ljetna LR: suaco

Sudjelujete u literarnoj radionici pisanjem, čitanjem i komentiranjem priča

Moderators: Nimrod, niniane

User avatar
Ire
Phd In Horribleness
Posts: 6638
Joined: 04 Aug 2003, 18:51
Location: Zagreb

ljetna LR: suaco

Unread post by Ire »

Sergei

17:46, prema vremenskoj zoni na Papeeteu.

„Profesore! Vidim Nešto!“
„Gledaš kroz teleskop. Kada ne bi vidio nešto bio bi siguran da ništa ne radiš kako spada.“
„Ne, ne, vidim Nešto Čudno! Kao sistem zvijezda, ali druga je premala... a to Nešto što je premalo da bi bilo zvijezda je previse veliko da bi bilo planet i previše je daleko od zvijezde!!“
Profesor pogleda preko ruba novina svog entuzijastičnog studenta koji je skakao po stolici od oduševljenja.
„Prošli tjedan je bio samo tvoj šmrklj na okularu.“
„Ali Profesore... Mislim da sam ovaj put pronašao Nešto! Ne samo nešto, nego Nešto!“ Profesor podigne obrvu. Mulac je podigao obje obrve, raširio prste i ruke sav sretan, kao da mu se tijelo zalijepilo za jednu golemu nevidljivu loptu.
Profesor uzahne i sklopi novine. „U redu, u redu, ne moraš svršavati od oduševljenja. Daj da vidim.“
Nježno je odgurnuo studenta koji je samo nastavio odskakivati oko njega, da baci oko. Pažljivo ga je izvadio iz duplje (da ne isčupa žice kao zadnji put) i prislonio ga na okular.
„Hmmm...“
„Hmmm?, Profesore?“
„Hmmm.“ Možda je mulac stvarno otkrio Nešto. „Mulac, možda si stvarno otkrio Nešto.“ Uzdahnuo je. Mrzi kad to mora raditi.
„Morat ćemo pozvati... Sergeia.“ Duboko je udahnuo i tužno pogledao rupu kraj vrata. Prekrio je jedno oko rukom i usput vratio drugo u duplju.

Vrata se s treskom otvore i zabiju u zid. Kvaka je još malo produbila već postojeću rupu. Uokvireni dovratkom, nalazila su se dva muškarca.
Viši se isprsio.
„Jel' me netko tražio?“ Manji muškarac s podočnjacima je uzdahnuo kraj njega.
„Moramo li ovo mučenje prolaziti svaki put?“
„Naravno. Jer, moje ime je MoČni Sergei...“ Zabljesne cijelu prostoriju svojim osmjehom. Profesor zaškilji kroz prste. Student samo zatrepće i stane na mjestu, zaslijepljen. MoČni Sergei pogleda upitno manjeg muškarca kraj sebe a onda ga drmne laktom, ne mičući osmjeh Sjaja Tristo Sunaca sa lica.
„Okej, okej, a ja sam... Kristijan.“ Pokuša rastegnuti usne u nešto slično osmjehu. Bez uspjeha.
Prestane se truditi. Pogleda Profesora.

„U čemu je problem?“
„Pa, zakoni fizike su očito otišli na čik-pauzu danas, jer imamo nekakav plinoviti planet ni 300 AJ od jedne mlade zvijezde.“
„Aha!“ MoČni Sergei poviče i popljuje Kristijana svojom moČnom slinom. Podigao je prst u zrak. „To nije u redu! Mora da je to supertajno sjedište i operacijski centar nekog zlog Zlikovca (ili Zlikovke) koji (koja) svim zlim umom planira pokoriti svijet!“
„Oko te zvijezde nema nastanjenih ili nastanjivih svijetova.“
„Ah. Onda planira zavladati...“, zamahnuo je dramatično rukom oko sebe. „...cijelim svemirom!“
MoČni Sergei je zirnuo krajičkom oka da vidi kako mu reagira publika. Ne baš oduševljeno. Osmjeh Sjaj Tristo Sunaca skliznuo mu je s lica. Nešto stava mu se ispuhalo. Ali već će on nekako doprijeti do njih.
„Nda. Okej. Kiki?“
„Radim na tome. Izgleda kao sistem zvijezda, ali druga je premala... previse je veliko da bi bilo planet, previše je daleko od zvijezde...“
„To sam i ja rekao!“ Hiperaktivni student je opet počeo skakati na mjestu.
MoČni Sergei ih je sve zabljesnuo sa osmjehom. Za promjenu je probao Osmjeh Tisuću Obasjanih Dijamanata. Nitko ga nije ni pogledao.
„No dobro.“ Uspravio se i pogledao ih sve suzivši oči. „Izgleda da ćemo morati... Izvidjeti situaciju osobno.“ Izvukao je sunčane naočale i stavio ih na vrh nosa. Ja sam kul. Volite me.

