"Osječko ljeto kulture" - Report

Mjesto za rasprave o svemu onom što drugdje nije našlo mjesta.

Moderator: Xaotix

Post Reply
User avatar
Aranel
Pa'u 10. razine
Posts: 466
Joined: 05 Oct 2003, 15:20
Location: Istočna Anarhija
Contact:

"Osječko ljeto kulture" - Report

Unread post by Aranel »

Kneja :mrgreen:

Kazališna predstava ''Kneja'' prema scenariju istoimenog književnog predloška (''Kneja'', Mozaik knjiga, Zagreb, 1999; ''Kneja, vilinska šuma'', Slon, Zagreb, 2002.), nagrađenog (''Fran Galović'', 2000.) Lidije Bajuk Pecotić vodi nas na uzbudljivo putovanje u zanemareni knejin svijet na obalama snolike Drave. No, put ne završava u ostacima nekadašnje prašume koji rastu na močvarastom tlu! Naprotiv, susret ljudi i moćnih demona prirode, utjelovljenih u mitskim bićima hrvatske usmene predaje poput vila, copernica, zmija, pozoja, vodenjaka, patuljaka, psoglavaca, mračnjaka, vegetacijskih duhova i drugih omogućuje znatiželjnima i hrabrima nastavak putovanja dalje u prošlost, u dubinu ljudske podsvijesti, gdje pod pepelom zaborava još tinja ugarak sjećanja na drevnu boginju i njezino univerzalno majčinstvo obilježeno brižljivošću, povjerenjem, naklonošću, blagošću, suosjećanjem, neposrednošću, miroljubivošću, pravednošću, poštenjem, strpljivošću, pamćenjem i mudrošću, svim onim što je civilizirani svijet suspregao i u svom globalizacijskom pohodu odbacio kao zastarjelo, a tako mu bolno nedostaje.

A sad malo o samoj izvedbi.
Moram priznati da u Osijeku još nisam vidjela tako maštovito postavljenu pozornicu.
Predstava se odvijala na otvorenom prostoru, na dvije lokacije, u Amfiteatru Krunske utvrde I dvatesetak metara dalje na splavu postavljenim na samoj rijeci Dravi. U samom Amfiteatru nalazila se kuća glavne junakinje Jane dok su na drveću pored Amfiteatra na dugim platnima sa grana visile vile a još dalje u pozadini je bilo smješteno selo.
Na žalost došlo je do pomutnje pri premještanju ljudi s prvog gledališta na drugo. Nije bilo dovljno stolica, pa čak ni mjesta za stajanje, zvuk se rasuo i većina ljudi nije znala što se dešava (kao na pr. ja koja sam stajala u pozadini).
Uglavnom, za sve one koji su propustili ?Kneju? danas, svakako navratite do Krunskog teatra 6. srpnja kad će biti ponovno izvedena. Možda saznamo i kako završava. I svakako ponesite sredstvo protiv komaraca!!
User avatar
Aranel
Pa'u 10. razine
Posts: 466
Joined: 05 Oct 2003, 15:20
Location: Istočna Anarhija
Contact:

Unread post by Aranel »

Koncert Maxima Mrvice iliti prevareni osjecki puk
Jučer se na OLJK u dvorištu Rektorata održao koncert Maxima Mrvice. Ja sam bila jedna od malobrojnih običnih smrtnika (čitaj onih koji ne spada u lokalne političare ili njihovu bližnju obitelj i svojitu) koja je upala na koncert.
Koncert je sam po sebi bio odličan, drugo nismo ni očekivali. No organizacija.... FUJ
Od 500 ulaznica koje su trebale biti podjeljene građanima 80 ih je podjeljeno grupi entuzijasta koja su u četvrtak stajala sat vremena pred "blagajnom" a ostalih 420 su dobili gore spomenuti.
Na trgu u Tvrdji su obećali postaviti video zid a ono što su stavili je bilo živa smijurija, 2 ili 3 mala platna i to vrlo nisko i zvučnike veličine onih koje imate priključene na svoj komp tako da je onih par tisuća ljudi koji su stajali vani nisu bili prevareni samo za ulaznice.
Osiguranje na koncertu je bilo :shock: 8-) :?
Na press konferenciji je pitano hoće li se smjeti fotografirati ( i koristiti bljeskalice) na što je Maxim rekao, nema problema. No na koncertu su nas spucali Maximu iza ledja i to nekih 10-15 metara dalje i zabranili nam da slikamo s bljeskalicama tako da vjerujem da rijetko kome je uspijela koja fotka (meni ne :? ).
No uglavnom
Koncert :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
Organizacija 8-) 8-) 8-) 8-) 8-)
Post Reply