MRZIM!!!!

Mrgudov brlog.

Moderator: Xaotix

User avatar
LordShaper
The Q
Posts: 1063
Joined: 02 Jan 2008, 14:15

Re: MRZIM!!!!

Unread post by LordShaper »

Ali nije FB ubio NOSF forum, barem ja nisam nikad imao dojam. Bio sam na forumima gdje je sve buktilo i frcalo od aktivnosti pa s vremenom zamrlo. Ovdje je počelo zamirati samo od sebe još negdje nakon Eurokona, ali si istovremeno većinu ljudi već tad imao na FB i tamo ih svakodnevno vidio i komunicirao s njima - želim reći da mi se čini da korelaciju miješaš s uzrokom
Proud member of "Ireini najdraži ne-purgeri"

...and then Buffy staked Edward. The End
User avatar
Izitpajn
nobody
Posts: 4026
Joined: 10 Nov 2003, 17:42
Location: Sesvete Republjik
Contact:

Re: MRZIM!!!!

Unread post by Izitpajn »

Pa nisam ni rekao da je fejbuk ubio forum. Gdje si vidio da sam to napisao?
User avatar
Izitpajn
nobody
Posts: 4026
Joined: 10 Nov 2003, 17:42
Location: Sesvete Republjik
Contact:

Re: MRZIM!!!!

Unread post by Izitpajn »

Iako, sad kad malo razmišljam, možda fejzbuk nije bio direktni uzrok, ali je sigurno poprilično pomogao tome da ljudi usvoje drugačiji način komunikacije.

I mislim da nije potpuno istina reći da je "Fejbuk ubio forum(e)". Ubili su ga (ih) ljudi koji su odjednom dobili drugačiji način komunikacije, svježe, novo, na prvi pogled spretnije... Logično je, stvari se mijenjaju, paradigme se smjenjuju... A što je različito sada i prije 10 godina? To što su sada neki možda i shvatili kakvo je fejzbuk smeće i koliko od ljudi radi idiote i možda su se željeli čišće komunikacije, gdje su stvari malo vidljivije i dostupnije.

Ili, konkretno, evo upravo danas je bio odličan primjer s ovim Picardom. Otvorim fejzbuk i pokaže mi se trejler i onda shvatim da ga je šeralo TROJE mojih prijatelja. E, sad, krenuti u neku diskusiju... Ako bih htio nešto reći, morao bih ili birati na KOJI od ta tri zida ću ostaviti komentar ili ostaviti komentar na sva tri zida ili napraviti svoj, četvrti share na svom zidu i onda... ne znam što. U svakom slučaju, sve tri odluke mi se čine potpuno idiotske.

I onda sam, naravno, napravio najidiotskiju od svih, stavio sam što sam stavio na outdated relic.

Ali sad bar mogu reći da ako netko želi reći nešto smisleno, neka navrati ovamo, a ako želi (i dalje) prditi u vjetar, neka to radi na fejzbuku jer fejzbuk je apsolutno savršen medij za prđenje u vjetar.
User avatar
LordShaper
The Q
Posts: 1063
Joined: 02 Jan 2008, 14:15

Re: MRZIM!!!!

Unread post by LordShaper »

Da pokušaš s FB grupom ali planski za rasprave, ne tipa Con Goers, to je za chitchat o konovima. Pozoveš ciljano par desetaka ljudi s friends liste za koje znaš da su za razgovore o ovim temama i def ćeš imati veći odaziv nego tu, jer ovdje valjda još samo Milena, ja i Proteus povremeno bacimo oko ima li čega.

Tamo lupiš trailer pa ti svi komentari budu pod istim postom. Da, zbog razdvajanja komentara u dretve pomoću "reply" malo je teže pratiti raspravu nego na forumu gdje je sve jedno ispod drugog ali i dalje je sve na jednom mjestu.
Proud member of "Ireini najdraži ne-purgeri"

...and then Buffy staked Edward. The End
User avatar
Izitpajn
nobody
Posts: 4026
Joined: 10 Nov 2003, 17:42
Location: Sesvete Republjik
Contact:

Re: MRZIM!!!!

