LR 30: Xaotix

Sudjelujete u literarnoj radionici pisanjem, čitanjem i komentiranjem priča

Moderators: Nimrod, niniane

User avatar
Xaotix
The Source
Posts: 2843
Joined: 19 Apr 2005, 12:55
Location: Schrodingerova kutija

LR 30: Xaotix

Unread post by Xaotix »

Kapsula

SOS signal je krepao. Sad je bio mrtav kao i ostali uređaji sprženi u eksploziji rudarice prije... koliko dana? Boris je pročačkao preostale; reciklaža zraka i vode je još radila, i poznavajući rusku tehnologiju, radit će dokle god kapsula bude izložena suncu. Hrane je bilo za dva do tri tjedna oskudnih obroka. A nakon toga...

Larisa je plutala uz drugi zid kapsule, ne mnogo veće od kombija, sklopljeni očiju,
- Pa što, pa što! Ovaj sektor je nakrcan rudaricama, netko nas mora zakvačiti! -, oponašao je njen optimizam, - Ma nemoj? Bez radio fara? Bez ikakve komunikacije? Čak ne znamo ni da li rade vanjska svjetla!

Užasavalo ga je čuti njen glas. Prije samo par dana je slinio za njenom vedrinom i vrckavošću, maštao o par trenutaka razgovora nasamo, bez ostalih članova posade. A sada su imali svu samoću ovog svemira.

...

Sat je odavno bacio, a vrijeme se mjerilo samo preostalim obrocima.
Spavao je. Puno. U snu nije bio svjestan sranja u kojem se nalazi. Napetosti zbog Larise, očaja što plutaju samotni svemirom u metalnoj bačvi.
Samoća? S Larisom u kapsuli tri na tri?

...

Znao je da ludi. U svemiru je samoća gasila ljude prije ostalih smrti. Za to ga nisu uvježbali.
Larisa je mirno plutala uz svoj zid, sa nagovještajem smiješka u kutu usana. Ta cura zaista zna čekati. Želio je nešto reći, ali nije znao kako bi počeo. Osjećao se kao klinac koji traži najbolji ulet... Koncentrirao se na disanje i uspio se opustiti.
- Laku noć... –, učinilo mu se da čuje njen šapat kroz ljepljive granice sna.

...

- Larisa? Ovaj... Jesam li ti pričao kako sam uopće završio kao rudar?
Pogledao ju je. Da li spava? Ne, okrenuta je prema njemu.
Pričao joj je o prijašnjim rudaricama, o školi, sebi, kvartu... Ona je slušala. Zaista ga je slušala. A on je slušao njene priče o šumama Sibira, psiću kojeg je dobila za rođendan, autostopu prema moru s prijateljicom. Kad je bio u srednjoj, sanjao je o curi kakva je bila Larisa.

...

Koliko čovjek može preživjeti bez hrane? Dok je prstom lijepio zadnje mrvice obroka, pomislio je na sat, bačen i ugašen. Bolje ne. To bi samo započelo još jedno odbrojavanje. Larisa je velikim, ozbiljnim, očima gledala negdje kroz njega i kroz zid kapsule.
Zatvorio je prazan ormarić za hranu i vrijeme je stalo.

...

- ... neka tvoje oke sanak mije, slušaj Mjesec kako ti se smije...–, pjevušila je Larisa tiho, dok ju je on pratio mumljanjem. Kada su počeli pjevati jedno drugome, shvatio je da znaju samo jednu uspavanku. Zato su izmišljali nove. Volio je slušati Larisu kako mu pjevuši svojim slatkim glasom.
- ... A kad Mjesec i sam počne da sniva... hmm...?–, izmišljala je stihove.
- Čekat će te krigla hladnog piva!–, njegov grohot se stopio s Larisinim smijehom.

...

- Brodolomci su imali samo to rješenje. A ona ekipa koja je pala u Andama? Preživjeli su jedući svoje mrtve...
- Ne, Larisa. Nitko neće nikoga pojesti. Osim ako me ne zadaviš u snu.-, nježno ju je zagrlio, - Zajedno smo stigli do ovamo, zajedno idemo dalje. Što god to značilo.
- Umrijeti?
- Umrijeti zajedno. –, uronio je lice u oblak njene kose.

...

Probudio ga je tresak. Larisa je zaplutala od njega i on joj panično zgrabi ruku.
Srce mu je lupalo u grlu. Zakrkljao je i vrisnuo kad je zapištalo, i dio zida se otvorio.

