LR 30: Belzebubbles

Sudjelujete u literarnoj radionici pisanjem, čitanjem i komentiranjem priča

Moderators: Nimrod, niniane

User avatar
Xaotix
The Source
Posts: 2843
Joined: 19 Apr 2005, 12:55
Location: Schrodingerova kutija

LR 30: Belzebubbles

Unread post by Xaotix »

Sötona

„Sötona!“ reče netko.
Uz to je spušten poklopac i rupa je ostala odsječena od svijeta.
„Mislim da te nisam trebao slušati“, unutra.
„Vještičji znak je bio apsurdna laž. Oboje smo svjesni činjenice. Svaka ideja da ti je upravo madež nekoliko centimetara ispod lijeve bradavice mogao poslužiti kao, takorekuć – pipa za nekog demončića…“
„Problem nije u tome što ja znam ili ne znam da si ti zlo i da su svi tvoji 'savjeti' upravo samo još jedan dokaz zloćudne ti prirode. Znam ja da kuhanje ljudi nije normalno. Znam ja da ljudsko meso nije spremnik moći koji valja apsorbirati…“ Sebastijan odsutno gleda inficirani batrljak.
„Ili onaj trenutak u kojem smo presuđivali prstu. Tada je to bio NAŠ prst. I ti si uvidio da je prepun zaraze i oku nevidljivih crvenih crva. Upravo je zato bilo neophodno da se prekine veza moždanog tkiva s tkivom prsta.“
„Volio sam taj prst“, zaključi Sebastijan besprstno.
„Sjećam se našeg prvog susreta. Valjao sam se u eteru kao nekakva sablažnjivo nezaposlena krava koja naganja oblake. Ne znam, nabasao sam na odbljesak tvojeg čela, čini mi se. Gledao si spaljivanje vještice. Kasnije smo doznali da ti je bilo žao. Samo su rijetki plakali za općinskom raspuštenicom.“
Sada bi se počešao najradije: „Sodomija me odvela na stranputicu. Ah, kada sam bio gotov – tȁ oni su mislili da im je u staju upao čopor vukova. „
„Zbunjuje ona letargičnost tih nasilnih misli i djela. Bjesomučna potreba da se nešto ustvari osjeti. Natjerati nas da si pretvorimo moždane u kašu. Jer bi se MORALO nešto osjećati pri takvim događanjima. Ili manifestacija grozote u onim demonskim tvorevinama. Pa naravno da si imao demončića, izrastao ti je iz bedra, urastao ti je u leđa, trčao je po susjedstvu, krao djecu noću. Morao se manifestirati na kraju svega.“
„Otac kaže da će me vatra pročistiti od zla i da će mi duša naći mir. Naravno, završit ću u paklu. Otac kaže da ću tamo odsluživati kaznu i čekati Dan kada će Krist i moju dušu osloboditi iz okova“, Sebastijan, javni bilježnik u gradu B., čeka da ga puste iz zatvorske rupe.
Randomness is strong with this one!
User avatar
Koet
Ewok
Posts: 32
Joined: 13 Sep 2008, 12:28

Re: LR 30: Belzebubbles

Unread post by Koet »

pa... ne razumijem :x :)
a čitao sam polako...
je li on sam u toj rupi, pa priča sam sa sobom? jesu li zbog toga rečenice između 'njih dvojice' nepovezane, kao da svaki brije svoj film, jer ako je fokus bio na razvoju dijaloga, onda mi ovo izgleda neuspjelo...

ne znam, zbunjujuće, osjećam se glup :)
..to die doing what you love is alright.
User avatar
Bubba Zanetti
Pa'u 10. razine
Posts: 428
Joined: 09 Jul 2006, 12:42

Re: LR 30: Belzebubbles

Unread post by Bubba Zanetti »

E Sebastijane, crni Sebastijane. Sad čekaš Sabah sa Šejtanom. :vrag:
Pričica je malo nejasna i nije lako pohvatati sve konce. Fali možda pokoja rečenica u samom dijalogu (ili monologu) :D , no sve u svemu nije uopće loše. Sviđa mi se ideja, solidno odrađeno.

:uzdravlje:
Perhaps it's the result of an anxiety.
User avatar
Milena
The Q
Posts: 1316
Joined: 05 May 2007, 13:48
Location: tu i tamo
Contact:

Re: LR 30: Belzebubbles

Unread post by Milena »

Sötona
A zakaj s umlautom?
Uz to je spušten poklopac i rupa je ostala odsječena od svijeta.
„Mislim da te nisam trebao slušati“, unutra.
Jako dobra konstrukcija.
„Volio sam taj prst“, zaključi Sebastijan besprstno.
Slatko.

I ova priča je de facto promašila temu (po broju likova), ali je zanimljivo složena. Rekla bih da je prekratka, jer usprkos nekim jako dobrim stilskim rješenjima ne uspijeva (bar u meni) pobuditi neku jaču reakciju. A ima potencijala za to.
I blame Hemingway. Of course, I blame Hemingway for a lot of things. Still working out how to pin global warming on him. (Snarkhunter)
User avatar
Belzebubbles
Ancient
Posts: 840
Joined: 16 Feb 2007, 00:52
Location: zgri

Re: LR 30: Belzebubbles

Unread post by Belzebubbles »