* * *

03:16, vremenska zona Lima (L).

„Dnevnik MoČnog Sergeia. Prilazimo planeti... errrr...“
„1RXS J160929.1-210524 b.”
“1RXS… što ?”
“1RXS J160929.1-210524 b.”
“Ah. Nismo mogli smisliti… kraće ime?”
“Malac koji ga je otkrio ga je nazvao Squornshellous Zeta. Uzevši u obzir da je taj naziv zaštićen autorskim pravima, nije dolazio u obzir.”
“Ali… 1RXS J160929… kakovećidedalje…?”
“Nema ali. 1RXS J160929.1-210524 b.”
“Bezveze.”
“Ako ti tako kažeš.”

Tišina.

“… A da ga nazovemo UltraKul MoČni Sergei?”
“Ne.”
“A samo MoČni Sergei?”
“Ne.”
“Ali…”
“Ne! Hoćeš ti više nastaviti sa tim svojim dnevnikom?”
“Ne. Izgubio sam sad volju.”
“Štogod. Ionako smo skoro tamo.”

U tom trenutku svoje putanje, plinoviti planet/mala pothranjena zvijezda nesretno nazvana 1RXS J160929.1-210524 b je bila na točno 300 astronomskih jedinica od svog Sunca. Ili negdje oko 44879361210 kilometara. Ovisno koga pitaš. I odakle gledaš, od jezgre ili iz atmosfere. Ali MoČni Sergei i Kristijan nisu bili u jezgri, atmosferi ili orbiti planeta. Jer to nije bio planet.
“To uopće nije planet!” MoČni Sergei je uperiom prstom na ekran.
“Ozbiljno?” Kristijan je protrljao oči i nabuhle vrećice pod njima.
“Čini se da sam bio u pravu! To je supertajno sjedište i operacijski centar nekog zlog Zlikovca (ili Zlikovke) koji (koja) svim zlim umom planira pokoriti sav poznati svemir!”
“Nda. Samo se veži.”

05:07. Kilo (K) vremenska zona. Supertajno sjedište i operacijski centar zlog Zlikovca (ili Zlikovke) koji (koja) svojim zlim umom planira pokoriti sav poznati svemir.

Sletjeli su na metalnu strukturu skrivenu pod lažnim oblacima, navukli su Odijela Za Nepoznate Atmosferske Uvjete Kao I Uvjete U Kojima Nema Atmosfere, uzeli lako naoružanje i iskoračili van iz letjelice.
MoČni Sergei se namrštio. Onda se sjetio da to i nije baš najbolje za bore na čelu.
“Ne vidim ulaz. Dobro, odmakni se.” Kristijan je uzdahnuo u svom odijelu i pomaknuo se malo iza MoČnog Sergeia. MoČni Sergei je podignuo ruku i na njoj svoju Narukvicu Koja Nije Samo Modni Detalj. Dotaknuo je jedan od privjesaka i okrenuo ga malo na stranu. Iz narukvice je sunula crvena zraka, prorezala lažne oblake i metalnu strukturu kojom su klizili.
“Idemo!”
Mahnuo je rukom Kristijanu i skočio kroz savršeno okruglu rupu. Kristijan je skočio za njim, baš na vrijeme prije nego što su se nanoboti zaduženi za održavanje metalne struktrure pod lažnim oblacima na planetu koji nije samo planet bacili na posao zatvaranja neželjene rupe.
“Izgleda da su se nanoboti zaduženi za održavanje metalne strukture pod lažnim oblacima na platnetu koji nije samo planet bacili na posao zatvaranja neželjene rupe”, rekao je Kristijan. “Morat ćemo ponovo bušiti kad budemo išli natrag.”
“Zaista. A sada, moramo naći središte ovog nevjerojatno kompleksnog i nepoznatog sustava.”
“Meni se ne čini tako kompleksan. Uostalom, vidi, ima strelice na podu. Iznad žute piše Središte sustava.”

12 minuta 32 sekunde kasnije, vremenska zona ne-samo-planeta 1RXS J160929.1-210524 b.

