LR 34: Stonehead

Sudjelujete u literarnoj radionici pisanjem, čitanjem i komentiranjem priča

Moderators: Nimrod, niniane

User avatar
Xaotix
The Source
Posts: 2843
Joined: 19 Apr 2005, 12:55
Location: Schrodingerova kutija

LR 34: Stonehead

Unread post by Xaotix »

Posao budućnosti

Danas postoji puno zanimanja koja nisu postojala prije, jer nikome nisu trebala. Na primjer, automehaničari nisu postojali prije sto godina jer nije bilo auti koje bi popravljali. Također nije bilo ni pilota, ni astronauta, a niti informatičara. To je stoga jer se svijet mijenja na mnogo načina i mijenjaju se poslovi koje treba raditi. Možda je bolje reći da nastaju novi poslovi, ako uzmemo u obzir da su postojali ljudi koji su skupljali voće prije tisuću godina, a postoje i danas. No, ne treba živjeti u prošlosti već pogledati budućnost – što ona nosi?

Jedan od najbitnijih zanimanja koji će postojati u budućnosti, a danas ih nema je mehaničar za svemirske brodove. Obzirom da će biti puno svemirskih brodova koji će letjeti po svemiru i povezivati planete, a svemir je opasno mjesto s puno prepreka, dešavat će se mnogi kvarovi, sudari te nesreće. Baš kao što se to danas događa automobilima koje potom popravljaju automehaničari. Mehaničari za svemirske brodove će morati biti dobro upoznati s time kako rade svemirski brodovi lete te biti jako brzi da bi na vrijeme popravili kvar da se svemirski brod ne sruši. Unatoč svemu, siguran sam da će ključevi i odvijači još uvijek biti njihov glavni alat. Naravno, morat će nositi svemirska odijela da bi mogli disati kad budu izvan svemirskog broda. Samo ostaje pitanje gdje će se nalaziti garaže dovoljno velike za svemirske brodove. No, ne možemo znati baš sve o tom poslu budućnosti. Možda će se neki mehaničari za svemirske brodove specijalizirati za ratne svemirske brodove ili trgovačke svemirske brodove ili možda čak svemirske brodove koji također mogu putovati kroz vrijeme. Njima bi u stvari posao mogao biti najteži jer bi svemirski brod koji je i vremeplov trebao biti jako složen stroj. No hoće li ti mehaničari budućnosti biti poput današnjih automehaničara ili će se desiti neki zaokret koji će promijeniti prirodu mehaničarskog posla? Na to pitanje ne znam odgovoriti.

Najgore od svega je što mi vjerojatno nikad nećemo vidjeti mehaničare svemirskih brodova ili svemirske brodove same. Tom će se poslu veseliti neki budući ljudi, neka druga djeca. I nećemo saznati što će sve oni morati raditi i kako, no uvijek ostaje zabava nagađanja i maštanja o tim velikim ljudima koji će omogućavati čeličnim zvijerima da plove kroz zvijezde.
Randomness is strong with this one!
User avatar
Xaotix
The Source
Posts: 2843
Joined: 19 Apr 2005, 12:55
Location: Schrodingerova kutija

Re: LR 34: Stonehead

Unread post by Xaotix »

Vidim taj ugođaj zadaćnice iz Hrvatskog koji sam i ja pokušao dobiti :D

Da se ovo nalazi paketu drugih dječjih radova i da ne znam koliko autor ima godina, vjerojatno ne bih ovo primjetio, ali na nekoliko mjesta mi je tekst neujednačen što se tiče stila. Dijelom imam dojam da ga je pisao netko iz prva 4 razreda (srednji dio), a dijelom da ga je pisao netko ozbiljniji s boljom sposobnošću izražavanja (prvi i zadnji paragraf, zadnja rečenica drugog).

Koliko su danas svemirski brodovi aktualni među klincima?
Randomness is strong with this one!
User avatar
Belzebubbles
Ancient
Posts: 840
Joined: 16 Feb 2007, 00:52
Location: zgri

Re: LR 34: Stonehead

Unread post by Belzebubbles »

da, baš ovo što je rekao i xaotix.
da se ovo ocjenjuje na hrvatskom, rekao bih da je i mama pripomogla u pisanju.
pogotovo zbog ovih "zvijeri" na kraju.
.
ali isto sve što sam napisao i za xaotixovu priču. ne vidim što bih mogao posebno komentirati.
User avatar
Milena
The Q
Posts: 1316
Joined: 05 May 2007, 13:48
Location: tu i tamo
Contact:

Re: LR 34: Stonehead

Unread post by Milena »

