Priče o Vinu - FFK 2012

Rasprave o knjigama, časopisima, fanzinima, stripovima, uglavnom svemu što se lista, a ima (ili nema) veze sa SF-om

Moderator: Ire

Post Reply
User avatar
Nazir
Ancient
Posts: 917
Joined: 09 Aug 2006, 16:41

Priče o Vinu - FFK 2012

Unread post by Nazir »

Generalno, zbirka je stvarno dobra. Moram reći da sam se ugodno iznenadio i da su ljudi stvarno napisali kvalitetnog materijala. Ima par WTF stvari, kao i u svakoj zbirci (čini se da Irenini hrčci nisu obavili sav posao) :zubo: No, općenito sam baš bio zadovoljan čitanjem i mislim da je ovo jedna od top FFK zbirki. Sad mi je malo sjećanje mutno na Vampire i Stare bogove – što je bilo bolje – ali bitno da je ovogodišnja zbirka za pohvalu :D

Zoran Vlahović & Danijel Bogdanović: Vino, lijepo ime vino
E sad, ovo nije bio neki početak. Volim ja Zorana i Danijela, ali oboje su imali svojih svjetlijih trenutaka. U biti je glavni element priče humor i sprdanje s Čavoglava motivima, ali priča na žalost ne ide dalje od toga. Taj neki SF element (piloti uronjeni u vino / pivo) mi je preee-neuvjerljiv da bih mogao ići dalje s tim, makar je to očito humor. Shvaćam da je priča smještena kao prva zbog svoje grandioznosti, ali nije mi bila neki otvarač.

Mirela Jovičić: Loza, Dionizij
E tu dolazimo do jednog problema koji je pomalo prisutan u zbirci, a naravno da je tu kad je tema vino. Naime, vino često ima status neprocjenjivog ili užasno skupog eliksira – može biti zbog nekih boljih uvjeta uzgoja na nekom planetu do čisto trgovinskih razloga u stilu „vino sa Zemlje je rijetko u svemiru“. Mirela ovdje ima taj element koji mi je malcane previše nategnut u smislu da postoji taj overpowered zli monopol gdje ne možeš ni biljku na drugi planet poslat :scratch: Možda drugima neće biti tako, al mene je zasvrbilo. Inaće mi je ideja gl. junakinje fora i sviđa mi se način na koji su riješili švercanje. No, opet je tu ta rupa u logici: ako si već prošvercao tu lozu na drugi planet, što sprečava monopoliste da par godina kasnije ne bace malo napalma kad skuže da ih je netko zafrknuo?

Marko Fančović: Remuaža
Ima nešto što mi se u ovoj priči svidjelo, ali nisam siguran što :D Mislim da je poprilično dobro napisana i, onako, uvjerljiva. Mogu vidjeti da ti neki ludi iseljenici žele pomoći majčici Rusiji, a bez znanja remuaže mogu se j... I nisam siguran zašto je Fančo uvjerljiviji nego npr. Mirela, ali svakako mu uspjeva. Dodatan plus za zgodan miks jezika.

Darko Tuševljaković: Izgubljene godine
E tu već stvarno krećemo ozbiljno. Ovo mi se jako dopalo. Darko stvarno ima smisla za pisanje i, ako imam dobrog čovjeka u glavi uz neke druge priče, dokazuje da to nije slučajno. Iako naizgled tema nije neka ludo zanimljiva, priča jednu baš privlačnu priču o ljudskoj sudbini, nekoj teškoj ljubavi. Mogu se saživjeti s naratorom i atmosfera je baš ona prava.

Ed Barol: Nova era
Ed čudom nije u SF-u, ali se u alternativnoj (neki bi rekli i pravoj) povijesti snašao jako dobro. Priča je simpatična i jednostavna, pomalo smiješna. Možda je štos da se Ed primio „ozbiljne“ teme oko Isusa i tu se mogla desiti katastrofa, a priča je vrlo vješto izbjegava i uspjeva biti baš na mjestu. Upravo +1 zbog tog uspjeha.