“A-ha!” MoČni Sergei je uperio prst u plavokosu ženu na dvadeset i tri centimetra visokim platformkama, uhvaćenu na djelu za kompliciranim konzolama nekog nesumnjivo zlog stroja u središtu sustava.
“Zla Zlikovka koja svojim zlim umom planira pokoriti sav poznati svemir, uhvaćena na djelu za kompliciranim konzolama nekog nesumnjivo zlog stroja! Ja sam MoČni Sergei i tu sam da te zaustavim! Predaj se!” Sa leđa je skinuo Uništavač Negativaca Klase A i uperio u oskudno obučenu ženu. Kristijan je podigao ruke.
“Okej, okej, Sergei… polako, nemaš nikakav dokaz da ona smjera išta sl—“
“E nećeš!”, zavrištala je i strgnula usku majicu. Nosila je grudnjak koji je ujedno bio i multifunkcionalni mini-top.
“Pazi!” Kristijan se bacio na MoČnog Sergeia da ga makne sa linije vatre, ali MoČni Sergei se nije bez razloga nazvao MoČni Sergei. On je već letio iza jedne metalnih kutija nepoznate zle svrhe. Kristijan je sletio na njega.
“Paziiii! Skoro si aktivirao Narukvicu Koja Nije Samo Modni Detalj!”
“Pa uključi sigurnosnu opciju!” Kristijan je skliznuo sa MoČnog Sergeia i provirio iz zaklona. Ženska je zapucala negdje iznad njegove glave. Brzo se povukao.
“Nećete me zaustaviti! Moj zao genijalan plan, čista elegantnost u svojoj jednostavnosti, je savršen! Jer ja ću ovaj planet koji nije planet zabiti u Zemlju!”
Kristijan pogleda MoČnog Sergeia. A onda podigne glavu i oprezno proviri u pauzi od dreke i pucnjave.
“Ovaj. Ti si svjesna da je Zemlja dobrih 500 svjetlosnih godina udaljena odavde?”
Zbunjeno ga je pogledala. “Koji je nastanjen planet onda bliži?”
“Cirkonij, ali i do njega ti treba najmanje 40 svjetlosnih godina.”
“Nema veze! Uništit ću sav život na Cirkoniju! HahahahaHAHAHA!!!!” I opet je zapucala po njima.
MoČni Sergei je dotaknuo Kristijana po ramenu. “Pusti mene da ja ovo riješim.” Iz zaštitne posude za pojasom je izvukao malu cjevčicu i staklenu iglu. Kristijanu su se raširile oči.
“Ne. Ne to. Samo ne to. Sergei. Ako je promašiš…”
“Ma daj, to se dogodilo samo jednom. Uostalom, neću je promašiti.”

Podigao je cjevčicu do usana, sa staklenom iglicom unutra. Kristijan je pokrio glavu rukama.
Na cjevčici je pisalo MoČni. MoČni Sergei se spustio do poda i samo malo izvirio iz zaklona. Naciljao je u zajapurenu ženu i osmjehnuo se O Tako Si U Nevolji osmjehom. Staklena iglica je poletila.

12:33, lokalno vrijeme jednog malog skrivenog sela u Samoi.

“I? Što je na kraju s pokretnim planetom 1RXS J160929.1-210524 b?”
MoČni Sergei je zapalio cigaretu. “Ništa, ženska je u zatvoru na Heleni 1, a ključevi pogona su kod Predsjednika Galaksije osobno. To više nije u našim rukama.”
“A valjda… Jesmo li sada konačno na odmoru?”
“Da. Dok nas… opet ne pozovu.” Sergei je namignuo Kristijanu kroz sunčane naočale koje je podigao. O, da. Tako sam kul.
Instant Geek. Just Add Coffee.
Danimunjoz
Ewok
Posts: 7
Joined: 13 Oct 2009, 08:07

Re: ljetna LR: suaco

Unread post by Danimunjoz »

Zanimljivo! Bondovski frajerski lik uz dodatak humora spašava svijet u svega par sati.
Za ovu kratku formu (mislim da je pet kartica limitirano radionicom premalo) dobro je ispalo.
Jasno, glasno i britko...šteta što nije veća forma pa da se razradi glavni lik Sergeia! Čini mi se zanimljiv karakter! :)
User avatar
Samuel
Jedi Master
Posts: 275
Joined: 19 Dec 2009, 19:43

Re: ljetna LR: suaco

Unread post by Samuel »

Prva riječ koja padne na pamet... SPALJENO. :D

Suaco ima smisla za kratke priče. Svaka rečenica pretvorena u montipajtonsku repliku na prethodnu montipajtonsku repliku i na koncu čovjek se stalno smije i uspori jer je pomalo teško pratiti toliku koncentraciju fora. A vrhunac je sarkazam na spašavanje svijeta koji bi bio ugrožen za milijun godina. Douglas Adams bi bio ponosan. :)
Tko ima dovoljno vremena da sve napravi ispravno...?
User avatar
mcn
Forumaš mcn
Posts: 315
Joined: 02 Feb 2004, 13:03

Re: ljetna LR: suaco

Unread post by mcn »

Nije strašno, ali bi bilo bolje da je fokus cijelo vrijeme na Sergeju, zbog forme kratke priče. To jest, uvodni dio s profesorom i studentom je nepotrebno razvlačenje.

