meso i mesne preradjevine

Mrgudov brlog.

Moderator: Xaotix

User avatar
niniane
Vampiruša
Posts: 2364
Joined: 14 Aug 2006, 11:05
Location: somewhere over the rainbow...

Re: meso i mesne preradjevine

Unread post by niniane »

Samo da napomenem - meni je čisto zasmetao način izražavanja u onom "sotonska djeca" jer... a ne znam, ne volim te dvije riječi zajedno.

Ali da ih ima svakakvih - fakat ima. Radila sam u školi pet mjeseci (osnovnoj, maloj, da stvar bude bolja, gdje očekuješ da će djeca ipak biti nešto bolja nego u velikoj školi u gradu) i pobjegla glavom bez obzira. Iz kojekakvih razloga, ne samo zbog djece, ali da ih je bilo nezamislivo užasnih, jest...
Duboko sam uvjerena da takve stvari proizlaze iz obitelji. Dobar dio je u odgoju (makar ima i nešto u nasljeđu). A danas je odgoj... zanemaren. Zbog kojekakvih gluposti. Daš djetetu sve što te traži da se ne moraš "baktati" s njim (mobitel... mp3 player... novi kompjuter... Playstation 3...) - a to su sve stvari koje, kad smo mi odrastali, nisu bile niti toliko aktualne niti toliko "važne". Ja sam svoj prvi kompjuter kupila sa 16 godina, nakon što sam cijelo ljeto radila kako bih zaradila novac za njega. Toga je danas, ipak, manje. Roditelji smatraju da su njihovoj djeci sve te pizdarije potrebne, pa se djeca trebaju manje truditi da bi ih dobila. A samim time, ne znaju cijeniti rad. Samim time, manje cijene i nastavnike/profesore - i njihov rad.
Uostalom, osoba koja tvrdi da nema vremena za svoje dijete jer se mora brinuti o egzistenciji je najveći licemjer kojeg je moguće zamisliti. Ako ne znaš hoćeš li sutra moći kupiti kruh, jebemu, pa koji će ti klinac onda još i dijete? Zar je zaslužilo živjeti takvim životom?
Ovo je pitanje koje me već neko vrijeme muči. Jedan dio mene također smatra da nije u redu imati dijete ako ga ne možeš financijski uzdržavati i pružiti mu sve što mu je potrebno, sve što dijete zaslužuje (pri čemu ne mislim na gore navedene pizdarije) - I mean, ja nemam dijete ne zato jer ga ne želim, već zato jer je žalosna činjenica da ga jednostavno ne bismo imali s čim prehraniti. Dakle, nemati dijete meni nije toliko stvar izbora koliko stvar moranja.
S druge strane, razumijem ljude koji se odluče imati dijete iako nemaju novaca i krpaju kraj s krajem. Da su moji starci čekali da im se financijska situacija ustabili, imala bih deset godina. Naposljetku, vjerojatno će tako na kraju biti i meni. Obični, mali ljudi teško da mogu ikada imati fakat DOBRU financijsku situaciju, ono da mogu doći i reći "E, sad imamo dovoljno para za sve, živimo u svom stanu, nemamo kredite, imamo sigurne poslove, ajmo imat dijete".

Sorry na raspisivanju. Malo su mi bolne te teme u zadnje vrijeme.
... characters, personalities, stories and larps...
User avatar
writer16
Ancient
Posts: 653
Joined: 19 Nov 2005, 22:32

Re: meso i mesne preradjevine

Unread post by writer16 »

Izitpajn wrote:Inače, kad smo već na temi školstva, najprije prijepis nečega (nema direktne veze sa mnom):
Zahtjev za prisutnošću dva profesora na usmenom ispitivanju fizike (2. polugodište)

Podnosim zahtjev iz razloga što je predavačica (nije profesorica, jer dotična osoba nije još uvijek fakultet završila) iz nastavnog predmeta Fizika, gđica xxxxxxxxxxx izjavila sljedeće, citiram: "Pitat ću te u ponedjeljak, ali ti ne mogu reći da li ćeš proći", što je meni dalo opravdanu sumnju u objektivnost ispitivanja, kao i prijašnji sukobi u odnosu predavač - učenik i obrnuto.

