Marsonikon se povlači iz TranSFerzale

Klubovi, fanzini, konvencije, sajtovi, Bogdaj veći kup ...

Moderator: Dagi

User avatar
Acrodyn
Puppeteer
Posts: 112
Joined: 18 Dec 2009, 21:24

Re: Marsonikon se povlači iz TranSFerzale

Unread post by Acrodyn »

"Svi smo mi jednaki, ali neki su jednakiji."

Kad je već spomenut taj citat da malo i usporedim sa sadašnjom situacijom.

Puno stvari je rečeno za vrijeme ove drame. Vjerojatno i previše i skoro sve je bilo apsolutno nepotrebno. Svatko je dizao živac svakome itd itd itd. I žao mi je što se to desilo, jer fandom bi stvarno trebao biti ujedinjeniji. Mislim, mene zaboli, ić' ću konvencije na koje sam išao do sada i bit' će mi dobro kao i do sada. Ali ako je moglo biti bolje, onda šteta.

Ali po čemu smo svi jednaki? Liburnicon je potpuno drugačija konvencija od sferakona i to je odlično. Da, dolazi ista ekipa, ali ostalo je toliko različito da je teško napraviti nekakvu logičnu paralelu (osim GoH-ova). Jebogaja, Liburnicon čak i više i nije konvencija, već se nazivaju festivalom. Za razliku od njih, marsonikon je konvencija. Kao i pandakon, a nisam vidio da se oni žale.

Kriteriji za gornju polovicu te proklete kartice ipak su nešto veći. Te konvencije su starije i, budimo realni, glavne za nas koji smo već neko vrijeme u fandomu. I onda je došao marsonikon, nešto novo, nešto strano. Treba čovjeku vremena da se prilagodi na to. I naravno da nećemo nešto tako svježe staviti među našu svetinju. Barem ne još. Da se dodalo par godina razvoja i napretka više nitko ne bi podcjenjivao marsonikon. Puno strastvenih ljudi stoje iza tog projekta, očito je puno ljubavi uloženo, pa pas mater, može bit samo bolje i to bi se vidjelo.

Umjesto toga, dignu se nosovi i tenzije, a meni se bome spustilo ono treće. Rečeno mi je: "Komentiraju neki koji nikada nisu bili u Brodu." Nisam bio. Mogao sam biti, jednom, ali nakon toliko toliko negative koju sam doživio s njihove strane vjerojatno i neću ići tamo. Teško da ću nedostajati ikome, ali ta moja mala, nebitna jedinica se sigurno multiplicirala ovih dana.

A zašto? Zato jer novi klinac u klubu nije htio prihvatiti da nije visok kao oni stariji i nije mu se dalo čekati da naraste. Ego je kuja.

Dakle ne, nismo svi jednaki i nitko nije jednakiji. Svi smo totalno različiti. Samo su neki stariji. Pa barem bi Lutz mogao to shvatiti koji mi je povremeno davao "Još si mlad, imaš vremena" komentare.

Marsonikovcima sretno. Iskreno to mislim. Možda se jednom i poprave stvari. Jednom, nekad, možda.
User avatar
Xaotix
The Source
Posts: 2845
Joined: 19 Apr 2005, 12:55
Location: Schrodingerova kutija

Re: Marsonikon se povlači iz TranSFerzale

Unread post by Xaotix »

Izitpajn wrote:Ja sam najiskrenije razočaran. Toliko pičkaranja na fejzbuku, a ovdje ni trt ni mrt. Ode svijet ukurac.
Kako nema? Makni samo one smajliće gore... Ili prati galamu.
scorpius wrote:Znam ja gdje si ti bio 2007. :bilo:
:scratch: Hmm.. Znam i ja, al znam i da nisam bio u Osijeku. Ajd pucaj! Di sam bio?
I mislim da će pravo pitanje biti "Đes ti bio u ožujku 2015. kad je grmilo" :lol:


Spomenuo je Izitpajn nešto o komentarima na SF centru pa sam bacio oko i naletio na Lubarov članak. Kad sam obrisao svu pljuvačku i maknuo na stranu pogrešne informacije (vjerojatno prouzročenog površnim čitanjem teksta na Transferzali, bar se nadam), onda sam čak i našao smisleni argumentirani prigovor...
Vidjet ću da li ću i dalje imati strpljenja gazit po hračcima i ad hominemu ne bi li našao još nešto takvo.
Randomness is strong with this one!
User avatar
scorpius
Hani
Posts: 70
Joined: 31 Oct 2007, 18:35
Location: Uncharted Teritory