Tri skafandera su se nagnula kroz okno ulaza i zastala, oklijevajuci.
- Ahoj! Ima li živih?
Trenutak je trajao vječnost.
- Ima! Dvoje!
Svježi zrak iz drugog broda se napokon probio kroz njegove nosnice i vrati mu zadah raspadanja na koji je navikao i koji je tako dugo ignorirao. I zaboravio.
Skafanderi su čekali.
- U stvari... Jedan...
Okrenuo se prema Larisi, svojoj ljubavi. Mrtvoj od prvog dana u kapsuli.
Zaklopio joj je ugasle oči, i poljubio je u suhi pergament čela. Po prvi je puta zaista osjetio samoću.
Randomness is strong with this one!
User avatar
Koet
Ewok
Posts: 32
Joined: 13 Sep 2008, 12:28

Re: LR 30: Xaotix

Unread post by Koet »

dobra mi priča, zapravo nemam neku primjedbu.
sviđaju mi se detaljčići tipa
'Sat je odavno bacio, a vrijeme se mjerilo samo preostalim obrocima' i 'Zatvorio je prazan ormarić za hranu i vrijeme je stalo.'
'Prije samo par dana je slinio za njenom vedrinom i vrckavošću, maštao o par trenutaka razgovora nasamo, bez ostalih članova posade. A sada su imali svu samoću ovog svemira.'

nasmijalo me kada sam čitao drugi put:
'Kad je bio u srednjoj, sanjao je o curi kakva je bila Larisa.' - totalno morbidno :)

jel to lik kao zna da je lud, ali mu to ne smeta da nju i dalje zamišlja?
..to die doing what you love is alright.
User avatar
Bubba Zanetti
Pa'u 10. razine
Posts: 428
Joined: 09 Jul 2006, 12:42

Re: LR 30: Xaotix

Unread post by Bubba Zanetti »

Vrlo zanimljiva minijatura na temu platonske nekrofilije. :D
Sve super i sve pet uz samo jednu zamjerku. Meni nekako smetaju ove crtice i nikako se nemogu oteti dojmu da je ovo ustvari gadno isjeckana i bar trostruko skraćena priča. Svakako bih volio vidjeti extended version.

:uzdravlje:
Perhaps it's the result of an anxiety.
User avatar
Izitpajn
nobody
Posts: 4026
Joined: 10 Nov 2003, 17:42
Location: Sesvete Republjik
Contact:

Re: LR 30: Xaotix

Unread post by Izitpajn »

Za priču s pančlajnom nije dobro ako se pančlajn skuži nakon četvrtine priče.
User avatar
Milena
The Q
Posts: 1316
Joined: 05 May 2007, 13:48
Location: tu i tamo
Contact:

Re: LR 30: Xaotix

Unread post by Milena »

poznavajući rusku tehnologiju
-- ovo mi je u drugom čitanju djelovalo neuvjerljivo: po imenima, oboje su rusi, zašto onda rusku tehnologiju? Zašto ne jednostavno "domaću", ili samo "tehnologiju"?

Sat je odavno bacio, a vrijeme se mjerilo samo preostalim obrocima.
-- perfektna rečenica.
zadah raspadanja na koji je navikao
vs.
suhi pergament čela
-- nekako mi ne sjedi. Ako se sušila, ne bi bilo nekog jakog zadaha. Ali ovo je isto na drugo čitanje, tako da je možda u pitanju samo CSI-overdose.


Inače, što to govori o meni ako priznam da sam skužila da je mrtva po tome što nije bilo seksa? :scratch: :oops: Jako dobro konstruirana priča, meni je sasvim leglo što je iscjepkana. Jest, moglo bi je se ispisati u roman, ali i ovako sasvim fino funkcionira. Jedino što nije pretjerano originalna, ali to nije bila ni poanta. Da je se malo doradi/ojača (stilski, ne sadržajno), mogla bi u tisak.
I blame Hemingway. Of course, I blame Hemingway for a lot of things. Still working out how to pin global warming on him. (Snarkhunter)
User avatar
Belzebubbles
Ancient
Posts: 840
Joined: 16 Feb 2007, 00:52
Location: zgri

Re: LR 30: Xaotix

Unread post by Belzebubbles »

ovo mi se sviđa. Obrat na kraju nisam primijetio dok nije, jel, bilo kasno, pa me taj trik ponešto obuzeo srećom. Drugo čitanje je još interesantnije jer tražim elemente smrti. Pa nakon prvog čitanja koje mi se baziralo na osjećajima među likovima, drugo se više baziralo na naslađivanju posijanim naznakama usmrćenosti Larise.
Ukoliko se uzme u obzir ona svojevremena naznaka o Germinalu, još je interesantnije nagađati jesu li elementi kanibalizma sišli s Anda, ili iz rudnika, a dakako - bježali su iz eksplodirajuće rudarice :love: .
Borja je Čeh, a Larisa Ruskinja, siguran sam. !
User avatar
suaco
Puppeteer
Posts: 166
Joined: 09 Jun 2009, 09:42
Location: Zemlja čokolade i piva

