REFESTICON 2013

Klubovi, fanzini, konvencije, sajtovi, Bogdaj veći kup ...

Moderator: Dagi

proteus77
Pa'u 10. razine
Posts: 333
Joined: 27 Aug 2005, 11:27
Location: Slavonski Brod

REFESTICON 2013

Unread post by proteus77 »

Dakle, u terminu koji se ove godine preklapa sa Sferakonom, 10-12. svibnja, održat će se i prvi Refesticon, regionalni festival fantastične književnosti. I to u Bijelom Polju u Crnoj Gori (smatram se solidnim poznavateljem zemljopisa, za ovo mjesto nikad čuo, dosad)

Predstavit će se, vele, i na predstojećem Zekonu...

http://refesticon.com/

Hm, nekoliko pitanja mi se nameće:

1. Je li možda ikad Sferakon pretendirao da bude više od nacionalne konvencije, dakle da se postane faca i u širem regionu, naravno govorim o poslijeratnom razdoblju?

2. Hoće li se sa SF-om dogodit ko i s filmom, pa umjesto Pule uskoči Sarajevo, i dobijemo "već viđenu" situaciju?

3. Ima li neke hm, zle krvi, u ex-YU fandomu? Ono, od prije pa se nije krenulo u regionalno povezivanje... Mislim, za to bi se vjerojatno dale povući i neke ozbiljnije pare, lupam bezveze. Znam da se Izitpajn poprilično zakačio s Bobanom Kneževićem, da se ponešto zamjera i Z. Živkoviću, ali opet zovu se srpski pisci kao GoH-ovi (Skrobonja, Oltvanji, Tuševljaković), znam da PISB na Beogradu 202 prati i našu scenu i konvencije...

4. I zadnje, a vezano za Sferakon 2013, hoće li i ubuduće ići sredinom svibnja, ili je to samo ove godine? I znaju li se GoH-ovi, koliko sam skužio, na Istrakonu ih nije bilo (bar ih nisu isticali, koliko sam pratio)?


Pozdrav svima!
User avatar
LordShaper
The Q
Posts: 1063
Joined: 02 Jan 2008, 14:15

Re: REFESTICON 2013

Unread post by LordShaper »

Ah, to bi bio kon s kontroverznom zbirkom, tj. propozicijama natječaja iste :zubo:
proteus77 wrote:1. Je li možda ikad Sferakon pretendirao da bude više od nacionalne konvencije, dakle da se postane faca i u širem regionu, naravno govorim o poslijeratnom razdoblju?
Sferakon kao kon je kao i svaki drugi hrvatski kon posjećen i od strane ljudi iz regiona, problem je mislim većinom samo u prijevozu i smještaju. Okej, ne znam koliko se oglašava u bivšim zemljama YU - ali u biti, nije mi jasno na što misliš kad kažeš 'faca u širem regionu'? Neko povezivanje s udrugama iz drugih zemalja?
2. Hoće li se sa SF-om dogodit ko i s filmom, pa umjesto Pule uskoči Sarajevo, i dobijemo "već viđenu" situaciju?
Eh? Pojasni malo :scratch:
3. Ima li neke hm, zle krvi, u ex-YU fandomu? Ono, od prije pa se nije krenulo u regionalno povezivanje... Mislim, za to bi se vjerojatno dale povući i neke ozbiljnije pare, lupam bezveze. Znam da se Izitpajn poprilično zakačio s Bobanom Kneževićem, da se ponešto zamjera i Z. Živkoviću, ali opet zovu se srpski pisci kao GoH-ovi (Skrobonja, Oltvanji, Tuševljaković), znam da PISB na Beogradu 202 prati i našu scenu i konvencije...
Mislim da nema te osobe koja je na Znaku Sagite aktivna a da se nije zakačila s Bobanom Kneževićem, a ide to i šire geografski i dalje u povijest, kako čujem :lol: Hoću reći, nema zle krvi na ikojoj razini osim pojedinačne a to su ljudi kojima se zamjeralo xy i prije i koji su i dok je stara Juga bila aktivna bili jednako...osebujni? :zubo:
4. I zadnje, a vezano za Sferakon 2013, hoće li i ubuduće ići sredinom svibnja, ili je to samo ove godine? I znaju li se GoH-ovi, koliko sam skužio, na Istrakonu ih nije bilo (bar ih nisu isticali, koliko sam pratio)?
KOliko znam Sferakon je ove godine iznimno pomaknut poradi ispitnih rokova na FER-u a koji su pak pomaknuti iz uobičajenog termina zbog...nečeg (Uskrsa?) te se slijedeće godine vraća u tradicionalni termin. A na Istrakonu nije bilo GOHova ove godine, ne.
Proud member of "Ireini najdraži ne-purgeri"

