Kolumne

Za rasprave kojima je mjesto na smetlištu.
Za pretjerano oftopičarenje.
Za flejmanje.
ban

Unread post by ban »

Kao sto stoji u naslovu, nosf potrazuje nove kolumne. O cemu pisati? Sadrzaj clanaka nije strogo propisan. Dobrodosli su svi tekstovi vezani na ovaj ili onaj nacin za znanstvenu fantastiku, racunala, knjizevnost, popularnu znanost... Sa velikim otezanjem nosf ce se odnositi prema filozofski orjentiranim tekstovima.
Kako pisati? Citko, poznavajuci hrvatske jezicne standarde. Smijete ih i izbjegavati, ali u vasim se tekstovima mora vidjeti da znate sto radite.
Tekstove slati na nosf@nosf.net kao attachment u .rtf formatu.
Mislav
Puppeteer
Posts: 108
Joined: 06 Aug 2003, 12:40

Unread post by Mislav »

Ajte ljudi pišite! Ne dajte da prostor za kolumne presuši! Ja sam se pomalo umorio!

Ina?e, Bane dobio sam pozdrave od tebe i Ire, i moram priznat bio sam malo zbunjen... Prvo, di Vas je Ivo vidio, drugo, pomislio sam da ste kona?no prohodali, dobro bi išlo kao urednik i urednica ;)
A onda mi je mozak proradio, jer sam malo uspavan.
ŽIVILI NOSF FORUMI!!!
User avatar
Ire
Phd In Horribleness
Posts: 6638
Joined: 04 Aug 2003, 18:51
Location: Zagreb

Unread post by Ire »

Mislav wrote: Ina?e, Bane dobio sam pozdrave od tebe i Ire, i moram priznat bio sam malo zbunjen... Prvo, di Vas je Ivo vidio, drugo, pomislio sam da ste kona?no prohodali, dobro bi išlo kao urednik i urednica ;)
A onda mi je mozak proradio, jer sam malo uspavan.
ŽIVILI NOSF FORUMI!!!
je, baš bi bilo dobro prohodati s nekim ko živi tamo negdje daleko iza sedam gora i sedam mora u osijeku..
a sa starim smo ?etali na nosf chatu.. :chat:
Instant Geek. Just Add Coffee.
ban

Unread post by ban »

ire wrote:je, ba[?] bi bilo dobro prohodati s nekim ko Ĺživi tamo negdje daleko iza sedam gora i sedam mora u osijeku..
je ba[?] :)
ire wrote:a sa starim smo ?etali na nosf chatu..  :chat:
A ja sam ga zbunio pitanjem "Stari, ma jesi to ti?" misleci na jednog drugog Starog :)
User avatar
CDJay
Ewok
Posts: 31
Joined: 20 Aug 2003, 15:04
Location: Nexeburgh-Nasice
Contact:

Unread post by CDJay »

ej, koliko kolumna treba bit velika, i koliko ?esto bi trebalo pisati nove nastavke?

lagano sam zainteresiran, ali moram vidjeti, ovisno o inspiraciji...
...
So I filled what was empty and I pulled up a stool
But he stood in the corner, the old devil wouldn't move
He said, "You drink when you're lonely." No I drink when I want!
He said, "You'll never be sober." Sure. Why would I want that?
I only drink to be merry but unfortunately
I'm in the wrong prison cell and the wrong company
ban

Unread post by ban »

CDJay wrote: ej, koliko kolumna treba bit velika, i koliko ?esto bi trebalo pisati nove nastavke?
Duzina kolumne nije presudan faktor jer ih ja kratim na dva dijela ako su predugacke. No, ne bi trebale previse prelaziti 5 kartica. Kod kolumni sam urednicki skoro pa vise zahtjevan nego kod prica.
User avatar
CDJay
Ewok
Posts: 31
Joined: 20 Aug 2003, 15:04
Location: Nexeburgh-Nasice
Contact:

Unread post by CDJay »

a koliko bi to ?esto trebalo izlazit?
...
So I filled what was empty and I pulled up a stool
But he stood in the corner, the old devil wouldn't move
He said, "You drink when you're lonely." No I drink when I want!
He said, "You'll never be sober." Sure. Why would I want that?
I only drink to be merry but unfortunately
I'm in the wrong prison cell and the wrong company
ban

Unread post by ban »

