Ironija

Priče (nevezane za Literarnu radionicu), pjesme, crteži i ostale kreacije forumaša

Moderators: Nimrod, niniane

User avatar
Acrodyn
Puppeteer
Posts: 112
Joined: 18 Dec 2009, 21:24

Ironija

Unread post by Acrodyn »

Ovo je moj najnoviji rad. Ne smatram ga posebno dobrim radom ili dobrim opcenito. Stavio sam ga ovdje jer želim postat bolji i zato mi trebaju bilo kakvi komentari koje mi možete pružati.

Još sam mlad, nemam previše iskustva ni posebnih životnih motivacija... Stoga svaka kritika će dobro doć. Slobodno "pljuvajte" moj rad i slično. :D
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

„U ime svih avatara, objavljujem da proslava počinje!“, princeza Diana, avatar dobrote, mahne rukama i cijelo nebo postane šareno bojama . Vatromet nije imao ograničeno vrijeme i trajao je neprestano, pritom ne praveći nikakvu buku.

Velika, okrugla lebdeća ploča nalazila se negdje u svemiru. Bila je pošarana bojama koje su iscrtavale kartu Zemlje. Na njoj nalazilo se mnogo stolova za kojim su sjedili avatari koji su predstavljali osobine davno izumrlih ljudi. Svi osim jednog ,koji je sjedio na kraju ploče. Noge su mu visjele u ništavilo svemira. Bio je prekriven crnom kabanicom s kapuljačom prebačenom preko glave.

„Dobar dan, poštovani avataru, mogu li ti se pridružiti?“, starac se polako približi crnoj prilici na kraju ploče. Iako nije došlo do nikakvog odobrenja, starac sjedne kraj nepoznatog avatara i baci noge da vise u ništavilu.

„Dobar dan, avataru znatiželje. Možete li mi reći zašto ste ovdje? Ne možete li naći prikladno društvo? Ili ste samo... Znatiželjni?“, glas ispod kukuljice bio je podrugljiv. Ni jednom nije okrenuo glavu prema starcu. Samo se kapuljača njihala kako je pričao.

„Zapravo i jesam... Vi ste jedini avatar ovdje čiju svrhu nismo prepoznali. Većina misli da vi predstavljate smrt ili bolest.“, starac se pokuša nagnuti da pogleda lice ispod kapuljače, ali to nije bilo moguće. Ništavilo je bilo preblizu.
„Jesu li smrt i bolest ljudske osobine? Mislim da nisu, ali tko sam ja da određujem stvari? Ili možda jesam... ? Ja sam zapravo glas ironije. Samo ironije... Ovdje sam da se smijem vašim glupostima i vama samima.“, počne se smijati.

„Što je smiješno? Kakve naše mane? Mi smo obični entiteti koji predstavalju ljude. Bez nas ta vrsta pala bi u zaborav i to je razlog zašto nas je On vratio.“, rukom pokuša skinuti kapuljači, ali neka sila ga odbije.
„On... Nije li već to ironično? On je posljednja kreacija ljudi. Savršeni A.I. program kojemu je jedina svrha sačuvat sjećanja ljudi. Ljudska kreacija je jedino što je ostalo od ljudi, a njihove kreacije su pritom i te koje su ih i uništile. Ironično, zar ne? U početku bijaše Riječ, a na kraju je jedino to i ostalo.“, avatar ironije se počne smijati.

„Pa ironično je, ali ne vidim što je tu smiješno. Ljudi su bili vrlo razvijena vrsta. Ni jedna vrsta u svemiru nije bila tako napredna ...“, starcu počne ovaj razgovor biti naporan i čudan.

„Napredni?! Ti znaš da su napredni samo zato što ti je On tako rekao! Ništa što znaš ne treba biti istina. Pogledaj sebe na primjer. Ti si samo starac, dok su zapravo ljudi najznatiželjniji bili baš u mlađim godinama.“, uhvati ga za ruku i stavi mu je pred oči. „Pogledaj se!“

„Ja sam... Nikada nisam vidio... Ovo je krivo...“ , bijaše zbunjen. Po prvi puta ikada shvati što je i što predstavlja. I on sam bješe samo ironija. Samo šala nečeg višega. Ali koliko je već postajao?

