pisanoj riječi, dal' na i-netu ili u knjižari.
Ja se nadam da će sadržaj i forma biti suglasni viziji svog tvorca.
Sadržaj iznad forme u svemu? Ajd, prepričaj mi onda Michaelangelovo Stvaranje Adama.
Randomness is strong with this one!
User avatar
buco
Jedi Master
Posts: 206
Joined: 30 Sep 2008, 20:46

Re: O .pdf-u

Unread post by buco »

Xaotix wrote:Da , digitalizacija je divna stvar, ali trajnost digitalnih formata baš i nije pohvalna. I optički i magnetski mediji imaju svoj rok trajanja koji se ne može nositi sa sirotim i bijednim zastarjelim papirom.
Jesi li čuo za nand-flash tehnologije? Ako jesi nemoramo dalje govoriti. Što se CDs tiče ovisi o podlozi koju koristi. Magnetski mediji , tu ljudi obično brkaju probleme s FS tabelama i boot sektorima s cjelokupnošću zapisa na disku (HDDu) koji rijetko kad stradava.
Xaotix wrote:A vidi vraga, na Ribanje i ribarsko prigovaranje (1568.) je dovoljno samo pogledati i savršeni je čitljivo.
Ovo je dobro samo nije nešto vrlo važno rečeno, da je tu tvoju knjugo možda čitalo 1000 ljudi najviše , sumjam i toliko, a primjerice jedan HDD se dnevno "otvori" i "zatvori" par desetaka tisuća puta, a vrlo često svalih par stotina milisekundi , nan-flash ide na red veličine nano sekundi (par desetaka).

Da su tu tvoju knjigu, nedaj bože , otvorili onoliko puta koliko jedan prosječan HDD u tjedan dana raspala bi se sva odavno. Zaboravio si da aktivni mediji za poranu (tu ne ubrajamo CD) podataka su aktivni i ne stoje po policama ili posebno uređenim "kutijama" već rade, u funkciji su. Zatim tu s je mrežna pohrana, (net-FS) koju mnogi zaboravljaju i ogromna arhiva podataka svih vrsta po mreži, i to je jedna od najboljih pohrana.

Naravno ono najvažnije, jednim klikom miša kloniraš ga i ako ovaj (matrica) strada ili ti neznaš reparirati disk imaš uvijek klona. Teško da ćeš "klikom miša klonirati" bilo koju knjigu,novinu, tjednik i sl. ne zato što su posebni već je frka prepisivati ili kupiti 10 istih.
Tako da trajnost podataka, čak ni da je tako kako si rekao, nije nikakav problerm. Jediinica za pohranu podataka, bilo koja, je samo objekt, subjekt su podaci na njoj koji su tako lako prenosivi na druge objekte.

Meni smiješno uopće oko toga na taj način danas razgovarati, al dobro kad se mora. :scratch:
Xaotix wrote:A propros, kad smo već kod sranja, da vas vidim kako ćete obrisati rit CDom, floppyem ili flash karticom.
U pravu si , izgleda da će uskoro papir još samo za to i služiti. :vrag:

Papir nemože dobiti rat s tehnologijom kao ni film ni muzika , koji su već izgubili bitku.

Priča o velikom "come backu" kina je priča za malu djecu. Naslovi koje onu puštaju su nažalost već "stari", a i nije u tome samo stvar.
Čisto sumljam da žive od prekrcanih kino dvorana u par gradova "lijepe naše", jedino ona klasika u nas s matinejama ,ugovorima sa školama i sl. pa se na taj način dovalači publika, al to je već za USKOK a ne za nas tu. I sam si rekao , znaš kako je to kod nas , "biznisi". :x

Za kina, glazbu s' leganih "nosača zvuka" je "game over" poodavno, za knjigu sam reako zašto to još nije tako! Iako mislim da je to radi neusporedvo manje publike koja je za nju zaineresirana u odnosu na film i glazbu, možda se varam, pa se nije prišlo sustavnom skeniranju naslova i dilanju po netu. :D
Xaotix wrote: drugi je taj da se ugođaj gledanja na velikom ekranu kina ne može usporediti sa gledanjem video kazete, koliki god mega TV ti ugurao u svoju sobu. I u pravu su po obije točke.
:lol: Vidim da si nepopravljivi romantičar!