Dragana Stojiljković: Krv moja
Heh, simpatično :D Priča ne nastoji biti neka el grande nego počiva na par dobrih štoseva. Super je što je u biti jako kratka tako da je brzo prođeš, a ima dovoljno zanimljivih elemenata da te stalno drži da vidiš u čemu je štos...

Dragić Rabrenović Dado: Kralj Ratomir
Ovdje sam malo podvojen. Zanimljivi su elementi priče i način na koji se radnja odvija. No, problem je da se radnja sastoji od niza veoma oštrih rezova koji uopće nemaju prelaza. Da li je štos u tome da je pisac postavio prazan red između, a lektura je to maknula? Ovako stvar ide da čitaš jedno i samo odjednom pređeš na nešto sasvim drugo, bez upozorenja, znaka ili nečega tome prikladnog. To sam zapazio i kod par drugih priča! No, čak i da je bio taj razmak između redova vidljiv, trebalo je to malo bolje izvesti...

Milena Benini: Vino i pjesma i još neke stvari
Volim kad se milena primi humora :zubo: Ide joj! Priča je kratka, jednostavna i simpa. Doduše, moram pripomenuti da mi je prošlogodišnja Milenina priča o turizmu bila bolja, ali i ova je stvarno dobra! Pomalo Pratchetovski, a ja to volim!

Katarina Brbora: Vino dobre sreće
E sad, slično kao i Smaku – mislim da Katarina ima problem kako zaokružiti priču. Ova počne zanimljivo i uvodi te u tu neku radnju i onda... CAP! Gotovo. Onako, kao da sam dobio sažetak prva dva – tri poglavlja romana koji je mogao bit zanimljiv, a ovako mi je sve ostalo nedorečeno... Inače je dobar stil i vidi se da Katarina zna zanat, ali ono, daj mi i glavu i rep! (U smaku smo dobili rep, ovdje glavu) :zubo:

Goran Skrobonja: Ašurova noć
Kad sam na predstavljanju načuo nešto o alternativnoj povijesti ovo me dosta zaintrigiralo, ali mi izvedba nakon čitanja nije baš neka. Ti elementi alternativne povijesti se samo spominju, ali u biti nisu bitni za radnju. Što se tiče radnje, malo mi je onako – nja... Bakho ima neki svoj čudan stil, ono o 7 amfora i sporijim godišnjim dobima mi je isto bilo dosta labavo, a onda i to žrtvovanje... Onako, nije mi baš nešto. Zadnji redak je dobar, onaj o mirisu! No to je ipak samo element...

Ivana Delač: Najbolje na svijetu
Pa onako, OK je. Niti imam nešto za zamjeriti, niti sad imam nešto ludo za pohvaliti. Dobro je napisana i čitka je, Ivana definitivno zna posao :) Zanimljiv je taj element vampirizma i kušanja tako da ima svoje... Znam da je i sama Ivana rekla da zna da joj nije ovo neka najsjajnija priča tako da smo se složili :D

Armin Seferović: Grimizna plima
Tvoja život i karijera FMCG menadžera su bili predodređeni od onog trenutka kada si stupio u taj vinograd! Ako se sad ne uhvatim za glavu i nekako prihvatim da zli vinograd skupa sa sljedbenicima može biti tako... zlobno podmukao – onda već prolazi. Inače je priča sasvim ok, malo čudnjikava, ali ide...

Aleksandar Žiljak: Srneći but s lisičicama, uz njega teran
Žiljak, svaka ti čast! Mislim da je ovo jedna od njegovih top priča što je napisao. Vide se svi „Žiljak“ elementi, kuži se da ju je on pisao, ali svi ti elementi su jako dobri i stvarno se onako dobro slažu. Mooooožda malo prigovor na to da je Maja odmah znala što jede jer je ispala iz one zagonetke zašto se slijepac upucao nakon što je kušao galeba. Ne znam da li je to bilo uopće potrebno, trebao bi ići u dublju analizu priče. Ugl, super napisano!

