Hej!

Razgovori ugodni o udruzi, prostoru, tračevima i svemu ostalome ...

Moderator: niniane

User avatar
Izitpajn
nobody
Posts: 4027
Joined: 10 Nov 2003, 17:42
Location: Sesvete Republjik
Contact:

Hej!

Unread post by Izitpajn »

Na sajtu Lazara Komar?i?a, u tekstu Radmila An?elkovi?a sam pronašao ovo:
Od 1976. godine na dalje, BIGZ je uspeo da izda tri toma SF antologije "Andromeda", ?ime smo, evidentno ispunili prvi uslov: da po?nemo pre Hrvata. Imperija je sa SF ?asopisom "Sirius" uzvratila udarac u julu (srpanj) iste godine, ali je oprezno po?ela da svoju periodiku datira od sedmog broja, odnosno, od januara (sije?nja) 1977. godine. To je još jedan razlog zbog kojeg bismo mogli da se zakrvimo na temu: ko je bio prvi.
Zna li netko o ?emu on to? Što zna?i "datiranje od sedmog broja"? Ja znam da doma imam prvih šest brojeva, ali sad ne mogu pogledati koji su mjeseci u pitanju.
User avatar
Hamenaglar
Ancient
Posts: 813
Joined: 25 Apr 2005, 20:05
Contact:

Unread post by Hamenaglar »

a zasto je uopce vazno tko je prvi????

ako je nasim susjedima preko dunava vazno da budu prvi. pa neka budu. ja sam za to da mi budemo bolji. Ne krivo. Ja sam za to da ja budem bolji. Ne krivo. Ja sam za to da ja budem NAJBOLJI :ocasion:
nema me.
User avatar
Izitpajn
nobody
Posts: 4027
Joined: 10 Nov 2003, 17:42
Location: Sesvete Republjik
Contact:

Unread post by Izitpajn »

Ma dobro, važno je Radmilu An?elkovi?u, što se vidi i iz ostatka teksta. Drugi tekstovi su manje nabrijani. Mene samo zanima otkud je mogao nastati taj podatak (ili "podatak").
User avatar
Hamenaglar
Ancient
Posts: 813
Joined: 25 Apr 2005, 20:05
Contact:

Unread post by Hamenaglar »

Pa vidi se iz prve recenice teksta da mu je vazno da srbi budu prije hrvata
?ime smo, evidentno ispunili prvi uslov: da po?nemo pre Hrvata
samo nevidim razloga zasto se uopce zamarati takvim naoko beznacajnim podacima... uostalom stariji memberi foruma znaju gdje su se odrzavale najbolje, najvece i sve ostalo naj konvencije i ostali sadrzaji vezani uz SF. Ja sam mlad i ne znam. :dontknow:
nema me.
User avatar
Izitpajn
nobody
Posts: 4027
Joined: 10 Nov 2003, 17:42
Location: Sesvete Republjik
Contact:

Unread post by Izitpajn »

Ma i ti sad malo pretjeruješ. Ajde prvo pro?itaj cijeli tekst pa onda komentiraj.
User avatar
Hamenaglar
Ancient
Posts: 813
Joined: 25 Apr 2005, 20:05
Contact:

Unread post by Hamenaglar »

neda mi se... procitao sam ovaj ulomak i na temelju njega donio svoje misljenje tj. predrasude o tom clanku. Ja sam covjek koji se drzi svojih predrasuda...
nema me.
Tomislav Sakic
The Q
Posts: 1042
Joined: 24 Nov 2004, 11:36
Location: Zagreb
Contact:

Unread post by Tomislav Sakic »

Ima Pham Nuwen pravo, ovaj dio recenice koji je izdvojio je ultimativno glup. Ali neka on zivi sa svojim nacionalizmom - - Naime, OP?EPOZNATO je da je "zlatno doba" SF-a u Jugi krenulo s Andromedom (tri broja), pa odmah, iste godine, sa Siriusom i SFerom, i onda se obnovio Kentaur itd.

Mislim da mi je to Aleksandar spomenuo, da je Sirius datiran mjesecima tek od sedmog broja (premda je prvi bio u srpnju, tj. po tom bi uistinu sedmi broj bio za sijecanj 1977). Trebalo bi pogledati originale: pretpostavljam da prvih sest brojeva nije imalo datume, od toga ovaj radi nauku.

