LR 34: Xaotix

Sudjelujete u literarnoj radionici pisanjem, čitanjem i komentiranjem priča

Moderators: Nimrod, niniane

User avatar
Xaotix
The Source
Posts: 2843
Joined: 19 Apr 2005, 12:55
Location: Schrodingerova kutija

LR 34: Xaotix

Unread post by Xaotix »

Posao budućnosti

U budućnosti će biti puno novih i zanimljivih poslova, ali će ljudi raditi i stare poslove ali na novi i zanimljiviji način. Jedan od takvih poslova u budućnosti će biti i arheolog.
Arheolog u budućnosti će imati isti posao kao i sada, ali će mu biti teže jer će do tada puno stvari koje oni traže već biti otkriveno, pa će morati dublje kopati da bi našli stare gradove i civilizacije. Da bi mu bilo lakše, arheolog u budućnosti će imati i nove alate.

Za kopanje će imati robota kopača koji će kopati s puno lopata odjednom i puno brže kopati tunele do podzemnih gradova. Kada nađe stari i osjetljivi predmet, očistit će ga s četkicom, ali ne običnom kakvu ima danas, nego električnom koja se trese kao četkica za zube i puno bolje čisti. Jako važne će biti i rendgenske 3D naočale koje će se imati zakvačene za arheološki šešir, jer će s njima moći gledati kroz zemlju i zidove pa će znati reći robotu gdje treba kopati. Ako ga negdje u džungli ili pod zemljom napadne neka životinja ili zaboravljeni dinosaurus, arheolog u budućnosti će se moći obraniti bičem koji će biti električan, pa će samo onesvijestiti ili otjerati dinosaurusa, a ne ubiti ga, što je jako bitno jer su dinosaurusi izumrla vrsta i treba ih čuvati. Bič je također jako koristan alat jer se s njime mogu preskakivati provalije kao s lijanom, a mogu se hvatati i udaljeni predmeti koji se ne mogu dohvatiti rukom.

Arheolozi trebaju dobro znati povijest i dobro razmišljati kako bi pogodili čemu su služile stvari i zgrade koje otkopaju. U budućnosti će im pomagati i arheološki kompjutor. On će znati sve o svim arheološkim muzejima i starim gradovima na svijetu, pa će tako pomagati arheologu da zaključi kako su u prošlosti ljudi živjeli i što su radili.

U budućnosti želim biti arheolog. Prvo bih želio istražiti bosanske piramide. Čuo sam da čovjek koji ih sada istražuje nije arheolog, ali sam vidio da ima arheološki šešir. Piramide se istražuju jako sporo, jer ih još nisu ni otkopali, pa ih možda i ja stignem istraživati kad završim školu za arheologa. Puno ljudi kaže da u Bosni nema piramida, ali ja sam razmišljao o tome i mislim da će se u budućnosti arheološki kompjutor složiti sa mnom da ih ima. Mislim da u Bosni ima piramida zbog ovoga:

Kažu da su piramide puno starije od egipatskih pa da ih nisu gradili ljudi. To je zato jer u Bosni ima puno kamena pa su ih mogli brzo sagraditi, a u Egiptu ima samo pijeska pa su kamen morali dovesti iz daleka, pa su gradili jako dugo. Možda su i tamo piramide bile zakopane, ali rijeka Nil kraj koje se piramide nalaze stalno izaziva poplave pa je vodom očistila pijesak s njih.

Isto kažu da piramide nemaju veze s Egiptom, ali moj prijatelj iz razreda Smajo ima djeda Ramiza u Sarajevu koje je blizu Visokog, a to je ime slično Ramzesu u Egiptu koji je imao svoju piramidu. Kad ljudi žive u dalekim zemljama, onda ista imena izgledaju malo različito.

Osim toga ljudi su u prošlosti lako putovati jer im nije trebao pasoš, pa su naprimjer imali i cestu svile koja je dolazila do nas čak iz Kine i Indije. Možda je bilo još takvih cesta koje su vodile na druga mjesta gdje se nalaze piramide. I to bih volio istražiti kad budem arheolog u budućnosti.