Jakov Milanković: Groblje Monteriso
Jednostavna, kratka, ima svoje. Nemam puno za reći, nije da je neka originalna ili sada posebno dobra. Koliko vidim po biografiji, ovo je autoru prva priča tako da sasvim ok start. Jakove, đe's bio na festivalu? :D

Jasmina Blažić: Vinom protiv krvi
Jure mi ponekad malo bude naporan po pričama, ali Jasmina ga je ovdje sasvim lijepo ukomponirala – možda zato što se Jure u biti ne pojavljuje direktno osim u snu – haha! Priča je zanimljiva i stvarno ide tako da nemam nikakvih zamjerki. Odnosno, imam. Tko bi sponzorirao cisternu terana da je se prolije po groblju? Čak i da je taj Tomislav nikad priznati sin Z. Mamića i Severine, ne znam tko bi mu dao tu cisternu :D

Mirko Karas: Vino nije voda
Ovu priču sam čitao ovdje na NOSF-u i bila mi je ok, a sada mi je super! Možda jer je među pričama o vinu, a možda i jer je (ak se ne varam) malo dorađena. Abakus je super, baba je zakon, a matemancija pun pogodak :D

Igor Rendić: Propali slučaj
Pa onako, simpatična priča. Podsjetila me na neko zlatno doba britanskih mini serija i zajebancije na račun aristokracije. Kad se priču gleda kroz tu prizmu onda je baš fora i dobro dođe za neko opuštanje.

Dražen Horvat: Križnjan
Jbg, ali netko mi mora biti najlošiji, a odabir dolazi ovdje. Ovo je pokušaj humora, ali uglavnom podsjeća na predugačak vic o ništkorisnom muškarcu i ženi koja nije smirila hormone. SF element je ovdje kao neka vinska halucinacija i samim time mi je poprilično razočaranje. Kužim što je autor htio, ali stvarno mi nije nešto...

Robi Selan: Teroristički trs terana
Opet se susrećemo s vinovim viticama koje ko u maniri filma Evil Dead napadaju sa svih strana, a krv (vino) lipti na sve strane u litrama. Ono što je dobro, Selanu ide! + za opis istarske konobe i svih prisutnih alata, stvarno vidim da je tako. Jedini minus je za ovu galicu koja je kao smrtonosna za lozu – e pa nije, smrtonosna je za štetočine, loza je nakon nje zahvalna :D (al ovo izvire iz mojih osobnih trauma kad sam morao ocu pomoć u vinogradu radeći s litrama otopljene galice) :zubo:

Danijel Bogdanović: Ako jedne jesenje noći neki Topololovovolovljani
Epileptična srna FTW! Danijel je potpuno u svome elementu i daje nam priču u kojoj pokazuje sebe u svom najboljem izdanju. Baš za guštanje tako da nemam što više reći o tome :)

Vanja Spirin: Vinovnici invazije jednog jedinog svemirca
Spirin mi je ponekad (kao npr. u turističkim pričama) naporan sa svojim stilom koji je njegov vrlo prepoznatljiv trademark. No, u ovoj priči je zapravo super :D Baš mi se jako dopao i sve stoji! Nekako mislim da se za ovu priču malo više potrudio i postavio bolju okosnicu priče oko koje onda gradi svoj tipičan humor. Bravo :)

Adnadin Jašarević: Vinotopija
Ammm, tako – tako. Podsjeća me pomalo ne neke SF priče u kojima gl. likovi isto gube razum na postajama gdje nemaju ništa za raditi. Zanimljiva je i fora je što je lik meteorolog, ali mi nije bila nešto ludo napeta. Isto tako, pomalo je mjestimice nejasna. Možda bi se to riješilo drugim čitanjem, ali opet: treba li pisac bolje pojasniti svoju priču tako da bude jasna iz prve ili bi čitatelj trebao uložiti više truda da shvati sve što je pisac htio reći? Tu najviše mislim na porijeklo tog vina koje se pije – iz priče kao da je to vino poteklo iz tog orkanskog oka, kao da vino izvlače iz atmosfere...? Ugl, bio sam zbunjen, a to nije dobro :D (nemojte mi opet Ljelje pod nos stavljat!) Sad zvuči kao da je priča nerazumljiva što nije slučaj- Dobro je pisana, ali nije mi ni posebna...


