Koliko su fanovi SF-a konzervativni?

Klubovi, fanzini, konvencije, sajtovi, Bogdaj veći kup ...

Moderator: Dagi

Dagi
Skriboman
Posts: 2320
Joined: 13 Mar 2004, 00:57
Location: Zagreb
Contact:

Koliko su fanovi SF-a konzervativni?

Unread post by Dagi »

Klara wrote:da li mislite da ?e se [?]minkati i mu[?]karci?
L.Z. wrote:Jo[?] samo fali budu?nost puna pedera
Petra wrote:HOMOFOB! a da je buducnost puna lezbijki?
Gornja diskusija o mogu?oj budu?nosti podsjetila me na tezu koja je naizgled kontradiktorna: da je SF konzervativan i da su fanovi SF-a zapravo duboko konzervativni. Ovo je istaknuo Izitpajn u "Parseku" br. 71:
http://www.sfera.hr/parsek/br71/esesovci.html

Uistinu, Izitpajn se pri tome oprezno ograni?io na ameri?ki SF do ranih [?]ezdesetih, iako nije ostao duĹžan ni hrvatskom SF-u devedesetih.

Stoga se pitam: je li SF konzervativni Ĺžanr? Primjerice, ljudi pu[?]e Herberta ili Bujoldicu koji prodaju feudalizam u galakti?kim imperijama. Pri tome je prvi evidentno Amerima prodavao Arape u doba kad nisu ?uli ni za naftnu krizu (a nekamoli za Osamu, ili se nau?ili razlikovati Iran i Irak), dok druga prodaje carsku Rusiju ili - vjerojatnije - Austro-Ugarsku (prema mi[?]ljenju Kena MacLeoda).

Nadalje: jesu li fanovi duboko konzervativni? Hajde, dragi suforuma[?]i, tko od nas ZBILJA drĹži kako ?e ljudi kolonizirati ili ?ak teraformirati Mars, tko bi si dao ugraditi dvadeset dekagrama ?elika i silicija u glavu (znate na [?]to mislim - ne pitam za gebis!), tko od nas - u krajnjoj liniji - radije ?ita na zaslonu ra?unala negoli tiskanu knjigu?

DISCLAIMER: unato? uvodnim citatima, intencija nije otvoriti dretvu o queer temama
User avatar
Den
Pa'u 10. razine
Posts: 457
Joined: 04 Aug 2003, 22:19
Location: Osijek

Unread post by Den »

Nadalje: jesu li fanovi duboko konzervativni? Hajde, dragi suforuma[?]i, tko od nas ZBILJA drĹži kako ?e ljudi kolonizirati ili ?ak teraformirati Mars, tko bi si dao ugraditi dvadeset dekagrama ?elika i silicija u glavu (znate na [?]to mislim - ne pitam za gebis!), tko od nas - u krajnjoj liniji - radije ?ita na zaslonu ra?unala negoli tiskanu knjigu?
ako se uskoro ne potamanimo vjerojatno će biti ne[?]to od naseljavanja marsa, a moĹžda i od njegova teraformiranja
procjenjivati kada će to biti je prilično nezahvalno kad se uzme u obzir razvoj tehnologije u proteklih 100 godina
kad bi tim tempom i[?]lo dalje za 100 godina smo garantirano na Marsu, ako ne i dalje
[?]to se konzervativnosti tiče, ja vrlo vjerojatno jesam, no to me nebi spriječilo u ugrađivanju tehnolo[?]kih dodataka kad bi mi to bitno pobolj[?]alo Ĺživotne uvjete
knjige volim čitati u papirnatom obliku, no da imam spravicu kao dru[?]tvo u Startreku ne bi se bunio kod kori[?]tenja toga
ban

Unread post by ban »

Bas si nesto razmisljam o teraformiranju. Posljednjih dana cujemo price kako je protugradna obrana raketama vrlo opasna i kako bi je trebalo izbjegavati jer su promjene u atmosferi kaoticne i dobrim dijelom nepredvidive te su ponasanja atmosfere izvor za teoriju kaosa. Vidis vidis, ovo zvuci posteno ali i cudno kad dolazi od meteorologa. No, svakako treba se pitati do cega bi moglo dovesti teraformiranje jednog cijelog planeta i postoji li nacin da se bude siguran kako ce proces tocno zavrsiti a da pritom nekakve oluje i tuce ne zbrisu kompletnu populaciju tamo.
Naravno, ovo vise govorim kao teoriju i razmisljanje uz jutarnju kavu jer nemam pojma planira li se teraformiranje uopce sprovoditi u praksi i postoje li ikakve projekcije glede toga.
User avatar
yngvarr
Hani
Posts: 53
Joined: 15 Oct 2003, 09:01
Location: Osijek

