Koji formati za nosf?

Za rasprave kojima je mjesto na smetlištu.
Za pretjerano oftopičarenje.
Za flejmanje.
User avatar
Thomas
Puppeteer
Posts: 105
Joined: 17 Aug 2003, 10:12

Unread post by Thomas »

Znas zakaj se cekalo izmedju verzija quarka 3 i 4 pet godina? Zato jer se korisnici nisu bunili da im nekaj fali unutra. Pa je dosla 4, pa pet s podrskom za tablice... U osnovi jos sam na 4 i do sada nisam primjetio apsolutno nikakve probleme s fontovima ni kvacicama
Yeah, right!
User avatar
Valek
Ewok
Posts: 40
Joined: 05 Aug 2003, 01:12
Location: Nasice, Hrvatska
Contact:

Unread post by Valek »

solus wrote:moram priznat' da mi je indesign sve drazi i drazi.... Eto v2(.0.2) radi k'o urica ... puuuno brza i stabilnija od 1.5.2 ....
Zavisi o kakvim je poslovima rije?... ja sam, primjerice, radio jednu pripremu za knjigu s puuuuuno teksta i previše tablica (cca 120 kom)... po?eo sam pripremu u 2.0.2, i nakon prve tablice se program totalka raspao... dok je u v1.5.2 to odra?eno kvalitetnije, stabilnije i puno brže... ali svakom svoje... jedino mi je malo problema radio InBooklet, pa sam impoziciju radio ru?no... pain in the ass.... :grr1:
User avatar
Thomas
Puppeteer
Posts: 105
Joined: 17 Aug 2003, 10:12

Unread post by Thomas »

Valek wrote: pa sam impoziciju radio ru?no... pain in the ass....
Pa ja sam ju delal 6 godina rucno, negdi od 1992 pa na dalje i mogu ti rec da mi manje vremena treba napravit sam neg dat nekom programu za impoziciju da slozim na arak kak treba
Yeah, right!
User avatar
solus
Ewok
Posts: 15
Joined: 05 Oct 2003, 12:15
Location: Black Mesa Compound - igram Belu s G. Freemanom

Unread post by solus »

Thomas wrote:Znas zakaj se cekalo izmedju verzija quarka 3 i 4 pet godina? Zato jer se korisnici nisu bunili da im nekaj fali unutra. Pa je dosla 4, pa pet s podrskom za tablice... U osnovi jos sam na 4 i do sada nisam primjetio apsolutno nikakve probleme s fontovima ni kvacicama
Sto se kvacica tice, sve ovisi o tome koje fontove koristis. Ako koristis klasicne 437 fontove - nema problema. Ako probas koristiti CE ili unicode fontove - eto problema ..... Problem sa importirajem teksta iz worda (gdje nestanu ? i ?, preglasi na tekstu itd.), problem s printanjem itd. itd. ...

Sto se impozicije tice ... heh... napravis PDF-ove, pa onda sa Quite Imposingom (+ Enfocus PitStop Pro) sve ljepo impoziras i sve ispadne OK (dok god rip na koji saljes takav PDF podrzava PDF kak' spada...) Na zalost imao sam problema sa Scitexovim osvjetljivacima sa PDF-ovima (kerning slova se po randomu zbrlja, ne isprocesira se sve itd. itd.).
No sad' sve radi kako spada (na osvjetljivacu koji nije Scitex - odnosno na RIP-u koji ne dolazi uz Scitexa) : ))))
User avatar
Valek
Ewok
Posts: 40
Joined: 05 Aug 2003, 01:12
Location: Nasice, Hrvatska
Contact:

Unread post by Valek »

solus wrote: Na zalost imao sam problema sa Scitexovim osvjetljivacima sa PDF-ovima (kerning slova se po randomu zbrlja, ne isprocesira se sve itd. itd.).
No sad' sve radi kako spada (na osvjetljivacu koji nije Scitex - odnosno na RIP-u koji ne dolazi uz Scitexa) : ))))
A ja radim sa studijom koji osvjetljava na Scitex Dolev4Press, i u novoj verziji RIPa (Brisque) je malo poboljšan rad s PDF-om, pa nemam nikakvih problema... probaj potražiti noviji driver za Scitexove osvjetljiva?e...
User avatar
Thomas
Puppeteer
Posts: 105
Joined: 17 Aug 2003, 10:12