Zaključak - sad kad pogledam, ima dosta priča za koje sam rekao da su uglavnom OK. No valjda je opći dojam nekako dobar. Svakako, bolja mi je nego turističke priče, a ima par stvarno odličnih priča tako da sveukupno, bravo ljudi!
User avatar
Xaotix
The Source
Posts: 2852
Joined: 19 Apr 2005, 12:55
Location: Schrodingerova kutija

Re: Priče o Vinu - FFK 2012

Unread post by Xaotix »

Zbirka nije loša, iako je šarena kvalitetom, no ovog puta je to šarenilo iznad prosjeka. Našao sma nekoliko izvrsnih priča. Čak mi se čini da i stupanj fefkastičnosti nije tako visok, ako sam dobro shvatio definiciju fefkastičnog :lol: Čini mi se da će barem jedna priča iz ove zbirke završiti u užem krugu za Sferu ili Artefakt.
S obzirom da je vino jedina tekućina osim vode koja ima svoje božanstvo, očekivao sama dosta fantasy priča. Zato me i obradovalo nekoliko čistih SF-ova. Tema je interesantna i civilima, pa bi ova zbirka mogla biti dobar ulaz u domaću fantastiku ljudima kojima je ona još nepoznata.

Zoran Vlahović & Danijel Bogdanović: Vino, lijepo ime vino
Neujednačena priča, kao da su se Zoran i Danijel dogovorili za opću temu i onda spojili priče bez previše glancanja po šavovima. Djelomičan pamflet protiv EU birokraetenizma mi ne djeluje toliko sarkastično kad se sjetim pravilnika o zakrivljenosti banana (OK, pretjeralo se u prepričavanju, ali zakon je zaista spominjao abnormalnu zakrivljenost kod banana i milimetre zakrivljenosti po centimrtru dužine krastavca). Pjesme su doabr štos, možda zato priča otvara zbirku, iako bez praska.
Lijepo se vidi da se Zoran jako dobro snalazi po vinskim podrumima, a u priči o vinu protiv piva malo mi je teško izabrati stranu.
Onako, stolno za gemišt, uz špek, luk i pjesmu.


Mirela Jovičić: Loza, Dionizij
Mogla je to biti lijepa priča o borbi malog čovjeka protiv zlog carstva (monopolisti loze i vina su takvima i opisani), ali glavne točke priče su i najveće rupe; Potpuni monopol Zemlje nad lozom i vinom (i niko nikad nije uspio prošvercati košticu grožđa u kontejneru sezama ili nekog sličnog zrnja?), i metoda šverca koja kompliciranošću vuče na metode dvojca iz A je to, nakon napada paranoje SPOILER!!<<(A da su koštice umjesto superduper komplicirane operacije jednostavno PROGUTALI???)>>
Delanec.


Marko Fančović: Remuaža
Treća pa vinska! Napokon pravi vinski SF! Uz priču još ide i anegdota da je Fančović od kćeri i udovice Poula Andersona dobio dozvolu za korištenje njegovog svijeta (mogao je i ne pitati, ali ovako je priča još zanimljivija), uz kometnar da je to baš Andersonovska ideja. Ukratko; dobri likovi, izvrsno napisano, dobri vinski detalji.
Definitivno među najboljim bouqetima u zbirci! (Izborna berba)


