zločesta znanost i zli ljudovi

Mrgudov brlog.

Moderator: Xaotix

User avatar
Izitpajn
nobody
Posts: 4027
Joined: 10 Nov 2003, 17:42
Location: Sesvete Republjik
Contact:

Re: zločesta znanost i zli ljudovi

Unread post by Izitpajn »

Ritual je jedino bitan nekim ljudima zato jer samo ritual i razumiju. Kršćanska filozofija? Isusovo učenje? Ma dajte, molim vas, jedva smo u školi naučili koja je južna, a koja sjeverna Koreja...
User avatar
uglib
Ancient
Posts: 501
Joined: 11 Sep 2006, 12:18

Re: zločesta znanost i zli ljudovi

Unread post by uglib »

Pa lakše je naučiti gdje je koja Koreja i upamtiti im položaj na karti nego se zamarati kršćanskom filozofijom i Isusovim učenjem.

Zapravo, nikad nisam čula vjernike da međusobno diskutiraju o nečem tome sličnom. Ali čula sam da se je diskutiralo kakva je bila čija toaleta na polnoćki. :zubo:
plavuše i vjernice definitivno bolje prolaze u životu, njih drugi čupaju iz govana
(J. Blažić)
User avatar
ratchet
Ancient
Posts: 879
Joined: 19 Aug 2007, 21:04

Re: zločesta znanost i zli ljudovi

Unread post by ratchet »

Kod nas sad možeš kupiti kvadrat mramornih ploćica za crkvu. Pišljivih 100 eura po kvadratu. A znat će se tko je kupio koliko kvadrata, a po meni bi trebalo i pisati na svakom od koga je. S ugraviranom slikom. Koja f***g toaleta. Mramor je u điru. A ja po Baumaxu razgledavam one jeftine. Tko mi je kriv što nemam vlastitu crkvu.
Čovjek je u potpunosti za religiju sve dok ne posjeti neku istinski religioznu zemlju. Nakon toga se svim srcem odjednom zalaže za kanalizaciju, mehanizaciju i zajamčenu minimalnu plaću.
Aldous Huxley
User avatar
uglib
Ancient
Posts: 501
Joined: 11 Sep 2006, 12:18

Re: zločesta znanost i zli ljudovi

Unread post by uglib »

Još malo pljuvanja po popovima, ne mogu si pomoći, taman zaboravim na njih kad mi daju novi povod.

Čujem danas kako je neki pop odbio dati klinki potvrdu ili kako se to već zove da bude firmana u kuma (prvo sam napisala kurma) jer ide u školi na etiku, a ne na vjeronauk. Ne znam jesu li to neka pravila regulirana između države i Vatikana ili osobna pravila tog popa, ali sad me već pomalo frka da će izvisiti i kuma moje klinke. Nije valjda i etika grijeh.
plavuše i vjernice definitivno bolje prolaze u životu, njih drugi čupaju iz govana
(J. Blažić)
User avatar
SAMSUILUNOV OTAC
Autor u Smokvinom listu
Posts: 2110
Joined: 30 Dec 2005, 00:50
Location: 26. dimenzija, treća kuća desno, iza bukve

Re: zločesta znanost i zli ljudovi

Unread post by SAMSUILUNOV OTAC »

To ti je zato što je vjeronauk neetičan.
Kap limuna, zrno soli,
I svaka rana malo više boli.
User avatar
uglib
Ancient
Posts: 501
Joined: 11 Sep 2006, 12:18

Re: zločesta znanost i zli ljudovi

Unread post by uglib »

Hm, počinjem kužiti, neetičnost je poželjna vrlina vjernika. :scratch:
plavuše i vjernice definitivno bolje prolaze u životu, njih drugi čupaju iz govana
(J. Blažić)
User avatar
Xaotix
The Source
Posts: 2845
Joined: 19 Apr 2005, 12:55
Location: Schrodingerova kutija

Re: zločesta znanost i zli ljudovi

Unread post by Xaotix »

uglib wrote:Čujem danas kako je neki pop odbio dati klinki potvrdu ili kako se to već zove da bude firmana u kuma (prvo sam napisala kurma) jer ide u školi na etiku, a ne na vjeronauk. Ne znam jesu li to neka pravila regulirana između države i Vatikana ili osobna pravila tog popa, ali sad me već pomalo frka da će izvisiti i kuma moje klinke.
Po duhu zakona:
Kumstvo kod krštenja i firme je bitna stvar zato jer kumovi na sebe preuzimaju odgovornost za dijete. U starija vremena, to je značilo da kum preuzima brigu o djetetu ako se roditeljima nešto desi. Uz to, on odgovara i za djetetovu dušu. Dakle, osoba treba živjeti u duhu vjere, a jedna od odrednica toga je i posjećivanje mise i vjeronauka u crkvi.