Rečenice poput "Nježno je odgurnuo studenta koji je samo nastavio odskakivati oko njega" trebalo bi izbjegavati.

Laštiti!

(mcn)
User avatar
suaco
Puppeteer
Posts: 166
Joined: 09 Jun 2009, 09:42
Location: Zemlja čokolade i piva

Re: ljetna LR: suaco

Unread post by suaco »

konacno konstruktivna kritika :lol: hvala :)
Štajaznam tko je kriv, ja čitam knjige o zmajevima, a ne vijesti. (Zoran)
User avatar
Xaotix
The Source
Posts: 2843
Joined: 19 Apr 2005, 12:55
Location: Schrodingerova kutija

Re: ljetna LR: suaco

Unread post by Xaotix »

Ja sam čekao da dođe šumar i sve ih rastjera :lol:
Sviđa mi se kako su upotrijebljeni stereotipi, parodirani prejakim naglašavanjem.
Žalio sam napisati bi mi se više sviđalo da su ponavljanja išla u serijama od tri komada; Možda je to moja osobna preferenca, ali treće ponavljanje obično ima najjači efekt. Ali zaista ne znam kako bi ugurala po treći put da su se "nanoboti zaduženi za održavanje metalne struktrure pod lažnim oblacima na planetu koji nije samo planet bacili na posao zatvaranja neželjene rupe".
Randomness is strong with this one!
User avatar
jbt
Mrgud
Posts: 889
Joined: 13 Jul 2005, 11:16
Location: Zg, Ri, Vž
Contact:

Re: ljetna LR: suaco

Unread post by jbt »

"12:33, lokalno vrijeme jednog malog skrivenog sela u Samoi."

morti sam bedak, al ne kuzim ovu recenicu. otkud samoa? ostalo je sve ok, nemam bas nekih prigovora, al samoa me zbunjuje.
Blood for the Blood God!!

engi
User avatar
suaco
Puppeteer
Posts: 166
Joined: 09 Jun 2009, 09:42
Location: Zemlja čokolade i piva

Re: ljetna LR: suaco

Unread post by suaco »

trebalo mi je neko xy mjesto da ih maknem (sredili su negativku supertajnim oruzjem, bez daljnjih objasnjenja kako i sto)... nema referenci, nema posebnog znacenja (kad smo vec kod referenci, u jednom od prijasnjih postova spomenuti su adams i monty python... eksli nisam ciljala ni na jedno ni na drugo, izravna inspiracija mi je bila jedna serija - middleman). naletila na to dok sam citala o vremenskim zonama :)
Štajaznam tko je kriv, ja čitam knjige o zmajevima, a ne vijesti. (Zoran)
User avatar
Samuel
Jedi Master
Posts: 275
Joined: 19 Dec 2009, 19:43

Re: ljetna LR: suaco

Unread post by Samuel »

Adams i Monty Python(ski) su... slučajno spomenuti. Serija Middleman?
Tko ima dovoljno vremena da sve napravi ispravno...?
User avatar
suaco
Puppeteer
Posts: 166
Joined: 09 Jun 2009, 09:42
Location: Zemlja čokolade i piva

Re: ljetna LR: suaco

Unread post by suaco »

Samuel wrote:Serija Middleman?
mislim da je najbolje opisuje ovaj citat sa tvtropes --

"...an over-the-top, sixteen-car-pileup-sugar-popped-cereal-bowl of a series that's not afraid to be everything your mother warned you about television: a cartoonishly extreme, randomly fantastic, special-effects laden, three-fisted walking-and-talking toy-line advertisement of an action-adventure-sci-fi comic book in which the fabric of reality barely survives in the end, and the journey invariably reveals a completely surreal strangeness behind everything we hold to be true."

wiki
imdb

mrvicu poremecena, zabavna sf serija... steta sto ima samo jednu sezonu
Štajaznam tko je kriv, ja čitam knjige o zmajevima, a ne vijesti. (Zoran)
User avatar
Samuel
Jedi Master
Posts: 275
Joined: 19 Dec 2009, 19:43

Re: ljetna LR: suaco

Unread post by Samuel »

Jah... A nema je na RottenTomatoes. Postoji i jedan drugi citat, sarkastični, opisuje seriju kao prepametnu za ABC network. Osuđenu na zaborav šire javnosti.
Tko ima dovoljno vremena da sve napravi ispravno...?
Post Reply