Darko Tuševljaković: Izgubljene godine[/i]
Prva priča s magijskim elementom vina. Tiha priča o davnim ljubavima, atmosfera krize srednjih godina ali bez depresivnih elemenata, nego s pogledom u prošlost i pitanjem što bi bilo... Izbor glavnog junaka na kraju daje ljepotu priči o prožetosti vina, ljubavi i vječnosti. Ne znam zašto, očekivao bih ovakvu priču od južnoameričkih pisaca.
I da, nikad ne bih rekao da ću Vršac smatrati romantičnim mjestom! :lol:
I ova priča ima vrhunski (čileanski?) bouquet. (Izborna berba)


Ed Barol: Nova era
Kad se netko primi Isusa i tajne/alternativne povijesti, stvar završi kao katastrofa ili kao prežvakavanje već viđenog. Rijetko, priča krene u novom smjeru a Barol ju je upravo tuda i usmjerio. Nema tu nekih strašno novih momenata, niti će crkva bilo koga ekskomunicirati. No, dani momenti su složeni s mjerom, uglavnom nenametljivo, a opet objašnjavaju detalje iz Novog Zavjeta.
Kvalitetno vino kontroliranog zemljopisnog porijekla.


Dragana Stojiljković: Krv moja
Kratko, simpatično (kopiram Nazira), no sommelierska Lara Croft s kojom je priča počela bi mi bila draža od društvanca nadnaravnih bića koja se ganjaju oko buteljke s kojom priča završava.
Stolno.


Dragić Rabrenović Dado: Kralj Ratomir
:scratch:
Isto pitanje kao i Nazir, jesu li tu isparili neki proredi i i razmaci između paragrafa?
Nakon par čitanja i povezivanja toka priče, i nije loša, ali kao da sam ju čitao već mnogo puta. Možda bi mi bolje legla da znam detalje iz povijesti kralja Ratomira, ali ovako...
Jel se još neko sjeća Jure (vina ,ne vampira) ili Ribara? Može i u salati.


Milena Benini: Vino i pjesma i još neke stvari
Ima tu više "još nekih stvari", cijelo brdo njih. Puno je toga utočeno u priču i s početka mi baš i nije ostavljala dojam, ali kako je tekla, bila mi je sve bolja, i humor i priča. Primjetio sam sličan efekt i kod nekih butelja :lol: Čitao sam od Milene i boljih priča, ali sam isto tako otvorio i finijih buteljki, pa opet znam za stolna vina koja se ne ustručavam preporučiti.
Stolno, ali preporučujem!


Katarina Brbora: Vino dobre sreće
Zanimljiv worldbuilding, jako mi se sviđa način na koji su razna vina predstavljena kao čarobni napici. ne čini mi se da je priča isčupana iz nečeg, možda je samo stisnuta da stane u zadanu dužinu. Svejedno ostaje dojam da se priča nastavlja, s obzirom da je dosta paženje posvećeno četvoro likova koji baš i ne žele biti jedni drugima u blizini. Možda je to ono što je smetalo Naziru?
Kvalitetno, s mnogo voćnih aroma. Roze?


Goran Skrobonja: Ašurova noć
Dobro mi je legao taj prvi srpski klub za gospodu, odmah sam čekao da se sve pretvori u Maratonce, Bog te video Montevideo, Balkan Ekspress... A onda ti neki povijesni detalji kojih se baš ne sjećam iz svojih udžbenika... To me malo zbunilo, dok nisma primjetio godine i okupaciju i austrijske zračne brodove, pa mi je tudumu sinulo da je riječ o alternativi :lol: Taj mi je dio nekako bio zanimljiviji od glavnog toka priče, ali i ovo s Ašurom/Bakhom mi je na kraju dobro leglo, jer ipak, nije on bio smao bog lokanja... Bilo je krvosisanja i krvoliptanja i u prijašnjim pričama, ali ovdje mi je ono izvrsne leglo.
Kvalitetno vino, kontroliranog zemljopisnog porijekla. Crno, dosta tanina.