Hm, ovo jest zadaćnica, ali loša, ili nastala pod tutorstvom lošeg profesora hrvatskog. Kao prvo, ima jezičnih pogrešaka koje nisu dovoljno velike da bi mi djelovale namjerno (tipa Robija K.). Kao drugo, nije mi uvjerljiva: način razmišljanja je, kao što su dečki već rekli, neujednačen, tako da ispada kao da ju je pisao (star)mali klinac iz 4. ili 5. osnovne, ili pomalo zaostao klinac iz 1. srednje. Zadnji odlomak, pak, mogao je napisati samo netko tko je već doista svjestan vlastite smrtnosti, a ja tek trebam upoznati nekog maloljetnog koji odgovara tom opisu. :kava:

Konačno, djeca koja se zanimaju za svemirske brodove (i btw, da, ima ih još, ali sve manje) znaju da mehaničari za svemirske brodove već postoje, pa to ne bi tako napisali, a klinci koji za njih ne znaju pisali bi o nečem drugom.
I blame Hemingway. Of course, I blame Hemingway for a lot of things. Still working out how to pin global warming on him. (Snarkhunter)
Stonehead
Hani
Posts: 89
Joined: 04 Jun 2004, 20:10

Re: LR 34: Stonehead

Unread post by Stonehead »

Ok, istina, vidim da mi je zaključak drugačiji od ostatka. Ima razlog za to - sve moje školske zadaće i svi moji sastavci kroz cijelu osnovnu i srednju su pratili isti format. Prvo sam smislil dobar završetak, relativno smislen uvod i nafilal sredinu dok nisam dobil potrebnu količinu teksta. :P

Postoje mehaničari za svemirske brodove? :S

Ah... shuttleovi. Ja to ne brojim pod svemirske brodove. Ako nema warp - nije svemirski brod =).


I ne znam, al kad sam ja bil klinac - svemirski brodovi su bili zakon... mislim... još uvijek jesu ^^.
pod tutorstvom lošeg profesora hrvatskog
Mislim da se ovo ne bi svidjelo dvoje mojih profesora hrvatskog.
VELIKI.... VELIKI od Sjevera!
User avatar
Milena
The Q
Posts: 1316
Joined: 05 May 2007, 13:48
Location: tu i tamo
Contact:

Re: LR 34: Stonehead

Unread post by Milena »

Stonehead wrote: Postoje mehaničari za svemirske brodove? :S

Ah... shuttleovi. Ja to ne brojim pod svemirske brodove. Ako nema warp - nije svemirski brod =).
A, gle, onda ne postoje ni svemirski brodovi. Ali ako misliš da se ISS moglo izgraditi bez svemirskih brodova*, onda si veći teoretičar zavjere nego bilo tko.
I ne znam, al kad sam ja bil klinac - svemirski brodovi su bili zakon... mislim... još uvijek jesu ^^.
Jesu zakon... nama. No 90% klinaca trenutno smatra da su zakon sasvim druge stvari. Neke stare (arheologija, recimo, stari Egipat i tome slično još uvijek pale u svakoj generaciji ponekoga), neke nove (komunikacija, kompjuteri, igrice), ali većina će svemirske brodove tretirati kao fantasy. Ono, zgodno je to za zabavu, fora je u igricama, ali nitko to ne shvaća ozbiljno.
pod tutorstvom lošeg profesora hrvatskog
Mislim da se ovo ne bi svidjelo dvoje mojih profesora hrvatskog.
Evo ti konkretno:
stoga jer (redundancija: ili stoga/zato što ili jer, stoga jer=stoga zato što);
prva rečenica 2. odlomka: Jedan od najbitnijih zanimanja koji će postojati u budućnosti, a danas ih nema (zanimanje je srednjeg roda);
obzirom (treba: s obzirom)... itd. Pa se sad ti idi žaliti. :zubo:

_____________
* da, moglo se da smo prvo napravili svemirski lift, ali mislim da bi netko ipak primijetio da ga imamo...
I blame Hemingway. Of course, I blame Hemingway for a lot of things. Still working out how to pin global warming on him. (Snarkhunter)
Stonehead
Hani
Posts: 89
Joined: 04 Jun 2004, 20:10

Re: LR 34: Stonehead

Unread post by Stonehead »

Gle... shuttleovi tehnički jesu "svemirski brodovi"... al nit pucaju lasere nit imaju warp tak da... to je samo hypeani avion...

Pa da, ja mogu pisati ko klinci iz mog vremena valjda.. ove danas bih sjekirom ganjal... :)

ok.. učestalost 'jer'-ova je namjerna...
Jedno, obviously... tipfeler ^^ (tko ima vremena za proofreading :fuch: )
i ovo treće... a-ha... moj cijeli život je zabluda... u stvari sam namjerno prestal koristiti 's obzirom' i počel koristiti 'obzirom' jer sam iz nekog razloga kojeg se više ne sjećam pred par godina zaključil da je tak ispravno, a da to niko ne zna :/ Sad se osjećam glupo.


Ali zamjerke noted and saved! ^^

Thanks x)
VELIKI.... VELIKI od Sjevera!
Post Reply