Žiriranje za SFERU 2007

Razgovori ugodni o udruzi, prostoru, tračevima i svemu ostalome ...

Moderator: niniane

User avatar
Izitpajn
nobody
Posts: 4030
Joined: 10 Nov 2003, 17:42
Location: Sesvete Republjik
Contact:

Unread post by Izitpajn »

Ja se slažem. Ne znam kako stoji u pravilniku, ali ako papir nije izričito naveden, trebao bi biti.

Doduše, već imamo presedan, a to je nagrada Tanji za ilustracije na svom web sajtu.
User avatar
Ire
Phd In Horribleness
Posts: 6638
Joined: 04 Aug 2003, 18:51
Location: Zagreb

Unread post by Ire »

Future nema, niceg nema, osim Parseka.

ono, baš ti hvala :?
Instant Geek. Just Add Coffee.
User avatar
Ire
Phd In Horribleness
Posts: 6638
Joined: 04 Aug 2003, 18:51
Location: Zagreb

Unread post by Ire »

i čisto onako - ako je objavljeno na papiru ne znači nužno da je kvalitetno i obratno ..

mislim da je dovoljno pročitati bilo koju priču u onom jadu od časopisa Libra libera, koja pretendira biti sf, pa da se uoči ogroman nedostatak kvalitete, pa taman ta priča bila 700 puta tiskana.

a ako počnemo ignorirati objavljene priče čisto zato što nisu po našem ukusu iz ovog ili onog razloga, primjerice načina objavljivanja, možemo slobodno prestati uopće nagrade dijeliti. jer ćemo biti kao nagrada Jutarnjeg lista ili ikoja druga komercijalizirana nagrada. mislim da nije elitizam ono čemu bismo morali stremiti, nego kvaliteta taman ona bila objavljena na toalet papiru.

druga stvar .. alo?!? SF društvo?? objavljivanje na internetu danas je normalna stvar, ne bismo li morali ići ukorak sa stvarnošću, da ne velim hvatati budućnost?!?
Instant Geek. Just Add Coffee.
User avatar
davors
Ancient
Posts: 795
Joined: 19 Aug 2003, 01:51
Location: Pazin
Contact:

Unread post by davors »

Ire wrote:druga stvar .. alo?!? SF društvo?? objavljivanje na internetu danas je normalna stvar, ne bismo li morali ići ukorak sa stvarnošću, da ne velim hvatati budućnost?!?
Hm, papir i 'net imaju drukčiji statistički odnos UREDJENIH objavljenih uradaka, i od nikoga pregledanih SAMIZDATA, na 'netu je samizdata puuuno vise, pa ih je i tesko objektivno sve pregledati i uopće pronaci.

Mislim, trebali bismo imati definiciju sto to znaci OBJAVLJENO, u kontekstu interneta. Po mom misljenju, u obzir za Sferu bi trebali doci radovi koji su prosli urednicko-lektorsku proceduru i objavljeni na nacin kao sto se bilo sto drugo objavljuje, dakle u slucaju interneta to bi trebao biti neki portal, e-zine ili slicno, koji ima urednika, a to znaci i filter kvalitete, kojeg papirnati mediji po definiciji imaju, osim rijetkih slucajeva vrlo nekritickih i sebeljubnih samizdata. Ako netko nesto sam "pukne" na net, na svoj blog ili sajt ili forum, dakle izvan uobicajene procedure "objavljivanja", to ne bi trebalo biti u konkurenciji; medjutim, sto ako je to pukim slucajem dobro? Steta bi bila propustiti, iako je statistika prilicno jasna (Sturgeonov zakon).

Mozda bi se, za skoru buducnost, kada produkcija jos malo poraste, moglo porazmisliti o reguli da nakladnici/urednici PRIJAVLJUJU odnosno KANDIDIRAJU objavljene SF proizvode za nagradu Sfera, uz diskrecijsko pravo komisije da sama pozove nekoga tko je sam zaboravio nesto prijaviti, ili da diskretno odstrani iz konkurencije ako je netko prijavio nesto sto tu ne spada...

Dakle generalno, nisam iskljucivo za papir, ali nisam ni stotposto za sve sto se na netu pojavljuje...

Davor
*Istria is a state of mind*
Tomislav Sakic
The Q
Posts: 1042
Joined: 24 Nov 2004, 11:36
Location: Zagreb
Contact:

Unread post by Tomislav Sakic »

E Ire, ono "ono, bas ti hvala" - iz jkonteksta moje poruke (procitaj je cijelu) jasno je da kazem, da skratim, "osim Zagroba, pricica u Transfuziji i Parseka [kao iznimke dobrog tiskanog fanzina] nista", u profesionalnoj tiskanoj verziji.

Kasnije u svom pitanju kazem o NOSF-u sljedece:
mora li stvar po definiciji biti tiskana (...), da li je fotokopirani fanzin tisak, da li je elektronicki medij ozbiljan elektronicki medij (npr. NOSF) ili svaki amaterski blog i jesto za piskaranje koje nikne preko noci
Dakle, molim, nemoj se odmah vrijedjati, pogotovo jer ja tako pazim da kazem sto vrijedi, i jos tako tipicno, da se hvatas za krivu stvar, a ne docitas do kraja gdje te se hvali kao iznimku.

I onda kazu, covjek odustao od komunikacije internetom. :shaking:
Tomislav Sakic
The Q
Posts: 1042
Joined: 24 Nov 2004, 11:36
Location: Zagreb
Contact:

Unread post by Tomislav Sakic »

Pa da se vratim na to "da li je elektronicki medij ozbiljan elektronicki medij (npr. NOSF) ili svaki amaterski blog i jesto za piskaranje koje nikne preko noci ":

misoim da je davors sve rekao, razliku ozmedju ozbiljnog objavljivanja na internetu i onoga sto sam ja nazvao piskaranjem preko noći.

