LR 24 - Niniane

Sudjelujete u literarnoj radionici pisanjem, čitanjem i komentiranjem priča

Moderators: Nimrod, niniane

User avatar
Nimrod
The Q
Posts: 1385
Joined: 18 Nov 2003, 20:30
Location: zabreg
Contact:

LR 24 - Niniane

Unread post by Nimrod »

ZMIJA I JA

Oči u oči, Zmija i ja.

Zurim kao začarana. Oči su joj zlatno žute, zjenica crna poput ponora oblačnog noćnog neba. Glava joj miruje, uzdignuta nad tijelom omotanim oko grane koja se uzdiže preda mnom. Zmija vidi sve, zna moje strahove, zna da Njezin rod mrzim od ranih dana svog postojanja, da mi srce udara poput tisuće afričkih bubnjeva u bjesomučnom ritmu koji mi krv tjera žilama.
No moje srce odjednom miruje, kao i Njen pogled, leden i stabilan, poput umirenja koje majka nudi djetetu dok plače u kolijevci.
Poziva me, čujem duboko u umu. Podižem ruku, milujem Zmiju prvi put u životu. Koža joj je hladna, glatka, suha. Zapanjena sam – uvijek sam vjerovala da je zmijska koža sluzava i ljigava. Prsti mi klize šarama na Njenoj koži, prisjećam se djetinjih noćnih mora o zmijama koje se omataju oko mene dok vrištim, gubim se u ništavilu – i pitam se, zašto sam vjerovala lažnim sjećanjima i morama.
Predivna je, ova Zmija. Prvi put u životu osjećam poštovanje prema biću u čijim se očima zrcali hladna, staložena inteligencija. I osjećam se budalasto, kajem se zbog svoje gluposti, ismijavam svoje strahove.

Sve što sam oduvijek trebala napraviti bilo je upravo ovo, susret oči u oči, dodir neprijatelja, ruganje strahu u lice.

I sad, kad je moj strah poražen, a ja ispunjena divljenjem prema Zmiji, ona paluca jezikom. A ja ne uzmičem, već opčinjeno zurim u njen rašljasti, tanki jezik koji u zraku ispisuje neka tajna pisma koja samo Ona zna čitati. U meni raste spoznaja, a lagano škakljanje na lopatici, kakvog bih se prije bojala, ispunjava me tihim oduševljenjem. Znam da nešto Zmijino ulazi pod moju kožu, iako ne znam kako; škakljanje tinja, pretvara se u tihi grebež, migoljenje, i odjednom vidim samu sebe, golih leđa, sa slikom iste ove Zmije urezane zauvijek u moju kožu.
Mičem ruku s Njene glatke kože, pomirena sa strahom i sa svim zmijama ovog svijeta, a Zmija tiho sikne i otpuže dublje u krošnju drveta. Promatram Njen odlazak i dalje zapanjena ljepotom koju sam upravo spoznala, a onda mi pogled zapinje za dar koji mi je ostavila, u znak zahvalnosti nad prestankom suludog lova i izbjegavanja, nad završetkom ere straha.

Posežem i otkidam jabuku koja sjaji žutim sjajem zmijskih očiju.
English is the result of Norman soldiers attempting to pick up Anglo-Saxon barmaids, and is no more legitimate than any of the other results.
- H. Beam Piper, from "Fuzzy Sapiens"
User avatar
Belzebubbles
Ancient
Posts: 840
Joined: 16 Feb 2007, 00:52
Location: zgri

Re: LR 24 - Niniane

Unread post by Belzebubbles »

Znam da nešto Zmijino ulazi pod moju kožu, iako ne znam kako; škakljanje tinja, pretvara se u tihi grebež, migoljenje, i odjednom vidim samu sebe, golih leđa, sa slikom iste ove Zmije urezane zauvijek u moju kožu.
Ovo mi je možda najbolji dio jer sam ga počeo čitati kao metaforu, a onda se pretvorilo u stvarnost, pa stvarnost natrag u simboliku. Poetski.

Lijepo iznenađenje na kraju. Prvo što sam pomislio je bilo: a znači, zmija je ustvari bila životinjsko utjelovljenje faličkog smibola koje je zavelo Evu. Meni je to fora, zato jer mi to prije nije padalo na pamet.
User avatar
niniane
Vampiruša
Posts: 2364
Joined: 14 Aug 2006, 11:05
Location: somewhere over the rainbow...

Re: LR 24 - Niniane

Unread post by niniane »

Da, dok sam to pisala, kužila sam da se može iščitati na više od jednog, doslovnog načina - super mi je da si to uočio :D
Thx :angel:
... characters, personalities, stories and larps...
User avatar
Xaotix
The Source
Posts: 2843
Joined: 19 Apr 2005, 12:55
Location: Schrodingerova kutija

Re: LR 24 - Niniane

Unread post by Xaotix »

Ova priča mi je najbolja u ovoj radionici.

