LR 34: Belzebubbles

Sudjelujete u literarnoj radionici pisanjem, čitanjem i komentiranjem priča

Moderators: Nimrod, niniane

User avatar
Xaotix
The Source
Posts: 2843
Joined: 19 Apr 2005, 12:55
Location: Schrodingerova kutija

LR 34: Belzebubbles

Unread post by Xaotix »

Opaska: uzeti u obzir ovo :lol:
Jučer sam našajo bilježnicu u tatinoj škatuli. Mali debil od 8 godina kakav jesam. U njoj piše:
POSAO BUDUĆNOSTI

Svome sinu jedincu. Malom debilu kakav jest. Sine, kloni se droge. Meni je pojela um. I alkohola. I on mi je pojeo um i želudac. Sažgao želudac, bolja je riječ. Ukoliko bi ikada uhvatio čitati Kamova, došao bi do saznanja da alkohol ljude tjera u šir, ono nije batina, ono ne mršavi ljude, ne udara po slabinama.
Sine, znadeš li što je bol u slabinama, u drobu od pića? Znadeš li kako udara smeće od alkohola u mozak, kako redefinira crve od kojih ti truli moždina?

Nadam se da ti nisu poznati ti detalji.

Uzmimo da ti je ovo upozorenje – mojem debilnom sinu. Zašto sam se zaposlio kao egzorcist? Nije stvar novaca. Nikada to i nije bilo. Volio bih reći da je mozak već podobivao par rupčaga i rupa. I da je sve otišlo đavlu na račun. Pa da je u tome stvar. Uglavnom, debilni sine. Slučaj je ovakav. Sada umirem. Ne čudi te to? Naravno. Prolio mi se drob, konačno. Ali pišem. Nije da me briga za tebe. Naravno.

Na Marsu je kolonija Zolotoj Son. Čisto lijepo mjesto. Da nema cijelog otvora pakla. Sine, jesi li gledao kada je Carpenter udahnuo dušu planetu rata i progonio naseljenike bezumljem klanja? Vjerojatno nisi. Ja jesam. Marfa Petrovna se zvala. Bacala je krv. Od sušice, razumije se. Svemirske, ako ti je tako draže. Obična je, razumije se, već odavno istrijebljena.
Rekla mi je dok je umirala: „Vratit ću se.“
Riječi su joj bile istinite, sine. Morao sam je vraćati u grobište. Silom. Znadeš li kako smrde ljudi u raspadu? Smrde posebno. Ne želi ti se družiti s njima. Kažu – stari imaju mudrost. To je točno. Imaju je. Ali također imaju demenciju i pomiješana sjećanja i smrad. Jasno je to sve.

Vratimo se na Marfu. Nju je, dakle, nakon smrti opsjeo đavao. A ja sam tu da ga istjeram. Pomažem joj tijelo. Vratim je smirenu u grob. Posao budućnosti – rekle bi novinske agencije. Marfa nije htjela natrag u bezdan.

Trinaesta legionarska demibrigada je zapisala: „Motorizirana pješadija udara na zapadno predgrađe Zolotnog Sona u zoru (0646). Artiljerijska priprema (MLR) pola sata ranije. Potpuni gubitak motorizirano-pješadijskog elementa, povlačenje MLR potencijala iz rajona. Preporuka strateškog bombardiranja.“
Gdje sam ja bio, sine? U istočnom predgrađu. Zašto đavo ulazi u duše? Gdje prebiva đavo? Zašto đavo živi na Marsu? Ja to nisam doznao. Ali sam doznao da ga je moguće istjerati. Zato su me zvali. Strateški potencijal nikada nije upalio. To svi znaju. Ali duša. Nju je moguće egzorcirati. To sam radio na Marsu.
Kumio i molio Marfu Petrovnu.

„Iz nje brizga. Na boku joj rupe. Kako je sve to lažno. Kako je sve to glupo. Nastavljam prodor. Počinje govoriti glasom đavla. On bi sve raskinuo. Čitavo meso Marsa. Nije mi to neznano. Nije da ga čujem prvi puta. Nastavljam. Ona mene pita, a da koji je smisao svega. Ukoliko bi postojala takva bol o kakvoj je obavještava đavao, ne bi li onda bilo pravedno da je podijeli? Konsterniran sam. To se i pristoji. Utukao sam Marfu Petrovnu kundakom jurišne puške. Lice joj je sada mljeveno meso. Egzorcirana je.“

Može li se u ovome trenutku reći da ništa od navedenoga nema smisla? Da se mene pita, nazvao bih to dobrom opservacijom. Pače, odličnom.

Svejedno. Sine. Kasnije sam se uputio u istočni rajon. Udarilo je muški po nama. Pojeli smo pijune.

