Istrakon 2010: Dimenzija tajne

Rasprave o knjigama, časopisima, fanzinima, stripovima, uglavnom svemu što se lista, a ima (ili nema) veze sa SF-om

Moderator: Ire

User avatar
Milena
The Q
Posts: 1316
Joined: 05 May 2007, 13:48
Location: tu i tamo
Contact:

Re: Istrakon 2010: Dimenzija tajne

Unread post by Milena »

SAMSUILUNOV OTAC wrote:
nelchee wrote:jedan od savjeta je da ZAMIŠLJAŠ KAKO TI STIŽE ČEK i onda će ti sigurno kapnuti neka lova.
Ja upravo zamišljam kako mi u sobu stižu Angelina Jolie, Scarlet Johansson i Jessica Alba i počinju se igrati na mom krevetu. Hm, bolje da otključam ulazna vrata da ne čekaju vani na hladnoći.
Zaboravio si zamisliti da tebe ne zaključaju vani. :zubo:
I blame Hemingway. Of course, I blame Hemingway for a lot of things. Still working out how to pin global warming on him. (Snarkhunter)
User avatar
uglib
Ancient
Posts: 501
Joined: 11 Sep 2006, 12:18

Re: Istrakon 2010: Dimenzija tajne

Unread post by uglib »

nelchee wrote:jedan od savjeta je da ZAMIŠLJAŠ KAKO TI STIŽE ČEK i onda će ti sigurno kapnuti neka lova.
wow. just wow. :x
Samo ti lupaj glavom o zid, ali ima nešto u tome. Moja svekrva stalno zamišlja da će dobiti na lotu, hrpu para od mozaik knjige i slično, pa u to ime bezbrižno troši jer lova samo što nije stigla; i stvarno, lova kapne. Jedina je nevolja što često kapne s mog računa na njezin. Ali to je moj problem, a ne njezin.
plavuše i vjernice definitivno bolje prolaze u životu, njih drugi čupaju iz govana
(J. Blažić)
Zoran
The Q
Posts: 1913
Joined: 08 Aug 2003, 21:11

Re: Istrakon 2010: Dimenzija tajne

Unread post by Zoran »

nelchee wrote: P.S. da se razumijemo, ja jesam njuejđerica

Nisi ČRU. :sleepy2:
Zoran
The Q
Posts: 1913
Joined: 08 Aug 2003, 21:11

Re: Istrakon 2010: Dimenzija tajne

Unread post by Zoran »

Pročitao.

Rekao bih da se moje očekivanje donekle ispunilo. Iako sam ponešto razočaran jer sam očekivao da će to biti puno vidljivije (a nije) ipak ostajem pri stavu da je ovo najbolja istrakonska zbirka do sad. Ne zbog onog čega ima unutra, nego zbog onog čega nema. Naime, ima manje loših priča nego prijašnje.

Također, pokazalo se da je odluka žirija o nedodjeli nagrada dobra stvar, jer se ovako ne mogu živcirat što je neka (po mom mišljenju) glupa priča dobila nagradu, a ranijih se godina to znalo događati.

Inače mi se objavljene priče čine uglavnom prosječnim, prihvatljivim, s nekoliko jako dobrih. Sanja Tenjer mi se čini sve boljom, Bogdanović, Giljević i Glavaš su mi isto fini.

Kad će netko više Bogdanoviću izdat zbirku, pobogu?

E da - prijedlog za Šišovića: zbirku reklamirati kao "Knjiga koja se čita u jednom dahu". :P
Aleksandar Ziljak
Ancient
Posts: 959
Joined: 09 Apr 2004, 18:42

Re: Istrakon 2010: Dimenzija tajne

Unread post by Aleksandar Ziljak »

nelchee wrote: jedan od savjeta je da ZAMIŠLJAŠ KAKO TI STIŽE ČEK i onda će ti sigurno kapnuti neka lova.
wow. just wow. :x
Gle, ti ameri niš' ne znaju. Mene kad počne svrbiti lijevi dlan, stiže neka lova. Ozbiljno. E pa onda, po toj logici, samo obrnem, pa kad trebam neku lovu, počnem češati lijevi dlan. Pazite, ne desni, desni je za davanje love. :zubo:
A. Ziljak
User avatar
SAMSUILUNOV OTAC
Autor u Smokvinom listu
Posts: 2110
Joined: 30 Dec 2005, 00:50
Location: 26. dimenzija, treća kuća desno, iza bukve

Re: Istrakon 2010: Dimenzija tajne

Unread post by SAMSUILUNOV OTAC »

