Rikon 2023

Klubovi, fanzini, konvencije, sajtovi, Bogdaj veći kup ...

Moderator: Dagi

Zoran
The Q
Posts: 1913
Joined: 08 Aug 2003, 21:11

Re: Rikon 2023

Unread post by Zoran »

Jučer sam bio na dvije kave s različitim ljudima i na obje sam čuo "ma, mi smo prestari za ovaj program Rikona". Mislim, legitimna je odluka organizatora nečeg da si odabere skupinu kojoj će se primarno obratiti i legitimno je da se netko osjeti kako više ne pripada toj skupini. Mene isto ne zanima ni cosplay ni filmska šminka ni putopisi iz Koreje (iako su mi korejski zombiji super kul tema) ali ako postoji veći broj ljudi koji osjeća kako ovakav sadržaj konvencije ne zadovoljava njihove specifične potrebe... pa, to samo dodatno potvrđuje moju tezu kako je došlo vrijeme da se ozbiljno razmisli o organizaciji Gerijatrikona :-))) Bude li u Rijeci, zvao bi se GerijatRikon :D :D Jedino mi se čini kako nema nikoga tko bi se ekšli pozabavio organizacijom :-p
corwin
Ancient
Posts: 706
Joined: 18 May 2005, 22:24

Re: Rikon 2023

Unread post by corwin »

Takvu konvenciju bi trebalo organizirati u nekakvim toplicama ili lječilištu. Recimo u Naftalanu :D
sorry zbog gramatike
Zoran
The Q
Posts: 1913
Joined: 08 Aug 2003, 21:11

Re: Rikon 2023

Unread post by Zoran »

Toplice su divna mjesta, ja ljetos bio prvi put i super mi je bilo.
User avatar
Izitpajn
nobody
Posts: 4030
Joined: 10 Nov 2003, 17:42
Location: Sesvete Republjik
Contact:

Re: Rikon 2023

Unread post by Izitpajn »

Generalno, da, legitimno je. Iako, bilo je i "ozbiljnog" programa, nije da je samo manga-anime-Koreja. Meni su neke druge stvari počele ići na kiki, ali to je sad sporedno.
User avatar
Xaotix
The Source
Posts: 2852
Joined: 19 Apr 2005, 12:55
Location: Schrodingerova kutija

Re: Rikon 2023

Unread post by Xaotix »

Zoran wrote: 06 Oct 2023, 12:36 ... ali ako postoji veći broj ljudi koji osjeća kako ovakav sadržaj konvencije ne zadovoljava njihove specifične potrebe...
Vidiš, meni se čini da se ovdje radi o nečem drugom.
Ako promijneiš tip programa, privući ćeš novu ekipu, ali će dobar dio stare odustati jer ih ništa ne interesira, a cugati i brbljati mogu i ispred kona ili negdje drugdje.

Da li je ovakav sadržaj privukao potpuno novi fandom, dok je dosadašnji fandom ostao bez svojih tema? Sjećam se prošlih Rikona na kojima se subotom uokolo motao solidan broj klinaca i visio po svim tipovima programa. Ne bih rekao da nema mlađe ekipe (Get off my lawn, you little rascals!!!) koju interesira SF & Fantasy. Možda ih ima manje i organizacije ne uspijeva ubosti sweet spot progrma koji bi ih dovukao? Ili jednostavno takve stvari više ne zanimaju organizaciju, tj ekipu s kojima organizator Rikona raspolaže?
Randomness is strong with this one!
User avatar
Xaotix
The Source
Posts: 2852
Joined: 19 Apr 2005, 12:55
Location: Schrodingerova kutija

Re: Rikon 2023

Unread post by Xaotix »

Zoran wrote: 06 Oct 2023, 21:56 Toplice su divna mjesta, ja ljetos bio prvi put i super mi je bilo.
Godina proizvodnje čini svoje, zar ne? :D
Randomness is strong with this one!
Zoran
The Q
Posts: 1913
Joined: 08 Aug 2003, 21:11

Re: Rikon 2023

Unread post by Zoran »

Xaotix wrote: 08 Oct 2023, 21:34
Zoran wrote: 06 Oct 2023, 12:36 ... ali ako postoji veći broj ljudi koji osjeća kako ovakav sadržaj konvencije ne zadovoljava njihove specifične potrebe...
Vidiš, meni se čini da se ovdje radi o nečem drugom.
Ako promijneiš tip programa, privući ćeš novu ekipu, ali će dobar dio stare odustati jer ih ništa ne interesira, a cugati i brbljati mogu i ispred kona ili negdje drugdje.

