'Ko je poèeo rat?

Mrgudov brlog.

Moderator: Xaotix

User avatar
Zeljko
Ancient
Posts: 770
Joined: 31 Mar 2005, 22:39
Location: Sarajevo
Contact:

Unread post by Zeljko »

napisao sam kilometarski post
ali sam ga izbrisao

tema je sranje :!:
Woe be unto him who opens one of the seven gateways to hell, because through that gateway evil will invade the world.
Dagi
Skriboman
Posts: 2320
Joined: 13 Mar 2004, 00:57
Location: Zagreb
Contact:

Unread post by Dagi »

Xaotix wrote: Iz ciste radoznalosti, kako stojimo sa autorskom i fandomskom suradnjom s ostalim bivsim republikama nekadasnje nam SFRJOT?
(Mislim, s obzirom na to da nam Slovenci vuku Piran, Bosanci guraju Neum, a Makedonci poskupljuju svoje vino)
Iz BiH, Veselin Gatalo je redovito nazo?an kao autor na Festivalima fantasti?ne knjiĹževnosti te u istrakonskoj zbirci. Fandom jest ovdje, na NOSF-u, kao [?]to re?e Izitpajn.

Slovenija, lani je bio Leskov[?]ek na Istrakonu (intervju iz "Parseka"), dok je lani u "Futuri" izi[?]la u dva dijela pri?a Maje Pleiades. Slovenskih pri?a bit ?e i u "Parseku". Na fandomskoj strani, pruĹžena je potpora osnivanju novog kluba.

Za Makedoniju nemam informacija, osim [?]to znam da neki stariji sfera[?]i imaju ?isto privatne fanovske veze ondje, veze koje su nadĹživjele razvoj doga?aja u zadnjih petnaestak godina.

Otvaram novu dretvu. Ovdje se ipak diskutira o ratu...
User avatar
Tanja.C
Ancient
Posts: 736
Joined: 02 Sep 2005, 11:11
Location: Dežela

Unread post by Tanja.C »

Izitpajn wrote:U Sloveniji je jedan klub trenutno u osnivanju i jedna od njegovih osniva?ica trenutno kod sebe ima knjigu iz SFerine knjižnice, pa bih rekao da je suradnja s njima prili?no dobra :)
Je, to sam ja. :wave:
Ne bih za sada htjela javno previše govoriti o "nama", jer je društvo - kao što Izitpajn i još neki znaju - u osnivanju, pa se još lovimo u stilu "tko smo, što smo i što ?emo uop?e raditi". :oops:
Ali uskoro slijedi više informacija.

EDIT - post je copy-pastan u temu "Fandomska suradnja"
Last edited by Tanja.C on 23 Nov 2005, 20:01, edited 1 time in total.
Zoran
The Q
Posts: 1913
Joined: 08 Aug 2003, 21:11

Unread post by Zoran »

Dagon wrote:Malo mi iznena?uje što netko tko ?ita SF mrzi ljudi zbog toga što su druga?ije. kako ?emo onda sporazumjeti se s nekakvim alienima, kad ne možemo ni jedne s drugima. Iako s obzirom na moje nehrvatsko porijeklo, možda bi bilo bolje da se drži što dalje od opvog topika
Priznaj! Ti si po?ela rat!
User avatar
Miles
Ancient
Posts: 776
Joined: 25 Feb 2005, 16:01
Location: sarajevo

Unread post by Miles »

Preko Kiseljaka se švercovalo, to znam. 1992. to je vjerovatno bio i jedini put za izlaz iz sarajeva kojim je izašlo mnogo žena i djece (uklju?aju?i i mene) a ostalo mi je nepoznanica. ALi moram priznati da sam skepti?an jer da je istina ovdje bi se sasvim sigurno pri?alo o tome.
Toliko od mene jer tema jeste sranje
User avatar
Ire
Phd In Horribleness
Posts: 6638
Joined: 04 Aug 2003, 18:51
Location: Zagreb

