Marsonic 23

Rasprave o knjigama, časopisima, fanzinima, stripovima, uglavnom svemu što se lista, a ima (ili nema) veze sa SF-om

Moderator: Ire

Post Reply
corwin
Ancient
Posts: 706
Joined: 18 May 2005, 22:24

Marsonic 23

Unread post by corwin »

Mirta Satarić
Tri okretaja
Mirta se potrudila strukturirati priču na ne lineran način, što je za svaku pohvalu, ali bojim se da se pomalo pogubila putem. Na tih petnajstak stranica teksta često ide naprjed-nazad kroz vrjeme i vrlo brzo se gubi fokus čitanja. Da, na kraju nam je jasno što se zbiva, ali nije baš jasno kako smo tamo došli.




Adnadin Jašarević
Zemlja okamenjenog vremena
Iskreno, kako sam ju pročitao tako sam ju zaboravio.



Krešimir Pavelić
Gdije su sve te stolice?
Alegorijska priča veselog tona koja govori o uljuljkanosti društva u komociju današnjeg vremena. Dobro napisano, bez nepotrebnog vrludanja i dovoljno kratko da ne postane dosadno,



Miloš Mihailović
Sva račvanja Martina Kasapa
Ova mi je dobro sjela, jasno strukturirana, pristojno napisana priča, sa glavom i repom i zanimljivim zadnjim odlomkom.



Momir Iseni
Sećanje
Pokušaj poetskog prikaza nastajanja planete, čiji život završava slučajnim odabirom. Ako je želja pisca bila prikazati život u punom sjaju, koji završava brutalnim sudarom sa stvarnošću, onda je pisac slabo odradio posao. Dojam postanka je opisan previše "znanstveno" da bi stvorio dojam privrženosti kod čitatelja, posljedično ni kraj ne ostavlja dojam gubitka. Sve u svemu dosta blijedo.



Stella Jezidžić
Studenska posla
i
Antonia Sereni
Vrijeme
Bravo djeco, jako dobro napisane zadačnice. Dobile ste petice, samo tako nastavite.



Filip Grgečić
Dar besmrtnosti
VIKINZIIIIIIII, aaaaaaaa, vikinziiiiiii su zakon, sve su pomlatili do svoje časne smrti, VIKINZIIIIIIII, aaaaaaaaa. Vidi me, ja znam sve o VIIIKINZIIIIMAAAA.
Ok, kraj je simpatičan, ali to je to.



Tanja Radman
Zaborav
Iz nekog razloga ova priča me podsjetila na "Otimači s ruba" Jasmine Blažić. Te dvije priče nemaju veze jedna s drugom izuzev dojma. Čitajući ovu priču osjećao sam se kao da držim Futuru u rukama, tamo negdje sredinom devedesetih, i čitam jednu od priča domaćih autora. Uglavnom, drago mi je da je našla svoje mijesto pod suncem i da sam ju imao prilike pročitati.



Matea Marchini
Objed
Ako želiš da te ozbiljno shvate kao pisca, moraš znati o čemu pišeš. Nakrcati tri stranice hrpetinom radnje, koja to nije, uz bljedi pokušaj prikaza ekstremnog nedostatka higijene, u kući u kojoj jedna osoba stalno čisti...ne, ovo je jednostavno loše.



Marjan Urekar
Prespavati vek
Skoro me izgubio na prvoj rečenici. Napisati da je Bugati sportski auto je kao da kažeš da je voda mokra. Ali izuzev toga ovo je zabavna, pitka priča koju sam pročitao sa osmjehom na licu. Ipak ima jedan ozbiljan problem, nije fantastika. Ako zamjeniš Zeusa, Sizifa i Autolika sa Jocom Amsterdamom, Đurom Britvicom i Seadom Ćevapom priča ostaje ista, zabavna, ali nije fantastika.



Zoran Krušvar
Rupa
Realno, Zoran zna pisati, Zoran istraži temu o kojoj piše (i to se osjeti), Zorana ne muće početnićke greške, slabi dijalozi ili "škrbave" rečenice, ali kada piše horor (ili dark fantasy) Zoran drži povučenu ručnu. Zašto, ne znam, ali to sam primjetio još kod Izvršitelja, kao da ne želi biti previše strašan. Nije tu stvar opisa događaja, više je problem atmosfere straha, odnosno išćekivanja straha. Inaće što se same novele tiće, možda je scena sa Turcima suvišna, ali nije smetnja. Glavna junakinja je dojmljiva i djeluje kao stvarna osoba, događaji djeluju realno (u kontekstu priče) i ukupni dojam je vrlo dobar.
sorry zbog gramatike
User avatar
Izitpajn
nobody
Posts: 4030
Joined: 10 Nov 2003, 17:42
Location: Sesvete Republjik
Contact:

Re: Marsonic 23

Unread post by Izitpajn »

Ako ne zaboravim, možda drpim ovo za Parsek. Kako da te potpišem?
corwin
Ancient
Posts: 706
Joined: 18 May 2005, 22:24

Re: Marsonic 23

Unread post by corwin »

Corwin
sorry zbog gramatike
Zoran
The Q
Posts: 1913
Joined: 08 Aug 2003, 21:11

Re: Marsonic 23

Unread post by Zoran »

:D evo, zato meni fale forumovi! Ovako se ne priča po društvenim mrežama i onda misliš da si sve napravio savršeno.

Fala, zabilježit ću da moram bit strašniji. :)
corwin
Ancient
Posts: 706
Joined: 18 May 2005, 22:24

Re: Marsonic 23

Unread post by corwin »

Baš čitam onu tvoju šumu s partizanima i priča s Moranom i gromovima je hororična. Tu si pogodio atmosferu, priča nas uvodi u strah postepeno, kao da polako tonemo u živo blato bez nade u spas (i onda se pojave partizani |D ).
Ili kako su meni govorili u školi, možeš ali si lijen :rolleyes:
sorry zbog gramatike
Zoran
The Q
Posts: 1913
Joined: 08 Aug 2003, 21:11

Re: Marsonic 23

Unread post by Zoran »

I meni su to govorili :D
User avatar
Izitpajn
nobody
Posts: 4030
Joined: 10 Nov 2003, 17:42
Location: Sesvete Republjik
Contact:

Re: Marsonic 23

Unread post by Izitpajn »

Zoran wrote: 03 Nov 2023, 13:52 :D evo, zato meni fale forumovi! Ovako se ne priča po društvenim mrežama i onda misliš da si sve napravio savršeno.

Fala, zabilježit ću da moram bit strašniji. :)
Lajk :D
Zoran
The Q
Posts: 1913
Joined: 08 Aug 2003, 21:11

Re: Marsonic 23

Unread post by Zoran »

Nego Corwin... ima tamo ona tablica projekta KVRC i netko je tamo nešto napisao baš o toj priči "Rupa" i ima neko drugačije viđenje. Mogu li ja tamo kopirati ovaj tvoj komentar, jer bi to onda bio zgodan dijalog za video, budući da imate dva malo različita mišljenja?
corwin
Ancient
Posts: 706
Joined: 18 May 2005, 22:24

Re: Marsonic 23

Unread post by corwin »

Naravno da možeš. Za mene je forum javno mjesto, sve što napišem ovdje je dostupno za citiranje. Samo da je potpisano sa Corwin.
sorry zbog gramatike
Post Reply