Zoran wrote:Kad će netko više Bogdanoviću izdat zbirku, pobogu?
Hvala na lobiranju, :uzdravlje: ali ja sam odlučio biti jedini pisac kojemu nikada ništa nije tiskano s njegovim imenom na koricama. Pa onda kad jednog dana, nakon moje smrti, netko iz nekog opskurnog razloga bude htio napravit moju bibliografiju, jebač*i će se morat namučit. A ja ću se zadovoljno smješkat iz groba i reć, eto ti smrade kad nisi hito iskeširat četvrtinu zastupničke plaće za tiskanje jedne knjižice. :zubo:

Gle, jedina prepreka za neizdavanje moje zbirke je nedostatak financija. Sve ostalo je ready to go. Nadam se da će se ove godine to promijeniti, ali o tom potom. :dontknow:
Kap limuna, zrno soli,
I svaka rana malo više boli.
User avatar
ratchet
Ancient
Posts: 879
Joined: 19 Aug 2007, 21:04

Re: Istrakon 2010: Dimenzija tajne

Unread post by ratchet »

SAMSUILUNOV OTAC wrote:
Gle, jedina prepreka za neizdavanje moje zbirke je nedostatak financija.
Zanimljivo, i meni ta prepreka ometa većinu životnih planova i želja.
Čovjek je u potpunosti za religiju sve dok ne posjeti neku istinski religioznu zemlju. Nakon toga se svim srcem odjednom zalaže za kanalizaciju, mehanizaciju i zajamčenu minimalnu plaću.
Aldous Huxley
User avatar
ratchet
Ancient
Posts: 879
Joined: 19 Aug 2007, 21:04

Re: Istrakon 2010: Dimenzija tajne

Unread post by ratchet »

Pročitao i ja zbirku. Neš ti muke.
Kao prvo, slažem se sa Zoranom, puno je manje loših priča u ovoj. Priče unutra su uglavnom na razini prosjeka istrakonskih zbirki. Pristojne.
Jedina koja mi je bila bezveze je Vrhunska tajna jer pisac sam sebi skače u usta. Prvo mu vlada zapljeni auto a on financijski loše prođe, a onda u sljedećem odlomku ga napadnu i isto to auto unište neki strani agenti a on je financijski u svemu tome sjajno prošao. Glupost, al nek je Mirku na dušu. (Jer je najviše pljuvao po nama ostalima.)
Što me dovodi do druge stvari. Uvodnika. Gdje su odmah na početku dali lošu kritiku vlastitoj zbirci ( na drugoj stranici se malo popravljaju ). I još su održali u istom i lekciju o pisanju ( to je valjda za Macana kojemu su, kako čujem, odbili priču :lol: ). Nekako zamišljam ljude koji uzmu zbirku u ruke, pročitaju tih prvih par rečenica, vide koliko je tanka i koliko košta ( 50 kn ), i vrate je na pult. Mislim da su urednici sebi načinili s takvim pristupom medvjeđu uslugu. Tko će to uopće kupiti i čitati? I tko će na kraju pisati za zbirku koju nitko ne čita?
Ljudi napravite napokon pravu stvar. Ukinite novčane nagrade i te pare iskoristite da bi svaki posjetitelj Istrakona dobio svoj primjerak zbirke. S tim će ljudi dobiti i uvid u domaći SF a i pisci će biti motiviraniji kad znaju da imaju i neku publiku. Jer ovako zbirka na Istrakonu zbilja ostaje trinaesto prase.
Čovjek je u potpunosti za religiju sve dok ne posjeti neku istinski religioznu zemlju. Nakon toga se svim srcem odjednom zalaže za kanalizaciju, mehanizaciju i zajamčenu minimalnu plaću.
Aldous Huxley
User avatar
SAMSUILUNOV OTAC
Autor u Smokvinom listu
Posts: 2110
Joined: 30 Dec 2005, 00:50
Location: 26. dimenzija, treća kuća desno, iza bukve

Re: Istrakon 2010: Dimenzija tajne

Unread post by SAMSUILUNOV OTAC »

ratchet wrote:( to je valjda za Macana kojemu su, kako čujem, odbili priču :lol:
Ujebote! E ovo je SF! :D
Kap limuna, zrno soli,
I svaka rana malo više boli.
User avatar
Nazir
Ancient
Posts: 917
Joined: 09 Aug 2006, 16:41