...and then Buffy staked Edward. The End
User avatar
Nazir
Ancient
Posts: 917
Joined: 09 Aug 2006, 16:41

Re: REFESTICON 2013

Unread post by Nazir »

Hm, nemam puno za reći jer spadam u premladu generaciju da bih znao kako je to bilo prije i što se od toga još i danas odražava. Generalno, moj doživljaj je da se unazad par god. tek počelo s nekim povezivanjem ex-yu država. Počelo je npr. s tim gostovanjima pisaca, znam da istrijani imaju dobre veze s BiH, očito sad nešto i prema Crnoj Gori.

Sferakon se jedino istaknuo kao "regionalan" u tom kontekstu jer je bio Eurocon, ali mislim da nije baš bilo težnji preuzimanja naziva "regionalna" konvencija. Možda jest najveća konvencija na prostoru (ne znam jel se što dešava u Srbiji?), ali do konkretnijeg povezivanja vjerojatno tek treba doći...

Uočio sam preko predstavljanja Skrobonje da se u Srbiji dosta piše, volio bih generalno znati malo više o tome...
User avatar
LordShaper
The Q
Posts: 1063
Joined: 02 Jan 2008, 14:15

Re: REFESTICON 2013

Unread post by LordShaper »

Ne pratim Znak Sagite baš redovito ali kroz proteklih sam godinu dana stekao dojam da im je scena dosta aktivna, a i sam ZS ima redovite literarne radionice s dobrim odazivom (koliko sam primjetio). Također, u Srbiji je i izdavaštvo življe, izdaju puno više prijevoda a domaćim piscima je lakše naći izdavača. A mislim da im je i stav javnosti sprama domaćeg žanra i pisaca bolji od našeg.

Sad, nek mi netko objasni koliko sam i kako u krivu :zubo:
Proud member of "Ireini najdraži ne-purgeri"

...and then Buffy staked Edward. The End
User avatar
Xaotix
The Source
Posts: 2845
Joined: 19 Apr 2005, 12:55
Location: Schrodingerova kutija

Re: REFESTICON 2013

Unread post by Xaotix »