Tražim dvoje profesora koje predaju stručne nastavne predmete koje ja pohađam u svome odabranom smjeru (Dizajner Računalom) dulje od tri mjeseca, da budu prisutni na ispitivanju kako bi ispitivanje bilo što objektivnije.

Ispitivanje će se održat 26.5.2008.

datum, potpis...
Ovome je prethodila scena kad dotični učenik ulijeće u jedan drugi razred gdje dotična profesorica drži nastavu kako bi nekom učeniku vratio olovku, pri čemu ga profesorica opominje da on još uvijek nije ispravio jedinicu iz cijelog drugog polugodišta, da ocjene moraju biti zaključene u roku odpet dana i da će mu, ako ne odgovara, zaključiti jedinicu. Učenik na to dobija napad bijesa, istrgne joj knjigu iz ruke, kaže "neću te tući, ali...", hvata se za međunožje uz poštapalicu da mu može popušiti kurac i izlijeće iz razreda.

Inače, ako nekome nije jasno čemu ono da nastavnici predaju dulje od tri mjeseca, ja sam tamo došao prije mjesec dana i, kad je tip u zbornici kasnije razgovarao s profesoricom i rekao da traži komisiju, ja sam rekao da sam ja na raspolaganju, ali sam to rekao takvim tonom da je vjerojatno pomislio da mu ne bih bio previše naklonjen.
i gdje sam pogriješio kad sam ih nazvao sotonskim? nije mi jasno? :kava:
Inside Every Living Person Is A Dead Person Waiting To Get Out
Terry Pratchett
User avatar
writer16
Ancient
Posts: 653
Joined: 19 Nov 2005, 22:32

Re: meso i mesne preradjevine

Unread post by writer16 »

Izitpajn wrote:
writer16 wrote:a ako diplomiram definitivno ću naći puno LAKŠE, ZANIMLJIVIJI posao od tvog.....
Ne bi bilo prvi put da je posao zanimljiviji od osobe koja ga radi.
e da i bit više plaćen od tebe ali znaš onu nije sve u šoldima..... :zubo:
Nije. Ima nešto i u promatranju kretena za koje znaš da ćeš ih se riješiti onog trenutka kad ugasiš komp, a oni sami su prisiljeni ostati sa sobom cijeli život.
divim se ljudima koji imaju tu nadnaravnu mogućnost da pročitaju neku osobu u samo jednoj rečenici...... i ja bi volio da imam tu mogućnost ali jebiga nemam, to da je ovo razvaljotka i da se radi o međusobnom prepucavanju dvaju susjeda koji se svaki dan vide u menzi i u studenskom domu naravno nije vrijedno spomena kad netko ima takve kognitivne sposobnosti da opiše osobu tako dobro i istinito...
Inside Every Living Person Is A Dead Person Waiting To Get Out
Terry Pratchett
User avatar
Izitpajn
nobody
Posts: 4027
Joined: 10 Nov 2003, 17:42
Location: Sesvete Republjik
Contact:

Re: meso i mesne preradjevine

Unread post by Izitpajn »

Ne znam u kom trenutku si dobio ideju da ja mislim da te poznajem. Ti si možda predivna, tolerantna, kulturna i ljubazna osoba, ali ono što sam ja vidio od tvoje ličnosti je bilo bezobrazno, uvredljivo, nekulturno i primitivno. Sorry, ja ne mogu telepatski otkriti kakav si ti, ono što te ljudima na ovom forumu predstavlja je ono što napišeš. I na to sam reagirao.

Ako misliš da sam te krivo shvatio, onda bi bilo dobro da malo pojasniš što si mislio s onim debilarijama o zanimljivijem poslu i većoj plaći.
User avatar
Xaotix
The Source
Posts: 2845
Joined: 19 Apr 2005, 12:55
Location: Schrodingerova kutija

Re: meso i mesne preradjevine

Unread post by Xaotix »

Hmmm
Naslov je meso i mesne prerađevine, a tema su (uglavnom) djeca.

