Tristo tisuća

Priče (nevezane za Literarnu radionicu), pjesme, crteži i ostale kreacije forumaša

Moderators: Nimrod, niniane

MadDog
Ancient
Posts: 646
Joined: 21 Nov 2003, 10:14
Location: S onu stranu komandnog prompta
Contact:

Re: Tristo tisuća

Unread post by MadDog »

ratchet wrote: Sve ti je to čisto Buciranje.
Uz ispriku na OT: kako dobar izraz... a kad smo već kod izraza, gdje je Buco? (ne zovi vraga, doći će i sam...) :vrag:
"Zapravo najbolji dokaz da postoji inteligentni život u svemiru je da ga mi još nismo pronašli" by Nessa
Hic blog hic salta
User avatar
DeathwishTheHun
Ewok
Posts: 26
Joined: 28 Dec 2008, 19:27

Re: Tristo tisuća

Unread post by DeathwishTheHun »

ratchet wrote:Bez obzira na to priča mora biti jasna čitateljima. A ako nije, i to onim zagriženim SF čitateljima, onda nisi napravio dobar posao. Detalji i sitnice su veoma važan dio priče i bez njih je ona nedorađena i nema dovoljnu razinu kvalitete. A bez obzira što se radi o kratkoj priči par rečenica više neće joj nimalo škoditi, dapače.
DeathwishTheHun wrote:Dobro. Zanima me je li itko drugi shvatio. Ako nije nitko, onda sam valjda bio nejasan.
DeathwishTheHun wrote:Onda ću to morati pojasniti ako ikad budem sređivao priču.
ratchet wrote:Naknadno objašnjavanje i rasprava o argumentiranosti kritike su ti besmisleni. Sve ti je to čisto Buciranje.
Dakle, imali ste jednog idiota koji se svima popeo na kuršlus i zato ne smijem odgovarati ako mislim da je kritika argumentirano ne stoji?
To možeš raditi ovdje, ali kad čitatelj pročita tvoju priču u nekom časopisu nemaš mogućnost naknadnog ispravljanja, niti ti smiju biti krivi čitatelji jer nisu shvatili što si htio reći ili zato što gnjave oko sitnica. Vlak je prošao a čitatelj je o tebi stvorio dojam.
Ne znam jesi li primijetio da je ovdje bilo nekoliko prigovora, od kojih sam neke prihvatio, a neke nisam. Dakle, da, priznajem da to o 300.000 nije dobro objašnjeno i da to trebam srediti. Kao i ovo:
Belzebubbles wrote:
DeathwishTheHun wrote:Što se tiče toga kako su se uspjeli sresti, pa, recimo da je prošlo neko vrijeme otkako je bolest pobila sve ostale, a kad su ti na raspolaganju svi automobili svijeta, ono malo preživjelih može nekako konvergirati na zajedničke točke (recimo Trg bana Jelačića, Terazije, Baš-Čaršija...) i pronaći se.
Prilično značajno... mislim, uzevši u obzir činjenicu da su tvoji junaci samoinicijativno odlučili pješačiti Likom.
Na što mogu reći samo: :x mea :x culpa :x mea :x maxima :x culpa :x
A svi smo više, manje imali iste primjedbe, pa valjda i to nešto govori.
Imali ste jednu istu primjedbu koju sam prihvatio.
A cloud crossed the moon, a child cried for food
We knew the war could not be won
User avatar
DeathwishTheHun
Ewok
Posts: 26
Joined: 28 Dec 2008, 19:27

Re: Tristo tisuća

Unread post by DeathwishTheHun »

Belzebubbles wrote:
DeathwishTheHun wrote:Da je riječ o romanu, onda svakako, ali mislim da u kratkoj priči ne treba obrazlagati opća mjesta koja su već opisana u tolikim drugim SF pričama, filmovima i serijama.
Mislim da si ovime definirao izraz "klišej". :cheers:
Ne mora biti. "Opća mjesta" su nešto što bih ja nazvao "kanonom". Ako nakon što većina čovječanstva umre preživjeli neko vrijeme tumaraju pustim gradovima i onda se polako nalaze, to nije klišej nego logičan tok stvari. Netko je rekao da je klišej da svi kapetani duge plovidbe imaju sijede brade nastao tako što je netko primijetio da svi kapetani duge plovidbe ZBILJA imaju sijede brade.

