FUTURA - obavjesti o izlasku novog broja, komentari prica

Rasprave o knjigama, časopisima, fanzinima, stripovima, uglavnom svemu što se lista, a ima (ili nema) veze sa SF-om

Moderator: Ire

ban

Unread post by ban »

MadDog wrote:Sad jedan oftopi?an odgovor, samo radi provjere 'teorije' o broju postova...
Dobra ti je teorija. Mislim da je to neka greska na forumskoj skripti, ali nemam cajta slati bug report. Vjerojatno ce skoro i nova verzija (ako vec nije).
User avatar
Klara
Ancient
Posts: 748
Joined: 21 Aug 2003, 20:15
Location: Rijeka
Contact:

Unread post by Klara »

Danas sam kona?no pro?itala Futuru do kraja. (Dok sam ?ekala na injekcije za alergiju. Ja polovicu onoga [?]to pro?itam pro?itam u ?ekaonicama - lije?ni?kim i autobusnim. Kada sam u[?]la u ordinaciju sestra me pitala na kom jeziku danas ?itam :) )

Gledanje kroz ?ipku sam ve? komentirala (i nitko nije odgovorio :( )

Zkovi mi se jako svi?aju. Ne zato [?]to posebno volim kukcolike humanoide, nego zato [?]to pri?a ima obilje dobrih ma[?]tovitih ideja. I duhovita je. Velike Mame koje okolo nosaju brodi?e, prin?evi u raznim stadijima razvoja, teorija o tome da je vremenski kontinuitet samoodrĹživ... Ba[?] [?]tosno!

Tata i mama - bedasto. Mislim da u svakoj donekle normalnoj obitelji roditelji i djeca ponekad sjednu za stol i popri?aju o Ĺživotu, svijetu i magiji. :?

Onu zadnju pri?u mi se nije dalo ?itati jer je po?etak dosadan, ali sva sre?a da je u ?ekaonici bilo puno ljudi... Zanimljivo mi je razmi[?]ljanje o dru[?]tvu koji Ĺžene dijeli na "zaposlene" i "privla?ne", krajnost na[?]eg dru[?]tva valjda.... I kraj je nestandardan - junak nije doĹživio prosvjetljenje i oti[?]ao s Paolom u zalazak sunca, ali ?e vjerojatno pomalo shvatiti stvari, kako to kod ljudi obi?no biva. :wink:
Zoran
The Q
Posts: 1913
Joined: 08 Aug 2003, 21:11

Unread post by Zoran »

Evo, evo... odgovorit' ću ti ja :lol: Ne kukaj odmah "Mama, mama... nitko mi nije odgovorio, nitko se neće igrat' sa mnom :cry: :cry: " :lol: :lol:
Gledanje kroz čipku mi je skroz fora. Sviđa mi se što je u sf - u onaj "s" element lingvistika a ne već 1000000000 puta isfurana astrofizika i sl. Jedino je malo nezgodno kad u časopis dođe nova urednica pa onda složi ovakav "ženski" broj. Valjda neće biti feminističkih ispada? :roll: :lol:

Velika mama.... hmmm.... prvo, ono "grda" kao prijevod mi nije 100% leglo. Zapravo, vjerojatno uopće ne bih o tome razmišljao ali sam primjetio da netko ranije to hvali, pa mi je zato zapelo za oko. Ne znam, priča je duhovita ali nije smiješna i nije mi pretjerano interesantna. Ima tu emocionalnu komponentu ali nije me baš pogodila... ma valjda mi jednostavno nije po ukusu.

Mama i tata... e, ta mi je super. Da, nemoguće je da bi roditelji tako reagirali... jasno... s druge strane, radim u domu za odgoj djece i mladeži i - NEMATE POJMA KAKO SU SVE U STANJU RODITELJI REAGIRATI! :shock: U svalom slučaju, originalan mi je zaplet i ta priča mi se najviše sviđa u broju.