Re: LR 30: Xaotix

Unread post by suaco »

Belzebubbles wrote:ovo mi se sviđa. Obrat na kraju nisam primijetio dok nije, jel, bilo kasno, pa me taj trik ponešto obuzeo srećom. Drugo čitanje je još interesantnije jer tražim elemente smrti. Pa nakon prvog čitanja koje mi se baziralo na osjećajima među likovima, drugo se više baziralo na naslađivanju posijanim naznakama usmrćenosti Larise.
what he said.
super mi je prica, ja do kraja nisam skontala u cemu je stos. stvarno nemam zamjerki :)
Štajaznam tko je kriv, ja čitam knjige o zmajevima, a ne vijesti. (Zoran)
User avatar
Samuel
Jedi Master
Posts: 275
Joined: 19 Dec 2009, 19:43

Re: LR 30: Xaotix

Unread post by Samuel »

Dobro jutro. Koncept bez premca, interakcija Borisa i Larisine slike rascjepkana i točkicama rastegnuta na realno "doživljavanje" dana, a u danima savršeno prikazani trenuci in medias res, pogađajući svaki osjećaj sa obranom od ludila i suočavanja sa smrću, stavljajući ljubav prema iščezlom iznad svega ostalog. Nemam primjedbi.
Tko ima dovoljno vremena da sve napravi ispravno...?
User avatar
Xaotix
The Source
Posts: 2843
Joined: 19 Apr 2005, 12:55
Location: Schrodingerova kutija

Re: LR 30: Xaotix

Unread post by Xaotix »

Počeo sam pisati priču gdje oni plutaju i zaljubljuju se jer nemaju drugog izbora, no nekako je sve skrenulo u izolaciju i samoća te kako to djeluje na nekog.
Boris započinje voditi dijalog sa samim sobom da ne bi poludio, no na kraju "imaginarni sugovornik" dobija glas. A Larisa mi se činila kao bolji i tjelesniji lik od imaginarnog zeca. Vezu s Germinalom nisam primjetio dok je Belzebubbles nije sada spomenuo. (Kog će vraga raditi tolko ljudi u svemiru ako nije neka komercijala? Zato rudari.)

Hvala na ukazanim rupama.

@ Bubba Zanetti: Priča nije isjeckana, prvi draft je bio nekih pola kartice duži. Razlika između te i ove verzije je u par dijaloga i rasporeda nekih događanja.

@Milena: Nisi jedina kojoj je nedostatak seksa bio sumnjiv. :D Quicksilver mi je isto rekla da se pitala što to nije u redu s Borisom kad se nisu pohvatali.

@Izitpajn, loša publika TM :D :
Panč se izrodio sam iz sebe. Ideja 2 je bila da se od početka zna da je Larisa mrtva, pa da se krene s dijalozima. Onda bi zaista posumnjao da je zadatak bio vezan uz undeadove. Gdje si ti skužio?
Randomness is strong with this one!
User avatar
Izitpajn
nobody
Posts: 4026
Joined: 10 Nov 2003, 17:42
Location: Sesvete Republjik
Contact:

Re: LR 30: Xaotix

Unread post by Izitpajn »

"Larisa je mirno plutala uz svoj zid, sa nagovještajem smiješka u kutu usana."

Doduše, nedavno sam pročitao jednu priču od Banksa sa sličnim pančlajnom pa sam već bio u tom modu ;)
User avatar
Xaotix
The Source
Posts: 2843
Joined: 19 Apr 2005, 12:55
Location: Schrodingerova kutija

Re: LR 30: Xaotix

Unread post by Xaotix »

To je zato jer si loša publika... :lol:
Randomness is strong with this one!
User avatar
Izitpajn
nobody
Posts: 4026
Joined: 10 Nov 2003, 17:42
Location: Sesvete Republjik
Contact:

Re: LR 30: Xaotix

Unread post by Izitpajn »

Čekaj, ovo "loša publika" je referenca na nešto ili...?
User avatar
Xaotix
The Source
Posts: 2843
Joined: 19 Apr 2005, 12:55
Location: Schrodingerova kutija

Re: LR 30: Xaotix

Unread post by Xaotix »

Ma ne. Loša publika ti je ona koja se odbija ponašati kako autor to očekuje, pa se drznu skužit da je butler ubojica već po naslovnici romana...:zubo:
Randomness is strong with this one!
Galijun1
Ewok
Posts: 14
Joined: 18 Dec 2010, 22:52

Re: LR 30: Xaotix

Unread post by Galijun1 »

Odlična priča sa dosta potresnim krajem i može se sagledati na više načina, kao da je on poludio jednostavno i zamislio sugovornicu ili je zaista vodio razgovor sa mrtvim tijelom :)
Post Reply