Da li je ovakav sadržaj privukao potpuno novi fandom, dok je dosadašnji fandom ostao bez svojih tema? Sjećam se prošlih Rikona na kojima se subotom uokolo motao solidan broj klinaca i visio po svim tipovima programa. Ne bih rekao da nema mlađe ekipe (Get off my lawn, you little rascals!!!) koju interesira SF & Fantasy. Možda ih ima manje i organizacije ne uspijeva ubosti sweet spot progrma koji bi ih dovukao? Ili jednostavno takve stvari više ne zanimaju organizaciju, tj ekipu s kojima organizator Rikona raspolaže?
Pa kolko ja znam, zadnja dva Rikona su po brojkama najveći ikad. Tako da uopće nije upitno može li organizacija privući publiku. Neka konvencijska kultura se svakako promijenila u odnosu na pred sedamnaest godina kad sam ja organizirao Rikon, tad je sve bilo puno pijanaca koji padaju po stepenicama, a sad su svi fini i pristojni 😛
User avatar
Izitpajn
nobody
Posts: 4030
Joined: 10 Nov 2003, 17:42
Location: Sesvete Republjik
Contact:

Re: Rikon 2023

Unread post by Izitpajn »

A ono, brojke... Evi baš se priča kako je neka cajka u Zagrebu rasprodala četiri Arene. A jedna Arena ima više ljudi od svih SF konvencija u Hrvatskoj. Pa nemojmo o brojkama. Brojke su ovdje vrlo sekundarne. Naravno, bitno je imaš li 100 ili 1000 ljudi na konvenciji, ali zapravo i nije toliko bitno ima li ih 1000 ili 1500 ili 2000. Čak, s obzirom na prostor, može biti loše ako ih je previše.

Druga najvažnija stvar ovdje je da imaš dovoljno novaca da pokriješ sve. Zato ti je bitna razlika između 100 i 1000. Ali ti je puno manje bitna razlika između 1000 i 2000.

Ali apsolutno najvažnije ti je da imaš ljude koji će to organizirati i sljedeće godine. Da ljudi ne odustanu i ne poispadaju van jer ih to više ne zanima.

Ono što se meni čini - a to sam i rekao nekome na konu, ne sjećam se više kome - je što nisam siguran da je ova klinčadija koju se sada želi privući dobar materijal za organizaciju u budućnosti.

U SFeri je poprilično jasan hodogram. Najprije otkriješ SFeraKon. Pa dolaziš. Pa onda kreneš volontirati i/ili pomagati u organizaciji. Onda organiziraš neki dio programa. Za 10 godina organiziraš SFeraKon.

U vrhu organizacije SFeraKona je 5-10 ljudi. Ako jedan od njih otpadne, možda čak i dvoje ili troje, SFeraKon će se održati. U široj organizaciji je možda 20 ljudi. Ako pola njih otpadne, SFeraKon će se održati. Vrijedi li ovo za Rikon i da li Rikon ovakvom politikom ciljanja skupina omogućava obnovu članstva?
corwin
Ancient
Posts: 706
Joined: 18 May 2005, 22:24

Re: Rikon 2023

Unread post by corwin »

Daleko od toga da sam dovoljno informiran o Rikonu, ali meni djeluje kao da bi se mogao održati. Rijeka nije Pazin, ima tu ljudi koji mogu i žele, a i fakulteti su izvor organizaciskog kadra. Takav sam dojam stekao.
sorry zbog gramatike
Zoran
The Q
Posts: 1913
Joined: 08 Aug 2003, 21:11

Re: Rikon 2023

Unread post by Zoran »

Izitpajn wrote: 09 Oct 2023, 14:26 U vrhu organizacije SFeraKona je 5-10 ljudi. Ako jedan od njih otpadne, možda čak i dvoje ili troje, SFeraKon će se održati. U široj organizaciji je možda 20 ljudi. Ako pola njih otpadne, SFeraKon će se održati. Vrijedi li ovo za Rikon i da li Rikon ovakvom politikom ciljanja skupina omogućava obnovu članstva?
Pa valjda se članstvo obnavlja ciljanjem na mlađe, a ne na starije.
Ne mogu ja u smislu organizacije tu nešto prigovarati, jer mislim da je organizacija jako uspješna. Ta konvencija izgleda fancy i super. Ljudi u organizaciji ima. Je li ih dovoljan broj? Rekao bih da jest. Što ako ih otpadne pola? Rekao bih da zavisi kojih pola, iako zapravo od ljudi uključenih u organizaciju ja nešto bolje poznajem dvije osobe, za druge realno ne znam niti kakvi su im afiniteti, niti kakvi su im kapaciteti. Tako da nisam kompetentan donositi sudove o tome, mogu samo reći da je organizacija kona izgledala puno profesionalnija nego što je nekad bila (nisam, doduše, siguran da bi to trebao biti prioritet, ali možda to samo progovaraju moje osobne preferencije).
E sad, mislim li da bi udruga trebala u sebe primati više novih ljudi, pogotovo studentske populacije, mislim da bi. I osobno bih upravo zbog toga jako volio da ima neku praksu redovnih tjednih sastanaka/druženja kao što ima Sfera, jer kad netko dođe na kon i kaže da mu je super i da bi se on nekako uključio, onda je dosta dobro da ga odmah možeš uključiti u nešto, međutim također sam prvi koji na takva druženja ne bi dolazio. Pa mi je onda prilično glupo nekom nešto predlagati ili govoriti da je to potrebno ili nedajbože organizirati, a da onda u tome ne sudjelujem. Uglavnom, ako nešto smatram problematičnim za regrutiranje novih članova, onda to nikako nije program kona, već nedostatak redovnih sastanaka i druženja. Program kona može jedino utjecati na to koje će interese imati novi članovi pa se može dogoditi da će budući konovi s buduće regrutiranim članovima organizacije ići još više u nekim drugim smjerovima, što eventualno neće biti po voljni konzervativnim SF boomerima :-p