Nešto me drugo fasinira kod zagovornika i "tvrobranitelja" zaštite autorskih prava. Da sad odemo do računala prvog od njih mogu se mislit koliko neautoriziranih kopija koje - čega imaju u PCu! To je već tema za naše psihologe.
Mogu si misliti reakciju ali.... :D

Čisto sumljam da baš nikad nisu "pali", spotakli se, o taj kamen želje da se bar vidi iako se nema za legalnu kopiju ili ,kao ranije, nije baš lako dostupna.
Zato ih nikad ne uzimam za ozbiljno kao ni većima na "planutu" zvanom internet. Nemoram vam to objašnjavti, valjda ?! Najčešće se sve to svodi na deklarativno i kruto kad je "moje u pitanju" a tuđe... Hm... Pa eto samo sam malo... Par minuta. :vrag:

Pozdrav
Pisanje priče me podsjeća na pisanje programa u asembleru !
Porto
Jedi Master
Posts: 226
Joined: 07 Jul 2005, 14:10
Contact:

Re: O .pdf-u

Unread post by Porto »

Buco & Trooli,

s vremenom, kroz druženje i forumsko prepucavanje s fandomom otkrijete paradoks da su SF fanovi po pitanju novih tehnologija reakcionarno konzervativni... ma i da im sad tu ponudite da sve Parseke prebacite u holodek gdje će ih čitati Aleksanadar Žiljak, povela bi se rasprava o 1001 nevažnoj stvari, umjesto oko toga dali bi bilo bolje da umjesto Žiljaka, Parsek u holodecku čita Jelena Veljača. :lol:
trooli
Hani
Posts: 59
Joined: 07 Nov 2008, 14:59

Re: O .pdf-u

Unread post by trooli »

...baš gledam i umirem od smijeha... :D
Stvar je u tome da sam se svojevremeno kretao po puno liberalnijim forumima po pitanju skini s neta sve što stigneš i ništa ne pitaj.
U biti ovo je prvi puta da se na forumu srečem sa ljudima koji su stvaraoci i potpuno mi je jasno da oni brane svojih ruku djelo i na tome im zavidim jer osobno mislim da ne bih znao ni brod od papira napraviti ali i kada bih znao sigurno bih tražio da kada ga netko pokaže ujedno i kaže tko je to smotao...

Već sam to i napisao - kada bi se hrvatski izdavači povinovali neminovnom i dali knjige za preuzimanje online - bio bih njihov bezrezervni korisnik.
Svojevremeno sam imao gadnu prepisku sa Algoritmom na tu temu ali kao i svi novopečeni kapitalisti oni ne vide rečunicu u tome jer ih poglavito mući eventualna nelegalna distribucija i naravno manji iznos novaca za takva izdanja...

Ali idem po onoj staroj - tko čeka, dočeka...
User avatar
Izitpajn
nobody
Posts: 4030
Joined: 10 Nov 2003, 17:42
Location: Sesvete Republjik
Contact:

Re: O .pdf-u

Unread post by Izitpajn »

Evo, da se još jednom dignem iz mrtvih i da, pri zdravoj pameti (yeah, right) i čistoj savjesti izjavim da nemam apsolutno ništa protiv da se mojih prstića djela distribuiraju u apsolutno bilo kom obliku, dok god se poštuje cjelovitost djela i dok uz sve to ide potpis autora.

Zašto? Zato jer, da se postavim na trepavice i na njima otkližem "Bolero", od svega toga neću vidjeti neke pare vrijedne spomena. Pa ako je tako, neka se bar virus širi neograničeno i bez obzira na nosioca.

Ako jednog dana dovršim neki od petsto romana koje sam započeo zadnjih godina, bavim se mišlju da si isprintam jedan primjerak i lijepo ga uvežem, za policu, a tekst okačim na net i stavim broj svog tekućeg, 'ko 'oće, nek' da kol'ko 'oće, vjerojatno ne bih skupio puno manje nego što mogu očekivati kao hrvatski SF pisac.

A za dizajnere, štampare i pogotovo distributere mi se živo fućka, pogotovo zato jer je riječ o krvopijama koje su se ugurale u proizvodni lanac i povećale cijenu knjige za deset puta, to jest, za toliko smanjile honorar autora. Jedino mi je žao onih izdavača koji to rade ne zbog profita, nego zbog ljubavi, pa na kraju ispadne da još moraju ulagati pare. Zapravo, živo mi se fućka i za čitatelje jer je riječ o lijenoj bagri kojoj moraš gurati stvari pod nos inače ih neće ni primijetiti. A i onda moraju biti šarene i primamljive jer će, ako ne bude zanimljivo, otići gledati jebeni Big Brother...

Naravno, čast izuzecima. Vas dvadesetak :x

Uhhh... Eto što se događa kad me povučete za jezik, a mislio sam napisati samo jednu rečenicu... :puca:
trooli
Hani
Posts: 59
Joined: 07 Nov 2008, 14:59

Re: O .pdf-u

Unread post by trooli »

...glavno je da si se oglasio... :)
Probaj sa navlakušama - ono započneš nešto u serijalu - prva epka besplatno a onda distribuiraš poslije nekakve uplate...
Post Reply