Unread post by yngvarr »

ban wrote:No, svakako treba se pitati do cega bi moglo dovesti teraformiranje jednog cijelog planeta i postoji li nacin da se bude siguran kako ce proces tocno zavrsiti a da pritom nekakve oluje i tuce ne zbrisu kompletnu populaciju tamo.
Način vjerojatno postoji, no sumnjam da ekipa koja se time trenutno bavi ima ikakvu predodžbu o tome. Dovoljno je pogledati meteorologiju i shvatiti da meteorolozi, iako su značajno napredovali, još uvijek nisu u stanju napraviti kompletan model ponašanja naše vlastite klime, a kamoli utjecati na nju -- pozitivno, naravno (negativno smo već uspješno savladali) -- iako će vremenom vjerojatno i do toga doći. A gdje je to od potpune promjene klime jednog Marsa na primjer (Veneru neću niti spominjati), koja bi isti trebala učiniti nastanjivim za čovjeka. Mislim da treba proteći još puno vode ispod raznih mostova, dok ljudi nauče sve što je potrebno da bi razviili proces teraformiranja "sa predvidljivim posljedicama".
Lo, there do I see my father.
Lo, there do I see my mother, and my sisters, and my brothers.
Lo, there do I see the line of my people, back to the beginning!
Lo, they do call to me.
They bid me take my place among them, in the halls of Valhalla!
Where the brave may live
Forever!
ban

Unread post by ban »

A sad malo o konzervativizmu sf fanova ;) Ja isto mislim da ga ima, ali ne zbog inputiranja feudalizma u drustva buducnosti i drustva na drugim svjetovima. Ha, morat ce se i ona nekako razvijati. Vise mislim, a Milena B. je o tome govorila i na Essekonu, o nekakoj nostalgiji sf fanova za starom skolom pisaca kakvi su bili Clarke i Asimov. Kaze da bi caku Futuru htjela uvrstiti iste takve price, te stare skole, ali napisane u suvremenost. Nije li to konzervativizam? Pa, citajuci razne rasprave na ovim nasim forumima i newsgrupama covjeku se moze uciniti da su Dick, Vonnegut i Pinchon glavna avangarda zanra. A nisu li i oni vec stara skola?
ban

Unread post by ban »

yngvarr wrote: Mislim da treba prote?i jo[?] puno vode ispod raznih mostova, dok ljudi nau?e sve [?]to je potrebno da bi razviili proces teraformiranja "sa predvidljivim posljedicama".
A dotle ce pisati sf o tome ;)
User avatar
Ire
Phd In Horribleness
Posts: 6638
Joined: 04 Aug 2003, 18:51
Location: Zagreb

Unread post by Ire »

Stoga se pitam: je li SF konzervativni žanr?
iz svojeg skromnog poznavanja SF književnosti, ne bih rekla da je SF konzervativan žanr.. svega je tu bilo i svega ima..
spominješ Bujoldicu - ja ne smatram kako ona 'prodaje feudalizam' - baš naprotiv.. ona polazi od jednog feudalnog svijeta - Barrayara - koji bi mogao simbolizirati naš današnji 'sku?eni' svijet - koji se 'privikava' na niz slobodoumnijih svjetova (Cetaganda gdje je geneti?ki inženjering prirodna stvar kojom rukovode žene, kolonija Beta gdje postoje dvospolci, Jacksonovo Skrovište, kao antipod Barayaru, gdje je sve dopušteno..) Barrayar se polako otvara novitetima i prihva?a ih (sama autorica kaže da Miles prije par desetlje?a nikada ne bi mogao posti?i što je postigao..) teško da ona tu propagira ikakav feudalizam, ona jedan zaostali, u?mali svijet polako privikava na tekovine budu?nosti.