Unread post by Ire »

Makedonci poskupljuju svoje vino
ŠTO?!?!?! NEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEE!!!!!! :crybaby:
Instant Geek. Just Add Coffee.
User avatar
Romantica
Jedi Master
Posts: 272
Joined: 22 Jul 2005, 09:11

Unread post by Romantica »

Kakva je ovo tema. :x Svratih ... pogledah ... evo nema me vi[?]e :?
Mah - mah
User avatar
Romantica
Jedi Master
Posts: 272
Joined: 22 Jul 2005, 09:11

Unread post by Romantica »

Prema mojim saznanjima, u 2004. godini objavljena je jedna pri?a srpskog autora u Hrvatskoj i jedna pri?a hrvatskog autora u Srbiji. U oba slu?aja radi se o minijaturama.
.
Iz ciste radoznalosti, kako stojimo sa autorskom i fandomskom suradnjom s ostalim bivsim republikama nekadasnje nam SFRJOT?
Ipak me radoznalost vratila u ovaj topic, e jesam karakter ...
Jel' se ovo pitanje odnosi samo na SF ili op?enito?
Ako je op?enito onda vam mogu re?i da je jedna od mojih knjiga objavljena i u SiCG dakle neka suradnja ipak postoji.
Mah - mah
User avatar
Nimrod
The Q
Posts: 1385
Joined: 18 Nov 2003, 20:30
Location: zabreg
Contact:

Unread post by Nimrod »

Izitpajne, morala bih te upoznati s jednom curom koja bi tebi mogla odre? kojekakva prava jerbo njoj fali par prstiju na nozi, a plo?ica ima i po rukama i po nogama... Jedna fina mlada Zagrep?anka koja je na Draškovi?evoj imala sre?e utoliko što joj je zvon?i? pao blizu pa je ostala živa. A kako je izgledala prvih nekoliko mjeseci ljujaju?i se nakljukana kojekavim drogama i s nebrojenim šipkama po rukama i nogama, ne želim se sje?ati. a ti si bio prognanik, al si ?itav, dušo. Mrzim ulazit u Traumu u Draškovi?evoj.

I da znaš, trauma je trauma, pa bježao ti od doma ili bio u Zagrebu. Po mojoj su ulici snajperima skidali ljude po tramvajskoj stanici s koje sam išla u školu; a u naše je školsko dvorište isto zalutala koja bombica. A i ja sam smatrala da mi ništa nije bilo, 0 posljedica, dok nisam shvatila kad sam prvi put otišla u Englesku da nema puno veze iz kojeg dijela Hrvatske si - bilo nas je iz skoro svih dijelova te godine - jer smo se svi, ama baš svi Hrvati, na zvuk saksofona u londonskoj podzemnoj koji je lagano podsje?ao na sirenu, uko?ili i stali osvrtati za skloništem. Conditioned, nema šta. A klinci koji su drito iz srednje medicisnke bili bacani na bojišnicu kao bolni?ari... pitaj Petru koji put ds ti pri?a pri?e s mora.

Dijelom se slažemo - neki su propatili više, neki manje; dijelom ti želim vikati odjebose stari moj, ni u Zagrebu nije bilo ful bajno, ja sam bila tinej?erka, i kol'ko god sam bolje prošla od Vukovaraca i meni je bilo jebeno traumati?no. Puna ku?a Vukovaraca, i Sarajlija, pla? i drame svaki dan, pola rodbine u Bosni... (Jer ljudi su sebi?ni i egocentri?ni i svakome je njegov da ne kažem šta najve?i).