Termin Đačka pašteta dobija novi smisao :lol:

Ninniane je ubola jedan od razlog zbog kojeg se djeca zbilja mogu nazvati Sotonskom. No, oni samo uče od okoline.
Kad se odrasli ponašaju kao divljaci, tome se nitko ne čudi, no kad iste obrasce ponašanja preuzmu klinci, svi se zabrinu jer je pretpostavka da su dječica mala slatka nevinašca.
Jok.
Ljudi su stoka u džungli, i klinci su to shvatili. I mi bi se tako ponašali da nismo nasjeli na priču "Odlikaši, sine odlikaši".

Kad smo već kod mesa:
Sjeća li se netko istraživanja o ovisnosti ponašanja i prehrambenih navika, pogotovo kod djece?
Prehrana obrađenom hranom sa visokim količinama masnoća, šećera i soli uglavnom rezultira agresivnijim ponašanjem (viši tlak, više energije itd...). Našopaj klince fast foodom, i dobijaš Duracellove zečeve iz noćnih mora.
Hrani ih kuhanom hranom sa većom količinom povrća, domaćom koliko već može biti, i odmah su mirnija i koncentriranija.
Randomness is strong with this one!
User avatar
Sandman
Ancient
Posts: 746
Joined: 28 Oct 2004, 09:26
Location: Republika P

Re: meso i mesne preradjevine

Unread post by Sandman »

Xaotix wrote: Kad smo već kod mesa:
Sjeća li se netko istraživanja o ovisnosti ponašanja i prehrambenih navika, pogotovo kod djece?
Prehrana obrađenom hranom sa visokim količinama masnoća, šećera i soli uglavnom rezultira agresivnijim ponašanjem (viši tlak, više energije itd...). Našopaj klince fast foodom, i dobijaš Duracellove zečeve iz noćnih mora.
Hrani ih kuhanom hranom sa većom količinom povrća, domaćom koliko već može biti, i odmah su mirnija i koncentriranija.
Pa sad, moj četvorogodišnji nećak jede samo juhu, voće i možda uspiješ ubacit u njega tijesto ili krumpir. Naravno pentra se po regalima i dere cijelo vrijeme. A o tome kako mu je najdraže da skaće svom ujaku koljenima po trbuhu da ne spominjem.
"Life... is like a grapefruit. It's orange and squishy, and has a few pips in it, and some folks have half a one for breakfast."
Douglas Adams
User avatar
Xaotix
The Source
Posts: 2845
Joined: 19 Apr 2005, 12:55
Location: Schrodingerova kutija

Re: meso i mesne preradjevine

Unread post by Xaotix »

A sad ga zamisli napucanog šećerima...
Randomness is strong with this one!
User avatar
Izitpajn
nobody
Posts: 4027
Joined: 10 Nov 2003, 17:42
Location: Sesvete Republjik
Contact:

Re: meso i mesne preradjevine

Unread post by Izitpajn »

Zavisi s koliko šećera ga napucaš. Ako ga pogodiš kockicom, vjerojatno bi mu bilo zabavno. Da ga nabiješ kilom šećera u glavu, čini mi se da bi ga rasplakao.
User avatar
Ariel
Puppeteer
Posts: 193
Joined: 02 Feb 2008, 23:14
Location: Split

Re: meso i mesne preradjevine

Unread post by Ariel »

ima dosta istine u tome da su djeca na šećerima ko zec na ecstasy-u. jer šećer pošteno lupa u glavu. probajte vi pojest (razmjerno) onoliko šećera i junk fooda koliko prosječni desetogodišnjak, pa da vas vidim.

sva ona energetska pića, tipa redbull, su puna šećera, to daje krila. :-)
U STVARNOSTI JE REALNOST SASVIM DRUKČIJA. :kava:
User avatar
jbt
Mrgud
Posts: 889
Joined: 13 Jul 2005, 11:16
Location: Zg, Ri, Vž
Contact:

Re: meso i mesne preradjevine

Unread post by jbt »