Milena wrote:I ova priča je de facto promašila temu (po broju likova) (...)
nu, nu, da odgovorim (a istovremeno, pretpostavljam, i na ovo). Dakle, mislim da sam se tu držao zadanih okvira. Doduše, moja dva lika (tj. entiteta) nisu fizički odvojeni već (dijelom) nastavaju isto tijelo. I svejedno komuniciraju, opet, s ponešto buke u kanalu. Ali svejedno smatram da postoji komunikacija, da postoji svjesnost oba entiteta o postojanju drugog entiteta, da postoje eksplicitni dokazi međusobnog djelovanja jednog na drugog, interakcije jel, i konačno, oni su zatvoreni u fizičkoj prostoriji (čak i ako zanemarim da tijelo Sebastijana mogu zvati metaforičkom prostorijom koju nastava ovaj drugi šaljivdžija) iz koje trenutačno ne mogu izaći.
User avatar
suaco
Puppeteer
Posts: 166
Joined: 09 Jun 2009, 09:42
Location: Zemlja čokolade i piva

Re: LR 30: Belzebubbles

Unread post by suaco »

eh, eh, spojler u komentarima. kad sam prvi puta citala sam imala wtf? reakciju. ali, objasnjenje autora i drugo citanje, pa mi je sad jasnije... ali opet. pri prvom citanju apsolutno mi nista nije bilo jasno :scratch:

obicno izignoriram komentare autora i pisem komentare po prvom dojmu (moj je stav nekako da je prica ono sto jest i ne zanimaju me objasnjenja), ali jbg. kad kontas o cemu se radi prica postane fora :D nekako je cudna, opicena prica i to mi se svidja :) da mi je takva bila odmah nakon prvog citanja bila bih sretnija :P
Štajaznam tko je kriv, ja čitam knjige o zmajevima, a ne vijesti. (Zoran)
User avatar
Samuel
Jedi Master
Posts: 275
Joined: 19 Dec 2009, 19:43

Re: LR 30: Belzebubbles

Unread post by Samuel »

Dobro jutro. Doista, solidno odrađen dijalog između dvije ličnosti jedne osobe koje su zapravo posljedica metastaza melanoma a prostorija nije zatvorska već izmučeno tijelo. I čeka na izlaz kroz lomaču. Malo se kose detalji o moždanom tkivu sa srednjim vijekom ali whocares. Izvrsna interpretacija!
Tko ima dovoljno vremena da sve napravi ispravno...?
User avatar
Izitpajn
nobody
Posts: 4026
Joined: 10 Nov 2003, 17:42
Location: Sesvete Republjik
Contact:

Re: LR 30: Belzebubbles

Unread post by Izitpajn »

Mene cijela ova minijatura jako podsjeća na onaj govor na kraju Matrixa 2 za koji su svi rekli da je apsoluto nepotreban, isprazno kvazifilozofiranje koje ti lopatom nabacuje riječi samo kako bi zvučalo pametno, a da ništa ne kaže i tako to.

Ne kažem da je priča takva. Govor j bio takav. A priča me podsjeća na taj govor.
User avatar
Samuel
Jedi Master
Posts: 275
Joined: 19 Dec 2009, 19:43

Re: LR 30: Belzebubbles

Unread post by Samuel »

Ono od Arhitekta....? Brrrr... Ne bih se složio, nažalost. Priča se ipak čini razumljiva.
Tko ima dovoljno vremena da sve napravi ispravno...?
User avatar
SAMSUILUNOV OTAC
Autor u Smokvinom listu
Posts: 2110
Joined: 30 Dec 2005, 00:50
Location: 26. dimenzija, treća kuća desno, iza bukve

Re: LR 30: Belzebubbles

Unread post by SAMSUILUNOV OTAC »

Da, nelakoshvatljiva priča, ali, kao što reče Milena, ima potencijala i mogla je biti duža za poneku rečenicu. Vrlo dobar stil.
Kap limuna, zrno soli,
I svaka rana malo više boli.
User avatar
Samuel
Jedi Master
Posts: 275
Joined: 19 Dec 2009, 19:43

Re: LR 30: Belzebubbles

Unread post by Samuel »

Kad bih morao odgovoriti na pitanje o čemu je priča, slegnuo bih ramenima. Znamo da je introventiran prikaz demona i čovjeka, podsjeća me na jedan dijalog Giacoma Leopardija, iz knjige Dijalozi, no, kao i taj, pati od sindroma proživljavanja prošlosti. Sve se dogodilo, sve je gotovo, zna se kamo će ići i kako će se završiti. Jasno je, razumljivo i logično. Opis lika, njegovih čina i puteva je, doista, izvrsno složen, to bi bili zapravo prvi odlomci sjajnog uvoda u knjigu.
Tko ima dovoljno vremena da sve napravi ispravno...?
User avatar
Xaotix
The Source
Posts: 2843
Joined: 19 Apr 2005, 12:55
Location: Schrodingerova kutija

Re: LR 30: Belzebubbles

Unread post by Xaotix »

:scratch:

Pa sam pročitao komentare...

:scratch:

Imam osjećaj da mi fali svak druga rečenica, i da ako ih izmislim mogu dobiti priču. Ali sa svakim čitanjem izišljam druge rečenice pa mi se stvar razvodni.

Ima mi dobrih detalja (besprstni zaključak, demončić izrastao iz bedra itd.), ali sam valjda preglup da skužim cjelinu (ili samo preovisan o zapadnjačkom linearnom načinu razmišljanja)
Randomness is strong with this one!
Galijun1
Ewok
Posts: 14
Joined: 18 Dec 2010, 22:52

Re: LR 30: Belzebubbles

Unread post by Galijun1 »

Slično kao i za Samuelovu priču - ima potencijala, samo da je nešto duža. Glup sam, nisam shvatio ni iz dva čitanja, tek iz komentara, makar mi je palo na pamet da dva entiteta nastanjuju isto tijelo. I ne znam, 'besprstni' mi nije legao :vrag:
Post Reply