For fans by fans

Klubovi, fanzini, konvencije, sajtovi, Bogdaj veći kup ...

Moderator: Dagi

User avatar
scorpius
Hani
Posts: 70
Joined: 31 Oct 2007, 18:35
Location: Uncharted Teritory

For fans by fans

Unread post by scorpius »

Dakle, sjedim ja tako i zauzimam prostor i vrijeme i padne mi na pamet ideja. Ovdje ću ju izložiti, a vi ju nadogradite, ispljujte ili šta god već

Ahemmm...

Malo motivacijske mjuze prije toga, da se lakše ufurate: https://www.youtube.com/watch?v=UtIUwUH_FZU

Dakle, koliko mi je poznato tamo negdje prije velikog potopa, tamo negdje 97. (možda nešto ranije, nisam baš siguran,budući da nema previše izvora oko ovakvih stvari) postojao je fanzin PlaySF. Ako sam dobro shvatio ideja je bila da svaki broj rade članovi različitih udruga. Dakle, prvi broj Osijek, drugi broj Kutina, treći broj tko god i tako dalje i štajazanm.

Nemam pojma da li je to ikada zaživilo ili nije, znam samo da sam u životu vidio samo jedan broj u kojem je bila iznešena ta ideja. Ok, možda ideja i nije moja, ali trebalo je dobiti ideju i za krađu ideje pa ono...

Uglavnom, ima li zainteresiranih za ovakav nekakav projekt? Nemora biti PlaySF u pitanju, možemo napraviti nešto potpuno novo i divlje.

Zašto? Pa eto... zato :D
Image
You saw a creature? What kind of creature? The kind we eat? Or the kind that eats us?
User avatar
Nazir
Ancient
Posts: 917
Joined: 09 Aug 2006, 16:41

Re: For fans by fans

Unread post by Nazir »

Hm, nisam u uredništvu fanzina tako da nemam pravo glasa. Doduše, mišljenja sam da ono što bi se stvarno moglo realizirati je nekakva vrsta "gostovanja" jednog fanzina u onome drugome - možda neke specifične stvari za taj fanzin da se ubace u taj drugi pa da se ljudi malo informiraju šta sve ima kod nas ...
User avatar
Karo
Ewok
Posts: 7
Joined: 29 Sep 2014, 16:40

Re: For fans by fans

Unread post by Karo »

scorpius wrote:Dakle, sjedim ja tako i zauzimam prostor i vrijeme i padne mi na pamet ideja. Ovdje ću ju izložiti, a vi ju nadogradite, ispljujte ili šta god već

Ahemmm...

Malo motivacijske mjuze prije toga, da se lakše ufurate: https://www.youtube.com/watch?v=UtIUwUH_FZU

Dakle, koliko mi je poznato tamo negdje prije velikog potopa, tamo negdje 97. (možda nešto ranije, nisam baš siguran,budući da nema previše izvora oko ovakvih stvari) postojao je fanzin PlaySF. Ako sam dobro shvatio ideja je bila da svaki broj rade članovi različitih udruga. Dakle, prvi broj Osijek, drugi broj Kutina, treći broj tko god i tako dalje i štajazanm.

Nemam pojma da li je to ikada zaživilo ili nije, znam samo da sam u životu vidio samo jedan broj u kojem je bila iznešena ta ideja. Ok, možda ideja i nije moja, ali trebalo je dobiti ideju i za krađu ideje pa ono...

Uglavnom, ima li zainteresiranih za ovakav nekakav projekt? Nemora biti PlaySF u pitanju, možemo napraviti nešto potpuno novo i divlje.

Zašto? Pa eto... zato :D
Super ideja, ja sam za, ovo što je napisao Nazir mi se čini tri puta kompliciranije tak da prva ideja je bolja!

Ja smatram da bi bilo fora imati all around fanzin koji rade sve Udruge u HR, koji povezuje gradove koji su zemljopisno udaljeni i na takav način ne pravi razlike, a još bolje je to što onda se mogu lakše izmjenjivati iskustva i kvaliteta će rasti.
User avatar
Xaotix
The Source
Posts: 2845
Joined: 19 Apr 2005, 12:55
Location: Schrodingerova kutija

Re: For fans by fans

Unread post by Xaotix »

scorpius wrote:Malo motivacijske mjuze prije toga, da se lakše ufurate: https://www.youtube.com/watch?v=UtIUwUH_FZU
First you better stop waiving it like a feather-duster. :hehe:

Ideja mi se sviđa i jedino me muči gdje ću nać vremena :lol:
Round-Robin opcija da svaki fanzin radi jedan broj mi se ne čini najboljom, jer bi se na kraju lako moglo dogoditi da svaka redakcija izbaci broj koji će uglavnom ličiti na njihov matični fanzin, jedino s drugim naslovom. A kad se malo pogleda, po formatima, dizajnu i svemu ostalome smo zaista šareni. Nije baš idealna stvar za prepoznavanje i nekakav "brand", a možda i ne pomakne stvari u ovom smjeru povezivanja.
S druge strane, taj pristup može igrat na kartu nepredvidljivosti: nećeš-naći-dva-ista, osim naslova. Pada mi da parsečki broj u čast vremenu PlaySFa napravim u A2 formatu ili formatu nekadašnjeg Vijesnika koji su jedino košarkaši i orangutani mogli normalno otvoriti :zubo:

Druga opcija bi bila da napravimo nekakav okvir ili dizajn, koji bi onda punili svojim materijalima - sad ću bubnut - gdje svako uvali X priloga po broju.
Dobre strane bi bile da je fanzin onda zaista zajednički jer bi ga radili zajedno, imao bi jedinstven i prepoznatljiv dizajn, prilozi bi se lakše skupljali pa bi i stvar mogla biti redovitija!

@Scorpius
Imaš negdje sliku tog PlaySFa ili (sad fantaziram) scan? Ovak na prvo guglanje ga nisam našao. I koji je broj bio? Ak je bio veći od jedan, onda je stvar zaživjela bar na dva mjesta.
Randomness is strong with this one!
User avatar
scorpius
Hani
Posts: 70
Joined: 31 Oct 2007, 18:35
Location: Uncharted Teritory

Re: For fans by fans

Unread post by scorpius »

Naravno da imam: http://via.pondi.hr/staro/playsf/playsf.htm

Image

Citiram: "Nadam se da će ovaj fanzin prijeći u svojevrsnu tradiciju, pa bi slijedeće godine hrvatski fanzin uređivala Kutina, a poslije Varaždin, pa Rijeka itd. Jest da sve to zvuči malo previše entuzijastički, ali čemu se predati toku rijeke, potrebno je isplivati, sagledati stvari I riješiti nesuglasice."

Znam da je PlaySf više povezan sa Sferakonom, ali kao što rekoh, možemo probati nešto novo i divlje. Kad pogledaš cijela stvar je samo onoliko komplicirana koliko mi želimo da bude.

Možemo bez problema dizajnirati logo, i otvoriti web stranice. Samo se dogovorimo tko radi koji broj i to je to. Naravno možemo cjepidlačiti oko finesa koliko želimo, ali recimo da idemo na nešto što ljudi mogu zgrabiti kad god žele i da mogu isprintani ako im je volja. Sve ostalo, pa jebiga, svaka udruga ili organizacija ima nešto različite interese od neke druge - fora i je baš u tome da su svi različiti. Ne moraju biti samo udruge u priči, skupine i grupe koje su jednako aktivne mogu sudjelovati.

Come on folks.... everyone knows there are always cookies on the dark side :D

Image
Image
You saw a creature? What kind of creature? The kind we eat? Or the kind that eats us?
Post Reply