Xaotix wrote:Kad smo već kod mesa:
Sjeća li se netko istraživanja o ovisnosti ponašanja i prehrambenih navika, pogotovo kod djece?
Prehrana obrađenom hranom sa visokim količinama masnoća, šećera i soli uglavnom rezultira agresivnijim ponašanjem (viši tlak, više energije itd...). Našopaj klince fast foodom, i dobijaš Duracellove zečeve iz noćnih mora.
Hrani ih kuhanom hranom sa većom količinom povrća, domaćom koliko već može biti, i odmah su mirnija i koncentriranija.
Errr, ne sjecam se tog istrazivanja, imas link? Ili referencu? I na koji nacin je ono boldano vezano uz meso?
Blood for the Blood God!!

engi
User avatar
Xaotix
The Source
Posts: 2845
Joined: 19 Apr 2005, 12:55
Location: Schrodingerova kutija

Re: meso i mesne preradjevine

Unread post by Xaotix »

Ok, morao sam malo prokopati po netu u potrazi za referenciranim člancima. Evo nekih:
- Food additives and hyperactive behaviour in 3-year-old and 8/9-year-old children in the community
- Nutritional Influences on Aggressive Behavior

Ukratko, manjak vitamina i minerala u organizmu se povezuje sa hiperaktivnošću i agresivnošću.

Po iskazima nutricionista (frendovi i opet razni članci po webu) sol, šećer, i bijelo brašno (glavni sastojci procesirane hrane - koja je danas najdostupnija) prilkom probavnih procesa crpe vitamine i minerale iz tijela i tako stvaraju manjak tih tvari. Prema ovome gore, rezultat je hiperaktivnost.

Na nekoliko članaka (uključujući i dokumentarac 'Super size me' Morgana Spurlocka) sam naletio na priče kako je promjena prehrane u školama sa klasičnog fast fooda i hrane bogate solju (visoke koncentracije natrija), šećerom i bijelim brašnom na kuhanu hranu sa mnogo povrća rezultiralo smirenijim učenicima, njihovm boljom koncentracijom, i generalno 'pristojnijim i tolerantnijim ponašanjem'.

Elem, ono boldano je dakle bio donekle krivi navod. Izbaci masnoće, i dodaj brašno. I nije stvar u čistom mesu, nego u mesnim proizvodima. Kad pogledaš sastojke raznih proizvoda, salami i podriguša, brašno i sol su utrpani u skoro sve.
No, prehrambena industrija je tvoja struka, pa me slobodno korigiraj. :zubo:
Imaš li ti možda neke informacije u vezi s time?
Randomness is strong with this one!
User avatar
jbt
Mrgud
Posts: 889
Joined: 13 Jul 2005, 11:16
Location: Zg, Ri, Vž
Contact:

Re: meso i mesne preradjevine

Unread post by jbt »

Po iskazima nutricionista (frendovi i opet razni članci po webu) sol, šećer, i bijelo brašno (glavni sastojci procesirane hrane - koja je danas najdostupnija) prilkom probavnih procesa crpe vitamine i minerale iz tijela i tako stvaraju manjak tih tvari.
Errr, nope. Sol(NaCl, pretpostavljam do o tome diskutiramo) JE mineral, nemoze samog sebe crpiti. Visak soli, tj natrija*, u prehrani, kao i manjak naravno da uzrokuje probleme. Sa manjkom dolaze problemi sa zivcanim sustavom, funkcioniranjem membrana i tako to. Sa viskom dolazi visoki tlak, srcani i problemi sa ocima. O previsokom unosu se naravno mnogo vise pise, iz jednostavnog razloga sto je tesko izbjec unos soli u organizam. Vise na slijedecem linku, da sad ne pilim.
http://www.food.gov.uk/multimedia/pdfs/ ... 6g0807.pdf

Secer(glukoza, saharoza, fruktoza) je osnova ljudske prehrane. Tj, osnova nase biokemije. Nacin na koji dobijamo energiju(glikoliza, Krebsov ili TCA ciklus**, oksidativna fosforilacija) nemere bez secera. Mozes ici jest samo proteine, al onda dobijes ketonuriju i krepas. Naravno da za sve gore navedene cikluse trebas nekakve enzime i koenzime, npr CoA. Njih dobijas anabolizom, tokom koje se "trose" prekursori, vitamini i minerali. Za taj vrlo vazni CoA ti treba vit B5 kao osnova. Ali cinjenicu da B5 bude iskoriste da bi se sintetizirao CoA ne mozes gledati kao "crpljenje". Nemas alternativu(osim otegnut papak). To je najnormalniji dio funkcioniranja organizma, nije to nesto strano poput kofeina ili ecstasyja, pa da tijelo MORA uloziti napor da bi se toga rijesilo. Dakle, opet je malo smijesno reci da nam skodi secer ili cinjenica da je obradjen, naravno da je obradjen, kako bi ga inace jeo, zvacuci secernu repicu?