Re: Istrakon 2010: Dimenzija tajne

Unread post by Nazir »

ratchet wrote:Nekako zamišljam ljude koji uzmu zbirku u ruke, pročitaju tih prvih par rečenica, vide koliko je tanka i koliko košta ( 50 kn ), i vrate je na pult. Mislim da su urednici sebi načinili s takvim pristupom medvjeđu uslugu. Tko će to uopće kupiti i čitati? I tko će na kraju pisati za zbirku koju nitko ne čita?
S ovim se slazem, pogotovo oko cijene. Ok, ja prvi kao marketingas znam da spustanje cijene nije najpametnija taktika u mnogim slucajevima jer isto tako signalizira pad kvalitete. No u ovom slucaju, nije mi se kesiralo 50kn za tanku knjizicu kad sam npr. na drugoj strani kod standa s knjigama za te pare mogo kupit 3 debela primjerka sasvim dobrog sf-a. A uzmimo u obzir da ja ipak imam emotivnu povezanost sa zbirkama i da bih ih volio imati na polici i sve to. Kome ce se onda placat te pare ako mu je svejedno za neki istrakonski natjecaj?

Sto se tice kvalitete prica, uspio sam ih proci pola - cine se sasvim zadovoljavajucima i volio bih procitati zbirku do kraja.
Zoran
The Q
Posts: 1913
Joined: 08 Aug 2003, 21:11

Re: Istrakon 2010: Dimenzija tajne

Unread post by Zoran »

ratchet wrote: Ljudi napravite napokon pravu stvar. Ukinite novčane nagrade i te pare iskoristite da bi svaki posjetitelj Istrakona dobio svoj primjerak zbirke. S tim će ljudi dobiti i uvid u domaći SF a i pisci će biti motiviraniji kad znaju da imaju i neku publiku. Jer ovako zbirka na Istrakonu zbilja ostaje trinaesto prase.
Aleluja.

Ionako ne zarađujem od objavljivanja po zbirkama, da onda barem imam neku zadovoljštinu od toga što ih ljudi čitaju.

A nije da bi izdavač izgubio nešto puno novca od toga što bi ih poklanjao, jer se ionako ne prodaju nikako.

Ma što ne prodaju, u Dungeonu su cijelu subotu 4 primjerka stajala na stolu, prošlo je 100 ljudi onuda i nitko ih nije ukrao :lol2:
User avatar
Sandman
Ancient
Posts: 746
Joined: 28 Oct 2004, 09:26
Location: Republika P

Re: Istrakon 2010: Dimenzija tajne

Unread post by Sandman »

Zoran wrote:Ma što ne prodaju, u Dungeonu su cijelu subotu 4 primjerka stajala na stolu, prošlo je 100 ljudi onuda i nitko ih nije ukrao :lol2:
Kad im se stolovi nisu klimali. :zubo:
"Life... is like a grapefruit. It's orange and squishy, and has a few pips in it, and some folks have half a one for breakfast."
Douglas Adams
User avatar
uglib
Ancient
Posts: 501
Joined: 11 Sep 2006, 12:18

Re: Istrakon 2010: Dimenzija tajne

Unread post by uglib »

Isprepadana antireklamom tek sinoć sam se usudila pokušati čitati zbirku i za divno čudo, pročitala je u jednom dahu. Nisam sigurna jesu li moji kriteriji niski ili je nešto drugo u pitanju, ali nijedna priča mi nije bila loša i nečitljiva, a očekivala sam da bi morala unutra biti barem jedna takva. Moguće je da me je spremnost na sve najgore omekanila, pa sam se lako razgaljivala. Kako god, meni se zbirka svidjela, a i svidjelo mi se što je priča malo pa ih se svih sjećam, a ne kao u prijašnjim zbirkama, dok dođem do kraja, za pola njih više ne znam o čemu se radi.

Izdvajam Vesnu Kurilić i njezin Crveni kaput , bilo mi žao što je priča tako kratka i što nema dalje.
Ostale neću nabrajati jer ispada da moram nabrojiti sve. Ono što je Ratchetu zasmetalo, meni je promaklo ili sam to jednostavno drugačije percipirala. Morat ću još jednom pročitati Plavšićevu priču.
plavuše i vjernice definitivno bolje prolaze u životu, njih drugi čupaju iz govana
(J. Blažić)
Zoran
The Q
Posts: 1913
Joined: 08 Aug 2003, 21:11

Re: Istrakon 2010: Dimenzija tajne

Unread post by Zoran »

uglib wrote: ali nijedna priča mi nije bila loša i nečitljiva,

Je pa to i ja tvrdim.

Zato i kažem da je ovo najbolja istrakonska zbirka ikad.
Post Reply