LR 33: Xaotix

Sudjelujete u literarnoj radionici pisanjem, čitanjem i komentiranjem priča

Moderators: Nimrod, niniane

User avatar
Xaotix
The Source
Posts: 2843
Joined: 19 Apr 2005, 12:55
Location: Schrodingerova kutija

LR 33: Xaotix

Unread post by Xaotix »

Vino nije voda

- Baba! Baba! Došli su majstor Štef po vino! - sjurio se bosonogi mladac niz stepenice.
- Pomoz bog, baba!- spuštao se za Rudom sporije, kako i priliči njegovom statusu, kovač Štef. - Evo, poslali me tebi, kažu da ti je podrum pun dobrog vina. Ima li…?
- Najboljšeg! -ponosno se iza suhonjave starice isprsi Ruda.
- Na pravo si mjesto došao, majstore. Ima ga kakvog ti srce poželi. - kucne starica prstom po bačvi.
- Isprevrtao sam cijeli kotar, sve podrume i krčme, ali nigdje ni kapi. Pojele pepelnica i trulež svo grožđe ove godine, pa ona plamenjača lani…Otkud u tebe svo to vino?
- Dovoze trgovci iz daljine - slegnu starica ramenima. - Otkud drugdje? Nego, majstore, da prijeđemo na posao! Kakvo vino tražiš?
- Najbolje! - ponosno se isprsi kovač. - Ne ženim sina svaki dan!
Starica dohvati staru računaljku sa zida i počne šetati obojene kuglice po žicama napetim u okviru. Povede Štefa od bačve do bačve, dok mu je Ruda točio u vrčić. Majstor kima glavom, ako mu jednom vinu nešto nedostaje, slijedeća bačva je baš po njegovom ukusu. Starica ga prati, kima glavom, mrmljajući nešto i prebirući kuglice.
- Baba! Pa otkud tebi ovo? Ovakav muškat! I ona graševina… Dat ćeš mi po tri akova!
Starica kimne i zaškilji na računaljku. Majstoru se objesi vilica kad čuje cijenu.
- Znam, majstore, znam… Skupo je. Izdaleka. - suosjećajno kimnu starica. – Imam ja i jeftino. Međutim, samo se jednom sin ženi, sam si to rekao.
- Paaaa…. - proguta majstor, - Samo jednom, da. U redu babo, doći će moji dečki po to.
Majstor razriješi kesu i počne odbrojavati novce. Starica ga potapša po ramenu i namignu Rudi. Mladac zgrabi par mješina sa zida i priskoči bačvi.
- Ženiš sina, nek je veselo. Evo ti još kablić jednog s mora, na račun kuće… - staričin glas prijeđe u tihi mrmor dok klepeću kuglice na računaljki. Zatim se prihvati brojanja kovačevog novca, a Ruda počne točiti.
- Zar nije u toj bačvi bila ružica?
Starica se trgne i zbunjeno pogleda Rudu, koji počne zijevati poput ribe gledajući sad nju, sad majstora koji se češkao po glavi.
- Jest. U toj je bila ružica, a iz ove pokraj smo kušali ono bijelo…
- Ma nije majstore! – pograbi ga starica za ruku i odvuče Rudi. – Evo, kušaj!
Štef srknu iz ponuđenog vrčića i mljacnu… Plavac.

***

- Baba! Baba! Došli su velečasni po vino!
- Pssst… Ne tako glasno Ruda! – progura se svećenik kraj mladića. – Faljen Isus, baba!
- Faljen Isus, velečasni. Sad će Ruda skoknuti po vašu pletenku.
Starica se prihvati računaljke i počne prebirati kuglice pogledom prateći pletenku.
- Ma došao sam u stvari reći…– velečasni se osvrnu i povjerljivo nastavi. – Znate, nikad nisu vidjeli da vam itko dolazi sa vinom, svi samo odnose, pa se pitaju je li sve to čisto?
- Čisto? – zadigne starica obrvu i prsti joj se zaustave.
- Znate, da to nisu đavolja posla?
- Ma kakva đavolja posla, velečasni, pa zar se u mom vinu osjeća sumpor?
- Ma nije sumpor, nego… voda. – došapnu svećenik pogledavajući ispod oka Rudu. – Puno je vode ušlo u ovaj podrum, kažu susjedi.
- Ja vino ne rijedim vodom!
- Ma nije da rijedite vino, prvoklasno je, nego… Kažu ljudi da vinite vodu?
- Vinim… vodu? – procijedi baba i oštro pogleda Rudu. – Ma tko to?
Ruda podigne pletenku kao u obrani i polako se počne povlačiti.
- Ja nisam niš rekel, baba!
- Malo su ga propitali u krčmi pa je spomenuo da kuhate nešto u kotlu, nekakav kiseliš sa šećerom, ocat neki. Pa ulijevate to u bačve s vodom…
- RUDA!
- Lažeju, baba! Napili su me! Sam sam rekel za kotlića, kaj kuhamo dole šećer…
Starica vrisnu i krenu prema Rudi, ali on baci pletenku na pod i poput mačke pobježe uz stepenice.
Svećenik zgrabi babu čvrsto za rame i zaustavi ju.
- Stani babo, poslušaj me. Ljudi pričaju. Baba, kotlić, mračni podrum, pa ta sprava… abacus... A lozu u cijelom okrugu izjela pepelnica baš kad ste se pojavili.
- Ne sviđam im se? A vino im je dobro?
- Pričali su ostali vinari to i prije, ali sad su se pritužili kod biskupa.
I evo pristiglo mi je pismo; šalju inkvizitora da rasvijetli to s vašim podrumom. Ako ste štogod griješili, pokajte se i očistite dušu, da je inkvizicija ne bi čistila plamenom.
- A tako… - namrgodi se starica i zgrabi računaljku - nema vjere u moj trud? Evo vam vaša pletenka, pa je nosite kome hoćete da istjera vraga iz nje, ako ga nađe!
Svećenik podigne opletenu bocu s poda, iz lokvice kiselkastog mirisa.
- Oh… Mladac ju je razbio… - okrenu se svećenik starici i zastane.
Prsti su joj tjerali kuglice i njihov bijesni štropot je prigušio njeno mrmljanje. Boca u svećenikovoj ruci poskoči i zakrčka, a kroz pletivo briznu zapjenušani kiseliš. Svećenik hitro ispruži ruku, ali prekasno. Tekućina ga zašprica i ovlaži mu rukav.
Klepet kuglica prestane i starica bijesno odjuri u dubinu podruma.
- Pa vi pitajte inkvizitora je li to đavolje vino!
Svećenik onjuši rukav, uzaludno tražeći kiselinu. Liznu kapi s ruke i okusi nektar.

