KOLOKVIJ

Mrgudov brlog.

Moderator: Xaotix

User avatar
nelchee
Pa'u 10. razine
Posts: 375
Joined: 06 Apr 2007, 09:46
Location: Avalon
Contact:

Unread post by nelchee »

ako misliš na faks u Rijeci, najbolje da odeš na FFRi forum i pitaš sve što te zanima (imali su nedavno neki krah baze pa je malo "tiho", nek te to ne obeshrabri :)). znam da s nekim predmetima uopće nije moguće upisati jednopredmetni studij.
User avatar
writer16
Ancient
Posts: 653
Joined: 19 Nov 2005, 22:32

Unread post by writer16 »

niniane wrote:
writer16 wrote:( npr psihijatar mi je fenomenalno zanimanje)
S obzirom na to da si u nekom od prethodnih postova spomenuo psihologiju, iskreno se nadam da znaš razliku između psihologa i psihijatra...
lijekovi, ali za psihijatra trebam upisati medicinu zatim je završiti i tek onda na specijalizaciju koja može trajati još toliko tako da mi ne gine jedno dobro desetljeće mog života za obrazovanje, dok s psihologijom eventualno mogu raditi u srednjoj školi,a jednostavno prezirem raditi u prosvjeti,
Inside Every Living Person Is A Dead Person Waiting To Get Out
Terry Pratchett
User avatar
niniane
Vampiruša
Posts: 2364
Joined: 14 Aug 2006, 11:05
Location: somewhere over the rainbow...

Unread post by niniane »

writer16 wrote:lijekovi, ali za psihijatra trebam upisati medicinu zatim je završiti i tek onda na specijalizaciju koja može trajati još toliko tako da mi ne gine jedno dobro desetljeće mog života za obrazovanje


Fiju, dobro je...
Ljudi inače tako jako brkaju pojmove da već imam profesionalnu deformaciju što se tiče objašnjavanja razlike... :D Good to know da netko zna :headbang:
writer16 wrote:dok s psihologijom eventualno mogu raditi u srednjoj školi,a jednostavno prezirem raditi u prosvjeti
S psihologijom možeš raditi u školi (osnovnoj ili srednjoj, kao psiholog ili profesor), bolnici (kao klinički psiholog), nekoj firmi (kao organizacijski psiholog - danas postoji trend da sve veći broj firmi traži pomoć psihologa za selekciju kadrova - ja osobno radim kao konzultant u te svrhe), udruzi (kao savjetovatelj), možeš završiti neki psihoterapijski pravac pa raditi kao psihoterapeut, raditi u vojsci....

Sorry. Već spomenuta deformacija koja vrišti "Educiraj ljude o psihologiji!!!!" :oops:
... characters, personalities, stories and larps...
User avatar
Ire
Phd In Horribleness
Posts: 6638
Joined: 04 Aug 2003, 18:51
Location: Zagreb

Unread post by Ire »

writer16 wrote:jednostavno prezirem raditi u prosvjeti
prosvjeta je jedno od najzahvalnijih, iako istovremeno možda najtežih poslova.
ali mislim da nije vrijedna prijezira.
Instant Geek. Just Add Coffee.
User avatar
Belzebubbles
Ancient
Posts: 840
Joined: 16 Feb 2007, 00:52
Location: zgri

Unread post by Belzebubbles »

nelchee wrote:ako misliš na faks u Rijeci, najbolje da odeš na FFRi forum i pitaš sve što te zanima (imali su nedavno neki krah baze pa je malo "tiho", nek te to ne obeshrabri :)). znam da s nekim predmetima uopće nije moguće upisati jednopredmetni studij.
Već sam gledao i stranice od od riječkog i zagrebačkog, ali u Rijeci nema sociologije, a to me najviše privlači.

Uhvatit ću nekog pa ga na brzinu preispitat...
User avatar
writer16
Ancient
Posts: 653
Joined: 19 Nov 2005, 22:32

Unread post by writer16 »

@ire ne prezirem prosvjetu kao takvu već sebe u njoj
@niniane e to me baš već dulje vrijeme zanima; klinički psiholog je li za to trebaš završiti medicinu pa se specijalizirati ili samo psihologiju na FF?pa poslije toga završiti neki stručni ispit šta već?molim detaljno objašnjenje ako je moguće hvala puno :angel:
Inside Every Living Person Is A Dead Person Waiting To Get Out
Terry Pratchett
User avatar
niniane
Vampiruša
Posts: 2364
Joined: 14 Aug 2006, 11:05
Location: somewhere over the rainbow...