Re: Marsonikon se povlači iz TranSFerzale

Unread post by scorpius »

Pa zapravo sam mislio na Izitpajna :D

Ali već je stara priča kako je on pravio barikade na slavonskim cestama 2007. koristeći stoljetne hrastove. Svi se sjećamo njegovih pjesama:

"Drava teče, pila sječe
Kona više neš' Osječe"

Ali budući da si se osjetio prozvanim, zasigurno si tada kad je bilo najteže pobjegao u Njemačku i sada se vratio kada je sve mirno dok ljudima pričaš bajke o Münchenskoj bojni koja je palila i žarila Slavonijom.

Što se tiče Essekona, putnička agencija Multipass redovno organizira posjete ruševinama Kuće Mladih - koja je sada pod zaštitom UNESCO-a, i kao bonus paket možete proživjeti avanturu s izletom na foto-safari lokalnog stanovništva i bivših organizatora konvencije. Ima procedura, ono, treba primiti neka cjepiva, potpisati par papira, i ne smije se izlaziti izvan označenog područja, ali inače je full sigurno, jer od zadnjeg incidenta nismo imali nikakvih problema.
Image
You saw a creature? What kind of creature? The kind we eat? Or the kind that eats us?
User avatar
Xaotix
The Source
Posts: 2845
Joined: 19 Apr 2005, 12:55
Location: Schrodingerova kutija

Re: Marsonikon se povlači iz TranSFerzale

Unread post by Xaotix »

Jok. To s Njemačkom je samo propaganda pospanog neprijatelja.

Al bar si mi razjasnio otkud ona kolekcija drvosječnog alata u Izitpajnovom gepeku.
scorpius wrote: Što se tiče Essekona, putnička agencija Multipass redovno organizira posjete ruševinama Kuće Mladih - koja je sada pod zaštitom UNESCO-a, i kao bonus paket možete proživjeti avanturu s izletom na foto-safari lokalnog stanovništva i bivših organizatora konvencije.
A imal' predavanje o svinjokolji i glavice kupusa? :bilo:

štio se tiče imena Multipass, kad ma to vidio, odmah mi je palop na pamet:
" Zašto :x se :x nismo :x sjetili :x tog :x imena :x ?!? :x
Randomness is strong with this one!
User avatar
Izitpajn
nobody
Posts: 4027
Joined: 10 Nov 2003, 17:42
Location: Sesvete Republjik
Contact:

Re: Marsonikon se povlači iz TranSFerzale

Unread post by Izitpajn »

Sljedeće godine ;) Ako nam Slavonci ne ukradu ideju ;) A može i onda, plavi i crveni Multipass :D
User avatar
scorpius
Hani
Posts: 70
Joined: 31 Oct 2007, 18:35
Location: Uncharted Teritory

Re: Marsonikon se povlači iz TranSFerzale

Unread post by scorpius »

Xaotix wrote: A imal' predavanje o svinjokolji i glavice kupusa? :bilo:
Imali smo. Imali smo i zakusku nakon toga. Ali nakon Svibanjskog Trovanja morali smo obustaviti program, jer je naknada žrtvama ogulila dobar komad našeg budžeta.
Xaotix wrote: štio se tiče imena Multipass, kad ma to vidio, odmah mi je palop na pamet:
" Zašto :x se :x nismo :x sjetili :x tog :x imena :x ?!? :x

Jel'da? Baš je fora ideja, a sad morate smisliti nešto bolje :D

Al onak, Multipass bi iskreno bolje odgovarao kao jedna karta za sve konove, po principu platiš jednom i ideš na sve njih.
Izitpajn wrote:Sljedeće godine ;) Ako nam Slavonci ne ukradu ideju ;) A može i onda, plavi i crveni Multipass :D
Tipično. Kladim se još uvijek svaku noć zaplačeš kad ugledaš zastavu Velike Sfere iznad kreveta.
Image
You saw a creature? What kind of creature? The kind we eat? Or the kind that eats us?
User avatar
Izitpajn
nobody
Posts: 4027
Joined: 10 Nov 2003, 17:42
Location: Sesvete Republjik
Contact:

Re: Marsonikon se povlači iz TranSFerzale

Unread post by Izitpajn »

scorpius wrote:
Izitpajn wrote:Sljedeće godine ;) Ako nam Slavonci ne ukradu ideju ;) A može i onda, plavi i crveni Multipass :D
Tipično. Kladim se još uvijek svaku noć zaplačeš kad ugledaš zastavu Velike Sfere iznad kreveta.
Naravno. Od sreće i zahvalnosti.
User avatar
Xaotix
The Source
Posts: 2845
Joined: 19 Apr 2005, 12:55
Location: Schrodingerova kutija

Re: Marsonikon se povlači iz TranSFerzale

Unread post by Xaotix »

Eto, vidiš kako ti je lijepo sretnom i zahvalnom! Pa sad reci da ti je bilo loše u Sobi 101 :vrag:

@Scorpius
Nego, kad pokreneš projekt Multipass, imamo jedan kon na periferiji Slavonije koji bi mogao uzeti za bonus event... Pa, ako nas primate... :angel:
Randomness is strong with this one!
User avatar
Izitpajn
nobody
Posts: 4027
Joined: 10 Nov 2003, 17:42
Location: Sesvete Republjik
Contact:

Re: Marsonikon se povlači iz TranSFerzale

Unread post by Izitpajn »

Marsonicon? :kava:
User avatar
Afro
Puppeteer
Posts: 102
Joined: 09 Nov 2010, 14:51

Re: Marsonikon se povlači iz TranSFerzale

Unread post by Afro »

Xaotix wrote:Spomenuo je Izitpajn nešto o komentarima na SF centru pa sam bacio oko i naletio na Lubarov članak. Kad sam obrisao svu pljuvačku i maknuo na stranu pogrešne informacije (vjerojatno prouzročenog površnim čitanjem teksta na Transferzali, bar se nadam), onda sam čak i našao smisleni argumentirani prigovor...
Vidjet ću da li ću i dalje imati strpljenja gazit po hračcima i ad hominemu ne bi li našao još nešto takvo.
U tom tekstu zapravo uopće nema pljuvačke (bez fejk smajlića, ozbiljan sam).

Tekst na Transferzali sam pročitao dva puta:
prvi put sam ostao zatečen pročitanim, pa sam ponovio. Onda sam se stao češati po glavi i slijedom toga napisao članak.

Ukoliko si naišao na smislenu kritiku - a budući da si među začetnicima ideje, koliko shvaćam - rado bih prodiskutirao o nejasnoćama koje, vidim, idu u oba smjera.

Kao što rekoh ondje, ideja je za pohvalu, zapravo i više od toga. No ondje navedeni uvjeti su u najmanju ruku nepotrebni i, ako dopustiš, besmisleni.

Članak ni u kom slučaju nije bio iz klase 'ad hominem', nikakvo pljuvanje. Da je kritički nastrojen - to jest. No kritika ne bi bila kritika kad bi se sviđala autoru kritiziranog djela, vjerujem da ćemo se barem oko toga složiti.
User avatar
Izitpajn
nobody
Posts: 4027
Joined: 10 Nov 2003, 17:42
Location: Sesvete Republjik
Contact:

Re: Marsonikon se povlači iz TranSFerzale

Unread post by Izitpajn »

Afro wrote:U tom tekstu zapravo uopće nema pljuvačke (bez fejk smajlića, ozbiljan sam).

Tekst na Transferzali sam pročitao dva puta:
prvi put sam ostao zatečen pročitanim, pa sam ponovio. Onda sam se stao češati po glavi i slijedom toga napisao članak.

Ukoliko si naišao na smislenu kritiku - a budući da si među začetnicima ideje, koliko shvaćam - rado bih prodiskutirao o nejasnoćama koje, vidim, idu u oba smjera.

Kao što rekoh ondje, ideja je za pohvalu, zapravo i više od toga. No ondje navedeni uvjeti su u najmanju ruku nepotrebni i, ako dopustiš, besmisleni.

