Iain M. Banks: The State of the Art

Rasprave o knjigama, časopisima, fanzinima, stripovima, uglavnom svemu što se lista, a ima (ili nema) veze sa SF-om

Moderator: Ire

Post Reply
User avatar
Izitpajn
nobody
Posts: 4030
Joined: 10 Nov 2003, 17:42
Location: Sesvete Republjik
Contact:

Iain M. Banks: The State of the Art

Unread post by Izitpajn »

Ovo nemojte shvatiti kao recenziju jer nakon čitanja ovoga osjećam se nevrijedan napisati išta što bi imalo ambiciju biti nekim koherentnim literarnim tekstom.

Uglavnom, ovo je jedna od najboljih, ako ne i the najbolja stvar koju sam pročitao. Ikada. Igdje. Od bilo kojeg žanra. I vidio, uključujući filmove, serije, crtiće, slikovnice, udžbenike, vozne redove, jelovnike i slično.

Sasvim je moguće da se neće baš svatko složiti s ovim jer novela je, khm, specifična. Istovremeno je i tipični i atipični Banks. Dosta vuče na Hemingwaya. Radnja... Pa, može se prepričati na jednoj kartici, kompletna, bez aproksimacija. Cijela stvar je gotovo pa esej. Po strukturi, a i po idejama, podsjeća me na "Glas gospodara" Stanislava Lema.

I nemojte, nemojte, nemojte ovo čitati bez da ste se dobro upoznali s Kulturom. Pobjeći će vam gomila, hm, ne baš referenci, nego kompletna ideja, pozadina priče, ideološko mjesto odakle likovi dolaze i s čime zapravo uspoređuju Zemlju. Da, priča se može razumjeti bez poznavanja Kulture, ali tek ako je dobro znate, sve što ovdje piše će vam leći.

Da se knjige uramljuju, ovu bih stavio na zid.

Dosta sam se ohladio od Banksa u zadnjih nekoliko knjiga koje sam pročitao, ali ovo me vratilo nazad tako da sada želim ponovo pročitati neke stvari, pa čak i one najdosadnije.
Post Reply