Žiriranje za SFERU 2007

Razgovori ugodni o udruzi, prostoru, tračevima i svemu ostalome ...

Moderator: niniane

User avatar
Ire
Phd In Horribleness
Posts: 6638
Joined: 04 Aug 2003, 18:51
Location: Zagreb

Unread post by Ire »

Tomislav Sakic wrote:naučna fantastika je izvorna komunistička književnost
jel to znaju Ameri? :D
Instant Geek. Just Add Coffee.
Tomislav Sakic
The Q
Posts: 1042
Joined: 24 Nov 2004, 11:36
Location: Zagreb
Contact:

Unread post by Tomislav Sakic »

Znali su, znali, pa nije uzalud Philip Dick - uznemiren time sto casopis Science Fiction Studies, koji je utemeljio Suvin, misli da je on najbolji i jedini vrijedan americki SF pisac - pisao FBI-ju da u Montrealu djeluje grupa ruskih agenata i marksista, koju vodi jugoslavenski komunisticki emigrant [Darko Suvin], a da je njen vodja poljski agent pod code name-om LEM. :drunken:

Science Fiction Studies upravo slavi stoti broj!
http://www.depauw.edu/sfs/covers/cov100.htm
Aleksandar Ziljak
Ancient
Posts: 959
Joined: 09 Apr 2004, 18:42

Unread post by Aleksandar Ziljak »

Tomislav Sakic wrote:Znali su, znali, pa nije uzalud Philip Dick - uznemiren time sto casopis Science Fiction Studies, koji je utemeljio Suvin, misli da je on najbolji i jedini vrijedan americki SF pisac - pisao FBI-ju da u Montrealu djeluje grupa ruskih agenata i marksista, koju vodi jugoslavenski komunisticki emigrant [Darko Suvin], a da je njen vodja poljski agent pod code name-om LEM. :drunken:
To je bilo ono o čemu smo raspravljali, je li Dick imao napadaj paranoje, ili je bio na nekom gadnom shitu, ili se samo dobro zajebavao.
A. Ziljak
Tomislav Sakic
The Q
Posts: 1042
Joined: 24 Nov 2004, 11:36
Location: Zagreb
Contact:

Unread post by Tomislav Sakic »

Sinoc procitah u Cluetovoj SF Encyclopediji u clanku o Interzoneu da s obzirom na nakladu (6000 ili tako nesto) nije zadovoljavao kriterije za profesionalni casopis. Eto, ni Briti ne mogu za tim kriterijima.
Dagi
Skriboman
Posts: 2320
Joined: 13 Mar 2004, 00:57
Location: Zagreb
Contact:

Unread post by Dagi »

Razgovarao o tome prijem koji mjesec s Milenom Benini. Ameri dignuli kriterije - naime, potrebnu nakladu - za profi SF časopis, pa ga fućkaj...
Porto
Jedi Master
Posts: 226
Joined: 07 Jul 2005, 14:10
Contact:

Unread post by Porto »

Tomislav Sakic wrote:U istoj seriji objavljene su i priče Darija Rukavine pod naslovom Buddha u supermarketu. Možda ima SF-a unutra?
Tomo, ima samo dvije: "Priča o bezglavom Turčinu" i "Moj prijatelj pas" Trebalo ih je biti puno više, ali eto... nisu preživjele urednika. Opljevio sve esefičasto kano da su krumpirove zlatice. :D

U 2006 dvije priče su mi objavljene u Večernjem listu povodom natječaja za kratku priču: "Mala zemlja za veliki odmor" (finalist natječaja) i gore pomenuti "M.P.P."

Ako koga zanima, može ih pronaći na večernjakovom webu, samo neka odgogla.
User avatar
jbt
Mrgud
Posts: 889
Joined: 13 Jul 2005, 11:16
Location: Zg, Ri, Vž
Contact:

Unread post by jbt »

jo, zare je. imamo li mi nekakvu ideju glede datuma ziriranja? mozda pise na prethodnim postovima, al fakat ih je 100
Blood for the Blood God!!

engi
User avatar
Ire
Phd In Horribleness
Posts: 6638
Joined: 04 Aug 2003, 18:51
Location: Zagreb

Unread post by Ire »

@ jbt
tek sad vidim da si to ti, žare :D
e da sam znala, pm ne bi bio tako ljubezan :baba:
Instant Geek. Just Add Coffee.
User avatar
Nimrod
The Q
Posts: 1385
Joined: 18 Nov 2003, 20:30
Location: zabreg
Contact:

Unread post by Nimrod »

pa sta je ucinio ?!
English is the result of Norman soldiers attempting to pick up Anglo-Saxon barmaids, and is no more legitimate than any of the other results.
- H. Beam Piper, from "Fuzzy Sapiens"
User avatar
Nimrod
The Q
Posts: 1385
Joined: 18 Nov 2003, 20:30
Location: zabreg
Contact:

Unread post by Nimrod »

sad cu ponudit datum... na mail. .:)
English is the result of Norman soldiers attempting to pick up Anglo-Saxon barmaids, and is no more legitimate than any of the other results.
- H. Beam Piper, from "Fuzzy Sapiens"
mica milovanovic
Puppeteer
Posts: 183
Joined: 31 Mar 2005, 21:05

Re: Žiriranje za SFERU 2007

Unread post by mica milovanovic »

Pitanje...

Da li se po vašim propozicijama u obzir za SFERU uzimaju priče hrvatskih autora originalno objavljene na hrvatskom jeziku
u Srbiji ili BiH u toku 2007 godine?

Drugim rečima, da li je kriterijum za uvrštavanje u SFERU nacionalna pripadnost autora (hrvatski državljanin), lokacija objavljivanja dela (Hrvatska),
ili moraju da budu zadovoljena oba uslova?

Pitam iz banalnog razloga što trenutno pokušavam da napravim detaljnije propozicije za Nagradu "LAZAR KOMARČIĆ", pa me zanima kako se kod vas radi...
Porto
Jedi Master
Posts: 226
Joined: 07 Jul 2005, 14:10
Contact:

Re: Žiriranje za SFERU 2007

Unread post by Porto »

nemojte mu odgovoriti na to pitanje...
neka misli da smo demokratični, da nemamo kriterije,
da nismo ko oni trknuti istrijani što i babu prevedu preko ceste
a kamoli ne ekavicu :zloch:
pa neka napiše fine propozicije za Lazu
pa onda naši uđu tamo u izbor,
i pobjede
a njihovi ovdje ne
he, he
fino ih zaje... pa im se smijemo iza leđa
i ubijemo dosadu na sferakonu :lol:
User avatar
Milena
The Q
Posts: 1316
Joined: 05 May 2007, 13:48
Location: tu i tamo
Contact:

Re: Žiriranje za SFERU 2007

Unread post by Milena »

Upozorenje: petljam se kam' ne treba, ima ovdje puno kvalificiranijih od mene, ali...

http://sfera.hr/nagrada/kategorije-i-po ... ziriranja/
SFera wrote:Samim činom objavljivanja u konkurenciju ulaze sva djela hrvatskih autora objavljena u protekloj kalendarskoj godini, na hrvatskom jeziku i u Hrvatskoj, uključujući i objavljivanje na internetu.
E, sad, iz ovoga proizlazi da treba biti hrvatski autor, napisati djelo na hrvatskom i izdati ga u Hrvatskoj. Nisam sigurna da se ovo "hrvatski autor" odnosi na hrvatsko državljanstvo, tho... prije bih rekla da svatko tko napiše djelo na hrvatskom i objavi ga u Hrv. ipso facto postaje hrvatski autor, ali zbilja ne znam... :scratch: :ima:
I blame Hemingway. Of course, I blame Hemingway for a lot of things. Still working out how to pin global warming on him. (Snarkhunter)
User avatar
Izitpajn
nobody
Posts: 4027
Joined: 10 Nov 2003, 17:42
Location: Sesvete Republjik
Contact:

Re: Žiriranje za SFERU 2007

Unread post by Izitpajn »

Mislim da smo imali neku sličnu (ne i istu) raspravu negdje, nekad... U principu, nagrada bi se trebala davati za djela koja "obogaćuju hrvatski kulturni prostor" (formulacija by moi), a tu bi onda možda ušla i djela stranih državljana koja su ciljano prvi put objavljena u Hrvatskoj na hrvatskom jeziku (dakle, ako se netko potrudio da mu lokacija svjetske premijere bude u Hrvatskoj i time, recimo, "odao poštovanje" ili "priznao" ili štogod, hrvatski kulturni prostor, ja sam za to da i on uđe u bubanj). Ali čini mi se da ostali ne dijele moje mišljenje pa bih pravilnik interpretirao kao djela hrvatskih državljana (uključivo i dijaspora) koja svoju "svjetsku premijeru" dožive u Hrvatskoj i na hrvatskom jeziku (iako bi se kršenje ovog posljednjeg pod određenim uvjetima dalo progurati kao stilski eksperiment, ali i to je opet samo moje mišljenje).
Post Reply