Članak ni u kom slučaju nije bio iz klase 'ad hominem', nikakvo pljuvanje. Da je kritički nastrojen - to jest. No kritika ne bi bila kritika kad bi se sviđala autoru kritiziranog djela, vjerujem da ćemo se barem oko toga složiti.
Prije nego što skinem osigurač i prebojam zidove lijepim crvenim rorschachovim mrljama garnirne s pokojom iznutricom, samo da provjerim, ti govoriš o ovom tekstu?
User avatar
Xaotix
The Source
Posts: 2845
Joined: 19 Apr 2005, 12:55
Location: Schrodingerova kutija

Re: Marsonikon se povlači iz TranSFerzale

Unread post by Xaotix »

@Izitpajn
Da, to je taj tekst. Izvoli, nastavi.

@Afro
Afro wrote:U tom tekstu zapravo uopće nema pljuvačke
Ok, onda su sve one "Juden verborten" reference samo pjesničke figure?
Pa direktno gađanje onih koji su pokrenuli transferzalu kao samodopadne mrzitelje svega što nije njihovo dvorište itd.

E a onda kad se to razgrne onda se dolazi do tvoje kritike koje dobrim dijelom nemaju argumenta pa mogu nagađati što te smetalo. Da nije bilo onog zadnjeg o lovi za put, ne bih ti se uopće trudio odgovoriti.
- "Da bi otišao ne sve konove, moraš dignuti kredit."
To ima smisla. Potpuno si u pravu da ekipa bez novčića u džepu teško može putovati uokolo. TEŠKO, a ne nemoguće. I ja sam bio švorc u studentskim danima. I opet smo išli okolo, dijelili smo prijevoz, spavali na hrpama po spavaonicama i jeftinim smještajima, razgovarali i DOGOVARALI se oko odlazaka.
Digni telefonsku slušalicu, pošalji mail i raspitaj se. Nemoj očekivati da će te netko tek tako vući za rukav i kumiti te da te vodi na konove.

inače:
- "Stvar nije u privlačenju novih posljetitelja negu u dijeljenju majica uskom krugu poznanika".
Da sam htio podijeliti majice uskom krugu poznanika, onda ne bi gubio vrijeme sa svim ovim. Jednostavno bih nazvao ljude i pitao ih koji broj majice nose.
Kad smo već kod novih posjetitelja, tko su oni? Ljudi koji za SF konvencije nikad nisu čuli? Ne. Prva rečenica teksta kojeg si, kako kažeš, pročitao 2 puta:
TranSFerzala je projekt hrvatskog SF fandoma čiji je cilj potaknuti posjetitelje domaćih konvencija i drugih događanja na sudjelovanje i posjećivanje većeg broja takvih događaja.
Moje omiljeno - "Uvjeti su birokratizirani" :lol2:
- 1 kartica! Zaista ne znam kud će ljudi sa svom tom papirologijom. Molim te, odi u svoju lokalnu pizzeriu koja ima karticu za 11 pizzu gratis nakon 10 kupljenih i reci im da su birokrati i da smanje papirologiju. I javi mi kako je to prošlo.


Eh da, i što se tiče "interno izglasanih pravila" koje "nameću SFera i 3. zmaj";
Transferzalu je zamislila i oblikovala grupa ljudi od kojih je na kraju nas četvoro stvar realiziralo. Sva "interna pravila" su pravila nas četvero pojedinaca.
Igrom slučaja riječ je o članovima SFere i 3. zmaja, ali niti SFera niti 3. zmaj kao udruge nemaju ništa s tim, osim podrške transferzali. Da, navedene su u kontaktima, vjerojatno iz navike i jer je kroz udruge najlakše doći do nas ukoliko direktni kontakt zakaže, ili jednostavno jer nitko o tome nije razmišljao.
Iako, čak i da su tamo stajala samo naša imena, kladim se da bi zaključak opet ostao isti...
Randomness is strong with this one!
User avatar
scorpius
Hani
Posts: 70
Joined: 31 Oct 2007, 18:35
Location: Uncharted Teritory

Re: Marsonikon se povlači iz TranSFerzale

Unread post by scorpius »

Xaotix wrote: @Scorpius
Nego, kad pokreneš projekt Multipass, imamo jedan kon na periferiji Slavonije koji bi mogao uzeti za bonus event... Pa, ako nas primate... :angel:
Kako misliš kad? Već je pokrenut i služi nam za posjećivanje svih događanja u Osijeku. Svaki tjedan ima nešto, ali bi bila fora proširiti ideju na konove.