A ja, j*** ga, NE MOGU mrzit sve Srbe, jer kao što re?e Izitpajn i naši su radili stravi?nih stvari. Stravi?nih. A ko se boji priznat nije 'rvat. :)

I šta uop?e seremo po toj temi. Meni nije bed i? na Beokon. Srbi su živjeli u takvoj jednoj medijskoj blokadi, a meni se i njihova kultura ?ini zadojena, da je ?udo jedno da nas ne mrze sve do jednog. A ne mrze. I ne mogu re? da nisam mrvu likovala kad sam u Beogradu vidjela ruševine svih onih zgrada koje im je UN bomardirao. Am only human. :dontknow:
Amerikance i Britance ne mrzimo ni s pol žu?i ko Srbe, a jebu nas svaki dan.
English is the result of Norman soldiers attempting to pick up Anglo-Saxon barmaids, and is no more legitimate than any of the other results.
- H. Beam Piper, from "Fuzzy Sapiens"
User avatar
Izitpajn
nobody
Posts: 4030
Joined: 10 Nov 2003, 17:42
Location: Sesvete Republjik
Contact:

Unread post by Izitpajn »

Izitpajne, morala bih te upoznati s jednom curom koja bi tebi mogla odre? kojekakva prava jerbo njoj fali par prstiju na nozi, a plo?ica ima i po rukama i po nogama...
Moj komentar se odnosio na jednu odre?enu kategoriju ljudi u koju, o?ito, tvoja prijateljica ne pripada. Mislio sam da je to bilo jasno. A ne pripadaš ni ti, ali po drugom klju?u. Mislio sam da je i to bilo jasno.

Što se ti?e toga da je trauma trauma, istina je da svakome njegovi problemi izgledaju najteže, ali ipak mislim da postoji apsolutna ljestvica po kojoj se neke stvari ipak mogu uspore?ivati.

No, nije stvar u tome tko je kroz što prošao, nego kakve je zaklju?ke iz toga izvukao i kako se ponaša prema drugima. Mislio sam da je i to bilo jasno.
User avatar
Nimrod
The Q
Posts: 1385
Joined: 18 Nov 2003, 20:30
Location: zabreg
Contact:

Unread post by Nimrod »

e probudio si moj zagreba?ki lokal patriotizam....osjetih se napadnuta kao zabreg?anka... lol a ne znaš koliko je to teško kad si odgajan, ko ja, u duhu kamenjara svoga. :angel:
English is the result of Norman soldiers attempting to pick up Anglo-Saxon barmaids, and is no more legitimate than any of the other results.
- H. Beam Piper, from "Fuzzy Sapiens"
Lakat Brade Pedalj Muza

Unread post by Lakat Brade Pedalj Muza »

Elem, nije me bilo nekoliko dana, pa sam ve? pomislio da je cijele spika izbrisana, a onda je nalazim ovdje. Uop?e mi nisu jasne te gluposti s premje[?]tanjem postova. To je reĹžiranje i iskrivljavanje diskusije i tim se zahvatom gube zna?ajni elementi. Tako je ovdje izgubljeno da je sve po?elo pozivom na posjet Beokonu i ispada da sam ja pokrenuo diskusiju na bezveznu temu. PredlaĹžem da se svima dodijele administratorske ovlasti pa da se lijepo slaĹžu diskusije kako kome odgovara.

