Crtica-San jednog prijatelja

Sudjelujete u literarnoj radionici pisanjem, čitanjem i komentiranjem priča

Moderators: Nimrod, niniane

LupusREBEL
Ewok
Posts: 1
Joined: 12 Dec 2009, 00:39

Crtica-San jednog prijatelja

Unread post by LupusREBEL »

Prijtetelju, zašto?

Malo te zbunjuje pitanje. Možda si očekivao: čemu, tkome, jeli imalo smisla, ne, ja tebe pitam zašto, zašto si zaustavio mene, moju neokaljenu mladost, moj ljep život, moju ljepu djevojku, moje ljepe snove. Istina ima ih i sad, iako rijetko dolaze u stvarnost, doleze noću, kad mi najviše netrebaju, trebaju mi baš u toj stvarnosti koju si mi oduzeo. I tako sanjam, sanjam moje mladenačke tulume gdje ne sjedim u kutu sobe, zabavaljam se s Markom, Ivanom, Brankom, Tomislavom, Zoranom, Slobodanom, s njihovim djevojkama, Ines, Marijom, Ivananom, Martinom, i tražim slobodne koje bi možda plesale, zabavlje i bezbrišno provodile neokaljenu subotu. I zvučnika čuje se neka davno poznata muzika, kad nas nitko nije djelio na svoje i moje te tvoje i njihove. Pjevam da me glas boli, u ruci mi piva, frajerski držim cigaretu u ruci, glavni sam, ako nitkom drugom bar sebi. Susrećem se s plavim očima, uočavam priliku, plešemo zabavljamo se, mjenjamo brojeve telefona, stidljivo, mladenački, na komadu etike soka ili pive. Olovke ni od ljeka, pokušavamo si obećat iako oboje znamo da nema šanse da se sutra vidimo, znam da ću nestrpljivo opet čeket iduću subotu, idući tulum, rođendan, disco. Još se sjećam SC-a, Kulušića, Laprdarija, Amazone i ostalih diska gdje sam stidljivo roditelje žicao dinar dva-da mogu svojoj simpatiji platit neki sok, pivu i sebi kutiju cigareta, da opet budem ponosni mangup iz kvarta. Pratim svoje plave oči kući, nesusudim se je se zagrliti, trese se, skidam jaknu, stavljam joj jaknu na leđe, blago kao da je Božićna kuglica koja će puknuti od mog nemarnog dodira. Ona se smješi, ja ponosan, palim cigaretu iako mi ta cigareta nište ne znači, ljeva ruka gurnuta duboko u trapaericama kao da će mene ili nju opeći ako je taknem s njom. Dolazimo do njezinog kvarta, haustora, pokušavam je poljubiti, ona okreće stidljivo glavu ja dajem poljubac u obraz, srtetan da ga je primili. Sretan odlazim do travamnjske stanice čekam poluprazan tramvaj. Sjedam uz ostale svoje vršnjake, pijance, žene sumnjivih morala, ljudi kojih nemožeš raspoznati jeli alkohol ili život otupio pogled. Prerano je za radničku klasu koja inače u ovo vrijeme puni tramvaje. Gledam kako tramvaj klizi kroz prozor, srušene zgrade, po ulici rasuta žbuka, čuju se pucnji, ljudi bježe, od čega? Po haustoru poredani odojci, napuhani, nabrubreni, čudne boje, oblika. Izlazim iz tramvaja, trčim ulicom, u ruci puška, psti mi se bjele od stiskanja kundaka. Bojim se. Livada više nije toliko zelena kako bi trebala, trčim, zalježem, radim što i drugi rade, samo da prođem do šume, tamo je spas, valjda, pucam, ciljam, neciljam, strah, znoj, nišan se neće smiriti. Ljudi u NSB odjelima idu prema meni, znam da sam i ja tu uniformu volio i nosio, što se sad okrenulo da je nepodnosim. Grad smrdi, iako je čist, smrdi po muzici koju neprepoznajem, po ljudima koji se guraju, nije to Azra, Bajaga, Prljavci, Riblja čorba, Parni valjak, nezvuče oni tako odvratno. Tramvaji su novi, ali u njima nema mjesta za mene u njima. Nitko nije to rekao, ali osjećam se tako, kao klinac kojeg pozovu na tulum a cijeli tulum presjedim u kutu sam. Što sam napravio loše, samo ono što su tražili od mene. Da preživim. Samo su to od mene to tražili, da preživim i da se vratim kući. A sad kao da im je svejedno što sam preživio i vratio se kući. Rekli su: „Biti će sve kao prije“. Ali sve je drukčije iako je sve kao prije. Čuje se pjesma „...šalji salete...“ Budim se, napoko prava javnost, stvarnost, palim cigaretu, ne da bi ispao frajer kao u dobra stara vremena, kao u snu, već jer mi je nužna. Gledam šarene kutijice na stalaži, uzeti njihov sadržaj ili ne, znam opet ću zaspat ali bar će opet početak biti ljep...
...možda se opet moje plave oči pojave u snu,možda nestanu svinje, oružje, kaos...

Prijetelju, zato te pitam zašto, zašto si mi ukrao mladost, život, veselje...

...a dao tako ružne sne.