A sad...
Afro wrote:U tom tekstu zapravo uopće nema pljuvačke
Itekako ima :D
Xaotix wrote: Eh da, i što se tiče "interno izglasanih pravila" koje "nameću SFera i 3. zmaj";
Transferzalu je zamislila i oblikovala grupa ljudi od kojih je na kraju nas četvoro stvar realiziralo. Sva "interna pravila" su pravila nas četvero pojedinaca.
I tu nema ničeg lošeg.
Xaotix wrote:Iako, čak i da su tamo stajala samo naša imena, kladim se da bi zaključak opet ostao isti...
Vjerovatno si u pravu.


Ovaj post je trebao biti nešto duži... ali na pola puta sam bio onak... meh.
Image
You saw a creature? What kind of creature? The kind we eat? Or the kind that eats us?
User avatar
Afro
Puppeteer
Posts: 102
Joined: 09 Nov 2010, 14:51

Re: Marsonikon se povlači iz TranSFerzale

Unread post by Afro »

Xaotix wrote:Pa direktno gađanje onih koji su pokrenuli transferzalu kao samodopadne mrzitelje svega što nije njihovo dvorište
To je zapravo ključni dio cijele priče. Rekli ste da je Transferzala projekt hrvatskog SF fandoma, a kažeš da ste projekt osmislili vas četvero. Jeste li vi cijeli domaći fandom? Sve i da je slika šira (sa Sferom i Rikonom) opet nije riječ o cjelokupnom fandomu, niti blizu.

Da ste Transferzalu predstavili kao projekt spomenutih društava i udruga ne bi nitko imao što prigovoriti, pa tako ni ja. Osmislili ste način kako privući ljude na svoje konvencije i kao takvog bih ga pozdravio, sva je prilika i napisao riječ-dvije o tome.

No vi ste krenuli prilično široko i ukoliko ste se već stavili za glasnogovornike ljudi koji zapravo uopće nemaju veze s time, onda ne vidim razloga da vas ne kritiziram. Kako je i SF Centar dio fandoma, moram reći da se kao takav ne slaže s tim projektom, odnosno načinom na koji projekt djeluje. To nas dovodi do
Xaotix wrote:Ok, onda su sve one "Juden verborten" reference samo pjesničke figure?
Sad kad to kažeš, možda bi prikladniji podnaslov bio "đes' ti bio '91.", budući da više odgovara duhu vremena. Evo zašto:

iz prethodnih postova vidim da nemamo isti pogled na SF i vrijednosti koje takav žanr zastupa (odnosno onaj dio žanra koji pokušava poslati kakvu poruku). Takve se vrijednosti u manjoj ili većoj mjeri svode na jednakost i ravnopravnost svih, bez obzira na međusobne razlike. Kako i osobno držim do takvog stava, potpuno mi je strana podjela na više i manje vrijedna okupljanja, više i manje vrijedan trud oko organizacije.

Četiri konvencije izdignute su iznad svih, dok su ostali gurnuti u zapećak. Logika koju ste pritom slijedili također mi je strana. Zašto bi nešto bilo vrednije samo zato što je starije? Ili imalo više posjetitelja? Ili trajalo više dana? Đes' ti bio '91.?

Što misliš, kada će SF Week ili FFK ispuniti sve uvjete koje ste naveli, pa da i oni pristupe biranom društvu?

Evo prijedloga: razmisli da stvar okrenemo naopačke. Ove bonus-događaje da stavimo na prvo mjesto, a četiri istaknute konvencije gurnemo u drugi red. Nije nikakvo podcjenjivanje ili vrijeđanje ili bilo što u tom smislu, nego ima tu možda neke logike, a evo i zbog čega:

kad u nas kažeš "SF konvencija", doslovno će svima prva asocijacija biti Sferakon. Puno će se manje ljudi sjetiti SF Weeka. Neki za njega nisu niti čuli. Tko god želi posjetiti kakvu konvenciju, posjet Sferakonu se podrazumijeva. Razlog je tradicija i velik broj sadržaja. Da ne spominjemo Zagreb s cca 800.000 stanovnika i još nekoliko većih gradova koji mu gravitiraju, čime je posjećenost zajamčena.