CDJay wrote: a koliko bi to ?esto trebalo izlazit?
Pa isto kao i sad. Povremeno. Volio bih reci da imam kolumni na lageru kao sto imam prica, ali nemam. Osim toga, necu se obvezivati redovitim izlaskom jer si ne zelim dozvoliti da nominalno nosf izlazi, ne znam, dvomjesecno, a u praksi sporadicno kao sto se to desava sa nekim, cak i uglednim, tiskovinama u nas. Osim toga, nosf nije tiskovina :) Znaci, odgovor na tvoje pitanje je: povremeno, u ovisnosti od kolicine i kvalitete raspolozivog materijala, kao uostalom i dosad.
User avatar
Klara
Ancient
Posts: 748
Joined: 21 Aug 2003, 20:15
Location: Rijeka
Contact:

Unread post by Klara »

ban wrote:Kod kolumni sam urednicki skoro pa vise zahtjevan nego kod prica.
Ja mislim da tako i treba biti - ?ini mi se da kolumne vi[?]e govore o NOSF-u nego pri?e koje se nalaze u njemu :citam:
User avatar
L.Z.
Ancient
Posts: 691
Joined: 07 Sep 2003, 20:29
Location: Labin
Contact:

Unread post by L.Z. »

Ban šta je bilo s mojom kolumnom ne javljaš niš :??: :ska:
Život je samo san na putu do smrti
ban

Unread post by ban »

Khayman wrote: Ban [?]ta je bilo s mojom kolumnom ne javlja[?] ni[?] :??: :ska:
Pa evo, mogu sad rec. Ne mogu objaviti clanak o mitologiji jer nosf se ne bavi mitologijama nego znanstvenom fantastikom te popularnom kulturom u sirem smislu: racunala, glazba, film, knjizevnost .... tako da je tvoja kolumna u statusu pending.
User avatar
Ire
Phd In Horribleness
Posts: 6638
Joined: 04 Aug 2003, 18:51
Location: Zagreb

Unread post by Ire »

ban wrote:
Khayman wrote: Ban šta je bilo s mojom kolumnom ne javljaš niš :??:  :ska:
Pa evo, mogu sad rec. Ne mogu objaviti clanak o mitologiji jer nosf se ne bavi mitologijama nego znanstvenom fantastikom te popularnom kulturom u sirem smislu: racunala, glazba, film, knjizevnost .... tako da je tvoja kolumna u statusu pending.
:huh: ja bih htjela ?itat o mitologiji..
nije kao da mitologija ne može imati ama baš nikakve veze sa sfom..
Instant Geek. Just Add Coffee.
Mislav
Puppeteer
Posts: 108
Joined: 06 Aug 2003, 12:40

Unread post by Mislav »

Ajde Bane, objavi mu Khaymanu tu kolumnu! Mitologija je dobra stvar i bilo bi zanimljivo to vidjet na sajtu.
Ako je Futura neko? objavljivala sli?ne tekstove Vanje Spirina, ne vidim razloga zašto se nešto sli?no ne bi našlo i na nosfu.
ban

Unread post by ban »

ire wrote: :huh: ja bih htjela ?itat o mitologiji..
nije kao da  mitologija ne moĹže imati ama ba[?] nikakve veze sa sfom..
I ja bih htio citati o mitologiji. Ne radi se o tome. Radi se o tome da je jedno eksploatacija mitologija u sf-u i fantasyju a drugo mitologije. Zaista nema niceg loseg u Khaymanovoj zelji da objasni neke mitoloske likove koje ljudi mozda znaju iz fantasy knjiga a ne znaju otkuda su, no radi se o tome da na nosfu jednostavno ne mogu objavljivati tekstove koji mitologiji pristupaju kao zabavnom stivu jer ona to nije. Nije zabavno stivo. Mitologije narodima nisu sluzile za zabavu. S druge strane, mogu objavljivati tekstove koji proucavaju utjecaj mitologija na sf i fantasy djela.
Khaymane, spomenuo si u svome tekstu sljedece: "Sad o ?emu pisati, nemam blage. Tj. nisam imao dok na TV nisam ?uo najavu za Ksenu- princezu ratnicu. Pa, evo mi inspiracije, gr?ka mitologija, o kojoj ve?ina ljudi zna samo iskrivljene stvari iz televiziskih serija poput Herkulesa i Ksene." To su ti kljucne recenice u tekstu, na stranu sto ih treba lektoririrati. Vrlo rado cu objaviti tekst u kojem pojasnjavas to iskrivljavanje, tj. analiziras predstavu mitoloskih likova u tim serijama u odnosu na mitologiju starih Grka.
Post Reply