Unread post by niniane »

writer16 wrote:@niniane e to me baš već dulje vrijeme zanima; klinički psiholog je li za to trebaš završiti medicinu pa se specijalizirati ili samo psihologiju na FF?pa poslije toga završiti neki stručni ispit šta već?molim detaljno objašnjenje ako je moguće hvala puno :angel:
Završiš psihologiju i odeš raditi u bolnicu. Radiš uglavnom psihodijagnostiku (što će reći, primjenjuješ psihologijske testove i klinički intervju s klijentima/pacijentima, nakon čega pišeš nalaz koji pacijenti/klijenti nose svom doktoru), a kad završiš neki psihoterapijski smjer (ima ih dosta, najpoznatiji su psihodinamski, geštalt, kognitivno-bihevioralni...), možeš raditi i kao savjetovalj i kao terapeut i sudjelovati u psihoterapiji skupa s psihijatrima.

Npr. pogledaj na http://www.kbc-zagreb.hr/index.php?link ... on=12&id=1 , tamo sam bila na praksi.

Nakon diplome na psihologiji se nužno polaže stručni ispit (nakon godinu dana pripravničkog staža u struci), a nakon toga se može ići na stručnu specijalizaciju iz kliničke psihologije, ali uvjet za to je da budeš zaposlen kao klinički psiholog.
... characters, personalities, stories and larps...
User avatar
writer16
Ancient
Posts: 653
Joined: 19 Nov 2005, 22:32

Unread post by writer16 »

e a kako se mogu zaposliti kao klinički psiholog?je li uopće manjak tog zanimanja pa bolnice traže još psihijatara ili je jako teško upasti tu pa ti treba jako dobra veza
i btw kako si ti našla posao stručnog suradnika tvrtke u provjeri kandidata za posao, javila se na natječaj?
Inside Every Living Person Is A Dead Person Waiting To Get Out
Terry Pratchett
User avatar
writer16
Ancient
Posts: 653
Joined: 19 Nov 2005, 22:32

Re: KOLOKVIJ

Unread post by writer16 »

evo napisao sam prvi kolokvij iz matematike možda ga čak i prođem u srijedu su mi osnove elektrotehnike to ću sutra cijeli dan štrebati valjda će i od toga nešto biti pozdrav :cheers: :occasion9: hvala na potpori
Inside Every Living Person Is A Dead Person Waiting To Get Out
Terry Pratchett
User avatar
niniane
Vampiruša
Posts: 2364
Joined: 14 Aug 2006, 11:05
Location: somewhere over the rainbow...

Re:

Unread post by niniane »

writer16 wrote:e a kako se mogu zaposliti kao klinički psiholog?je li uopće manjak tog zanimanja pa bolnice traže još psihijatara ili je jako teško upasti tu pa ti treba jako dobra veza
i btw kako si ti našla posao stručnog suradnika tvrtke u provjeri kandidata za posao, javila se na natječaj?
Ok, kao prvo, napisao si "psihijatara" umjesto "psihologa"... barem mi se tako čini s obzirom na kontekst...

Iskreno, ne znam kakvo je stanje sa kliničkom psihologijom - znam da se trenutno najviše traže školski i organizacijski psiholozi. Pretpostavljam d aje za rad u bolnici više nego korisno imati vezu. Recimo, da sam diplomirala nedugo nakon prakse na Rebru, možda sam mogla ostati tamo - u svakom slučaju bih vjerojatno imala prednost da je zatrebao još jedan psiholog.

Ja sam dobila posao preko preporuke. Asistentica s faksa me preporučila svom prijatelju koji je ujedno vlasnik firme u kojoj radim. on je tražio nekoga tko nema nužno iskustva i tko je spreman malo riskirati po pitanju količine posla... a ona se sjetila mene, dala mu moj broj, čuli smo se i sve dogovorili.
Samo, ja još uvijek nisam pravi zaposlenik firme jer još nisam diplomirala i radim na studentski ugovor.
A inače za organizacijske psihologe svako malo bude neki natječaj.
... characters, personalities, stories and larps...
User avatar
poison
Ancient
Posts: 556
Joined: 28 Sep 2005, 11:57
Location: middle of nowhere
Contact:

Re: KOLOKVIJ

Unread post by poison »

mmda... deficitarnost nekog zanimanja u datom trenutku može biti dobar pokazatelj. i onda ti između dvije mogućnosti, koje ti se obje sviđaju, od koje je jedna lakša, bolje ti ide, i suficitarna je do bola, a druga je teža, sadrži segment koji ti ne ide da glava boli, ali fali kadra da glava boli, izabereš onu drugu. i nakon pet godina pišanja krvi, zapostavljanja društvenog života i svega ostaloga, upišeš apsolventsku i počneš pregledavati oglase. hmmm... još uvijek deficitarno... na otocima i u vukovaru. nešto na normalnoj udaljenosti od tvog mjesta bistvovanja - trč-trč pa se nađe. i onda marljivo počneš slati zamolbe, da bi nakon pete ili sedme shvatio da su to sve natječaji s imenom i prezimenom, i da je u zadnjih pet godina zanimanje postalo daleko od deficitarnog. i pitaš se, što je meni ovo trebalo.... a isto tako sam mogla biti i nezaposlena frizerka, sa znatno boljim psihičkim zdravljem.
poruka ove basne je: treba ti minimum pet godina da završiš faks, a u pet godina se stanje na tržištu rada tri puta promijeni. ako je nešto deficitarno i traži se sada, nemoj biti siguran da će tako ostati i za pet godina.
"Madness in method, that is genius."
Frank Herbert
User avatar
niniane
Vampiruša
Posts: 2364
Joined: 14 Aug 2006, 11:05
Location: somewhere over the rainbow...

Re: KOLOKVIJ

Unread post by niniane »

Good point, poison.
Ja sam komentirala stanje kakvo je sada, kad sam ja pred diplomom i kad relativno redovito pregledavam oglase. Kad sam upisivala faks, omjer ljudi na prijemnom za psihologiju na Filozofskom i broja upisanih je bio 7:1. Ove godine je, čujem skočio na 100:1. Psihologija je postala jako "in" - ali što više ljudi upisuje, veća je konkurencija, daklem manja deficitarnost i manja mogućnost nalaženja posla.
... characters, personalities, stories and larps...
User avatar
poison
Ancient
Posts: 556
Joined: 28 Sep 2005, 11:57
Location: middle of nowhere
Contact:

Re: KOLOKVIJ

Unread post by poison »

ma, meni sada dođe da si laganini pucam u glavu. do bolonje se upisivalo 30 ljudi godišnje na moj smjer. još do prije dvije godine je diplomiralo u prosjeku po 5 ljudi godišnje, jedne godine ih je sveukupno 6 doguralo do četvrte godine... škole su u očaju zapošljavale studente ponavljače. a onda, puf, jedna generacija - njih 30 na četvrtoj - kolko su izgubili svake godine, toliko ponavljača dobili. druga generacija - njih 25. od tih 55 ljudi, pola ih je već diplomiralo i pouvaljivalo se u fine tople školice. dobar dio ostalih se isto pouvaljivao u školice i čuva si mjesto do diplome. i sada si ja mislim, isplati li mi se uopće dovršiti taj diplomski u skorije vrijeme... studentica svakako zvuči bolje od nezaposlena, a jednako se plaća. :x :x :x
"Madness in method, that is genius."
Frank Herbert
Quicksilver
Jedi Master
Posts: 208
Joined: 25 Aug 2006, 14:57

Re:

Unread post by Quicksilver »

Belzebubbles wrote:@niniane (ili tko god ima riječ savjeta)
Kako na filozofskom funkcionira onaj sustav dvopredmetnih studija?
Naime, mene najviše privlači sociologija i sada računam je li mi bolje uzeti samo nju ili da uzmem još nešto (kao npr. fiolozofiju).
Niti sam ne znam što da više napravim sa tim đavoljim faksevima, ali sa svojim sam već na polovici, pa pokušavam ranije donesti odluku (a ne kao poslije gimnazije, kada sam faks odabirao nasumičnim putem).
Polovica prvog faxa znači da si upisao 3. godinu?
A soc. na FF misliš upisat na jesen 2008.? (daklem, tad ćeš već upisat 4. godinu na matičnom faxu).
E,pa, onda bi ti se mozda najviše isplatilo upisat jednopredmetni iz sociologije - imat ćeš nekoliko seminara / predmeta više od onih koji studiraju dvopredmetno, moći ćeš se bolje udubiti u sve što te posebno fascinira u sociologiji, uglavnom imat ćeš dosta free cajta da ajmo reć briljiraš i budeš zadovoljan, a nećeš se istovremeno satirat od učenja i pisanja seminara/ zadaća / šta već...

Ak uzmeš soc. dvopredmetno, znači da onaj drugi predmet moraš također završiti (diplomirati) - inače ko da nisi niš upisao (diplomu dobiješ istovremeno za oba predmeta, nema izvlačenja), a taj drugi predmet (šta god to bilo) ima isto hrpu kolegija, seminara blabla, a sve to skupa će ti ipak oduzet vremena.
Ako još nisi završio primarni fax, uvalit ćeš si puno posla - a sam si rekao da ti se to sad baš i ne izvodi..

Šta te još zanima na FF?
Šta bi još uzeo ako izabereš soc. dvopredmetno?
Post Reply