sad, što se ti?e konzervatizma SF fanova, tu mogu svjedo?iti samo u svoje ime. ja recimo ne bih imala ništa protiv da mi neko utakne neki ?ip u glavu ako bi mi to pomoglo da za tjedan dana položim sve ispite iz povijesti koji su mi ostali do kraja :x
al, sirijusli.. da si nekome u 18. stolje?u rekao da ?e jednog dana operacijom mo?i promijeniti svoj vanjski izgled, smanjivati i pove?avati dijelove tijela, mijenjati spol, popravljati vid, sluh i sli?no, mislim da bi te samo blijedo gledao. takve bi stvari vjerojatno bile ?isti SF u 18. stolje?u, a danas su više-manje normalne. za dva-tri stolje?a možda bude više-manje normalno da si ugra?ujemo ?ipove za bolje pam?enje, ili za direktno spajanje na virtualno supermrežje.. da mi je neko prije desetak godina rekao da ?u dane provoditi za kompjuterom izmjenjuju?i mišljenja s ljudima preko nekakvog interneta, rekla bi mu da sere i da je to bez veze..
Instant Geek. Just Add Coffee.
ban

Unread post by ban »

ire wrote:za dva-tri stolje?a moĹžda bude vi[?]e-manje normalno da si ugra?ujemo ?ipove za bolje pam?enje, ili za direktno spajanje na virtualno supermreĹžje..
Asociralo me na direktno spajanje na virtualno medjunozje :silent:
User avatar
L.Z.
Ancient
Posts: 691
Joined: 07 Sep 2003, 20:29
Location: Labin
Contact:

Unread post by L.Z. »

Klara wrote:
da li mislite da ?e se šminkati i muškarci?


L.Z. wrote:
Još samo fali budu?nost puna pedera


Petra wrote:
HOMOFOB! a da je buducnost puna lezbijki?
Ja sam konzervativasn samo u ovoj stvari što se tiče usađivanja čipova, mehaničkih djelova i sl slažem se s ostalima, zašto ne
Život je samo san na putu do smrti
User avatar
Ire
Phd In Horribleness
Posts: 6638
Joined: 04 Aug 2003, 18:51
Location: Zagreb

Unread post by Ire »

Asociralo me na direktno spajanje na virtualno medjunozje
svakom njegovo virtualno uto?ište :;
Instant Geek. Just Add Coffee.
ban

Unread post by ban »

ire wrote:svakom njegovo virtualno uto?i[?]te :;
Uzas.
User avatar
Ire
Phd In Horribleness
Posts: 6638
Joined: 04 Aug 2003, 18:51
Location: Zagreb

Unread post by Ire »

dakle ti si jedan od konzerva sf fanova.. :;
Instant Geek. Just Add Coffee.
User avatar
Klara
Ancient
Posts: 748
Joined: 21 Aug 2003, 20:15
Location: Rijeka
Contact:

Unread post by Klara »

U nekakvom op?enitom razmi[?]ljanju o ljudima koje poznajem mogu zaklju?iti da su oni koji vole pro?itati ili pogledati SF manje konzervativni od onih koji apriori odbijaju pri?e "koje se ne mogu dogoditi". (Ne poznajem nikoga tko pi[?]e Sf a da nije ?lan ovog foruma)
Dagi wrote:...ZBILJA drĹži kako ?e ljudi kolonizirati ili ?ak teraformirati Mars, tko bi si dao ugraditi dvadeset dekagrama ?elika i silicija u glavu (znate na [?]to mislim - ne pitam za gebis!), tko od nas - u krajnjoj liniji - radije ?ita na zaslonu ra?unala negoli tiskanu knjigu?
Jo[?] uvijek je udobnije i prakti?nije ?itati papirnatu knjigu. Ali ja na primjer ne mogu zamisliti pisanje bez ra?unala. Da moram pri?u zapisati na papir, a onda je prepisivati zbog svake promjene, pa jo[?] raditi bez spell checkera... I da je na kraju moram uredno pretipkati na stroju ako je Ĺželim slati na neki natje?aj. A ispod stavim indigo papir tako da meni ostane jedna kopija...

Ovo malo prije opisano radila sam sa seminarskim radovima u [?]koli i sa maturalnom radnjom. Sada si mi to izgleda smije[?]no a tekst procesor se podrazumijeva. Prihva?am da ?e se prije ili kasnije isto desiti s "silicijem u glavi" i teraformacijom Marsa :blob:
User avatar
dmi
Puppeteer
Posts: 121
Joined: 06 Nov 2003, 12:33
Contact:

Unread post by dmi »

...moĹžda iz na[?]ih pisanja i ispadne da smo konzervativni ali onda treba pogledati oko nas - pa ljudi dan danas ne posjeduju ra?unala, za svaku glupost tr?i se u razne ustanove (telefon???), rezervacija hotela samo faksom (mail???)...
Ne mi nismo konzervativni nego se dio sada[?]njosti i okoline zrcali na nama...
Post Reply