Ivana Delač: Najbolje na svijetu
Eh, moja podvojenosti. Ambroz mi je kao vampir nekako kilavi lik,koliko god imao potencijala sa svojim nesretnim osjetnim pupoljcima i ljubavi prema vinu. Čini mi se da nije razvijen do kraja. Kako priča teče, očigledno je da su moguća smao dva kraja, pa odabrani i nije toliko iznenađujuć.
Ali opet, kušanje vina i sama Istričnost priče... citirat ću nekog: pokazni primjer fefkasya.
Kvalitetna malvazija, izrazito kontroliranog zemljopisnog porijekla.


Armin Seferović: Grimizna plima
Ok, ako imamo Djecu kukuruza, zašto ne bi imali i Djecu loze? Ajd, bilo je vrijeme i za eksploatacijski horrorac. Priča je lijepo zaokružena, potpuna, ali hrapava pod očima. Nedostaje stila i originalnosti.
Portugizac, ali kiseli. Pričekajmo slijedeću berbu.


Aleksandar Žiljak: Srneći but s lisičicama, uz njega teran
:notworthy:
Da ne trošim tekst na hvalospjeve; vino, koje je glavna tema zbirke, ima tek popratnu ulogu u priči u kojoj je glavna tema hrana. Međutim, viino se tako dobro sljubljuje sa ponuđenim jelovnikom da bi bez vina priča izgubila dobar dio arome. Glavna tema izvrsna i neočekivana. Ogladnih nekoliko puta čitajući! I twist, ako se takvim uopće može nazvati, elegantno izveden laganim okretom vadičepa, gotovo neprimjetno. Osim toga školski primjer SF elementa bez kojeg priča ne bi bila SF.
Vrhunsko predikatno! Muškat. Jer ja jako volim muškat! (Izborna berba)


Jakov Milanković: Groblje Monteriso
Opet fefkasy, ali pisna nakon Dylan Dog maratona. Nakon površnog googlanja, čini mi se da je ovo prepričavanje filma Dellamorte Dellamore (Rupert Everett). Plagijat? :baba: Mislim, priča mi nije loše napisana, ali toliko vrišti "JA SAM DYLAN"... A ja jedva da sam i pročitao kojeg...
Direktor.


Jasmina Blažić: Vinom protiv krvi
Fina priča, lijepo se čita, ugodno stravična. Zanimljivo riješenje s tom cisternom vina na kraju... U svakoj drugoj zbirci, voda bi bila dovoljna, ali i dosadna :lol:
Kvalitetno vino. Misno.


Mirko Karas: Vino nije voda
Svaki podrumar misli da je njegovo vino najbolje :fuch: Bar nije najgore... :lol:


Igor Rendić: Propali slučaj
Nakon par rečenica dijaloga, ostatak priče sam čitao sa snobovskim britanskim naglascima oponašajući Jeevesa i Woostera. Kratko i slatko, pravi britanski štih, pogotovo zafrkancija na račun Prusa. Ne čini mi se kao ozbiljan pokušaj, al koga briga kad se Igor zabavljao pišući a ja čitajući.
Pjenušac, samo zato jer mjehurići škakljaju. Demi Sec.


Dražen Horvat: Križnjan
Paaaaa... Ne znam. Je, priča je o vinu, ima i humora, fantastični element je izgovor da bi ženi bilo smiješno pa ti oprosti vikend lokanje u podrumu. Korektno odrađena priča, dijelovi mi čak vuku i na Kishona, ali kad ih stavim uz ostale (neke i tehnički slabije, ali sa jačom idejom) onda mi je nekako prosječna. Vjerojatno bi bila puno bolja da je negdje sama.
Voda.


Robi Selan: Teroristički trs terana
Bijeli miševi i ružičasti slonovi 2. Čak i ako je samo rezultat maligana, priča mi je puno bolja od prethodne. Ekstra plus za štos sa bijelim mišem!
I meni je ovo s kuprablauom bilo čudno (i ja sam špricao djedov vinograd, al dobrovoljno, jer me on, balavog mamlaza, navukao na štos da je to kemija s kojom se bave odrasli, nije to za djecu... :lol:)
Ne znam koja mi je to butelja, al mi je fino!