Izitpajn wrote:Okej, onda sam se zajebo, napravio budalu od sebe i red je da se pospem [?]leperom pepela. Gre[?]ka ide na moju du[?]u.
Pa, koliko sam vidio iz tvojih dosada[?]njih diskusija, to ti je standardna osobina.
Izitpajn wrote:Ali ako je ve? tako, ako si se toliko napatio, ako si toliko revoltiran sada[?]njim stanjem svijesti cjelokupnog srpskog naroda da zagovara[?] totalnu blokadu odnosa dok god svaki od njih deset milijuna osobno ne klekne i ne ispri?a ti se, bez obzira [?]to je radio, gdje je bio i je li uop?e postojao '91., za[?]to onda sjedi[?] kod ku?e i preko interneta se prepucava[?] s jednim petokolona[?]em i glupanom? Za[?]to lijepo ne uzme[?] pu[?]ku u ruke i ne krene[?] postupati po vlastitoj savjesti? Ako su svi krivi, onda idi do Ĺ ida, zalegni kraj autoputa i oĹžeĹži! Nema nevinih! Nema [?]to srpski golman raditi u hrvatskom nogometnom klubu dok jasno ne kaĹže 'ko je po?eo rat, jel tako? Ono [?]to bi trebalo napraviti je pokupiti sve bebe iz srpskih rodili[?]ta, poslati ih na preodgoj u Hrvatsku i vratiti tek kad svi u glas budu cvrkutali Jednu I Svetu Istinu Po Svetome Franji i kad budu dovoljno uvjetovani da im i na sam spomen imena hrvatskog kane suzica u oku i u grudima se razbukta snaĹžan osje?aj krivnje zbog onoga [?]to su napravili njihovi preci!
Ni[?]ta nisi nau?io niti shvatio iz gornje svoje re?enice (zna?i da si se laŞno samokriti?ki osvrnuo) pa ponavlja[?] svoje skribentske novinarskoizmi[?]ljenedrugimauustastavljeneanikad izre?ene rije?i. Takve ti fore mogu popu[?]iti samo maloumni i zapravo ne zavre?uju odgovor, ali kako sam ja dobra du[?]a, evo ti jo[?] jedne besplatne lekcije. Ti ne zna[?] ni[?]ta o mojim patnjama, pa se ne petljaj u njih i ne spominji ih. Da paŞljivo ?ita[?] napisano umjesto [?]to odmah ska?e[?] i otvara[?] vatru, vidio bi da ne govorim o cjelokupnom srpskom narodu, neki moji dobri lege Şive tamo i nerijetko ih posje?ujem, ja govorim o SLUŽBENIM odnosima. Tvoje silne hipertrofirane rije?i i opisi i pripisivanje onoga [?]to nije re?eno i izmi[?]ljanje zaklju?aka kojih nema, ne?e izmijeniti ?injenicu o tome tko je zapo?eo agresiju, tko je ?inio zlo?ine svojim sluŞbenim i nesluŞbenim trupama, tko je posizao za tuŞim teritorijem, tko je razarao, ubijao i plja?kao, kao [?]to ne?e izmijeniti ?injenicu da postoji razlika izme?u pojedinaca i dru[?]tva u cjelini, izme?u pojedinaca i institucija. Institucije, udruge gra?ana i sli?ne grupacije zrcale kolektivno mi[?]ljenje svojih ?lanova, a ako se ta grupacija ne ogradi od onoga [?]to ?ine njezini ?lanovi, ako ne osudi njihova nedjela, to zna?i da ih prihva?a i slaŞe se s njima. A ako netko prihva?a sluŞbene odnose s takvom grupacijom bez da zine, to tako?er zna?i da prihva?a i slaŞe se s onim [?]to ta grupacija proklamira. To [?]to si ti slijep za to jadno je, ali ostaje tvoje privatno svojstvo sve dok ga ne po?ne[?] [?]iriti na op?e, poput tvoga poziva na bratstvojedinstveni odlazak na Beokon.
Ostale budala[?]tine iz citiranog pasusa ne?u komentirati, preblesave su i presmije[?]ne.