SF Week ima Zadar s cca. 70.000 stanovnika. Sve i da mu dodamo, primjerice, Šibenik, jedva će doći do 100.000.

E sad, kome je jednostavnije privući posjetitelje i općenito organizirati konvenciju kakva se Transferzalinim pravilima podrazumijeva, Sferakonu ili SF Weeku?

Ako se već želi potaknuti posjetitelje da dođu na koju konvenciju više, trebaju li onda doći na Sferakon (gdje će ionako doći), ili da potegnu do Zadra? Pedeset ljudi manje ili više na Sferakonu se praktički ni ne primijeti. A na SF Weeku?

Veća posjeta na koju se pozivate u tom bi pogledu bila ključna upravo na tim bonus-događajima, ne na Sferakonu. Sferakon će nekako pregrmjeti pedeset ljudi manje. Ovi novi, manji događaji zbog toga se mogu ugasiti.
Xaotix wrote:Da sam htio podijeliti majice uskom krugu poznanika, onda ne bi gubio vrijeme sa svim ovim. Jednostavno bih nazvao ljude i pitao ih koji broj majice nose.
Ne znam zašto nisi napravio upravo to. Bilo bi puno jednostavnije i brže. Pazi, predstaviš se kao cjelokupan domaći fandom te pokreneš Transferzalu. Tim zajedničkim projektom cijelog fandoma nudiš nagrade ljudima koji posjete domaće konvencije. Ali ne sve niti one kojima je posjeta nasušno potrebna, nego baš tvoju. Inače neće dobiti nagradu. Je li to onda projekt pokrenut zbog boljitka cjelokupnog fandoma ili zbog Sferakona?
Xaotix wrote:Kad smo već kod novih posjetitelja, tko su oni? Ljudi koji za SF konvencije nikad nisu čuli? Ne. Prva rečenica teksta kojeg si, kako kažeš, pročitao 2 puta:
TranSFerzala je projekt hrvatskog SF fandoma čiji je cilj potaknuti posjetitelje domaćih konvencija i drugih događanja na sudjelovanje i posjećivanje većeg broja takvih događaja.
Pa upravo o tome i govorim. Na Sferakon i Rikon će doći ljudi koji ondje ionako dolaze i slijedom toga dobiti majice. A čime su motivirani da odu na manji događaj? Prije bih to nazvao demotivacijom, jer moraju zapravo otići na dva manja kako bi pokrili jedan propušteni iz prve kategorije.

Takva podjela uopće nije fer i njome se marginalizira trud i rad ljudi iz manjih sredina. Zašto bi oni bili drugorazredni događaj samo zato što ne mogu namaknuti dovoljno sredstava da naprave SF feštu od tri dana? Osobno se divim tim ljudima zbog silnog entuzijazma i rada kojeg su uložili u svoje konvencije. Doslovno plivaju protiv plime.

Ne znam koliko imaš konkretnog dodira s takvim sredinama i problematikom s kojom se suočavaju. Mogu ti reći kako nije baš lako. Ovdje kod mene u Đakovu neke su druge vrijednosti ispred onih ideala u kojima smo valjda svi odgajani (i koje smo upijali gledajući, primjerice, ST: TNG). Predajem u jednoj srednjoj školi i kad uđem u razgovor s učenicima o općenitim temama obično me zaboli glava od njihovih stavova. Križ, U, cajka, gay is not ok. Cijelo nam se društvo potpuno izvitoperilo.

I zato nemoj fandom dijeliti na konvencije i bonus-događaje. Ili smo svi isti, ili ćemo se utopiti u mulju u kojem plivamo. Naravno, ranije navedenim ne marginaliziram probleme s kojima se i Sferaši susreću, daleko od toga.

Ukoliko misliš da nisam u pravu, onda, molim te, promijeni uvodnu rečenicu na Transferzalinoj stranici. To nije projekt cjelokupnog fandoma jer se uopće ne slažem s takvom podjelom. Napiši nešto tipa "projekt Sferakona i Rikona", čime će cijela priča dobiti smisao. Ili barem negdje u zagradi ubaci da je SF Centar crna ovca koja se s time ne slaže i sve pet.
Post Reply