Danijel Bogdanović: Ako jedne jesenje noći neki Topololovovolovljani
Ova priča mi dođe ko Matakovićev strip (boli me što drugi misle, meni je baš dobar!): Kraj nije tolko bitan koliko je bitno putovanje do njega. A ovdje se putuje suludom vinskom cestom. Često sma znao zavidjeti englezima na širokim mogućnostima koje im jezik ostavlja za igru riječi. I onda mi Samsung razvali koncepciju svojom igrom hrvatskih riječi! Kvragu, cijeli tjedan sam mumljao ime sela ne bi li ga ponovio bez greške. Je, malo su me čudno gledali... Ali izgovorih na kraju. (ko klinci u Mary Poppins)
Ovo nije butelja, ovo su vinske kupke s polijevanjem po glavi! Frankovka i traminac mirisni! (Izborna berba)


Vanja Spirin: Vinovnici invazije jednog jedinog svemirca
Kad sma pročitao više Spirinovih stvari, shvatio sam da nije problem u njemu, nego u meni. Jednostavno mi ne leži. Ima mi tu izvrsnih stvari, poput cure koja je liberalna (i čukundjed joj je bio oficir JNA), pa Zrće i cameo Jure Granda... I da, racionalno mi je jasno da to nije loše i da bi se mnogima svidjelo, al meni ne ide, pa ne ide...
Kušano, progutano.


Adnadin Jašarević: Vinotopija
Posveta Solarisu, pomalo šizofrenična jer se malo piše u prvom a malo u trećem licu. Ideja mi se sviđa, ali toliko vina zavrti čovjeku glavom. Lijepo je pisano, u nevještijim rukama bi vino ispalo nakalemljeno na silu, ali Adnadin je to jako dobro uklopio (ima li što vinskije od cijele planete sačinjene od vina? :drunken: ). Nažalost, ostavlja mi dojam rutinerske priče.
Jedna previše? Stolno.
Randomness is strong with this one!
selan
Ewok
Posts: 3
Joined: 26 Aug 2012, 11:51

Re: Priče o Vinu - FFK 2012

Unread post by selan »

Evo, dao sam si truda i pročitao zbirku. Ovo je što ja mislim o pričama.


1. Vino, lijepo ime vino

"Puno babica, kilavo dijete", kaže poslovica. Ovdje su za bile dovoljne dvije. Premda su očiti proplamsaji spisateljske vještine obaju autora, 1 plus 1 ovdje nije dalo neko sinergijsko 2,75, nego jedva nekih 0,50.


2. Loza, Dionizij

Neuspio pokušaj pisanja SF-a i priče općenito. Nema likova, nema zapleta, nema raspleta. Umjesto planeta koji sav ima jednu klimu bolje bi poslužio otok. Dakle, priča bi funkcionirala bez SF elementa, pa nije SF.


3. Remuaža

Ovu bih priču usporedio s teranom ili možda merlotom: pomalo trpka, usporeno klizi, ali dno butelje se ukaže neočekivano brzo. To što poanta nije odmah spozantljiva u prvi sam joj mah htio upisati kao minus, ali kada malo razmislim to joj je plus jer je u skladu s cijelim tijekom i stilom.


4. Izgubljene godine

Što više čitam beogradske pisce SF -a, to sam uvjereniji da u tom gradu postoji nekakva neformalna škola solidnog pisanja. To pogotovo vrijedi za ovaj tekst, ali ne i za priču jer nje – nema. Sve je ostalo na ideji.


5. Nova era

Vidi se da je autor gledao televizijsku seriju Rim i da je pročitao štošta u vezi s Rimskim carstvom. Ono što ga se dojmilo ukomponirao je duhovitu liberalno kapitalističu inačicu poznate novozavjetne priče. Ispija se s užitkom.


