LR 30: Koet

Sudjelujete u literarnoj radionici pisanjem, čitanjem i komentiranjem priča

Moderators: Nimrod, niniane

User avatar
Xaotix
The Source
Posts: 2843
Joined: 19 Apr 2005, 12:55
Location: Schrodingerova kutija

LR 30: Koet

Unread post by Xaotix »

Uzeti nešto iz prošlosti

- Od nanića, kažete?
- Čak i miriše kao drvo.
- Ne volim drvenu građu. A gdje idemo?
- Dvadeset godina u prošlost.
- Pa tada sam postojao. Ajmo do dinosaura.
- Prvi korak je malen.
- Ostvarite mi snove doktore.
- Možda te na kraju nagradim.
- Biti ću fin. A zašto ste odabrali mene?
- Istraživanje, i dio tvoje terapije.
- Pokusni kunić, a?
- Ugovorom si pristao na to.
- Ma znam. Malo je teško vjerovati da su ova četiri zida vremenski stroj.
- Što bi ti?
- Automobil. Ili vlak...
- ..
- Glupo je što nitko ne smije ništa donijeti s putovanja, kao da će neka sitnica promijeniti povijest. Mogu li ja uzeti nešto iz prošlosti?
- Ne smijemo vani.
- Glupa ograničenja.
- Sjedi tamo u stolicu. Pri svakom putovanju moraš biti u njoj.
- Zašto?
- Ona stabilizira polja oko tebe dok spavaš.
- Strava. Putovanja traju po dvadeset godina onda?
- Aha.
- A mi ćemo ih prespavati. Malo je zastrašujuće da će četrdeset godina proći u tren oka.
- To se ljudima stalno događa.
- Istina.
- Laku noć.
- I vama.
***
- Mogu li izaći?
- Možeš, odi do prozora na zidu tebi zdesna.
- Zašto je pregrada među nama?
- Dio terapije. Ne brini, savršeno te vidim i čujem.
- Doktore, teško hodam.
- Samo polako, mišići su ti se ulijenili.
- Ipak se primijeti kada čovjek spava tolike godine. Na kraju ću imati šezdeset sedam. Jebote biti ću stariji od mog starog. Kada izađem iz agencije idem na Mars stati pred njega i reći: mali, odi po šibice.
- Roditelji su ti još uvijek gore?
- Da, znate to, još otkad sam bio klinac.
- Zašto te nisu poveli?
- Pobjegli su od vlade, bili su demonstranti, borci za ljudska prava. Postalo je opasno. Ma sve već znate. Gdje smo to, u nečijoj kolibi?
- Izvan zapravo, drveni zid stroja je zid kolibe.
- A što gledamo?
- Pa što vidiš?
- Vidim muža i ženu valjda, pričaju malo glasnije. Malo dijete za stolom ih promatra.
- Što misliš o tome?
- Prizoru?
- Da.
- Što ja znam, obitelj skupa, vatra gori u peći, klasična večer. Siromašni su. Koliba nije mjesto za život.
- Kakvi ti se čine roditelji.
- Normalan mladi par, ona njemu nešto objašnjava. Otac odmahuje, možda imaju nekih problema, viče li on to na nju doktore?
- Što ti misliš?
- Čini mi se da viče. Dijete sada plače, sada i žena viče, zašto se svađaju doktore?
- Ne znam, što misliš?
- Možda nemaju novaca, možda... doktore, udario ju je. Ona odlazi po dijete, ali on joj ga oduzima i opet je udara. Neka prestane, nije kriva...
- Što nije kriva?
- Nije kriva... što... ju drugi muškarci gledaju. Samo radi svoj posao.
- Koji posao?
- Ona je plesačica... striptizeta.
- Kako znaš?
- To je... moja majka.
- I tvoj otac?
- Da.
- I ljut je na nju zbog posla?
- Da, siromašni smo, a on popije sve što zaradi. Doktore, moramo ga spriječiti, sada je već jako tuče.
- Ne smijemo vani.
- Doktore...
- Ovo je prošlost.
- Ovo je moja majka. Pustite me, gdje su vrata, gdje se izlazi, želim vani!
- To staklo se neće razbiti.
- Doktore, on je ubija, krv je posvuda. Kuda smo ušli ovamo?
- Vrata se otvaraju samo iz moje stolice.
- Doktore, molim vas, pustite me vani. Zašto ovo radite?
- Dio tvoje terapije. Potisnuo si sjećanje na ovaj događaj i koliko god strašan bio, ovo je jedini način. Postao si nepromišljen i agresivan i bilo je vrijeme da se suočiš sa svojom prošlošću.
- Doktore, mrtva je.
- Što osjećaš?
- Ništa.
- ..
- Doktore?
- Da.
- Jeste li znali za ovo?
- Jesam.
- I svejedno ste me doveli ovamo?
- Da. Oprosti, ali previše si nam vrijedan da te izgubimo. Sve će biti u redu, sada krećemo ispočetka.
- A gdje je moj otac?
- Mrtav.
- Tako...
- Sjedi u stolicu, vraćamo se natrag.
***
- Doktore! Doktore!
- Tu sam.
- Ustanite.
- Što se događa?
- Sada mi je osamdeset sedam.
- Molim? Zašto sam ja u tvojoj stolici? Ti si... u mojoj!
- Dobrodošli natrag u moju prošlost.
- Što radimo ovdje?
- Ubiti ćemo moga oca.
Randomness is strong with this one!
User avatar
Izitpajn
nobody
Posts: 4026
Joined: 10 Nov 2003, 17:42
Location: Sesvete Republjik
Contact:

Re: LR 30: Koet

Unread post by Izitpajn »

Nisam siguran da sam shvatio. Ni to nije dobro za priču s pančlajnom.
User avatar
Milena
The Q
Posts: 1316
Joined: 05 May 2007, 13:48
Location: tu i tamo
Contact:

Re: LR 30: Koet

Unread post by Milena »

Ideja da se cijela priča odradi kroz dijalog nije nužno loša, ali ovdje, bojim se, rezultira nejasnoćom.
I blame Hemingway. Of course, I blame Hemingway for a lot of things. Still working out how to pin global warming on him. (Snarkhunter)
User avatar
suaco
Puppeteer
Posts: 166
Joined: 09 Jun 2009, 09:42
Location: Zemlja čokolade i piva

Re: LR 30: Koet

Unread post by suaco »

nije mi bas toliko nejasna, samo par detalja... htjela sam njurgati, kako to da su mu roditelji (mnozina, mind you) izbjeglice na marsu kad su se poubijali tj, on je ubio majku glavnog lika, ali ocito je i ona njemu nesto napravila--
Xaotix wrote: A gdje je moj otac?
- Mrtav.
um. okej, ili ako su se kasnije vratili pa ubili oca kontam, mrtvi su. ali kako su u njegovom vremenu na marsu? taj dio mi nije sjeo, iako mi je prica kao takva cist okej :)
Štajaznam tko je kriv, ja čitam knjige o zmajevima, a ne vijesti. (Zoran)
User avatar
Samuel
Jedi Master
Posts: 275
Joined: 19 Dec 2009, 19:43

Re: LR 30: Koet

Unread post by Samuel »