Unread post by Izitpajn »

Nuts.
User avatar
Belzebubbles
Ancient
Posts: 840
Joined: 16 Feb 2007, 00:52
Location: zgri

Re: MRZIM!!!!

Unread post by Belzebubbles »

Sjećam se svojevremeno kada je počelo opadati posjećivanje foruma i kad se počelo pričati to o Fejsu - on se tad baš zalaufavao kod nas - i onda je nekako opći zaključak na svaki post bio - svi se morate prebaciti na Fejs, ovo je kurac. Međutim, ja ga tad nisam ni imao i dugo sam mu i odoljevao... I sada kada malo gledam nakon svega - prestao sam ovdje sudjelovati u raspravama - ali nije da sam to supstituirao nekim drugim medijem. Jednostavno mi je to posve stalo.

Tako da kod mene jednostavno nije vrijedilo to da mi je Fejs zamijenio forum već je forum zamijenjen ničim. Došlo je čak do toga da ozbiljno razmišljam o tome da posjetim sastanke Sfere utorkom i tamo se družim! Dakle, došlo je do toga da bih se čak in real world družio s ljudima :D

Meni se sviđaju forumi kao način izražavanja i diskusije.

Recimo, možda ponešto usporedivo - što se tiče bdsm scene u RH - dosta su vremena rokali upravo forumi - recimo - MojBDSM. I on je kao medij bio posve različit od Fetlifea koji ga je sada zamijenio (a koji jest ustvari pandan Facebooku). Forum omogućuje dubinsku komunikaciju, investiranje u raspravu, argumentaciju, razmjenu umjetničkih djela, itd. Facebook i Fetlife su super u onome što oni rade - ali to je ipak nešto drugačija razina - rekao bih malo više onako easy i casual, ne tako dubinska.

Doduše, u drugu ruku, nisam siguran da mi se i da više "dubinski" raspravljati s ljudima i da imam volje za to :D Ali to je sad drugo pitanje i problem.
User avatar
Izitpajn
nobody
Posts: 4026
Joined: 10 Nov 2003, 17:42
Location: Sesvete Republjik
Contact:

Re: MRZIM!!!!

Unread post by Izitpajn »

Priznaj da si ovo napisao samo da se pohvališ kako si pratio BDSM ;)

Ali što se tiče zamiranja, čini mi se da su ljudi jednostavno izgubili naviku nekoliko puta dnevno, a najmanje jednom, otići pogledati što ima ovdje. Sad, zašto... ne znam. Moguće da su jednostavno ostarili/odrasli pa su se promijenile navike, a nova ekipa nije doletjela i to je to. Nova generacija, nova brzina komunikacije. I dubina.
User avatar
Belzebubbles
Ancient
Posts: 840
Joined: 16 Feb 2007, 00:52
Location: zgri

Re: MRZIM!!!!

Unread post by Belzebubbles »

Izitpajn wrote: 03 Sep 2019, 01:33 Priznaj da si ovo napisao samo da se pohvališ kako si pratio BDSM ;)
:whip:

Ali što se tiče zamiranja, čini mi se da su ljudi jednostavno izgubili naviku nekoliko puta dnevno, a najmanje jednom, otići pogledati što ima ovdje. Sad, zašto... ne znam. Moguće da su jednostavno ostarili/odrasli pa su se promijenile navike, a nova ekipa nije doletjela i to je to. Nova generacija, nova brzina komunikacije. I dubina.

Hmm, možda zaista jest problem u tome. Možda forumi jednostavno nisu išli prema tome da te obavještavaju - da ti šalju notifikacije i tako kao Fejs i Gmail i ove ostale stvarce... Iako bi ti i Forum to mogao slati - čak to i postoji - da te se obavještava kad te netko citira i slično. Možda bi pomoglo samo to sve redefinirati, redizajnirati i tako... Ki će ga znat.

A možda je jednostavno smjena generacija ko što kažeš.