Drugim riječima, njihov klub, njihova pravila.

Ja se apsolutno slažem s tim da pravi crkveni vjeronauk ima veću težinu od školskog, koji bi trebao biti informativno edukativnog karaktera. Ako netko želi pristupiti Crkvi onda treba i igrati po njihovim pravilima. Spas duše ipak traži preuzimanje nekih obaveza. Oni koji nisu spremni na to, i dalje mogu igrati izvan kluba, ići na "civilni" vjeronauk, no tada ih crkva nema razloga tretirati kao svoje.
Elem, uvjeti za kumstvo, a i sakramente, se znaju - a jedan je i "pravi" vjeronauk.
U neku ruku, "Caru carevo, bogu božje".

Narvno, to bi sve bilo jako lako prihvatiti kad bi se crkva držala svoje strane ograde. No, petljanje u javno mišljenje, politiku, školstvo i sve ostalo u što mogu gurnuti nos potpuno mijenja gornju sliku. Da nisu toliko forsirali vjeronauk u školama, nitko ne bi pitao zašto je crkveni vjeronauk obavezan ..
Randomness is strong with this one!
User avatar
uglib
Ancient
Posts: 501
Joined: 11 Sep 2006, 12:18

Re: zločesta znanost i zli ljudovi

Unread post by uglib »

Xaotix
U ovom slučaju, nepodobna kuma je gimnazijalka koja za izborni predmet ima etiku, a ne vjeronauk.
Znači li to da su svi gimnazijalci koji su se nakon osam godina vjeronauka u osnovnjaku + crkveni vjeronauk i sve što uz to ide,odlučili za etiku, uprkos svim sakramentima koje imaju, po crkvenim mjerilima nepodobni. Dokle to seže?

Prvo su firme prebacili sa sedmog na osmi razred da se klinci ne bi u osmom razredu ispisivali sa školskog vjeronauka. Što će ga sad prebaciti još kasnije tako da će na kraju na firmu kad i na maturu?
plavuše i vjernice definitivno bolje prolaze u životu, njih drugi čupaju iz govana
(J. Blažić)
User avatar
Brumiko
Ancient
Posts: 598
Joined: 06 Sep 2007, 10:16
Location: Zagorje zelene pa prijestolnica
Contact:

Re: zločesta znanost i zli ljudovi

Unread post by Brumiko »

uglib wrote:Xaotix
U ovom slučaju, nepodobna kuma je gimnazijalka koja za izborni predmet ima etiku, a ne vjeronauk.
Znači li to da su svi gimnazijalci koji su se nakon osam godina vjeronauka u osnovnjaku + crkveni vjeronauk i sve što uz to ide,odlučili za etiku, uprkos svim sakramentima koje imaju, po crkvenim mjerilima nepodobni. Dokle to seže?

Prvo su firme prebacili sa sedmog na osmi razred da se klinci ne bi u osmom razredu ispisivali sa školskog vjeronauka. Što će ga sad prebaciti još kasnije tako da će na kraju na firmu kad i na maturu?
Prethodni sugovornik je lijepo rekel - ako netko želi pristupiti nekom klubu, treba igrati po pravilima tog kluba. Ovo je svjetovna država i nitko nikoga ne tjera da uopće ide u crkvu, na vjeronauk ili da bude kum/a u vjerskom smislu. Kome se ne to sviđa, neka odstupi.

Recimo, meni opako idu živce likovi i likice koji se žele vjenčati u crkvi "da ne bi suseda Štefa nekaj prigovarala", a onda tule, urliču, pizde i ijujuču što moraju na tzv. zaručnički tečaj, manifestacijicu od 4×2 sata, obično uz riječi "kaj bu meni neko solil pamet".

<DIGRESIJA>
Zanimljivo je kako je mnoštvo ljudi nezadovoljno svojim izgledom, ali nitko nije nezadovoljan svojom pameću i znanjem. Svi misle da su zbilja rođeni ne samo s malom, nego i s velikom maturom.
</DIGRESIJA>

Pogotovo mi takvi idu na živce kada se busaju svojim velikim "katoličanstvom" (usput ne kužeć uopće da katolička vjera ne postoji, nije postojala i nikada neće postojati - postoji samo kršćanska vjera, a katoličanstvo-pravoslavlje je politika...klubovi ;) ). Mislim, ako si kršćanin, i to iz katoličkog kluba, igraj po pravilima tog kluba. Nitko te ne tjera na vjenčanje u crkvi. Brak je samo jedan, pred zakonom ne postoji "crkveni" i "građanski" brak, postoji samo brak, jednakovrijedan bez obzira na službenika koji ga je sklopil.
User avatar
Milena
The Q
Posts: 1316
Joined: 05 May 2007, 13:48
Location: tu i tamo
Contact:

Re: zločesta znanost i zli ljudovi

Unread post by Milena »

Brumiko wrote:Prethodni sugovornik je lijepo rekel - ako netko želi pristupiti nekom klubu, treba igrati po pravilima tog kluba. Ovo je svjetovna država i nitko nikoga ne tjera da uopće ide u crkvu, na vjeronauk ili da bude kum/a u vjerskom smislu. Kome se ne to sviđa, neka odstupi.
Iako se s ovim u potpunosti slažem, moram primijetiti da je ovo što se događa u slučaju cure koja bi bila kuma mijenjanje vlastitih pravila usred igre. Na razini kluba vrijedi pravilo da ti trebaju određeni sakramenti da bi mogao kumovati, i ako ih netko ima, kvalificiran je. To što je netko odlučio dodavati uvjete koji prethodno nisu bili zadani nipošto nije isto kao ljudi koji se žale jer im se kaže da ne mogu kumovati ako sami nemaju firmu. To je kao da krenemo igrati rukomet, a sudac nam usred igre počne svirati zbog igranja rukom. :P
I blame Hemingway. Of course, I blame Hemingway for a lot of things. Still working out how to pin global warming on him. (Snarkhunter)
User avatar
uglib
Ancient
Posts: 501
Joined: 11 Sep 2006, 12:18

Re: zločesta znanost i zli ljudovi

Unread post by uglib »

Brumiko wrote:Svi misle da su zbilja rođeni ne samo s malom, nego i s velikom maturom.
Kod mene se radi o zagorskim genima, tak da moje rođenje s malom i velikom maturom uopće nije upitno. :angel:

Što se pak tiče klupskih pravila, ona su se podosta promijenila od vremena kada su mene, bez da su me pitali što o tome mislim, učlanili u taj klub. I odavno bih se ispisala iz tog kluba kad ne bih time povrijedila bliske mi i drage ljude. Klupskim liderima je ionako svejedno što ja mislim, samo da su ovce na broju i da se uplati pinka.

No ono što me smeta je to što se klupska pravila protežu izvan kluba, zadiru u školski sustav koji ne bi smio biti podložan nikakvim vjerskim, stranačkim i inim klubovima, a život svojih članova kontroliraju do te mjere da im čak diktiraju i izborni predmet u školi, pa on prestaje biti izborom onoga što će se učiti i postaje očitovanje klupske pripadnosti. Ujedno se odanim članovima kluba nabijaju konjski štitnici za oči, i nema gledanja lijevo i desno, još im se stavi i onaj šlauf koji se stavlja konjima da ne dižu glavu, i ima samo da gledaju pred sebe. Nema širenja vidika, kakva etika, samo vjeronauk, 12 godina za redom od postanka svijeta u 6 dana pa do Petra i Pavla, usput nešto malo, reda radi i pažljivo dozirano, o drugim vjerama uz napomenu da su to sve krive vjere.

Tko ne pristaje na ta pravila, pa bi sad u srednjoj školi učio o nekakvoj heretičnoj etici, gubi povlastice. I lako za to što neka klinka ne može biti krizmana kuma iako ima sve propisane sakramente, biti će loše ako se sakrament krizme počne primati u srednjoj školi kako bi se prisililo članove kluba da i u srednjoj školi za izborni predmet izaberu vjeronauk, a sve mi smrdi da bi se s vremenom moglo dogoditi upravo to. A onda bi se nakon nekog vremena moglo dogoditi da vjeronauk postane izborni obavezni predmet i na fakultetima. Naravno, za članove kluba.
I tako mi taj vjeronauk sve više smrdi na nekadašnji TiPSS (teorija i praksa samoupravnog socijalizma), jedina je razlika što nam TiPSS nisu prezentirali kao izborni predmet. Mada, ja sam voljela i taj TiPSS i vjeronauk jer sam i na jednom i na drugom mogla u beskraj pretakati iz šupljeg u prazno.

Još malo o čudovišnim klupskim pravilima. Članovi kluba koji su se odlučili zbrisati iz loših brakova tj. rastali se, izgubili su povlasticu ispovijedanja grijeha, pa ne mogu dobiti ni oprost ni pričestiti se, a imaju i problem ako zasnuju drugu zajednicu i žele krstiti djecu rođenu u toj zajednici, ali mi koji nismo rekli da pred oltarom i veselo živimo živimo u zajednicama neozakonjenima od strane kluba te štancamo nezakonitu djecu po klupskim kriterijima, bez problema možemo krstiti tu djecu, ispovijedati se i pričestiti do mile volje jer se nismo ogriješili o sakrament braka.
plavuše i vjernice definitivno bolje prolaze u životu, njih drugi čupaju iz govana
(J. Blažić)
User avatar
Milena
The Q
Posts: 1316
Joined: 05 May 2007, 13:48
Location: tu i tamo
Contact:

Re: zločesta znanost i zli ljudovi

Unread post by Milena »

uglib wrote:Još malo o čudovišnim klupskim pravilima. Članovi kluba koji su se odlučili zbrisati iz loših brakova tj. rastali se, izgubili su povlasticu ispovijedanja grijeha, pa ne mogu dobiti ni oprost ni pričestiti se, a imaju i problem ako zasnuju drugu zajednicu i žele krstiti djecu rođenu u toj zajednici, ali mi koji nismo rekli da pred oltarom i veselo živimo živimo u zajednicama neozakonjenima od strane kluba te štancamo nezakonitu djecu po klupskim kriterijima, bez problema možemo krstiti tu djecu, ispovijedati se i pričestiti do mile volje jer se nismo ogriješili o sakrament braka.
E, to je već problem kluba. Ja sam ti tu uglavnom k'o Groucho Marx... :zubo:
I blame Hemingway. Of course, I blame Hemingway for a lot of things. Still working out how to pin global warming on him. (Snarkhunter)
User avatar
Makovnjacha
Puppeteer
Posts: 122
Joined: 30 Dec 2008, 18:14
Location: oko Zagreba

Re: zločesta znanost i zli ljudovi

Unread post by Makovnjacha »

Zašto se vjera miješa u školstvo? Tu veliku ulogu igra to što je u našoj maloj državici preko 80% kršćana, i to katolika. Ako se pogledaju druge Europske države i kod njih je slična situacija i uvijek je u školi prisutna samo dominantna vjera. Jer ako bi se već išlo gledati po nekim "fer" pravilima, onda bi u svakoj školi trebao biti vjeronauk za sve učenike bez obzira koje su vjere, tj. posebno za katolike, posebno za pravoslavce, muslimane, budiste, itd., te etika za one koji ne žele to. Ali to je preskupo za financirati za svaku državu pa opet prevladava pravilo većine. Jer, iskreno gledajući, lakše je dati u škole katolički vjeronauk pa utišati 85% bijesnog stanovništva, nego ne dati ga uopće. Sa onih sitnih 15% ostalih država zna kak izaći na kraj- bubne svakom jednu džamiju, ili potrebnu vjersku ustanovu i oni svi sretni.

Kad malo bolje pogledam, ta glupost s vjeronaukom u školi je samo europska bolest. Ispravite me ako griješim, ali na drugim kontinentima nisam to primjetila, pogotovo u SAD-u, Kanadi, Australiji. Pa zaključujem da je to zbog toga što su to multinacionalne države s otprilike podjednakom stopom dvije ili tri vjere, a ostale su odmah iza njih. Možda da je i takva situacija kod nas, ne bi isto bilo vjeronauka u školi.

P.S. za razonodu: U Velikoj Britaniji su prije godinu-dvije na popisu stanovništva, 34.000 ljudi na pitanje koje su vjere odgovorili da su Jedi vitezovi. Ima to i na netu negdje, ali se ne sjećam više gdje.
User avatar
Milena
The Q
Posts: 1316
Joined: 05 May 2007, 13:48
Location: tu i tamo
Contact:

Re: zločesta znanost i zli ljudovi

Unread post by Milena »

Ima i Eu država koje vrlo uspješno razdvajaju vjeru i školstvo. Npr. Francuska.
A inače, u teoriji, i u Hrv. je na raspolaganju vjeronauk za sve vjere, samo što se to rijetko gdje vidi, a i ljudi uglavnom ne znaju da imaju pravo zahtijevati da im škola osigura vjeronauk u vjeri u kojoj se oni deklariraju. Jer se, naravno, to baš ne objavljuje pretjerano, baš zato da ne bude gužve. :zubo:
Kad malo bolje pogledam, ta glupost s vjeronaukom u školi je samo europska bolest. Ispravite me ako griješim, ali na drugim kontinentima nisam to primjetila, pogotovo u SAD-u, Kanadi, Australiji.
Ovaj, griješiš. Recimo, Kanada u nekim pokrajinama još uvijek ima obavezan katolički vjeronauk u državnim školama, a dugo su ga imali na državnoj razini. Australija ima izborni (kršćanski) vjeronauk u državnim školama, a država isto tako djelomično financira katoličke škole, koje naravno imaju obavezan katolički vjeronauk. Njemačka, pak, nudi mogućnost izbora vrste vjeronauka ili etike, pa se svatko odlučuje za ono što mu odgovara, isto kao i Austrija. Dakle, nije baš tako jednostavno, iako jest u velikoj mjeri pitanje (povijesne) multikulturalnosti. :kava:
I blame Hemingway. Of course, I blame Hemingway for a lot of things. Still working out how to pin global warming on him. (Snarkhunter)
Post Reply