Dobro jutro. Uzeti nešto iz prošlosti, naučio nas je Michael J. Fox, radikalno mijenja budućnost. :) Na početku priče lik ima 27 godina, putuje, ima 47/7, vrati se u budućnost, 67, putuje ponovno: 87. Ako i ubije svog oca, nekako sumnjam da će se u budućnosti sa 107 buditi sretniji. Ovo je bila zanimljiva ideja, da putovanja kroz vrijeme uzimaju danak u realnom vremenu. Doktor, pretpostavljam, ne stari? Ne sudjeluje u putovanju? Samo nadgledava i razgovara sa subjektom u divovskoj hipnozi suočavanja sa prošlošću? Ako lik na koncu ima 87, znači, pri drugom putovanju u prošlost i on je ostario. Znači i liječnik je ostario prvi put 40 godina. Sve skupa 60. Uh... Ako subjekt ne može izaći iz stroja, nema manipulacije, kako bi, u finalu, mogao doktor ubiti nekoga? Ovo su sitnice, no ideja zaslužuje složeniji pristup, turnaround zaslužuje složeniji pristup. Ako i dalje, suočen sa smrću majke, ostaje bezosjećajan, čemu sve to?
Tko ima dovoljno vremena da sve napravi ispravno...?
User avatar
poison
Ancient
Posts: 556
Joined: 28 Sep 2005, 11:57
Location: middle of nowhere
Contact:

Re: LR 30: Koet

Unread post by poison »

suaco wrote: um. okej, ili ako su se kasnije vratili pa ubili oca kontam, mrtvi su. ali kako su u njegovom vremenu na marsu? taj dio mi nije sjeo, iako mi je prica kao takva cist okej :)
jer nisu na marsu. on vjeruje da su na marsu jer se ne može suočiti s time da mu je otac umlatio majku a onda vjerojatno istrunuo u zatvoru, pa si je izmislio lijepu pričicu o tome zašto nisu tu i zašto mu se ne javljaju.
"Madness in method, that is genius."
Frank Herbert
User avatar
suaco
Puppeteer
Posts: 166
Joined: 09 Jun 2009, 09:42
Location: Zemlja čokolade i piva

Re: LR 30: Koet

Unread post by suaco »

ahaaaaaaaa

hvala, poison :D
Štajaznam tko je kriv, ja čitam knjige o zmajevima, a ne vijesti. (Zoran)
User avatar
Bubba Zanetti
Pa'u 10. razine
Posts: 428
Joined: 09 Jul 2006, 12:42

Re: LR 30: Koet

Unread post by Bubba Zanetti »

Priča nije loša iako je malo nejasna, pa se treba vraćati kako bi pohvatao konce.
Najveća zamjerka što se tiče dijaloga jest da pati od Isaak Asimov sindroma. Kao da razgovaraju dvoje računovođa.

:uzdravlje:
Perhaps it's the result of an anxiety.
User avatar
Koet
Ewok
Posts: 32
Joined: 13 Sep 2008, 12:28

Re: LR 30: Koet

Unread post by Koet »

koliko god mi laska što se raspravlja o mojoj priči, toliko mi je i krivo što ju je izgleda teško razumjeti, a mislio sam da sam dobro objasnio u priči (što samo govori da sam zapravo loše objasnio)

dakle, u prostoriji su dva lika, pacijent i roditelj, koji putuju u prošlost. pacijent oduvijek misli da su mu roditelji otišli na mars kada je bio dijete, međutim oni su zapravo mrtvi (u sadašnjosti, kada priča počinje).
majku je ubio otac kada je pacijent imao sedam godina, a otac je umro nekada poslije, mrtav je u sadašnjosti. pokušao sam aludirati na to da ga uvijek ubije sin (kao ponavljanje spika).

i doktor i on stare, iako se to ne vidi na njima jer spavaju u tim komorama, kao hibernacija. cijela ideja sa starenjem zapravo i nije bitna, to je bio samo nekakav dio koji sam koristio kako bi dijalog napredovao.

na kraju su se vratili u sadašnjost, gdje je pacijent nekako ušao u prostoriju odakle može upravljati vremenskim strojem, pa ih je ponovno vratio u prošlost. on sada može izaći iz prostorije jer je u onome dijelu iz kojeg može otvoriti vrata.

ne znam koliko sam ovim objašnjenjem išta objasnio, ali ispalo je duže od priče same. :)

hvala na komentarima, drugu put ću pokušati biti malo jasniji.
jesu li priče o putovanju kroz vrijeme uvijek tako zapetljane? :)
..to die doing what you love is alright.
User avatar
Samuel
Jedi Master
Posts: 275
Joined: 19 Dec 2009, 19:43