***

- Baba! Baba! Došli su presvetla inkvizicija da vas vode!
Vrata podruma se otvore u prasak i u njima se ocrta krupna sjena.
- Izlazi vještice iz tame podzemlja i predaj se milosti Božjoj!
Inkvizitor sa golim sječivom u jednoj i bakljom u drugoj ruci siđe oprezno niz stepenice dok mu se vid privikavao na sumrak prostorije.
- Znam da si tu vještice. I znam čim se baviš! Trasmutacija! Kaljaš djela sina Gospodnjeg i njegova čuda izvrgavaš ruglu đavoljom rabotom!
- Ne činim što i on…-, začu se iz tame.
- Barem je to istina! – krenu inkvizitor prema glasu, držeći baklju ispred sebe. - On je to činio u slavu Božju, ti to činiš zbog zlata i pohlepe!
- Vodu u vino? – izroni starica iz mraka. - Nije to voda, treba pogoditi pravu smjesu elemenata…
- Alkemija! Transmutacija!
- Matemancija… - podigne starica računaljku poput štita.
Ratnik ustukne, a zatim sruši staricu udarcem baklje u prsa. Starica jeknu, ali smjesta dograbi računaljku i grozničavo počne pomicati kuglice. Bojni poklič utopi štropot kuglica dok se mač podizao na udarac.

***
Stol u krčmi je bio pun ljudi.
- I onda?
- Nisam niš vidil, dole je vse postalo tiho. Ko da je neko nekog vubil. Onda je baba izišla…
- Izašla van? Ona? Taj metuzalem je pobjegao inkvizitoru? – kiša pitanja zaspe Rudu.
- Presvetli je propičil babu mačem, al ne baš kak spada pa je preživela.
- A inkvizitor? Kažu da mu je ispila mozak!
- Mi ujdemo, a presvetli ležiju, pijani ko zemla. Takega pijanca nisam nigdar vidil! Vec se tri dana ni otreznil, kak da ima vino mesto krvi!
- A baba?
- Ne znam. Nestala je nekam, dok smo pohitali videt kaj je bilo s presvetlim.
- Sada više neće biti vina…
- Nema vina? – zagrohoće Ruda, - A kaj misliš da sem ja delal kod babe? - nagnuo se nad stol. – Pazi sad! Zemeš šećera…
Randomness is strong with this one!
User avatar
mcn
Forumaš mcn
Posts: 315
Joined: 02 Feb 2004, 13:03

Re: LR 33: Xaotix

Unread post by mcn »

Svidja mi se skoro svaki element (matemagija, krv u vino, Ruda s kraja), ali mi se ne sviđa priča jer je dana u natuknicama, a i ostalo je jeasnoća. Ako je baba matemagijala, ssto je Ruda naučio o šećeru? Ako je samo kemijala ... itd. Možda se previše pouzdaje u znanje čitatelja o vinu?

mcn
User avatar
suaco
Puppeteer
Posts: 166
Joined: 09 Jun 2009, 09:42
Location: Zemlja čokolade i piva

Re: LR 33: Xaotix

Unread post by suaco »

sarmantna pricica :) ja nisam bas neki poznavatelj vina, pa su mi neki detalji mozda promakli, ali mi nije previse smetalo da bih uzivala u prici. matemagijanje ftw, kao i izrazavanje likova :D

mozda mi je malo prebrza, dodjem do kraja i imam dojam da sam ostala bez daha :)
Štajaznam tko je kriv, ja čitam knjige o zmajevima, a ne vijesti. (Zoran)
User avatar
Xaotix
The Source
Posts: 2843
Joined: 19 Apr 2005, 12:55
Location: Schrodingerova kutija

Re: LR 33: Xaotix

Unread post by Xaotix »

Bojao sam se natuknica i nerazumljivosti. U zadnji tren sam morao maknuti karticu teksta, pa se dosta toga pogubilo. Inače, počelo je s idejom "Tko je naučio Zagorce raditi 500l vina od 50 kg grožđa", ali najvjerojoatnije ću to izostaviti u slijedećoj verziji. Ako ostane, morat ću razraditi recepturu...
Randomness is strong with this one!
Post Reply