Neću pisat ne ću!!!

Mrgudov brlog.

Moderator: Xaotix

Novi pravopis kaže piše se "ne ću"

Držat ću se pravopisa i pisati "ne ću"
1
4%
Zaboli me za pravopis pišem i pisat ću "neću"
20
80%
Ne znam pisati uopće (stavi X)
1
4%
Koga briga što ti (Bahod) misliš
3
12%
 
Total votes: 25

Dagi
Skriboman
Posts: 2320
Joined: 13 Mar 2004, 00:57
Location: Zagreb
Contact:

Unread post by Dagi »

arel wrote:Raspravljate o stvarima van rasprave. Svaku sluzbenu promjenu pravopisa morat cemo primjeniti (SVI) u sluzbenim dokumentima, a sve ostalo (knjizevnost prvenstveno) je stvar izbora (i/ili stila).
Mislim kako je Arel u pravu.
User avatar
Bahod
The...
Posts: 1584
Joined: 02 Aug 2005, 21:37
Location: ZG
Contact:

Unread post by Bahod »

arel wrote:Madjarski vam je prilicno jednostavan, laksi od naseg u svakom slucaju.

Raspravljate o stvarima van rasprave. Svaku sluzbenu promjenu pravopisa morat cemo primjeniti (SVI) u sluzbenim dokumentima, a sve ostalo (knjizevnost prvenstveno) je stvar izbora (i/ili stila).
Hm to bi možda vrijedilo u nekom utopijskom društvu, no kako se država sama ne drži (heh) pravopisa u službenim dokumentima, teško je očekivati da će „svi“ ostali to poštovati.

Nu, malo smo skrenuli s teme; neki sam dan na par trenutaka ulovio prilog na TV-u o promjeni redoslijeda padeža, ako je netko upoznat s tim bio bih zahvalan da napiše riječ, dvije.
Dagi
Skriboman
Posts: 2320
Joined: 13 Mar 2004, 00:57
Location: Zagreb
Contact:

Unread post by Dagi »

Bahod wrote: Nu, malo smo skrenuli s teme; neki sam dan na par trenutaka ulovio prilog na TV-u o promjeni redoslijeda padeža, ako je netko upoznat s tim bio bih zahvalan da napiše riječ, dvije.
istaknuo Dagi

Zgroz!
User avatar
Nimrod
The Q
Posts: 1385
Joined: 18 Nov 2003, 20:30
Location: zabreg
Contact:

Unread post by Nimrod »

Zgroz indeed!
English is the result of Norman soldiers attempting to pick up Anglo-Saxon barmaids, and is no more legitimate than any of the other results.
- H. Beam Piper, from "Fuzzy Sapiens"
User avatar
Xaotix
The Source
Posts: 2852
Joined: 19 Apr 2005, 12:55
Location: Schrodingerova kutija

Unread post by Xaotix »

Pa da gi popričamo malo o Nova paradigma hrvatskijeh padeži...

Prema onome što su objavili, ništa se ne mijenja što se tiče samih padeža, nego samo njihiov redoslijed:
1. Nominativ
2. Akuzativ
3. Genitiv
4. Dativ
5. Lokativ
6. Instrumental
7. Vokativ

Razlozi promjene su nenormalno glupi: navodno djeca imaju problma s redoslijedom učenja padeža! I zato ga biseri mijenjaju! Koliko se ja sjećam svoje osnovne škole, ni mi nismo padeže učili po brojčanom redu, nego po nekakvoj logici korištenja. Počeli smo s nominativom, akuzativom i dativom, pa išli dalje. Ako netko ima problema sa samim učenjem i pamćenjem rednog broja pojedinog padeža, neće mu pomoći promjena jer je ili pretupav ili mu učitelj treba dobiti otkaz.