Re: LR 30: Koet

Unread post by Samuel »

:) Nema tu problema. Malo logika ne štima, malo motivacije fali, nije objašnjeno zašto je naš putnik toliko vrijedan da liječnik žrtvuje 40 godina života da ga samo prati i promatra nekoliko minuta. To je, kako si rekao, sporedno i neka tako ostane. Aluziju da je oca možda ubio sin nisam ulovio ali to bi dovelo kraj priče u nered. Zašto? Jesi? Nisi? Kad? A zašto sad opet? Tvog oca? Na kraju on zapravo, želi natjerati doktora da ubije njegova oca jer to je jedina varijanta u kojoj bi uopće vodio doktora u prošlost po drugi put, zar ne?
Tko ima dovoljno vremena da sve napravi ispravno...?
User avatar
Koet
Ewok
Posts: 32
Joined: 13 Sep 2008, 12:28

Re: LR 30: Koet

Unread post by Koet »

Na kraju on zapravo, želi natjerati doktora da ubije njegova oca jer to je jedina varijanta u kojoj bi uopće vodio doktora u prošlost po drugi put, zar ne?
hehe :)
zapravo ne, on ga vodi kako bi doktor vidio kako ga on sam ubija (pacijent svoga oca). možda da im pokaže da ga ne mogu kontrolirat, manipulirati njime (ili štotijaznam) kako im se svidi...
:)
..to die doing what you love is alright.
User avatar
Samuel
Jedi Master
Posts: 275
Joined: 19 Dec 2009, 19:43

Re: LR 30: Koet

Unread post by Samuel »

Teško je isprve doći do takvog zaključka. Nije bio ni izložen manipuliranju, potpisao je ugovor.
Tko ima dovoljno vremena da sve napravi ispravno...?
User avatar
Belzebubbles
Ancient
Posts: 840
Joined: 16 Feb 2007, 00:52
Location: zgri

Re: LR 30: Koet

Unread post by Belzebubbles »

Zanemariv ova kasnija objašnjenja.. Na prvo i drugo čitanje nisam osjetio neki poseban interes. Možda sam razmažen. Razvijanje radnje jest konfuzno, naravno, ali mi se i nije dalo previše ulaziti u mozganje kada sam odlučio: "koncept putovanja kroz vrijeme koje je neka terapija, a ljudi proćerdaju čitav život u putovanju, neš ti terapije". Pa ono.
Postoji ona simpatična naznaka da mnogi potroše 40 godina il neš tako, pa da ni ne primijete. To je kul.
User avatar
Xaotix
The Source
Posts: 2843
Joined: 19 Apr 2005, 12:55
Location: Schrodingerova kutija

Re: LR 30: Koet

Unread post by Xaotix »

Malo mi je bio čudan taj danak putovanja kroz vrijeme, ali kao ideja je super, jer ga jako poskupljuje. Da li se isplati izgubiti 40 godina života zbog jedne promjene u prošlosti (s nepredvidljivim posljedicama promjene koje se granaju 40 godina)?
OK, ovdje je riječ o eksperimentu, pa zato ima smisla.

Iako dijalog dobro teče, nije me baš uhvatio. Nisam ga baš gledao kao razgovor računovođa, koji je spomenuo Bubba, nego mi je više vukao na dramsku emisiju HTV-a. Također, velik dio opisa vremeplova i pravila korištenja mi se činio suvišnim u ovom formatu, donekle kao filler.

Polovio sam priču onako kako ju je Koet i zamislio (prema opisu), ali nisam ulovio aluziju da ga uvijek ubija sin. Možda bi u dužoj verziji to lakše ulovio (Ovo je skraćena verzija, prva je bila duplo duža.)
Randomness is strong with this one!
Post Reply