Jer po krajnjoj logici mogli bismo doci do toga da se kandidra sve sto netko ima u kompjutoru doma (jer danas, umjesto da to drzis neobjavljeno, samo sutnes na blog u sekundi).

Tako da ne bih radikalizirao na "samo tisak", ali opet, pripustanjem bez reda nestaju kriteriji. Ja sam za cvrste i radikalne kriterije.

Moze li se to regulirati tako da se kao elektronicki mediji uzima samo ono sto uistinu jest elektronicki medij, ZAKONSKI?

Dakle ima ISSN, prijavljen je drzavi kao elektronicki medij ili u Katalog NSK kao elektronicka publikacija!

A molit ću lijepo, NOSF JEST casopis, po zakonu:

http://nskcrolist.nsk.hr/cgi-bin/unicat ... 1430714056
http://nskcrolist.nsk.hr/cgi-bin/unicat ... 1300919100
http://nskcrolist.nsk.hr/cgi-bin/unicat ... 1430714056

Elem, zadovoljava kriterije.

Dok blog svatko moze otvoriti i na nj postaviti sto zeli, sto je jednako printanju romana i dijeljenju po SFeri, a to ne zadovoljava kriterije za nominaciju.

Pitanje, dakle, profesionalnosti (lektura, uredjivanje) se ipak odredjuje subjektivno (tko ce to u komisji odrediti, za koje sajtove?), a postoji barem ovaj mali kriterij koji potvrdjuje NSK - oni naime odbijaju upisati "elektronicku gradju" prije detaljne provjere njezine razine.

A tko nije prijavljen - ja sam to za svoj sajt napravio u pet minuta i bio upisan u Katalog za dva tjedna, nakon verifikacije - to je dakle samo DOBAR POTICAJ da se sajtovi profesionaliziraju, prijave, itd.
Last edited by Tomislav Sakic on 01 Feb 2007, 11:47, edited 1 time in total.
User avatar
Ire
Phd In Horribleness
Posts: 6638
Joined: 04 Aug 2003, 18:51
Location: Zagreb

Unread post by Ire »

eto, a ja prema tvom rantanju shvatila da sve što je objavljeno na internetu automatski ispada iz kategorije ozbiljno i vrijedno pažnje ..
Instant Geek. Just Add Coffee.
User avatar
Nimrod
The Q
Posts: 1385
Joined: 18 Nov 2003, 20:30
Location: zabreg
Contact:

Unread post by Nimrod »

to ti je kad skimaš :shock:
English is the result of Norman soldiers attempting to pick up Anglo-Saxon barmaids, and is no more legitimate than any of the other results.
- H. Beam Piper, from "Fuzzy Sapiens"
Tomislav Sakic
The Q
Posts: 1042
Joined: 24 Nov 2004, 11:36
Location: Zagreb
Contact:

Unread post by Tomislav Sakic »

eto, kako se usukladismo u vremenu postanja, procitaj moj simultani post o mogucim kriterijima koje nosf zadovoljava jer je i zamilsjen kao profesionalna elektronicka publikacija / gradja:-)
User avatar
Nimrod
The Q
Posts: 1385
Joined: 18 Nov 2003, 20:30
Location: zabreg
Contact:

Unread post by Nimrod »

Blogove nismo žirirali do sada, osim onih u Transfuziji. Kao što nismo ni žirirali priče s nosfove radionice, osim onih objavljenih u nOSF magazinu.
Malo sam kopala, baš zbog nosfove radionice, da vidimo kako se to odnosi na obljavljeno - ne obljavljeno na netu i fora je ova: na radionicu su objavljeni "work in progress" odnosno, obzirom da je radionica, podrazumijeva se da su ti radovi nedovršeni i da će se još dorađivati, ergo nisu objavljeni.
English is the result of Norman soldiers attempting to pick up Anglo-Saxon barmaids, and is no more legitimate than any of the other results.
- H. Beam Piper, from "Fuzzy Sapiens"
User avatar
Ire
Phd In Horribleness
Posts: 6638
Joined: 04 Aug 2003, 18:51
Location: Zagreb

Unread post by Ire »

Nimrod wrote:to ti je kad skimaš :shock:
pa kad piše elegije :D

nego, ja ne kužim u čem je problem. blogova je tolko da zbilja ne bi imalo smisla svakog po redu pretraživat i bilježit jel tko objavio možda nešto u žanru. :shock: pa ko bi lud to radio?!? ili očekivao da se to radi?

za radionicu je već sve rečeno. kao što samo ime kaže, priče objavljene na radionici nisu objavljene objave radi već učenja radi

e sad, da smo spali spali smo .. do nedavno je bilo x fanzina, znantno više od parseka i nosfa .. gdje su svi sad oni?
Instant Geek. Just Add Coffee.
Dagi
Skriboman
Posts: 2320
Joined: 13 Mar 2004, 00:57
Location: Zagreb
Contact:

Unread post by Dagi »

Å to se "Parseka" tiče, mislim da postoje presedani kad je priča iz "Parseka" dobila SFERU. Primjerice, Macanova minijatura Mihovil Å kotska Snježnica.
Dagi
Skriboman
Posts: 2320
Joined: 13 Mar 2004, 00:57
Location: Zagreb
Contact:

Re: dvojbe i sumnje

Unread post by Dagi »

Tomislav Sakic wrote: Parsek je vec semizin, ili kak se to vec naziva?
A na što misliš? Ne valjda semi-prozin?
User avatar
Ire
Phd In Horribleness
Posts: 6638
Joined: 04 Aug 2003, 18:51
Location: Zagreb

Unread post by Ire »

Instant Geek. Just Add Coffee.
Post Reply