Dakle, jedini razlog je štampanje novih knjiga i mlaćenje para, te eventualno bijedni pokušaj da se hrvatski jezik napravi različitijim od srpskog (ne znam koji propali po redu) ili bliže starohrvatskom iz stoljeća sedmog. Kog vraga ne uvedu glagoljicu kao službeno pismo?

Inače, neka me lingvisti isprave, nije li genitiv drugi padež u SVIM jezicima? I u latinskom, i u njemačkom (za njih znam), pa čak i u engleskom (koji ga polako gubi)?
Randomness is strong with this one!
User avatar
Ire
Phd In Horribleness
Posts: 6638
Joined: 04 Aug 2003, 18:51
Location: Zagreb

Unread post by Ire »

potpisujem :shaking:
Instant Geek. Just Add Coffee.
User avatar
Xaotix
The Source
Posts: 2852
Joined: 19 Apr 2005, 12:55
Location: Schrodingerova kutija

Unread post by Xaotix »

Msiliš valjda:
Potpisujijem :scratch: :D
Randomness is strong with this one!
User avatar
Ire
Phd In Horribleness
Posts: 6638
Joined: 04 Aug 2003, 18:51
Location: Zagreb

Unread post by Ire »

potpisujijemčćšđždž :P
Instant Geek. Just Add Coffee.
User avatar
Izitpajn
nobody
Posts: 4030
Joined: 10 Nov 2003, 17:42
Location: Sesvete Republjik
Contact:

Unread post by Izitpajn »

Bahod wrote: o promjeni redoslijeda padeža
Ja sam čuo da će HSP u proceduru uputiti Zakon o izmjenama Zakona o gravitaciji... :x
User avatar
Xaotix
The Source
Posts: 2852
Joined: 19 Apr 2005, 12:55
Location: Schrodingerova kutija

Unread post by Xaotix »

Izitpajn wrote:Ja sam čuo da će HSP u proceduru uputiti Zakon o izmjenama Zakona o gravitaciji... :x
Hm.. Valjda zbog čapićevog diplomatskog imuniteta... Zakon gravitacije je jedini koji još djeluje na njega... :lol:
Randomness is strong with this one!
User avatar
Bahod
The...
Posts: 1584
Joined: 02 Aug 2005, 21:37
Location: ZG
Contact:

Unread post by Bahod »

Xaotix wrote: Razlozi promjene su nenormalno glupi: navodno djeca imaju problma s redoslijedom učenja padeža! I zato ga biseri mijenjaju
neš ti "logičnog" slijeda, pa mogli su omda (kad već mijenjaju) posložiti po abecedi
User avatar
Belzebubbles
Ancient
Posts: 840
Joined: 16 Feb 2007, 00:52
Location: zgri

Unread post by Belzebubbles »

Bahod wrote:neš ti "logičnog" slijeda, pa mogli su onda (kad već mijenjaju) posložiti po abecedi
E baš sam to htio napisat i vidim da sam preduhitren.
Kog vraga ne uvedu glagoljicu kao službeno pismo?
Ja sam oduvijek za to ali čini se da je nekim nezadovoljnicima latinica prirasla srcu.
Doći će i naš trenutak. BRAĆO GLAGOLJIȒARI UJEDINITE SE!
Dagi
Skriboman
Posts: 2320
Joined: 13 Mar 2004, 00:57
Location: Zagreb
Contact:

Unread post by Dagi »

Belzebubbles wrote: Ja sam oduvijek za to ali čini se da je nekim nezadovoljnicima latinica prirasla srcu.
Doći će i naš trenutak. BRAĆO GLAGOLJIȒARI UJEDINITE SE!
TAKO JE! Zašto se na NOSF-u ne može postati glagoljicom? Zahtjevam objašnjenje!
User avatar
Bahod
The...
Posts: 1584
Joined: 02 Aug 2005, 21:37
Location: ZG
Contact:

Unread post by Bahod »

Evo ako hoćeš kopipestaj sav tekst s foruma tu pa imaš glagoljicu :zubo:
Post Reply