proteus77 wrote:1. Je li možda ikad Sferakon pretendirao da bude više od nacionalne konvencije, dakle da se postane faca i u širem regionu, naravno govorim o poslijeratnom razdoblju?
Ta regionalnost na kraju ispadne megalomanska ideja. Na hrvatske konove ionako dolazi zanteresirana ekipa iz regije, pa je pitanje koliko bi omjer uloženog truda i rezultata bio isplativ, ne financijski nego po drugim pokazateljima. Naravno, ako se pojavi novi dio ljudi voljn gurati u tom smjeru i preuzeti svoj dio organizacijskog kolača, tko zna..?
Btw, SferaKon nije nacionalna konvencija, tako nešto ne postoji u Hrvatskoj. Hrvatski fandom ti je po tome vrlo decentraliziran. Pojam "nacionalna konvencija" se povezao uz Kontakt zbog raznih pravilnika ESFS-a, a SFera je za to čak i tražila suglasnost ostalih udruga, na Rikonu 2010, ako se dobro sjećam (i sjećam se da su komentari bili u stilu "zabole nas jel nacionalna, nadnacionalna ili galaktičaka, samo vi to smandrljajte" :lol:)
proteus77 wrote:2. Hoće li se sa SF-om dogodit ko i s filmom, pa umjesto Pule uskoči Sarajevo, i dobijemo "već viđenu" situaciju?
Ni ja baš ne kužim o čemu je riječ :scratch:
proteus77 wrote:3. Ima li neke hm, zle krvi, u ex-YU fandomu?
Pa nisam baš primjetio. Kolko vidim, svi šalju i objavljuju priče svuda, ide se po konovima,visi se po forumima....
proteus77 wrote:4. I zadnje, a vezano za Sferakon 2013, hoće li i ubuduće ići sredinom svibnja, ili je to samo ove godine? I znaju li se GoH-ovi, ...
SFerakon pomaknut zbog međurokova na FER-u , kad je vikend krcat i studentima i profesorima i potencvijalnim probelmima s dvornama itd.
Na žalost upao u isti vikend kad I Refestion. l svako zlo za neko dobro, već radimo planove da to iskoristimo s nekim videolinkovima i sličnim, što te vraća na pitanje 1.
GoH znan, ali treba izglancati par sitnica prije nego li objavimo ime na sajtu. (Tko ovdje zna, nek se ne izlane :baba: )

Daljnje rasprave o SFeraKonu u njegov topic, ne zašprehavajte Crnogorce!

On topic:
Refesticon je potegnuo Dragić Rabrenović iz Bijelog polja. Objavljen je kod nas u Pričama o vinu i Psiho pita (piti?) koliko znam, a pisao je je i u zbirkama iz Zenice. Pričao sam s njim na FFK, imaju zanimljivu situaciju u Crnoj Gori, i nadaju se a će malo potegnuti ljude i pokrenuti nešto, iako je po svemu sudeći Refesticon naglasak stavio na književni festival, a ne na "tipičnu" SF konvenciju.

Preklapanje možda na kraju ispaden i dobra stvar.
Randomness is strong with this one!
User avatar
LordShaper
The Q
Posts: 1063
Joined: 02 Jan 2008, 14:15

Re: REFESTICON 2013

Unread post by LordShaper »

Xaotix wrote: GoH znan, ali treba izglancati par sitnica prije nego li objavimo ime na sajtu. (Tko ovdje zna, nek se ne izlane :baba: )
:cheers:
Refesticon je potegnuo Dragić Rabrenović iz Bijelog polja. Objavljen je kod nas u Pričama o vinu i Psiho pita (piti?) koliko znam, a pisao je je i u zbirkama iz Zenice. Pričao sam s njim na FFK, imaju zanimljivu situaciju u Crnoj Gori, i nadaju se a će malo potegnuti ljude i pokrenuti nešto, iako je po svemu sudeći Refesticon naglasak stavio na književni festival, a ne na "tipičnu" SF konvenciju.
"Zanimljivu" situaciju?

A ovo za festival, mislim da je Šišović svojedobno rekao da 'festival' bolje zvuči od 'konvencije' kada tražiš novce od grada/općine/ureda za kulturu/štoveć :lol:
Proud member of "Ireini najdraži ne-purgeri"

...and then Buffy staked Edward. The End
User avatar
Xaotix
The Source
Posts: 2845
Joined: 19 Apr 2005, 12:55
Location: Schrodingerova kutija

Re: REFESTICON 2013

Unread post by Xaotix »

Zanimljivo = imaljudi, ima interesa, ali nema organiziranog pomaka.
A propos festivala, po svemu što sam čuo i vidio, Refesticon je više na tragu FFK. Vidjet ćemo kad objave više detalja o programu.
Randomness is strong with this one!
Post Reply