Luna - nova dimenzija

Mrgudov brlog.

Moderator: Xaotix

User avatar
LordShaper
The Q
Posts: 1063
Joined: 02 Jan 2008, 14:15

Re: Luna - nova dimenzija

Unread post by LordShaper »

Milena wrote:Samo jednu informaciju da dodam, jer imam iskustva s tom stranom posla: blurbove u principu pišu urednici. Koji možda jesu, a možda i nisu pročitali knjigu, i možda jesu, a možda i nisu upoznati sa širim kontekstom. Tak da, što se tiče blurba, ne bih tome pridavala nikakvu važnost (pa čak ni pretpostavila da je Algoritmu, kao najvećem dobavljaču prevedenog fantasyja u Hrvata i idejnom tvorcu Lune, možda malkice u interesu prezentirati situaciju kao da se ništa drugo i ne događa).
Kako je do ovog došlo? To je i vani praksa, koliko sam shvatio. Hiperprodukcija pa se nema vremena ili stav 'čitat će ljudi štogod, čemu vrijeme gubiti na uređivanje'? :x
Ali mislim se dohvatiti knjige da vidim je li i sadržaj tako zaostao u fazi u odnosu na teoriju (i praksu) fantasyja kao što po blurbu zvuči. Da se razumijemo, ovdje sad govorim o Prstenovima koji se šire.
Vrlo casually pratim domaću teoriju ali iz nekog razloga sam stekao dojam da se kod nas u teoriji fantasya nisu previše od Tolkiena makli. Koliko sam daleko od istine?
Proud member of "Ireini najdraži ne-purgeri"

...and then Buffy staked Edward. The End
User avatar
Milena
The Q
Posts: 1316
Joined: 05 May 2007, 13:48
Location: tu i tamo
Contact:

Re: Luna - nova dimenzija

Unread post by Milena »

LordShaper wrote:
Milena wrote:Samo jednu informaciju da dodam, jer imam iskustva s tom stranom posla: blurbove u principu pišu urednici. Koji možda jesu, a možda i nisu pročitali knjigu, i možda jesu, a možda i nisu upoznati sa širim kontekstom. Tak da, što se tiče blurba, ne bih tome pridavala nikakvu važnost (pa čak ni pretpostavila da je Algoritmu, kao najvećem dobavljaču prevedenog fantasyja u Hrvata i idejnom tvorcu Lune, možda malkice u interesu prezentirati situaciju kao da se ništa drugo i ne događa).
Kako je do ovog došlo? To je i vani praksa, koliko sam shvatio. Hiperprodukcija pa se nema vremena ili stav 'čitat će ljudi štogod, čemu vrijeme gubiti na uređivanje'? :x
Unfff. Ima ti tu puno faktora. Jedan od njih je taj da urednici imaju jako puno posla koji nije čitanje knjiga, pogotovo danas kad se svugdje sječe ljudstvo tako da npr. pitanja marketinga i distribucije često padnu (bar dijelom) na urednike. Ovo vrijedi za sve; kod nas je još dodatni problem što se urednički posao vrlo slabo štuje, pa se već sam odabir naslova često svodi na hvatanje prvih par mjesta s PW top-liste (za prijevode) i guranje selebritija i autora koji se mogu pogurati u novine (za domaće naslove) bez obzira na stvarnu kvalitetu djela.

A posebno pitanje je i sama stručnost ljudi koji rade uredničke poslove. Naime, kod nas praktički nema specijaliziranih nakladnika, a to znači da će ista osoba biti urednik za ljubić, krimić, Coelha, lijepu književnost i fantasy. Pa da i samo po cijele dane čita knjige (a rekoh, urednici već odavno nemaju vremena za to), nitko ne može biti 100% u tijeku sa svime, tako da je neupoznatost s kontekstom praktički defoltna situacija. E, sad, mudri urednici si onda uzmu vanjske suradnike koji će im reći gdje se što zanimljivo događa; oni koji nemaju dovoljno veza/vremena/potpore od nakladnika/volje za take nešto jednostavno se ne obaziru na to. Uostalom, u zemlji u kojoj su još uvijek neprikosnoveno najprodavaniji naslovi Nives Celzijus i DaVincijev kod, drugo ti zapravo baš i ne treba...
Ali mislim se dohvatiti knjige da vidim je li i sadržaj tako zaostao u fazi u odnosu na teoriju (i praksu) fantasyja kao što po blurbu zvuči. Da se razumijemo, ovdje sad govorim o Prstenovima koji se šire.
Vrlo casually pratim domaću teoriju ali iz nekog razloga sam stekao dojam da se kod nas u teoriji fantasya nisu previše od Tolkiena makli. Koliko sam daleko od istine?
Neki od nas jesu... :zubo: Siriusli, međutim, da, istina je, u našoj teoriji (Kravar, Suvin) više-manje se još uvijek priča o Tolkienu. Tu sam više mislila na činjenicu da se vani već odavno ne priča (samo) o njemu, a praksa se i te kako odmakla od srednjeg vijeka s patuljcima i vilenjacima. Naravno, ima i onih koji se nisu odmakli, ali isto tako se još uvijek izdaju i spilejnovski krimići -- to ne znači da se samo o tome mora pričati. No dobro, dostići ćemo mi njih već... :kava:

*Edit zbog pogrešnog citiranja.
I blame Hemingway. Of course, I blame Hemingway for a lot of things. Still working out how to pin global warming on him. (Snarkhunter)
User avatar
LordShaper
The Q
Posts: 1063
Joined: 02 Jan 2008, 14:15

Re: Luna - nova dimenzija

Unread post by LordShaper »

Zanimljivo (a ovo za urednike i :( ), thnx for the input.
Proud member of "Ireini najdraži ne-purgeri"

...and then Buffy staked Edward. The End
Post Reply