Recimo, nikad neću prežaliti ono staro neprežaljeno sučelje :) Bilo je baš jednostavno, minimalističko, korisno. Ovo je malo generic sada ipak.
User avatar
Izitpajn
nobody
Posts: 4026
Joined: 10 Nov 2003, 17:42
Location: Sesvete Republjik
Contact:

Re: MRZIM!!!!

Unread post by Izitpajn »

Čekaj, koje staro sučelje? Ne sjećam se previše nečeg drugog. Znam da je bio drugi dizajn, ali funkcionalnost je bila identična. Ako ti je do izgleda, uvijek se može ubaciti neki drugi skin.
User avatar
Belzebubbles
Ancient
Posts: 840
Joined: 16 Feb 2007, 00:52
Location: zgri

Re: MRZIM!!!!

Unread post by Belzebubbles »

Waaay back - bilo je tamnije od ovoga - i nije bilo skinova ni ništa...

To je bilo u razdoblju kad sam se ja registrirao i još neko vrijeme.

Možda je samo do nekog utilitarizma isto. Postoji li neko mjesto gdje fanovi mogu online komunicirati o fandomu? Ako postoji, sve super. Ako ne, onda postoji vakuum.

I dodatno premišljam o onoj smjeni generacija - sve mi je pregnantnije to što si napisao. Kad malo pogledaš, nas nije bilo sad tako puno koji smo zaista punili ovaj forum, pisali aktivno SF, komunicirali, itd. Ajde uvrh glave ako imaš 30-50 ljudi. I to je ustvari zaista niša. I ako ti od toga 15 ljudi nađe drugu zanimaciju, dolazi do osipanja.

Međutim, sve to na stranu, ipak moraš imati tu mladu generaciju. Gdje se oni okupljaju kada počinju pisati SF, pratiti SF i slično? Kak to funka?

Možda ne komuniciraju na razini RH već internacionalno?

I možda je zanimljivo vidjeti kako je to u regiji. Jel u R Srbiji živ neki forum? Oni su uvijek bili dosta jaki u smislu SF publike, imao sam dojam.
User avatar
Izitpajn
nobody
Posts: 4026
Joined: 10 Nov 2003, 17:42
Location: Sesvete Republjik
Contact:

Re: MRZIM!!!!

Unread post by Izitpajn »

Belzebubbles wrote: 13 Sep 2019, 21:23Waaay back - bilo je tamnije od ovoga - i nije bilo skinova ni ništa...
Gle, sjećam se, bilo je tamno plavo, ali i dalje je to bio PHPBB, i postovi iz tog vremena su i dalje ovdje, dakle bio je skin. Sad, koja je to verzija bila, tko zna.

Osim ako ne misliš na nešto PRIJE toga :D
Možda je samo do nekog utilitarizma isto. Postoji li neko mjesto gdje fanovi mogu online komunicirati o fandomu? Ako postoji, sve super. Ako ne, onda postoji vakuum.
Teoretski, na fejzbuku je grupa Croatian con goers povremeno zvana "Croatian corn growers" jer je otprilike toliko aktivna i zanimljiva. nema diskusija o SF-u kao takvom. To se događa u svakom odvojenom dvorištu u krugu prijatelja. To je očito ljudima dosta. Kažem ja, sve ošlo ukurac.
I dodatno premišljam o onoj smjeni generacija - sve mi je pregnantnije to što si napisao. Kad malo pogledaš, nas nije bilo sad tako puno koji smo zaista punili ovaj forum, pisali aktivno SF, komunicirali, itd. Ajde uvrh glave ako imaš 30-50 ljudi. I to je ustvari zaista niša. I ako ti od toga 15 ljudi nađe drugu zanimaciju, dolazi do osipanja.
Zapravo, sve IZNAD 50 aktivnih članova je nepregledni kaos. Mislim da bi i 10 redovnih diskutanata bilo super, a 20-30 idealno. Onda se povremeno još netko priključi i imaš život. Ali meni se baš čini da je stvar generacijska jer, kako je vrijeme prolazilo, dolazilo je sve manje nomalnih članova, a više nekih infantilnih graničnih slučajeva. Mislim da se svi sjećamo buce, a bio je tu i još poneki takav. Ne fakat mislim da nove generacije imaju drugačiji način komuniciranja. Najprije su bili forumi, onda je došao fejzbuk, pa su roditelji došli na fejzbuk pa su klinci pobjegli na tviter, a sad je najaktualniji instagram. Kontaš, stari moj? Sve manje teksta, a sve više slike. Mislim da će globalno zatopljenje samo sterilizirati posudu koja se počela pljesniviti, dakle generalno dobra stvar.