Ako već trebam naći zamjerku, onda mi na početku nije dovoljno naglašen tvoj strah i i gađenje.
Malo gubim na katarzi jer mi zmije ne spadaju u odurna bića, ali vidim kako ljudi idu pomaziti zmiju nakon ovog.

I naravno, onda je Belzebubbles morao spomenuti faluse, i nakon drugog čitanja ode sva mistika i ostaje priča iz Erotike.
Belzebube jedan! :poguzi: :lol:
Randomness is strong with this one!
User avatar
niniane
Vampiruša
Posts: 2364
Joined: 14 Aug 2006, 11:05
Location: somewhere over the rainbow...

Re: LR 24 - Niniane

Unread post by niniane »

Gađenje je bilo detaljnije opisano, ali sam onda shvatila da je priča duplo dulja nego što bi trebala biti... :angel:
Štreberica kakva jesam, išla sam rezati :zubo:
... characters, personalities, stories and larps...
TB
Ancient
Posts: 559
Joined: 31 May 2006, 13:25
Location: Zagreb

Re: LR 24 - Niniane

Unread post by TB »

Wow. Ova priča je vruća.
Nije baš pogođena tema, ali nema veze. :D
User avatar
Bahod
The...
Posts: 1584
Joined: 02 Aug 2005, 21:37
Location: ZG
Contact:

Re: LR 24 - Niniane

Unread post by Bahod »

Hehe kinki :zubo:
Jako dobro napisano, gotovo, da da gotovo, savršena priča.
Ono što me je zasmetalo je eksplicitno navođenje tvoga prijašnjeg straha i gađenja - znaš onu "šow dont tel"?
Dobro to je sad već traženje dlake u jajetu, ali kad pobereš Sferu omda mi se kriteriji dižu do neba :zubo:
User avatar
niniane
Vampiruša
Posts: 2364
Joined: 14 Aug 2006, 11:05
Location: somewhere over the rainbow...

Re: LR 24 - Niniane

Unread post by niniane »

Bahod wrote:Ono što me je zasmetalo je eksplicitno navođenje tvoga prijašnjeg straha i gađenja - znaš onu "šow dont tel"?
Prva verzija je bila više ŠDT (šov dont tel), ali sam morala drastično rezati pa je na kraju dobar dio tog implicitnog pokazivanja straha morao ispariti ako sam uopće željela doći do poante u grrr, tako ograničenom prostoru za priču.
Bahod wrote:Dobro to je sad već traženje dlake u jajetu, ali kad pobereš Sferu omda mi se kriteriji dižu do neba :zubo:
He he, quite understandable :D :lol:
... characters, personalities, stories and larps...
User avatar
niniane
Vampiruša
Posts: 2364
Joined: 14 Aug 2006, 11:05
Location: somewhere over the rainbow...

Re: LR 24 - Niniane

Unread post by niniane »

TB wrote:Nije baš pogođena tema, ali nema veze. :D
Tema je bila opisati nešto što je nama samima bljak fuj i užas, ali tako da drugima zvuči privlačno i lijepo, što ne? Ili sam ja nešto OPET krivo pokopčala?... :zbunj: Zašto ti se čini nepogođeno?
... characters, personalities, stories and larps...
User avatar
Iljko
Ewok
Posts: 35
Joined: 11 Feb 2008, 10:27
Location: hmm, meni se čini lijevo od Alpha Centauri

Re: LR 24 - Niniane

Unread post by Iljko »

Dobro se vidi tvoj odnos do zmije u početku i način na koji si pravladavanje straha prikazala kao pravu spoznaju, dok je jabuka tek sredstvo ka cilju. Iako to kod žena nikad nisam skužio zakaj misle da su zmije sluzave? :scratch:
Još sanjam!
User avatar
niniane
Vampiruša
Posts: 2364
Joined: 14 Aug 2006, 11:05
Location: somewhere over the rainbow...

Re: LR 24 - Niniane

Unread post by niniane »

Iljko wrote:Iako to kod žena nikad nisam skužio zakaj misle da su zmije sluzave? :scratch:
Bez frojdovskih aluzija, molim... :lol: Sasvim sam sigurna da ima i muškaraca koji to misle...
... characters, personalities, stories and larps...
TB
Ancient
Posts: 559
Joined: 31 May 2006, 13:25
Location: Zagreb

Re: LR 24 - Niniane

Unread post by TB »

niniane wrote:
TB wrote:Nije baš pogođena tema, ali nema veze. :D
Tema je bila opisati nešto što je nama samima bljak fuj i užas, ali tako da drugima zvuči privlačno i lijepo, što ne? Ili sam ja nešto OPET krivo pokopčala?... :zbunj: Zašto ti se čini nepogođeno?

Ne sjećam se više zašto sam to napisao. Ali sada vidim da je tema pogođena... :angel: ...
Post Reply