LupusREBEL
http://zeljava-lybi.com/
User avatar
ratchet
Ancient
Posts: 879
Joined: 19 Aug 2007, 21:04

Re: Crtica-San jednog prijatelja

Unread post by ratchet »

Računam kratka je pa je idem pročitati. A ono kao da je tri puta duža, umori me pošteno. Podsjeća me na onu pjesmu, tužaljku: Di je ono vrime. Je sve je bilo ljepše kad si bio mlad ( dok su dinari bili u upotrebi ), život je zajeb i tako to, i sve bi kao trebalo prštati od prikrivenih značenja, ali meni je ovo bilo samo dosadno i ništa više.
Uz jedno bitno pitanje. Gdje je tu SF?
Čovjek je u potpunosti za religiju sve dok ne posjeti neku istinski religioznu zemlju. Nakon toga se svim srcem odjednom zalaže za kanalizaciju, mehanizaciju i zajamčenu minimalnu plaću.
Aldous Huxley
User avatar
Milena
The Q
Posts: 1316
Joined: 05 May 2007, 13:48
Location: tu i tamo
Contact:

Re: Crtica-San jednog prijatelja

Unread post by Milena »

Zanemarivši što ovo nije SF, jedan savjet: savladaj jezik. Gramatika i pravopis su osnovni alati svakog pisca. Ako u tri reda teksta ima desetak pogrešaka, čitatelji će odustati već zato što će ih to iznervirati. Da ni ne spominjem kako je, u lirskoj crtici, jezik jedino što imaš, pa ti tek tada jezik ne smije šepati. :kava:

ETA: I pripazi da ti lirske slike ne propadaju na logičkim pogreškama:
Prerano je za radničku klasu koja inače u ovo vrijeme puni tramvaje.
Ako radnička klasa "inače u ovo vrijeme puni tramvaje", onda nije prerano, nego ih nema iz nekog drugog razloga. A ako jest prerano, onda će, recimo, "uskoro" napuniti tramvaje. Takve stvari čitatelja izbace iz tvoga svijeta.
I blame Hemingway. Of course, I blame Hemingway for a lot of things. Still working out how to pin global warming on him. (Snarkhunter)
User avatar
mcn
Forumaš mcn
Posts: 315
Joined: 02 Feb 2004, 13:03

Re: Crtica-San jednog prijatelja

Unread post by mcn »

A JNA uniforme su bile SMB. NSB je Nacionalna i sveučilišna biblioteka, ako je ipak na to mišljeno.

mcn
Zoran
The Q
Posts: 1913
Joined: 08 Aug 2003, 21:11

Re: Crtica-San jednog prijatelja

Unread post by Zoran »

mcn wrote:A JNA uniforme su bile SMB. NSB je Nacionalna i sveučilišna biblioteka, ako je ipak na to mišljeno.

mcn

možda je mislio na ovo:

http://en.wikipedia.org/wiki/National_S ... etherlands
User avatar
Xaotix
The Source
Posts: 2843
Joined: 19 Apr 2005, 12:55
Location: Schrodingerova kutija

Re: Crtica-San jednog prijatelja

Unread post by Xaotix »

Što se same priče tiče, čekao sam da krene i povuče me, ali ništa od toga. Dijelom zbog borbe s tipfelerima, a dijelom jer sam istu jadikovku čuo već i previše puta. Za priču mi nedostaje nešto novo. Za tužaljku, nedostaje mi razlika između izgubljene ljepote prošlosti i ružnoće sadašnjosti. Sve mi je bilo ravno, od pročetka do kraja.

Tehnički savjet, uz sve ove gore navedene:
- Grupiraj tekst u paragrafe da bude pregledniji. Ovako se čitatelj gubi u njemu. I dalje možeš usred rečenice imati snolike prijelaze iz tramvaja u bitku, ali će tekst biti tečniji.
- Prije bilo kakvog objavljivanja, provuci tekst kroz spell checker.
Randomness is strong with this one!
User avatar
Izitpajn
nobody
Posts: 4026
Joined: 10 Nov 2003, 17:42
Location: Sesvete Republjik
Contact:

Re: Crtica-San jednog prijatelja

Unread post by Izitpajn »

Dakle, ima vas koji ste ovo pročitali do kraja? :shock:
User avatar
SAMSUILUNOV OTAC
Autor u Smokvinom listu
Posts: 2110
Joined: 30 Dec 2005, 00:50
Location: 26. dimenzija, treća kuća desno, iza bukve

Re: Crtica-San jednog prijatelja

Unread post by SAMSUILUNOV OTAC »

Zanemarujući gramatičke i pravopisne greške, priča mi se čini kao proširena verzija pjesme "E moj druže beogradski". A nikad nisam bio neki pretjerani fan Jure Stublića.
Ne znam, kako je netko rekao, nije me povukla, na žalost. :dontknow:
Kap limuna, zrno soli,
I svaka rana malo više boli.
User avatar
Xaotix
The Source
Posts: 2843
Joined: 19 Apr 2005, 12:55
Location: Schrodingerova kutija

Re: Crtica-San jednog prijatelja

Unread post by Xaotix »

Izitpajn wrote:Dakle, ima vas koji ste ovo pročitali do kraja? :shock:
Ako ovo nije kritički osvrt, ne znam što jest... :lol:
Randomness is strong with this one!
Post Reply