A ako se sad pojavi netko tkoće me razuvjeriti, nitko sretniji od mene.
Međutim, sve to na stranu, ipak moraš imati tu mladu generaciju. Gdje se oni okupljaju kada počinju pisati SF, pratiti SF i slično? Kak to funka?
Kaže Žiljak da konzistentno sve manje priča dolazi za Ubiq pa ti vidi.
Možda ne komuniciraju na razini RH već internacionalno?
he he, da :D
I možda je zanimljivo vidjeti kako je to u regiji. Jel u R Srbiji živ neki forum? Oni su uvijek bili dosta jaki u smislu SF publike, imao sam dojam.
Pa, povremeno se zaletim na Znak Sagite i i dalje djeluje alive and well. Ne znam koja je njihova tajna. To je valjda ono, dobro da smo 20 godina iza svijeta, kad sve propadne, nama je još ostalo toliko vremena...
Alarderen
Ewok
Posts: 7
Joined: 23 Sep 2019, 12:44

Re: MRZIM!!!!

Unread post by Alarderen »

Recimo da sam mlađa :D
Ima nešto rasprava po fejsu ili nekoj drugoj platformi po vašem izboru, ali mislim da nigdje nema tako iscrpnih rasprava kao na forumima, ako ćemo gledati rasprave anonimnih pojedinaca za tipkovnicom. Fejs, instagram i ini su više-manje mjesta za:
1. prepucavanje
2. hvalisanje
3. nasmijavanje (vratiti se na prvo: čija je bolja fora)
4. vrijeđanje
5. slaganje s drugim - OMG nisam jedini! Jooooj i meni je to super! #BFFs
6. povremene ustaše i partizane jer zašto ne
7. je li STD bolest ili ipak pravi Star Trek.

Nekako mi se čini, pošto sam taman između stari(ji)h i novih generacija, da taj neki ideal rasprava i zaluđenosti idejama o kojima stari(ji) pričaju nedostaje, a novim generacijama se... ne da. Lakše je upalit youtube, smijat se komentarima po fejsu i dizat digitalnu šaku u zrak na twitteru.
User avatar
Izitpajn
nobody
Posts: 4026
Joined: 10 Nov 2003, 17:42
Location: Sesvete Republjik
Contact:

Re: MRZIM!!!!

Unread post by Izitpajn »

Pošto je u mlađim zagrebačkim fanovskim krugovima postojao stav da "u SFeru fanovi dolaze da umru" (a onda su se oni poraspadali, pozavršavali škole, pozapošljavali, povjenčavali i prestali biti fanovi/geekovi pa to sad više nitko ne govori), čini mi se da si zrela za počasno članstvo u SFeri.

Aaaa, ne, ne, buš ti došla u Zagreb ;)
Alarderen
Ewok
Posts: 7
Joined: 23 Sep 2019, 12:44

Re: MRZIM!!!!

Unread post by Alarderen »

Izitpajn wrote: 23 Sep 2019, 15:43 Pošto je u mlađim zagrebačkim fanovskim krugovima postojao stav da "u SFeru fanovi dolaze da umru" (a onda su se oni poraspadali, pozavršavali škole, pozapošljavali, povjenčavali i prestali biti fanovi/geekovi pa to sad više nitko ne govori), čini mi se da si zrela za počasno članstvo u SFeri.

Aaaa, ne, ne, buš ti došla u Zagreb ;)
To nisu bili praaaaavi fanovi :D

Bum došla v Zagreb na proletje, kaj ne.
(Koliko je očajna bila ova imitacija na skali od 1 do milijun?)
Osim ako nešto opet ne uleti kao ove godine.
Post Reply