Problem nastane kad krenes jesti vise secera nego sto organizmu treba. Mos dobit dijabetes, odu zubi, a bogme i postanes debeo.

Brasno, bijelo, crno, kajgot. Ima kompleksne ugljikohidrate a to je bad jerbo su me ucili na faxu al se nemogu sjetiti da me ubijes, neka spika sa probavom. Mislim da je zato jer treba dugo da se dobije E iz takvih spojeva, dok jednostavni UH samo ulete u krv. Na kraju se svodi sve na one cikluse.

Sto se masnoca tice, svi te plase, al nisu grde. Nitko ne mora jest svinjsku mast na zlicu niti loj na kante, al stvarno mozes klopat masno i neces odma odapet. Panika i paranoja koje se vrte oko tih spojeva su 2 much. A osim toga, masnoce su i nosioci okusa, sto posve dobro objasnjava zasto sva low fat hrana ima okus po necemu sto....nema okus.

RANTS
*
kad god vidim natrij u prehrani, pomislim na jadni natrij-glutaminat. To je aditiv kojeg napadaju od 1900 godine kad se poceo koristiti. Svakojake budalastine su se izmislile o MSG, te nekakav "kineski sindrom", te da je kancerogen, te da je ekstracelularni toksin(!!!!!!!). Iako nije niti jedna jedina(slobodno me citirajte, probajte nac link na bilokoju studiju) studija ili znanstveni rad, pokazala bilo kakvo stetno djelovanje, i dalje se MSG demonizira. SAD ga je stavio na dobru listu, UN takodjer, preko 1,5*10^9 ljudi dnevno u Japanu i Kini ga jedu, ali neeeeeeeeee, MSG je ZLO OMFG LOLZ !!!1!!1! I onda oni kretenizmi koji su nemonovno povezani sa MSG - sadrzi hidrolizat proteina. Ma da, hidrolizat kazes? Kad protein dodje u zeludac, pH tamo ga rasturi u 3 materine. I kako onda to zovemo? Evo hint: pocinje na H a zavrsava na IDROLIZAT. U mom stilu, optuzit cu hipije za cijelu tu pricu.
**
prije nekoliko godina je poceo kolati okolo kretenizam da je secer kancerogen. naravno, nesto sto ti treba da bi mogao biti ziv, bas i nije kancerogeno. a kako je do tog kretenizma doslo? zbog(zbog ili radi? to bi dagi znao) opce neobrazovanosti svekolikog pucanstva). Naime, neki krele je pocitao da je secer vazan za Krebsov ciklus http://en.wikipedia.org/wiki/TCA_cycle A kako je na njemackom Krebs==rak, tadaaaa, krele preveo*** secer uzrokuje rak. Ugh, mislim da mi je aneurizma pukla.
***
Debilni prevodi idu dalje. UN dijeta. A sad, ime te dijete prije nego ju je kreten preveo. Un-diet. Kao, ne-dijeta. Ne UN. Kakve bi jebene veze UN imao sa dijetama? NATO dijeta. Al Qaeda dijeta. ICFTU Inter American Regional Organisation of Workers dijeta. Pas mater nepismenu.
Blood for the Blood God!!

engi
User avatar
Xaotix
The Source
Posts: 2845
Joined: 19 Apr 2005, 12:55
Location: Schrodingerova kutija

Re: meso i mesne preradjevine

Unread post by Xaotix »

Heh, sviđa mi se što uz sve dobijam podsjetnik na biologiju i kemiju kojom su me drilali :D.