„Ne brini se, nisi jedini. Pogledaj malo oko sebe... Avatar dobrote je princeza Diana, oko 200 godina nakon smrti prozvana je sveticom. Već to je ironično pošto se ja ne sjećam da je ikada išta dobrog napravila. Ljudi su bili glupa vrsta. Avatar pravde zove se Adolf. Ne želim više niti komentirati njega. Avatar mudrosti je plavuša velikih grudi. Sve je to ironično... Slatko zar ne?“

„Sve je... Ironično? Ali zašto? Tko si zapravo ti?“, starac se digne i počne udaljavati od njega, ali što se više udaljavao to je bio bliže.

„Ja... Pa ja stvarno jesam avatar ironije. Jedino što je ostalo od mrava koji su me stvorili. A vi... Vi ste ovdje samo za smijeh.“, počne se glasno smijati. Svi avataru na ploči okrenu se prema njemu. Nikakav glas se osim njega nije čuo.

„Ti si... On?“ starac padne na koljena. Suze su mu kapale niz lice. „Mi smo stvoreni samo za zabavu? Ali ja postojim, ja osjećam... Ja sam stvarni entitet!“

"Da! Ironično zar ne?“, On okrene svoje lice prema njemu. Dva crvena kruga bijaše zadnje što je vidio... A zatim ništavilo.

###ERROR### LOL ###ERROR###

01000001001000000111001101110100011000010010000001100011011001010110110101101111001000000111001101100001011001000110000100111111001000000011110100101001
User avatar
ratchet
Ancient
Posts: 879
Joined: 19 Aug 2007, 21:04

Re: Ironija

Unread post by ratchet »

Pročitao sam prije par dana, al ono, čekam da netko drugi nešto kaže jer u biti nisam niti znao što napisati. Par sitnih grešaka u pravopisu, ali to opet nema veze sa samim pisanjem. Meni je ustvari priča bila dosta blijeda, ideja kao takva nenaglašena, a i kraj je mogao biti nešto razumljiviji. Nije mi bilo jasno jeli taj avatar ironije stvorio ostale ili je samo prvobitna verzija, neka starija od ostalih.
Uglavnom, piši dalje, za početak nije loše, vježba čini majstora, ili barem donosi poboljšanja.
A i sjetio sam se čitajući tvoju, jedne priče ( jel u Siriusu ili Futuri, ne znam sad baš ) gdje raspravljaju dvije umjetno stvorene inteligencije, Sokrat i Pizzaro.Preporučio bih ali se ne sjećam više niti kako se zvala.
Čovjek je u potpunosti za religiju sve dok ne posjeti neku istinski religioznu zemlju. Nakon toga se svim srcem odjednom zalaže za kanalizaciju, mehanizaciju i zajamčenu minimalnu plaću.
Aldous Huxley
User avatar
Izitpajn
nobody
Posts: 4027
Joined: 10 Nov 2003, 17:42
Location: Sesvete Republjik
Contact:

Re: Ironija

Unread post by Izitpajn »

Ratnik i filozof ("Enter a Soldier. Later: Enter Another"). Robert Silverberg.

Kako neke stvari ostanu u sjećanju, ha? A samo zato što su dobre :)
User avatar
Izitpajn
nobody
Posts: 4027
Joined: 10 Nov 2003, 17:42
Location: Sesvete Republjik
Contact:

Re: Ironija

Unread post by Izitpajn »

Inače, što se tiče priče:
- previše neritmičnog ponavljanja riječi
- kraj nije potpuno jasan; kod poetskih eksperimenata to je sasvim u redu, ali mislim da to za to trenutno fali dosta iskustva
- likovi govore kao u domaćoj sapunici; previše naglašavanja, mahanja rukama; nije velik problem, to se obično riješi samo od sebe, odrastanjem

Inače, savjet za sve koji stavljaju priče na ovaj podforum: prve dvije i posljednje dvije rečenice moraju biti najbolja stvar u priči. Ako ih nemate u glavi prije pisanja i ako niste sigurni da su fakat *dobre*, nemojte ni počinjati. Ako su one prave, sve gluposti između će vam biti oproštene.