Unread post by Thomas »

solus wrote: Problem sa importirajem teksta iz worda (gdje nestanu ? i ?, preglasi na tekstu itd.), problem s printanjem itd. itd. ...
Aha bas sam sad delal neku knjigicu i nikak importirat text u quark. Rekoh nista, ajmo standardno, ctrl+c, ctrl+v u quark i gle cuda nema kvacica... Medjutim ako odem na edit pa odaberem copy i pastam u quark onda su kvacice tu. Objasni ti to meni majstore... :ska:
Yeah, right!
User avatar
solus
Ewok
Posts: 15
Joined: 05 Oct 2003, 12:15
Location: Black Mesa Compound - igram Belu s G. Freemanom

Unread post by solus »

Thomas wrote:Aha bas sam sad delal neku knjigicu i nikak importirat text u quark. Rekoh nista, ajmo standardno, ctrl+c, ctrl+v u quark i gle cuda nema kvacica... Medjutim ako odem na edit pa odaberem copy i pastam u quark onda su kvacice tu. Objasni ti to meni majstore...  :ska:
Eeee da ... stare quarkove boljke ....
Probao ja i ctrl-e opciju, pa importirati word doc(6,8)/rtf - sto god probao nije htio ubaciti ? i ? (ostala slova bez problema :??: ). Takodjer mi nije htio ucitati preglase u lijevo na talijanskom tekstu :( . No onda sam lijepo ucitao to u indesign pa iz njega napravio copy/paste u quark i sve je grafeme ucitao bez problema :??: :??: .
Ocigledno je da je kvarka pregazilo vrijeme ... A da budemo iskreni u quark inc. se bas i ne trude previse ... drze svoju "cijenicu" od 15-16K kuna za licencu i s vremena na vrijeme naprave ljepse sucelje i dodaju jos koju opciju vise i to je to... :nono:
User avatar
solus
Ewok
Posts: 15
Joined: 05 Oct 2003, 12:15
Location: Black Mesa Compound - igram Belu s G. Freemanom

Unread post by solus »

Valek wrote: A ja radim sa studijom koji osvjetljava na Scitex Dolev4Press, i u novoj verziji RIPa (Brisque) je malo poboljšan rad s PDF-om, pa nemam nikakvih problema... probaj potražiti noviji driver za Scitexove osvjetljiva?e...
evo vec googlam :)
User avatar
dmi
Puppeteer
Posts: 121
Joined: 06 Nov 2003, 12:33
Contact:

Unread post by dmi »

..naravno ovo ti se de[?]ava kad si na lan mreĹži koja krepava...
ban

Unread post by ban »

stari nosf... wrote: Ili ako se moĹže iste dobiti u txt formi tj. trea mi bilo koji format s kojeg mogu copy/paste...
Ina?e podrĹžavam txt ili html format (iz gore opisanih pobuda)...
Dobrodosao na forum!
Rasprava o formatima za nosf je jos uvijek otvorena. Jedan od razloga zasto su rani brojevi izlazili cak i bez mogucnosti copy&paste bila su autorska prava autora.
Novija izdanja su manje paranoicna.
Za ocekivati je da ce se u neko vrijeme i stara izdanja pojaviti u txt formatu sto je uostalom zahtjev citatelja, a sam pdf format stvara probleme jednom broju citatelja koji su se javili, te ga treba preoblikovati.
Solus, Thomas i Valek vec su mi ponudili pomoc u tom dijelu obrade nosf-a, pa cu je ja i zatraziti cim se nadje vremena.
User avatar
dmi
Puppeteer
Posts: 121
Joined: 06 Nov 2003, 12:33
Contact:

Unread post by dmi »

...upravo zavr[?]ih s 18-ticom i 19-icom pa ako netko treba iste u .pdb formi po[?]aljem... :)
...drago mi je zbog liberalnosti autora i zahvaljujem im na tekstovima te svima na trudu oko distribucije...
Post Reply