Ti bi sada zasigurno htio neku zanimljivu i nadasve poučnu poruku o tome kako je postkolonizacijska kritika u pravu. Centar, periferija, kako teške riječi! Zalud ste širili rasu po zvijezdama. Sine. Debilni sine. Ionako ne bi shvatio. Kao ni ja.
Randomness is strong with this one!
User avatar
Xaotix
The Source
Posts: 2843
Joined: 19 Apr 2005, 12:55
Location: Schrodingerova kutija

Re: LR 34: Belzebubbles

Unread post by Xaotix »

S obzirom na najavu, ne znam koliko je ovo namjerno napisano na način na koji jest: vuče mi na klinca koji je počeo dosta čitati ali još ne zna što hoće napisati.

Ovo mi može proći pod kraj osnovne škole, gdje dan dva poslije Duhova Marsa priču piše netko tko je pod vremenskim ograničenjem (i ubacuje legionare kako ga ne bi optužili za prepisivnje :lol:) Valjda se zato dijelovi ne slažu glatko jedan drugim, jer piscu ideje padaju na pamet tokom pisanja, a ne vraća se kroz tekst.

Kladim se da sam sad našao nešto što je pisac htio reći a da ni sam nije znao da je to uspio :zubo:
Randomness is strong with this one!
User avatar
Belzebubbles
Ancient
Posts: 840
Joined: 16 Feb 2007, 00:52
Location: zgri

Re: LR 34: Belzebubbles

Unread post by Belzebubbles »

Xaotix wrote:Kladim se da sam sad našao nešto što je pisac htio reći a da ni sam nije znao da je to uspio :zubo:
haha, a što je to? i mene stvarno zanima!
User avatar
Xaotix
The Source
Posts: 2843
Joined: 19 Apr 2005, 12:55
Location: Schrodingerova kutija

Re: LR 34: Belzebubbles

Unread post by Xaotix »

Depresiju oca čija je vjera poljujana neuspjelim spašavanjem duše Marfe Petrovne, koja se vratila iz mrtvih.

A u dubljem podtekstu, može se zaključiti da se Marfa Petrovna vratila osobi koja ju je ubila prvi put, kao što se njen duh ukazivao njenom mužu u Zločinu i Kazni, što naglašava traumu ubojice koji je svoj zločin pokušao sakriti u većem pokolju. U kontemplaciji shvaća besmisoa uzdizanja i širenja ljudske rase kroz zvijezde, kad nisu savladali iti svoje najdublje životinjske strasti...


Jesam li ga sad nadrobio... :krepan: :lol2:
Randomness is strong with this one!
User avatar
Belzebubbles
Ancient
Posts: 840
Joined: 16 Feb 2007, 00:52
Location: zgri

Re: LR 34: Belzebubbles

Unread post by Belzebubbles »

zanimljivo! :drunken:
i da, totalno čru, nije mi to palo na pamet
User avatar
Milena
The Q
Posts: 1316
Joined: 05 May 2007, 13:48
Location: tu i tamo
Contact:

Re: LR 34: Belzebubbles

Unread post by Milena »

Nije bed pisati pod utjecajem, bed je poslije ne revidirati...
I blame Hemingway. Of course, I blame Hemingway for a lot of things. Still working out how to pin global warming on him. (Snarkhunter)
Stonehead
Hani
Posts: 89
Joined: 04 Jun 2004, 20:10

Re: LR 34: Belzebubbles

Unread post by Stonehead »

Ok, moram napisati review pa da počnem:

Ja ne kužim ovu priču baš. :/

Za zadaćnicu nije jer mislim da klinci nemaju baš takav vokabular. I malo je prenasilna za dječju maštu.
Al' ok, kolko sam shvatil, nije ni bila namjera napisati ala školsku zadaću.
VELIKI.... VELIKI od Sjevera!
User avatar
Belzebubbles
Ancient
Posts: 840
Joined: 16 Feb 2007, 00:52
Location: zgri

Re: LR 34: Belzebubbles

Unread post by Belzebubbles »

Milena wrote:Nije bed pisati pod utjecajem, bed je poslije ne revidirati...
mislim da se nema što revidirati jer je strukturalno slaba
jedina revizija bi mogla doći u obliku ponovnog pisanja priče
sve je ionako plagijat konstrukcija koje sam koristio u drugim pričama
beskorisna stvar gdje se osjećaj rastače zbog totalne nesposobnosti da se u priči postigne ikakva čvršća struktura
..
inače, jasno, dijete ne piše ovu priču. nego ono samo citira očevu bilježnicu koju je on namijenio njemu - svojem debilnom sinu.
..
zaboravio sam napomenuti da ime Marfe Petrovne ni nije čak svjesno ubačeno. To mi je totalni smijeh zbog Xaotixove opaske. Jer iako sam nedavno opet čitao Zločin, nisam bio svjestan da sam podsvjesno ubacio babu i ovdje. :D
pijana intertekstualnost :D
Post Reply