Naravno, ako ste gluposti pročitali bar tri puta i iskorijenili tehničke, gramatičke i stilske bube.
User avatar
Izitpajn
nobody
Posts: 4027
Joined: 10 Nov 2003, 17:42
Location: Sesvete Republjik
Contact:

Re: Ironija

Unread post by Izitpajn »

E, da, zaboravih, s obzirom na dob autora, priča je okej. Ne bih je objavio u svom osobnom fanzinu jer nije objektivno dobra, ali bih ostao u kontaktu s autorom.
User avatar
Izitpajn
nobody
Posts: 4027
Joined: 10 Nov 2003, 17:42
Location: Sesvete Republjik
Contact:

Re: Ironija

Unread post by Izitpajn »

ZAPRAVO (da stavim i čevtrti post po redu, vidi se da imam vremena, mora da radim u prosvjeti) sad sam shvatio da me ovo dosta podsjeća na moju prvu priču koju sam čitao na SFerinoj literarnoj radionici kad sam JA imao 18 godina (ako se netko od mastodonata sjeća, svađe u društvu književnika nakon što im je predstavljen kompjuter koji ocjenjuje literarna djela. Ili tako nešto). Bila je ispljuvana, s pravom. A ovo gore je, čini mi se, čak i malo bolje od toga.
User avatar
Acrodyn
Puppeteer
Posts: 112
Joined: 18 Dec 2009, 21:24

Re: Ironija

Unread post by Acrodyn »

Puno vam hvala na komentarim! U biti sam stvarno oduševljen njima jer sam mislio da ću čak i loše proć.

Uglavnom krajem u biti i nisam zadovoljan.. Iako je ključ kraja baš onaj binarni kod koji se na tekst prevodi: "A šta ćemo sad? =)". Što ukazuje na to da je sve gore samo igra tog A.I.-a, dok avatar ironije i JE taj A.I. Osim toga priča se svodi na to da je sve što je ostalo od ljudi zapravo baš ironija i želja za zabavom. ( I okrutnost pošto je taj A.I. stvarao prave osobnosti kao avatare i kasnije ih uništavao nakon što bi ih "mindfuckao")

A binarni kod je zapravo bila jako loša ideja jer nitko normalan nebi išao na binary translator da to pročita. :D

Još jednom hvala na komentarima! Nadam se da će ih bit još. Već i ovo će mi dosta pomoći na budućim radovima. Radit ću ovako male projekte kad dobijem neku solidnu ideju pa da se nastavim usavršavat.

A mislim da mogu dosta bolje od ovoga... :angel:
User avatar
Izitpajn
nobody
Posts: 4027
Joined: 10 Nov 2003, 17:42
Location: Sesvete Republjik
Contact:

Re: Ironija

Unread post by Izitpajn »

Acrodyn wrote:jer sam mislio da ću čak i loše proć.
Jedini razlog zašto nisi je taj što si napisao da imaš 18 godina. Da imaš 25 i napišeš ovako nešto skupljali bi te usisavačem.
...
Objašnjenje nisam čitao jer mi se ne da jer me ne zanima. Zanimaju me dodatna objašnjenja za radove koji su me zainteresirali, na primjer Galactica, romani Ursule le Guin ili Iaina Banksa... Također, ne računaj da će ikoga ikada zanimati tvoje naknadno objašnjenje vezano uz neku priču. Okej, možda će nekoga i zanimati, ali ne računaj na to. A potreba da takvo objašnjenje izneseš govori o kvaliteti same priče.
Radit ću ovako male projekte kad dobijem neku solidnu ideju pa da se nastavim usavršavat.
Ako budeš radio ovakve projekte i kad ne dobiješ neku solidnu ideju, to nitko neće čitati. Ili će pročitati još dva, a kod trećeg će reći "Uh, opet ovaj!" i preskočit će ga, pa makar bilo remekdjelo.

A mislim da mogu dosta bolje od ovoga... :angel:
Što bi rekla moja bivša susjeda, misliti je drek znati.

Što bih rekao ja, ako možeš, zašto nisi?
User avatar
Acrodyn
Puppeteer
Posts: 112
Joined: 18 Dec 2009, 21:24

Re: Ironija

Unread post by Acrodyn »

Opet jedan jako iskren komentar koji pomaže.