6. Krv moja

Priča uredno skrojena po mjeri festivala fantastične književnosti kojemu je tema vino, a maksimalna dužina može iznositi 18 tisuća znakova. I k tome vrlo dobro ispričana.


7. Kralj Ratomir

Rekao bih da je ovo Tolkien po crnogorsku. Zanimjiva mješavina fantastike, erotike i vampirizma. Vino je marginalno, ali to, začudo, ne smeta.


8. Vino i pjesma i još neke stvari

Uspjela fuzija banalnosti svakodnevice i bezvremenosti mita. To vjerojatno ima neki naziv na engleskom, ali ja nemam volje za guglanje. Također sam uvjeren da ovako nešto u Hrvatskoj i bližoj okolici može izvesti samo autorica ove priče.


9. Vino dobre sreće

Dubrovačko jednako renesansno, renesansno jednako magijsko? OK. Autorica je drži ovih pretpostavki i fino pripovijeda, ali na kraju – rez! Ovo je tek pola priče, za njen dovršetak trebalo bi još toliko teksta.


10. Ašurova noć

Horor koji je u osnovi dobar. Smještanje radnje u južnu Srbiju u vrijeme Prvog svjetskog rata ima smisla, ali čemu služi alternativna povijest? Kao da je autor bio isuviše lijen da bi razmišljao, pa je jednostavno posegnuo za svojim već izmaštanim svijetom. Mogao je ideju povezati npr. s aktualnim klimatskim promjenama.


11. Najbolje na svijetu

Vampir somelier je ideja koja mi je simpatična. Priča je savršeno skrojena za festival fantastične književnosti na kojem priče ne smiju biti duže od 18 tisuća znakova, tema je vino i poželjno je da se radnja zbiva u Istri.


12. Grimizna plima

Sve je to od lošeg vina, moglo bi se reći! Ali, priča je pristojan uradak iz podžanra horora ludila.


13. Srneći but s lisičicama, uz njega teran

Prava, zdrava, znalački ispričana hard SF priča! Premda joj se može prigovoriti da s vinom ima tek usputne veze, to ne umanjuje njenu vrijednost.


14. Groblje Monteriso

Nakon čitanja ove priče došlo mi je da postavim jedno jedino pitanje: - I?
Moglo bi se reći da minimalistički stil funkcionira, da je prisutan motiv entropije, da je kraj donekle
efektan, ali ...


15. Vinom protiv krvi

A gdje je tu priča? Ovo mogu prihvatiti ako Turgenjeve Lovčeve zapise uzmemo kao posebnu knjiženu formu. Onda bi ovo bili fantastični lovčevi zapisi iz Istre.


16. Vino nije voda

Priča s predvidljivim krajem, ali inače sasvim u redu. Usporedio bih je s vinima koja u trgovačkim lancima nalaze na sredini polica.

17. Propali slučaj

Ovo nije priča, ovo je radio drama! Sve sami stereotipovi, ali namjerno izabrani i s uspješno poštovanim funkcijama u radnji.


18. Križnjan

Nepotrebno dugi uvod, slabašan zaplet i isto takav rasplet. Pripovijedanje koje ne zna kojim bi smjerom krenulo.


19. Teroristički trs terana

Svoju priču neću komentirati, samo molim onoga tko to se želi toga prihvatiti da bude nemilosrdan.


20. Ako jedne jesenje noći neki Topololovovolovljani

U ovoj priči kao da se svakoga trenutka događa ono najluđe što se u tom trenutku može dogoditi. Njena draž je i u slavonskom humoru i dijalektu, što nemamo priliku često čitati ili slušati.


21. Vinovnici invazije jednog jedinog svemirca

Karneval riječi i fraza i njihovih konotacija. A vjerojatno i još nečega, ali ne mogu se sada sjetiti. Ima pošten akcijski preokret.


22. Vinotopija

Priča koja od ostalih odskače svojom liričnom, melakoličnom, gotovo romantičnom atmosferom. Autor je demonstrirao vještinu pronalaženja "le mot juste". Do samog kraja.
Post Reply