A propos Izitpajnova "procitaj cijeli tekst pa sudi", evo, radosti moja, odmah drugi pasus:
Da se sprema novi udarac saznali smo kad se pojavilo prvo SF dru[?]tvo "Sfera" u Zagrebu. Nadma[?]ili su nas toliko da sam ta?an podatak potisnuo u Frojd-Jungovsko nesvesno i nisam u stanju da ga dozovem i ta?no navedem. Uostalom, na nekom njihovom sajtu ovaj podatak sigurno postoji, ne bi propustili da ga navedu. Do vrhunca poniĹženja do[?]lo je kad su nas pozvali da im se, kao beogradska filijala, pridruĹžimo. Neki od na[?]ih prvih SF poklonika su naseli i u?lanili se u SF dru[?]tvo "Sfera".
pa onda:
Ime dru[?]tva je odabrano tako da to bude prvi kontraudarac ili return, [?]to bi rekli te­niseri. Mi smo imali blagopo?iv[?]eg g. Lazu jo[?] od 1902. godine, a oni su tada imali samo Austro-Ugarsku.

Ostatak teksat je nabrajanje po ?emu su sve bolji.

Lijepo je znati da cijeli srpski SF proizlazi iz kompleksa sto nisu bili prvi. i da se moze tumaciti kao niz odgovora Hrvatima. :x :!:

Osim toga, ako je prvi Sirius bio u srpnju, zasto ne kaze kad je bila prva Andromeda, jel to zna? :ocasion:
Tomislav Sakic
The Q
Posts: 1042
Joined: 24 Nov 2004, 11:36
Location: Zagreb
Contact:

Unread post by Tomislav Sakic »

A propos izjave da smo mi imali samo AustroUgarsku, izjavljujem on the record:

Austrougarska je najvece dostignuce ove kulture i nasa jedina civilizacija. :flower:

Prije toga Turska, a nakon toga Jugoslavija. Pa si vi mislite. Sve po cemu je ova zemlja Europa dolazi od AustroUgarske.
User avatar
Ire
Phd In Horribleness
Posts: 6638
Joined: 04 Aug 2003, 18:51
Location: Zagreb

Unread post by Ire »

u čem je problem s tim likom? :scratch:
Instant Geek. Just Add Coffee.
Aleksandar Ziljak
Ancient
Posts: 959
Joined: 09 Apr 2004, 18:42

Unread post by Aleksandar Ziljak »

Ire wrote:u ?em je problem s tim likom? :scratch:
Ljubomorni su [?]to nemaju antologiju. :)

Ina?e, ?ovjek malo brka jabuke i kru[?]ke. Kao prvo, Andromeda je almanah, SIRIUS je bio mjese?ni SF ?asopis. Ĺ to je u krajnjoj liniji imalo vi[?]e utjecaja: tri broja jednog almanaha ili 160+ jednog ?asopisa?

Tko je za par mjeseci bio prvi, u tom je kontekstu sasvim irelevantno.

S druge strane, ?injenica jeste da su srpski autori ukupno imali broj?ano ve?u produkciju. (Evo, recimo, iz osamdesetih: na?imo nekog u Hrvatskoj - osim donekle BjaĹži?a i Furta?a ranih [?]ezdesetih, te kasnije, po goloj koli?ini ispisanog teksta, Raosa - tko je po broju kartica i naslova imao produkciju pulp romana poput Dragana Bel?e ili Slobodana ?ur?i?a.) Ne znam kako je od rata naovamo. Na Ĺžalost, dojam je da su [?]ezdesete bile vrhunac popularne knjiĹževnosti u Hrvatskoj. Onda se s razvojem poprili?no stalo i zato su danas neke stvari kako jesu, dakle u banan?etu.

Osim toga, uspore?uju?i siriusovske pri?e hrvatskih i srpskih autora, stje?e se dojam da su oni prvi dosegli odre?enu spisateljsku zrelost. Ĺ to re?e KrleĹža, to su fakti.

