Žiriranje za SFERU 2007

Razgovori ugodni o udruzi, prostoru, tračevima i svemu ostalome ...

Moderator: niniane

User avatar
Petra
Puppeteer
Posts: 109
Joined: 08 Sep 2003, 17:44

Žiriranje za SFERU 2007

Unread post by Petra »

Da nam ne promakne za popis za sferu 2007. :

na varazdinskom festivalu trash filma bilo je i hrvatskog sf-a i horora, pa ako su snimljeni ove godine onda bi na sferakonu mogli imati i nagradu u kategoriji film :blob:

program: http://www.festival.trash.hr/program_festivala.htm
User avatar
Ire
Phd In Horribleness
Posts: 6638
Joined: 04 Aug 2003, 18:51
Location: Zagreb

Unread post by Ire »

Što sigurno ide na žiriranje:

Veselin Gatalo: GETO
Boris Perić: VAMPIR
Predrag Raos: VERTIKALA


BLOG.SF - SF pripovjetke s bloga
ISPOD I IZNAD
VAMPIRSKE PRIčE - zbirka kratkih horor priča
ZAGROB - zbirka hrvatskog horora
Instant Geek. Just Add Coffee.
User avatar
Ire
Phd In Horribleness
Posts: 6638
Joined: 04 Aug 2003, 18:51
Location: Zagreb

Unread post by Ire »

knjige koje treba provjeriti:

Deša Jelavić: VODA

Godina izdanja: 2006
Izdavač: NAKLADA LJEVAK, ZAGREB

Voda je priča koja u žanrovskom smislu ujedinjuje elemente bajke, duže pripovijetke i svojevrsne utopije. U središtu je zanimanja cijelog djela tradicionalna simbolika vode kao izvora života, sredstva očišćenja i središta obnavljanja, popraćena suvremenim reminiscencijama o gotovo čudesnim svojstvima vode kao kemijskog spoja koji omogućuje život na Zemlji, ali i svojevrsnom varijantom mitske zamisli o "četvrtom elementu" koji sve ujedinjuje. Priča se razvija tradicionalnom naracijom s dijalozima, opisima i komentarima o bajkovitom svijetu kakav donekle podsjeća na bajke njemačke romantike, ali i suvremene nacrte imaginarnog svijeta modernističke fantastike. Autorica uspijeva ocrtati likove, zanimljivo isprepleće stil bajke s mogućim alegorijskim primislima o ljudskoj žeđi kao zamjeni spoznaje, o besmislenosti natjecanja i o nestvarnosti utopije. Završetak je tradicionalan, pa omogućuje i razumijevanje u dimenziji odrastanja kao procesa koji vodi do sreće u spoznaji mogućeg zadovoljstva svagdašnjicom kakva sadrži i neotkrivene estetske vrijednosti.
Kristijan Šalinović: TRAGOM SJEĆANJA
Godina izdanja: 2006
Izdavač: NAKLADA BOŠKOVIĆ, SPLIT

Tema ovoga romana nije nova, ali jest suvremena i svevremena. Riječ je o pokušaju manipulacije životom skupine ljudi, a zatim i totalnog nadzora nad njim s ciljem da se od njih naprave "savršeni" ljudi, odnosno da ih se uobliči onakvima kakve su ih zamislili njihovi "projektanti". Pritom je prvi korak brisanje sjećanja, a upravo neuspjeh u brisanju sjećanja dovest će i do neuspjeha cijeloga projekta. Sve ovo je vješto ispripovijedano točnom i nepretencioznom rečenicom kroz dobro razrađenu kompoziciju.
Instant Geek. Just Add Coffee.
Aleksandar Ziljak
Ancient
Posts: 959
Joined: 09 Apr 2004, 18:42

Unread post by Aleksandar Ziljak »

Imaš još nešto u Nexusu, cura se potpisala s Anna Starr, a mislim da je neki klon Faustice. Neka netko na Interliberu pogleda kod Zagrebačke naklade.

Ima i par minijatura u Jutarnjem, pet-šest komada najviše. Dobit ćete poslije Nove godine.
A. Ziljak
User avatar
Ire
Phd In Horribleness
Posts: 6638
Joined: 04 Aug 2003, 18:51
Location: Zagreb

Unread post by Ire »

to bi bilo ovo ..