Ne znam što će arheolozi budućnosti naći u tim piramidama, ali bit će jako zanimljivo. Zato ja u budućnosti želim biti arheolog.
Randomness is strong with this one!
User avatar
Belzebubbles
Ancient
Posts: 840
Joined: 16 Feb 2007, 00:52
Location: zgri

Re: LR 34: Xaotix

Unread post by Belzebubbles »

a ono. zbog same teme radionice, nije baš moguća neka konstruktivna kritika. jer se ne može kritizirati stil pisanja, kad simuliraš nečiji tuđi. ne može se reći, nije dobro napisano, jer je cilj loše napisati valjda. zato ono.
jedino što mi se čini mogućim u pristupu ovakvog imitiranja dječjeg stila bi bila ironizacija čitavog procesa. mislim, to je jedino što mi pada na pamet. ali ne čini mi se previše prisutnim ovdje.
dijete očigledno previše gleda indianu jonesa.
ali glede čitanja, niš posebno, onako.
samo stilska vježba pisanja na drugačiji način.
User avatar
Xaotix
The Source
Posts: 2843
Joined: 19 Apr 2005, 12:55
Location: Schrodingerova kutija

Re: LR 34: Xaotix

Unread post by Xaotix »

Mislim da je u tom bila i poanta, u pisanju drugačijim načinom... :scratch:
Randomness is strong with this one!
User avatar
Milena
The Q
Posts: 1316
Joined: 05 May 2007, 13:48
Location: tu i tamo
Contact:

Re: LR 34: Xaotix

Unread post by Milena »

Xaotix wrote: Arheolog u budućnosti će imati isti posao kao i sada, ali će mu biti teže jer će do tada puno stvari koje oni traže već biti otkriveno, pa će morati dublje kopati da bi našli stare gradove i civilizacije.
Genijalna rečenica, i potpuno u stilu. Fedora dolje!

S druge strane, neke druge rečenice mi ne sjede tako dobro -- osjeća su da su tu fore radi, a ne organski -- a moram priznati da mi se ni kompozicija ne sviđa, jer prilično visi. Što je za zadaćnicu normalno, ali za priču (pa makar i stilsku vježbu) ne bi trebalo biti.
I blame Hemingway. Of course, I blame Hemingway for a lot of things. Still working out how to pin global warming on him. (Snarkhunter)
User avatar
Xaotix
The Source
Posts: 2843
Joined: 19 Apr 2005, 12:55
Location: Schrodingerova kutija

Re: LR 34: Xaotix

Unread post by Xaotix »

Možeš li mi dati hint za kompoziciju?

Što se rečenica tiče, trudio sam se dobiti onakve kave sam čuo od klinaca kad su pričali o svemu i svačemu, a ne mogu tvrditi da i Robi K. nije ostavio neki trag... Trebao sam još koji put proći kroz tekst ali priča je nastala u par sati nakon povratka s godišnjeg, pa nije bilo vremena. Greška.
Mogu li se vaditi da sam savršeno pogodio stil grešaka u zadaćnici? :lol:
Randomness is strong with this one!
User avatar
Milena
The Q
Posts: 1316
Joined: 05 May 2007, 13:48
Location: tu i tamo
Contact:

Re: LR 34: Xaotix

Unread post by Milena »

Kaj se kompozicije tiče, vise bosanske piramide; posvećena im je skoro polovica prostora, a ne vode zapravo nikamo, tj. jedva se nekako vršcima prstiju uhvate za ostatak teksta, odnosno prvu polovicu.

A ovo za rečenice je ok, ima ih još koje su jako dobre, ali recimo one s dinosaurima su mi baš upadljive kao "idem stavit foru", pogotovo zato što većina klinaca koje ja znam a koji luduju za dinosaurima (a takvih ima puno) sasvim dobro znaju staviti dineke prije ljudi u povijest.
I blame Hemingway. Of course, I blame Hemingway for a lot of things. Still working out how to pin global warming on him. (Snarkhunter)
Stonehead
Hani
Posts: 89
Joined: 04 Jun 2004, 20:10

Re: LR 34: Xaotix

Unread post by Stonehead »

Ok, da. Kak je i meni Xaotix komentiral - imali smo isti pristup zadatku. I ok je ispalo, osim da se i meni čini da su te bosanse piramide višak. To je više kao sprdancija odraslih nego baš da se klinci interesiraju (ili da znaju) za bosanse piramide.

Sviđa mi se onaj "dinosaurus" =)

Ok, znam da su mi reviewovi malo šturi, ali nisam vičan pisanju istih. Budem bolji s vremenom ^^
VELIKI.... VELIKI od Sjevera!
User avatar
Xaotix
The Source
Posts: 2843
Joined: 19 Apr 2005, 12:55
Location: Schrodingerova kutija

Re: LR 34: Xaotix

Unread post by Xaotix »

Da, piramide sam ugurao jer su mi se sviđale - čisti "Writers darling". Eto primjera što NE stavljti u tekst... :zubo:
Randomness is strong with this one!
Post Reply