Tako?er, njihovo je privatno izdava[?]tvo ve? davno nadjebalo sve u Hrvatskoj stavljeno na kup. Druga je stvar [?]to je onaj jedini privatni izdava? (Bruno Ogorelec) bio dalje sjeban - a onda i svi ostali do rata - zakonskim propisima. Ne?u ulaziti u teoriju zavjere o tom propisu, ali bi to trebalo imati u vidu kad se razgovara o privatnom izdava[?]tvu u Hrvatskoj.

Opet, Hrvatska ima ja?i fandom, ja?e SF ?asopise, ima konvencije, pun kju klubova, aktivnih ili ne, ali ipak. Tu je i sustavniji rad na stvaranju novih autora u sferakonskim zbirkama, te Biblioteci SFera.

Sve ove razlike, koje postoje, trebaju biti predmet komparativnih istraĹživanja, a ne prepucavanja.
A. Ziljak
User avatar
Ire
Phd In Horribleness
Posts: 6638
Joined: 04 Aug 2003, 18:51
Location: Zagreb

Unread post by Ire »

Druga je stvar što je onaj jedini privatni izdava? (Bruno Ogorelec) bio dalje sjeban - a onda i svi ostali do rata - zakonskim propisima.
pa mislim da je i to jedan vrlo važan fakat ;)
Instant Geek. Just Add Coffee.
Tomislav Sakic
The Q
Posts: 1042
Joined: 24 Nov 2004, 11:36
Location: Zagreb
Contact:

Unread post by Tomislav Sakic »

Aleksandar Žiljak wrote:S druge strane, ?injenica jeste da su srpski autori ukupno imali broj?ano ve?u produkciju. (Evo, recimo, iz osamdesetih: na?imo nekog u Hrvatskoj - osim donekle BjaŞi?a i Furta?a ranih [?]ezdesetih, te kasnije, po goloj koli?ini ispisanog teksta, Raosa - tko je po broju kartica i naslova imao produkciju pulp romana poput Dragana Bel?e ili Slobodana ?ur?i?a.)
Drugi fakt je da to opet ni[?]ta ne zna?i. ?ur?i? je producirao samo jednu knjigu suvislih novela (Ĺ ume ki[?]e grad i zvezde), a Bel?a niti to. To je bila serija najobi?nijeg roto-[?]rota pod engleskim fonetiziranim pseudonimima za kioske. Jedna knjiga Raosa vrijedi vi[?]e nego sve to skupa. Koli?inski je, mislim, isto. Kvalitativno, jedna njegova stranica vrijedi vi[?]e nego sve to skupa. Srpski SF je u to doba dao samo Atlantidu i Besnilo od Borislava Peki?a. Koliko sam ja upu?en, njihova novelistika je bila vrlo zanimljiva, od Tamnog vilajeta 1 nadalje. Bila su neka zanimljiva imena, predvo?ena Bobanom KneĹževi?em, u tih par vilajeta i Alefima. Ali je "na[?]" dio te generacije dao Santo, Gor[?]e, Macana, tako da ne bih rekao da smo i kvalitativno zaostajali, dapa?e. Naravno, gledamo li na kronologiju, po antologiji, mi smo u to vrijeme u noveli imali ... Pr?i?a i Piha?a i Anti?evi?a i ?oki?a ... ali su pisali od prije Raos, Devli?, Mateljan, od kasnijih zapo?injali Jovanovi?, Konvi?ni, Macan, Jambri[?]ak.
Aleksandar Ziljak
Ancient
Posts: 959
Joined: 09 Apr 2004, 18:42

Unread post by Aleksandar Ziljak »

Koliko to [?]to su Bel?a i ?ur?i? pisali valja ili ne, o tom - po tom. Mislim, nisam ?itao, pa ne?u ulaziti. Stvar je u tome da sam mi[?]ljenja da jedna takva pulp produkcija fali, a mi je nismo imali od tandema B-F na ovamo. I tvrdim da se to osje?a.
A. Ziljak
Dagi
Skriboman
Posts: 2320
Joined: 13 Mar 2004, 00:57
Location: Zagreb
Contact:

Unread post by Dagi »

U ovom kontekstu, "tandem B-F" su BjaĹži? i Furtinger. Mislim.
Post Reply