Image
Anna Star:
Ljubavnici vječne tame


Ljubavnici vječne tame, priča je o profesionalnoj fotografkinji Annie Wolker, koja odluči ostaviti svoj dosaašnji život iza sebe i skrasiti se u malom mjestašcu gdje svatko zna svakoga.

No njezini se planovi ubrzano počinju raspadati, kada se pojavi osvetoljubivi vampir Marcus i podari joj vječni život, okovan tamom i krvlju...

Novonastala vampirica Annie odlazi sa svojim stvoriteljem na "stari kontinent", gdje ju čeka niz krvavih orgija i naivaca zaluđenih njenom ubojitom ljepotom, i razočaravajuće otkriće, koje ju vraća na sam početak njenog vječnog lutanja...
Instant Geek. Just Add Coffee.
User avatar
Ire
Phd In Horribleness
Posts: 6638
Joined: 04 Aug 2003, 18:51
Location: Zagreb

Unread post by Ire »

i ovo treba provjeriti:

Josip Kokotović: LUCIFER S GORSKE ZVIJEZDE

Godina izdanja: 2006
Izdavač: NAKLADA HAID, ZAGREB

Image
U rijetkim trenutcima, kada je željela ispričati nešto o svojoj prošlosti, spominjala je svoje plemenito podrijetlo. Po njezinim riječima poštovani Sebastijan u njenom svijetu ne bi došao u priliku ni obratiti joj se, a kamoli ravnopravno razgovarati s njom. Kada je ta ponosna zemlja moje majke bila porobljena od moćnog Alcatraza, sve porodice koje su se najviše odupirale uništene su. Muškarci pobijeni, a žene i djeca prodani u roblje. Majka je s pravom mrzila Alcatraz.
Naravno, sve ovo majka je pričala tiho i oprezno, jer sada je cijeli planet bio pod vlašću Alcatraza. Sve je bio jedan veliki Alcatraz.
Majka je postigla gotovo nemoguće. Od ropskog, njezin se status promijenio u položaj udane žene slobodnog čovjeka. Ipak, njenu prošlost svi su znali i prema njoj se odnosili s prezirom i nadmeno. Vrlo je popularna bila verzija o majčinoj vještini čaranja. Ona je tako oca činima natjerala u brak.
Instant Geek. Just Add Coffee.
User avatar
Nimrod
The Q
Posts: 1385
Joined: 18 Nov 2003, 20:30
Location: zabreg
Contact:

Unread post by Nimrod »

Ire wrote:knjige koje treba provjeriti:

Deša Jelavić: VODA
marginalno sf po SFerinim mjerilima, ali nisam još stigla do kraja. bajkovito, and a bit boring, na prvu loptu, imam je negdje, ako netko iz žirija želi čitat ?
English is the result of Norman soldiers attempting to pick up Anglo-Saxon barmaids, and is no more legitimate than any of the other results.
- H. Beam Piper, from "Fuzzy Sapiens"
User avatar
Petra
Puppeteer
Posts: 109
Joined: 08 Sep 2003, 17:44

Unread post by Petra »

Ire wrote:Što sigurno ide na žiriranje:

Veselin Gatalo: GETO
Boris Perić: VAMPIR
Predrag Raos: VERTIKALA


BLOG.SF - SF pripovjetke s bloga
ISPOD I IZNAD
VAMPIRSKE PRIčE - zbirka kratkih horor priča
ZAGROB - zbirka hrvatskog horora
ma dobro, ove stvari su nam i onako na radaru, ovo sam otvorila da imamo gdje nabarajati one manje ocekivane... tipa space opera objavljena u Mili i slicno :)
Last edited by Petra on 07 Nov 2006, 12:15, edited 1 time in total.
User avatar
Petra
Puppeteer
Posts: 109
Joined: 08 Sep 2003, 17:44

Unread post by Petra »

Nimrod wrote:
Ire wrote:knjige koje treba provjeriti:

Deša Jelavić: VODA
... , imam je negdje, ako netko iz žirija želi čitat ?
moze meni, ponesi danas
User avatar
davors
Ancient
Posts: 795
Joined: 19 Aug 2003, 01:51
Location: Pazin
Contact:

Unread post by davors »

Ire wrote:knjige koje treba provjeriti:
Damir Miloš: Smetlar (objavio Meandar). U drugom dijelu dobrano skreće prema SF-u, no dobro bi bilo čuti još barem tri mišljenja...