Nego, u vezi auta i pješačenja kroz Liku, i to se vjerojatno može nekako opravdati, ali opet, u priči od nekoliko stotina riječi možda bi to bilo previše infodampiranja. Ja sam upao u klopku jer sam, pri objašnjavanju jedne ili dvije stvari koje nisam dobro napravio u priči, otišao previše u širinu. Oprostite, neće se ponoviti :P
A cloud crossed the moon, a child cried for food
We knew the war could not be won
User avatar
ratchet
Ancient
Posts: 879
Joined: 19 Aug 2007, 21:04

Re: Tristo tisuća

Unread post by ratchet »

Glavno da uočavaš greške i da si spreman ispraviti ih. Sve ostalo će doći samo po sebi što više budeš pisao.
A Buco je stvarno izgleda spustio granice tolerancija. Isprika.
I usput moj rođak nema sijedu bradu. Uopće nema bradu, tek je u 40-tima i nije niti sijed.
Čovjek je u potpunosti za religiju sve dok ne posjeti neku istinski religioznu zemlju. Nakon toga se svim srcem odjednom zalaže za kanalizaciju, mehanizaciju i zajamčenu minimalnu plaću.
Aldous Huxley
User avatar
niniane
Vampiruša
Posts: 2364
Joined: 14 Aug 2006, 11:05
Location: somewhere over the rainbow...

Re: Tristo tisuća

Unread post by niniane »

Meni se priča sviđa, baš je zgodna :D

Par momenata koji su mi posebno upali u oči (po dobrom):
glupa k'o poriluk
Robert je bio muški ekvivalent Ini. Da je bio koju godinu stariji, vjerojatno bi već napravio karijeru u Big Brotheru. Ovako, zbog katastrofe, ta mu je opcija izmakla.
Iz grma su izašle dvije bradate spodobe i iz podsvijesti su mu izronile slike, jebote, opet četnici! Ali onda je razum namaknuo uzde, ne, dečki se samo dugo nisu prali i brijali.
Dok mu je svijest polako izmicala, pred očima je vidio Rim kako nestaje u plamenu, Aleksandrijsku biblioteku kako gori i kipove Bude u Afganistanu kako nestaju u eksploziji i na njegovu dušu se spusti mir. Nama baš i nije išlo, neka sada pokuša netko drugi.
I ja spadam među one koji su 300 000 shvatili kao broj mogućih potomaka... Ali da ne ponavljam ono što su ti drugi napisali - nije mi sjeo ni Mirza kao vođa skupine iako se navodi da ih je on "okupio" i "doveo" - više mi se kao (autoritarni) vođa nameće Petar.
Zatim, ne bih od Petra očekivala da uopće krene blefirati, već da dvojicu redneckova jednostavno prošiša kojim rafalom.

Other then that, I like it :D
MadDog wrote:
ratchet wrote: Sve ti je to čisto Buciranje.
Uz ispriku na OT: kako dobar izraz... a kad smo već kod izraza, gdje je Buco? (ne zovi vraga, doći će i sam...) :vrag:
Kovanje novih pojmova na forumu... :D
Buco je baniran na dva tjedna, objašnjenje je u temi zadnje priče koju je postao u ČM.

DeathwishTheHun wrote:Dakle, imali ste jednog idiota koji se svima popeo na kuršlus i zato ne smijem odgovarati ako mislim da je kritika argumentirano ne stoji?
Naravno da nije tako. Ovaj podforum i služi tome da se, nakon što je priča postana, komentira i diskutira o njoj. Mislim da je ratchet samo htio reći da su slabe točke neke priče one koje autor treba kasnije objašnjavati čitateljima, što najčešće (kod objave priče preko natječaja) nije moguće.
... characters, personalities, stories and larps...
User avatar
Milena
The Q
Posts: 1316
Joined: 05 May 2007, 13:48
Location: tu i tamo
Contact:

Re: Tristo tisuća

Unread post by Milena »

niniane wrote:slabe točke neke priče (su) one koje autor treba kasnije objašnjavati čitateljima, što najčešće (kod objave priče preko natječaja) nije moguće.
:bilo:
Um, mala korekcija: što kod objave priče (ove u ČM nisu objavljene u pravom smislu te riječi) nije moguće. Točka. To je onaj osnovni problem: ako moraš nešto naknadno tumačiti čitateljima (da bi shvatili priču), onda je tome mjesto u priči.

Ako nešto nije bitno za shvaćanje priče, ili je priču moguće tumačiti na više načina, onda je to stvar izbora autora.
/ :bilo:
I blame Hemingway. Of course, I blame Hemingway for a lot of things. Still working out how to pin global warming on him. (Snarkhunter)
Post Reply