Izitpajn wrote:I dalje mislim da ti njima (koga god pod time smatrao) zapravo treba[?] biti zahvalan jer su ti dali priliku da se osje?a[?], o, tako divno gnjevno, o, tako divno pravedno! Ima li i[?]ta boŞanskije nego osje?ati se Žrtvom i tupiti da se svi pripadnici Drugog Plemena trebaju osje?ati krivima zbog onoga [?]to su neki od njih napravili Tvojem Plemenu?
Zadivljuje da uz telepatiju (?ita[?] tu?e misli), posjeduje[?] i empatiju (?ita[?] tu?e osje?aje). Vrlo si nadaren, nema [?]to. AKo novinarske ?lanke pi[?]e[?] kao ove postove onda je informacija koja dolazi do ?itatelj krajnje neto?na i isfabricirana. Iz cijelog ovog cu[?]pajza koji si nadrobio profiltrirano se moĹže prihvatiti da se cijelo pleme treba osje?ati krivim zbog onoga [?]to su njihovi napravili. Tako je to u svijetu, pro?itaj malo povijesne i sociolo[?]ke knjige, a bogami i pravne, pa ?e[?] moĹžda ne[?]to i nau?iti.
Izitpajn wrote:
MoĹžemo graditi nove mostove, moĹžemo opet suraĹživati, moĹžemo oprostiti ali tek nakon [?]to se zatraĹži oprost i izmoli deset O?ena[?]a, Zdravomarija i Slavaocu za pokoru.
Blago tebi u tvom crno-bijelom svijetu.
I to je sve [?]to ima[?] re?i? Ostao si bez teksta! Ne ?udim se.
Izitpajn wrote:Dakle, ti misli[?] da je bilo ispravno raditi zlo?ine nakon "Oluje", ubijati starce po Varivodama i ostalim selima, klati Muslimane po Stupnom Dolu i Ahmi?ima, dijeliti Bosnu, sudjelovati u opsadi Sarajeva, ubijati, zatvarati, otpu[?]tati Srbe s posla '90-te samo zato [?]to su Srbi, ru[?]iti srednjo[?]kolce na kraju godine samo zato jer su pogre[?]ne nacionalnosti? ....I, gdje je tvoja isprika? Kad misli[?] traĹžiti oprost?...Dok to ne u?ini[?], zna?i da misli[?] kako je to [?]to je u?injeno bilo ispravno i kako su i tvoji, a bogami i moji sugra?ani... Ali dok se ne ispri?a[?] za zlo?ine koje su Hrvati ?inili nad Srbima i dok ne kaĹže[?] da se ne slaĹže[?] s time [?]to su ?inili, a pogotovo dok god inzistira[?] na potpuno jednostranom shva?anju krivnje u stilu "mi (na[?]e cjelokupno pleme) smo an?eli, oni (njihovo cjelokupno pleme) su demoni", ne znam za[?]to bi se ikoji Srbin trebao tebi ispri?avati.
Fascinira me ovakav apsolutni izostanak realnog sagledavanja stvari, svjesnosti svoga poloĹžaja u dru[?]tvebim zbivanjima, kao i ponizno prihva?anje nametnutih krivnji unjesto nastojanja na pravdi, realnosti, slijedu povijesnih i op?edru[?]tvenih vrednota.
?injenica je da su Srbi i srpska jugovojska na ?elu sa SANU kao ideologom i Milo[?]evi?em kao liderom pokrenuli rat, krvoproli?e, agresiju...njihove su trupe, kolja?i i plja?ka[?]i, uz gotovo unisonu podr[?]ku dogo?enog naroda (vrlo sli?no masovnoj hitlerovskoh histeriji) nasrnuli na Hrvatsku. Ne?u ponovo nabrajati [?]to je sve sru[?]eno i uni[?]teno i pobijeno, kao [?]to ne?u opetovati ?injenicu da niti jedna hrvatska granata nije pala na srpski teritorij. Zbog toga srpsko-jugo napada nama je tre?ina zemlje razorena, gospodarski potencijali uni[?]teni, razvoj za desetlje?a zaustavljen, put u Europu u[?]topan, da o pobijenima ne govorim. E, za to se sve moraju ispri?ati. I tu nema jednostranog sagledavanja krivnje. Ta ?e istina i ta kolektivna krivica vje?no leĹžati na sada[?]njoj i budu?im generacija Srba.