OK, slažem se da je cijeli hype oko klope napumpan, pogotovo od strane raznih časopisa koji moraju o čemu pisati. Mislim da trenutno ne postoji namirnica ili tvar za koji nisam čuo da je kancerogena, pa mi se se taj dio uopće ne da komentirati (za Krebsov ciklus bar imaju izgovor gubljenja u prijevodu).

Što se tiče moje pretpostavke o crpljenju vitamina i minerala (željezo, litij i itd) i vezi sa bijelim brašnom, solju i šećerom:
Kao što si rekao, B5 vitamin je jedan od elemenata za Krebsov ciklus i njegova upotreba se ne može smatrati trošenjem. Međutim, što se događa kad je unos vitamina i minerala nedostan?
Sad smo opet duboko u tvom području, pa me korigiraj ako fulam. :dum:
Naime, ne bih rekao da je bijelo brašno loše, ali ono ne sadrži ovojnicu zrna u kojoj se nalazi dosta različitih tvari (pogotovo B vitamina, kako su nam pilili u školi), nego smo jezgru, koja je čisti škrob. Naravno da to nije jednini izvor B vitamina (ili čega god), i da se brašno obogaćuje da bi se nadoknadio gubitak tih tvari tokom procesa proizvodnje. No prije su ljudi konzumirali cjelovito brašno koje je ipak bilo izvor vitamina B, a sad tog izvora više nemaju.

Poseban tema bi mogli biti izbjeljivači brašna, ali mi se čini da oni više spadaju pod maniju tražđenja kancerogena.

Što se šećera tiče, opet sam po sebi nije zlo. Prevelike količine osim dijabetesa i karijesa navodno zamjenjuju ostale hranjive tvari. Hrana bogata šećerom ne sadrži hrpu minerala vitamina i ostalih potrebnih tvari, a svejedno zadovoljava kalorijske potrebe čovjeka.
Trenutna konjska doza šećera može dovesti do hipoglikemije, prilikom koje se kao jedan od simptoma može pojaviti nervoza i agresivnije ponašanje.

Sol je problmetična zbog natrija, i trenutno je ima u svakom prehrambenom proizvodu, baš zbog okusa.
Tu su i masnoće, koje ne samo da nisu loše nego su i potrebne organizmu. No opet, trenutno hrana sadrži visok postotak masti, pa se dugotrajnim konzumiranjem opet unoe prevelike količine kalorija, pa se vraćamo na slične probleme kao i sa brašnom i šećerom.

E sad, poznato je da nervoza i agresivno ponašanje iziazivanju povećanje krvnog tlaka, ali dosad nisam našao ništa osim nagađanja da vrijedi i obrnuto. To će na kraju ispasti kokoš-ili-jaje problem.

Ispričavam se ako sam se razvezao, ali žellio bih znati koliko se aktivnosti u mom mozgovnom mulju slažu sa stručnim mišljenjem :D
Randomness is strong with this one!
User avatar
jbt
Mrgud
Posts: 889
Joined: 13 Jul 2005, 11:16
Location: Zg, Ri, Vž
Contact:

Re: meso i mesne preradjevine

Unread post by jbt »

Napisao sam odgovor od 1000+ rijeci al je krepao firefox i pojeo mi sve.

Sukus:
Ako ti fali vitamina i minerala, jedi vise voca, povrca i ribe. Za losu prehranu si sam kriv, nitko te ne sopa cipsom i kokakolom. Brasno vako i onako nije najbolji izvor B kompleksa, vise ovdje http://en.wikipedia.org/wiki/B_vitamins
Hrana bogata šećerom ne sadrži hrpu minerala vitamina i ostalih potrebnih tvari, a svejedno zadovoljava kalorijske potrebe čovjeka.
Zasto ne, ima mnogo hrane koja ima gomilu secera pa ipak ima i vit i min, npr, energetska plocica od zitarica i ostalog.
Masnoce ne donose toliko energije i ne sudjeluju u tolikoj mjeri u debljanju, ugljikohidrati su glavni zlocinci.
Hipiji su jako losa ekipa i krivi su za sve.
Blood for the Blood God!!

engi
Post Reply