Jesam li ja konzervativni SF boomer? Daboome.
Zoran
The Q
Posts: 1913
Joined: 08 Aug 2003, 21:11

Re: Rikon 2023

Unread post by Zoran »

corwin wrote: 09 Oct 2023, 21:07 Daleko od toga da sam dovoljno informiran o Rikonu, ali meni djeluje kao da bi se mogao održati. Rijeka nije Pazin, ima tu ljudi koji mogu i žele, a i fakulteti su izvor organizaciskog kadra. Takav sam dojam stekao.
Iskreno, meni je i za Pazin čudno povjerovati da nema ljudi koji mogu i žele. Iako sam kroz Europsku prijestolnicu kulture nešto surađivao s nekim lokalnim zajednicama pa sam se naslušao priča o tome kako u tom-i-tom mjestu nitko ne želi raditi ništa i tako dalje, tako da nije Pazin jedino mjesto nekog broja stanovništva u kojem postoji manjak ljudskog kapaciteta da se nešto napravi. Ali onda opet naletiš na neko drugo mjesto s još manje ljudi gdje postoji kapacitet da se nešto napravi i nešto se radi. Ekipa od pet ljudi može organizirati kon. Možda to neće biti najveći ili najspektakularniji kon, ali nekakav kon može organizirati. Pet ljudi, to je jedan D&D party. I na taj kon mogu doći ljudi iz, ajmo to tako nazvati, hrvatske SF zajednice i tamo se međusobno družiti, povezivati i sl. I to je, po meni, sva funkcija koju kon mora imati.

I sad možemo, ako nam se da, filozofirati o tome zašto svako mjesto koje ima nekakav dom kulture i nekakav D&D party od pet ljudi nema i svoju konvenciju :-p Na ovom zadnjem Istrakonu su se čula razna obrazloženja, od toga da su SF i Fantasy postali mainstream, da ima toliko tog sadržaja da ljudi koji ga vole više nemaju potrebu organizirati konvencije. Također se čulo i da su mladi postali konzumenti koji očekuju da im se sve pruži, a ništa ne bi sami napravili i slično. Bo. Ne znam. Pokušavam nagovarati neke ljude da organiziraju konove, za sad nisam imao uspjeha :D :D :D :D
User avatar
Izitpajn
nobody
Posts: 4030
Joined: 10 Nov 2003, 17:42
Location: Sesvete Republjik
Contact:

Re: Rikon 2023

Unread post by Izitpajn »

Zoran wrote: 10 Oct 2023, 09:38
corwin wrote: 09 Oct 2023, 21:07 Daleko od toga da sam dovoljno informiran o Rikonu, ali meni djeluje kao da bi se mogao održati. Rijeka nije Pazin, ima tu ljudi koji mogu i žele, a i fakulteti su izvor organizaciskog kadra. Takav sam dojam stekao.
Pokušavam nagovarati neke ljude da organiziraju konove, za sad nisam imao uspjeha :D :D :D :D
Pa evo, ja sam pokušao nagovoriti tebe pa nisam imao uspjeha :D
corwin
Ancient
Posts: 706
Joined: 18 May 2005, 22:24

Re: Rikon 2023

Unread post by corwin »

Zoran wrote: 10 Oct 2023, 09:38

Iskreno, meni je i za Pazin čudno povjerovati da nema ljudi koji mogu i žele. Iako sam kroz Europsku prijestolnicu kulture nešto surađivao s nekim lokalnim zajednicama pa sam se naslušao priča o tome kako u tom-i-tom mjestu nitko ne želi raditi ništa i tako dalje, tako da nije Pazin jedino mjesto nekog broja stanovništva u kojem postoji manjak ljudskog kapaciteta da se nešto napravi.
Možda sam se krivo izrazio, ja sam mislio na kontinuitet rada. U Pazinu se poklopilo da se okupila ekipa koja može i hoće, ali jednostavno nije bilo dovoljno svježih snaga za nastavak "ofenzive".
sorry zbog gramatike
corwin
Ancient
Posts: 706
Joined: 18 May 2005, 22:24

Re: Rikon 2023

Unread post by corwin »

Ovo bi bila zgodna tema za okrugli stol
sorry zbog gramatike
Post Reply