Rat je obostrano krvava i prljava stvar, neovisno o tome vodi li jedna strana agresorski, a druga pravedni, obrambeni rat. Da, neki su i na na[?]oj strani u ratnom vihoru i ludilu ?inili zlo?ine, sramim ih se i krivo mi je [?]to je do njih do[?]lo i kao pojedinac se ispri?avam svakoj Ĺžrtvih takvih nedjela, kao [?]to se i predsjednik Mesi? svima ospri?ao za ta pojedina?na zlodjela, upravo zato da ne padne ljaga na, kako ti voli[?] re?i, cijelo pleme, nego samo na izrode. Uo?ava[?] li distinkciju kad ?ita[?] gornji i ovaj pasus?

I za kraj, ne treba se meni nitko osobno ispri?avati, su[?]tinski je ono [?]to ?ini zajednica. Ali tvoja shva?anja i vi?enja u nekom su drugom spektru, to je nedvojbeno. Ako me neki Vukovarac upita o tebi, ispri?at ?u mu se i zamoliti ga za oprost zbog tvojih vi?enja.
Zoran wrote:Zar bih se ja trebao nekom ispri?avati za konc-logore u Bosni?
Bosna je druga drĹžava i ne Ĺželim ovdje pro[?]irivati diskusiju i na to. Ali moĹžemo ako dru[?]tvo Ĺželi.
Dagon wrote:Malo mi iznena?uje [?]to netko tko ?ita SF mrzi ljudi zbog toga [?]to su druga?ije. kako ?emo onda sporazumjeti se s nekakvim alienima, kad ne moĹžemo ni jedne s drugima. Iako s obzirom na moje nehrvatsko porijeklo, moĹžda bi bilo bolje da se drĹži [?]to dalje od opvog topika
My evil love, zar misli[?] da ja nekoga mrzim? Ja samo iznosim ?injenice. Znam da one nekad mogu biti bolne, ali... A [?]to misli[?] kad bi se nekakvi alieni spustili u Moskvu, drugi u Washington, tre?i u Peking, ?etvrti u Iran, peti u Afriku, kakav bi dojam stekli te bi li doma?ini o tome, ako ne moraju, obavijestili sve druge Zemljane?
User avatar
Nimrod
The Q
Posts: 1385
Joined: 18 Nov 2003, 20:30
Location: zabreg
Contact:

Unread post by Nimrod »

Lakat Brade Pedalj Muža wrote: Bosna je druga država i ne želim ovdje proširivati diskusiju i na to. Ali možemo ako društvo želi.
Druga država ili ne, ovaj forum ugoš?uje BiH fandom, ili barem jedan njegov dio, te je stoga rasprava nekakvom automatikom ve? proširena. (I super mi je drago što su tu, da se razumijemo, bez ikakvih politi?kih i inih primisli, osje?am se prinu?ena nadodati, tako da se ne bi slu?ajno iš?italo (hate this word: kako se to piše? is?italo? iz?italo?) da imam nekakve osvaja?ke iil jugonostalgi?arske pretenzije.) I oni su bili dio ove rasprave, i ne mogu ne re? da mi se ?ini da nastupaju s puno manje žu?i nego ti. A nije da ne bi imali razloga.
English is the result of Norman soldiers attempting to pick up Anglo-Saxon barmaids, and is no more legitimate than any of the other results.
- H. Beam Piper, from "Fuzzy Sapiens"
User avatar
Ire
Phd In Horribleness
Posts: 6638
Joined: 04 Aug 2003, 18:51
Location: Zagreb

Unread post by Ire »

NOSF forumi ne podržavaju nikakve rasne, nacionalne, me?udržavne i ine netrpeljivosti, ma koliko si netko uzeo za pravo iste uzgajati. stoga urgiram na prestanku govora mržnje.


kako sam ovo lijepo sro?ila :iconbiggrin:
Instant Geek. Just Add Coffee.
Post Reply