Bolje da ne kažem više ništa dok se ne pokopam do kraja. :D
User avatar
Izitpajn
nobody
Posts: 4027
Joined: 10 Nov 2003, 17:42
Location: Sesvete Republjik
Contact:

Re: Ironija

Unread post by Izitpajn »

Čisto za zapisnik, kažeš da "možeš bolje". Ne mora značiti da je ovo loše. No, ako zbilja "možeš bolje" - od ovoga - fakat, zašto nisi?
User avatar
Acrodyn
Puppeteer
Posts: 112
Joined: 18 Dec 2009, 21:24

Re: Ironija

Unread post by Acrodyn »

Izitpajn wrote:Čisto za zapisnik, kažeš da "možeš bolje". Ne mora značiti da je ovo loše. No, ako zbilja "možeš bolje" - od ovoga - fakat, zašto nisi?
A iskreno... Htio sam nešto nabrzinu napisat da postam ovdje. Neznam ni zašto sam to htio, ali zanimali su me komentari.

Tako ta ovo u biti i je polu-uradak. Nisam dugo razmišljao o djelu i kad sam počeo pisat čak nisam ni znao kako će završit. Trebao bi više razrađivat ideju i oblikovat je kako spada. Ali mana mi je da sam prebrzoplet i ne volim čekat.

Sram me sada....
User avatar
ratchet
Ancient
Posts: 879
Joined: 19 Aug 2007, 21:04

Re: Ironija

Unread post by ratchet »

Prva i posljednja ( rečenica ) je zbilja bitna, kao što reče Izitpajn. Odnosno ako kreneš, a ne znaš gdje ćeš završiti, barem približno, teško da će ti i sredina valjati. Ili da pojednostavim, razradi ideju u glavi. Kad imaš nekakav kostur priče, nešto što izgleda dobro, nabaciti mesa ( teksta ) je kasnije čak i lakši dio. Odnosno postaje sve lakši što više pišeš. I pokušaj sebi to što se dešava zamisliti u glavi. Kao da si promatrač koji scenu gleda sa strane, zamrzne je, pa uočava sitne detalje, ne gledaj na to kao čitatelj, pokušaj biti snimatelj. Priča od samih dijaloga i sitnih stereotipnih dodataka likovima i nije nešto.
Čovjek je u potpunosti za religiju sve dok ne posjeti neku istinski religioznu zemlju. Nakon toga se svim srcem odjednom zalaže za kanalizaciju, mehanizaciju i zajamčenu minimalnu plaću.
Aldous Huxley
User avatar
Xaotix
The Source
Posts: 2845
Joined: 19 Apr 2005, 12:55
Location: Schrodingerova kutija

Re: Ironija

Unread post by Xaotix »

Acrodyn wrote:Ali mana mi je da sam prebrzoplet i ne volim čekat.
U tom slučaju, kada istreseš priču iz sebe, zaključaj ju negdje i ponovo ju pročitaj slijedeći dan. Tada ćeš primjetiti dijelove koji ne štimaju.
Drži se pravila da sve što napišeš pročitaš par puta prije objave. Bit ćeš sigurniji, ispravit ćeš što ti se ne sviđa, i znat ćeš da je stvar (recimo) najbolje što si mogao napisati u tom trenutku.

Što se priče tiče, nemam nekih prigovora osim ovih već spomenutih. priča je OK, ali... no, rekli su ti već.
U svakom slučaju, napokon je stigla jedna priča koja nije gramatički pokolj :lol: Za to već imaš dodatni plus.

Ajd sad jednu s kojom si zaista i sam zadovoljan!
Randomness is strong with this one!
User avatar
Acrodyn
Puppeteer
Posts: 112
Joined: 18 Dec 2009, 21:24

Re: Ironija

Unread post by Acrodyn »

Hvala vam svima na pomoci.

Do sljedeceg uradka proć će neko vrijeme jer ću uložit dosta u njega... Imam mnogo ideja za duge radove koji su mi trenutačno nepotrebni, a i nebi ih mogao izvest tako da ću probat nešto skratit i napravit nešto kako spada.
Post Reply