Pa onda vampirske priče iz Libre Libere...
Pa onda novi roman Danijela Šaha (koj izlazi za nekoliko dana)
A možda i WARP nešto izrodi do kraja godine...

koje razdoblje se uzima za okvir, kalendarska 2006. godina, ili od Sferakona do Sferakona?

Davor
*Istria is a state of mind*
User avatar
Ire
Phd In Horribleness
Posts: 6638
Joined: 04 Aug 2003, 18:51
Location: Zagreb

Unread post by Ire »

kalendarska godina, dakle sve izdano 2006.
Instant Geek. Just Add Coffee.
User avatar
davors
Ancient
Posts: 795
Joined: 19 Aug 2003, 01:51
Location: Pazin
Contact:

Unread post by davors »

Ire wrote:kalendarska godina, dakle sve izdano 2006.
Just for the record:

- zadarska zbirka "Buđenje" (ima i poezije!)
- Gaina (osječka) zbirka
- Danijel Šah: Zov tame
- Robert Naprta: Vampirica Castelli (predstavljanje je utorak, 19. prosinca 2006. u 19 sati u BP clubu)

Bilo bi dobro da predsjednik komisije ili zadužena osoba svako malo ažurira popis...

Davor
*Istria is a state of mind*
User avatar
Ire
Phd In Horribleness
Posts: 6638
Joined: 04 Aug 2003, 18:51
Location: Zagreb

Unread post by Ire »

mihaela vodi računa bez brige
Instant Geek. Just Add Coffee.
Tomislav Sakic
The Q
Posts: 1042
Joined: 24 Nov 2004, 11:36
Location: Zagreb
Contact:

dvojbe i sumnje

Unread post by Tomislav Sakic »

Baš me netko pitao (da ne kazem napola intervjuirao povodom moguceg teksta o antologiji za Zarez) kako stoje SF magazini te da gdje objavljuju domaći autori.

Pa mi sinulo kako je eto blizu SFeraKon, godinu dana od antologije i SFeraKona na kojem smo kao i obicno kukali itd. Future nema, niceg nema, osim Parseka. Stanje nakon godinu dana - PUNO GORE.

Pa sam shvatio da godisnju produkciju - tiskanu, te time i (polu?) profesionalnu - covjek moze naci u godisnjoj zbirci (Zagrob, ovog puta), istrakonskoj, Futuri (1 prica, a Future vise nema), Monolithu (jedna prica, a ni Monolitha nema), te mozdas minijaturu u Jutarnjem te pokoja prica koja dodje do raznih tiskanih natjecaja (Ekran price i sl.). Plus pricice u Transfuziji.

Pa zakljucih da je stanje koma.

Poanta ovog posta: ja osobno mislim da se zirirati smiju samo TISKANE stvari. Scena je i dalje jaka, ali se premjesta na blogove, sajtove i online biltene i fanzine. Ne samo da je pitanje koliko je ozbiljna nagrada koja u nominacije uzima stvari cak iz tiskanih fanzina/biltena (Parsek je vec semizin, ili kak se to vec naziva?), a kamoli s blogova i online fanzina. A ako se sve svede na Zagrob, gdje smo onda? Nigdje.

Razuvjerite me. I rcite sto kaze statut nagrade: mora li stvar po definiciji biti tiskana (objavljena tiskom :drunken: ), da li je fotokopirani fanzin tisak, da li je elektronicki medij ozbiljan elektronicki medij (npr. NOSF) ili svaki amaterski blog i jesto za piskaranje koje nikne preko noci itd.

Tom


PS. Ni kritike nema. Recenzije na blogovima, bilo nedostatne (knjiski blog) bilo macanovske (na mcn-ovu blogu) su ipak blogovi; ne da nemaju dojeka, nego cesto nisu ni profesionalni kriticizam. Da covjek i pise, nema gdje objaviti (Zarez je, btw, isto na zalasku, a i ono sto izlazi, nitko vise ni ne zna da jos izlazi).

Npr. nije tiskana NI JEDNA recenzija Raosove Vertikale. Vecernji je ukinuo kulturu, Vjesnik ima limit na pola kartice po kult. tekstu, Jutarnji ignorira SF jer je recenzentica Jagna Pogacnik, Vijenac ima tu i tamo nesto, ali nema redovitog ozbiljnog kriticara, Zarez spomenuh (a i da netko napise, oni ne placaju), i to je to...
Last edited by Tomislav Sakic on 31 Jan 2007, 12:10, edited 1 time in total.
Post Reply