Korača lijepo - mislim da priča previše pripada vremenu u kojem je napisana i da znatno gubi na snazi kad se čita 45 godina kasnije. To što bi trebao biti intrigantni odnos društva naspram spola i spolnosti sam shvatio već na početku i nije mi uopće bilo "napeto". U današnje razvratno vrijeme :lol: (što ja pišem, ajme) :lol: ova priča kao da se čudi nečemu čemu smo se odavno prestali čuditi i navikli se i na čudnije stvari. Vjerujem da je priča bila odlična kad je bila napisana, ali sad me se baš i nije pretjerano dojmila.

Eto.
User avatar
Klara
Ancient
Posts: 748
Joined: 21 Aug 2003, 20:15
Location: Rijeka
Contact:

Unread post by Klara »

Evo, evo... odgovorit' ?u ti ja Ne kukaj odmah "Mama, mama... nitko mi nije odgovorio, nitko se ne?e igrat' sa mnom "

Dobro, ne?u plakati :)
...u ?asopis do?e nova urednica pa onda sloĹži ovakav "Ĺženski" broj. Valjda ne?e biti feministi?kih ispada?
Ha, a za[?]to one brojeve u kojima su ve?ina autora mu[?]karci ne zovemo "mu[?]ki" brojevi"? To mi do?e sli?no kao kada mu[?]karci kaĹžu da su dobri je "pomaĹžu" Ĺženama u ku?anskim poslovima? (Ovo je zlo?esti "Ĺženski" komentar :twisted: )
NEMATE POJMA KAKO SU SVE U STANJU RODITELJI REAGIRATI! U svalom slu?aju, originalan mi je zaplet i ta pri?a mi se najvi[?]e svi?a u broju.
Ma ja imam puno pojma jer radim u [?]koli, ali u pri?i sam traĹžila prosje?nu, normalnu obitelj. Kad bolje razmislim moĹžda me zbog toga [?]to u poslu susre?em probleme vezane uz komunikaciju roditelji-djeca odbija tema ove pri?e? Originalna je, u svakom slu?aju.
Kora?a lijepo - mislim da pri?a previ[?]e pripada vremenu u kojem je napisana i da znatno gubi na snazi kad se ?ita 45 godina kasnije.
Mislim da ve?inu onoga [?]to ?itamo treba promatrati u kontekstu vremena kada je napisano. A pogotovo SF. Zapravo pada mi na pamet pitanje: moĹžete li navesti naku knjigu ili pri?u na koju vremenski kontekst nema utjecaja. :?: Meni trenuto ne pada ni[?]ta na pamet.
User avatar
Nimrod
The Q
Posts: 1385
Joined: 18 Nov 2003, 20:30
Location: zabreg
Contact:

Unread post by Nimrod »

Klara wrote:
Mislim da ve?inu onoga što ?itamo treba promatrati u kontekstu vremena kada je napisano. A pogotovo SF. Zapravo pada mi na pamet pitanje: možete li navesti naku knjigu ili pri?u na koju vremenski kontekst nema utjecaja. :?: Meni trenuto ne pada ništa na pamet.
odi vidi post od Aranel u Alienima...
English is the result of Norman soldiers attempting to pick up Anglo-Saxon barmaids, and is no more legitimate than any of the other results.
- H. Beam Piper, from "Fuzzy Sapiens"
User avatar
Nimrod
The Q
Posts: 1385
Joined: 18 Nov 2003, 20:30
Location: zabreg
Contact:

Unread post by Nimrod »

Zoran wrote:
Gledanje kroz čipku mi je skroz fora. Sviđa mi se što je u sf - u onaj "s" element lingvistika a ne već 1000000000 puta isfurana astrofizika i sl. Jedino je malo nezgodno kad u časopis dođe nova urednica pa onda složi ovakav "ženski" broj. Valjda neće biti feminističkih ispada? :roll: :lol:
eto, a ja se sve nadam da oće :lol: :lol:
English is the result of Norman soldiers attempting to pick up Anglo-Saxon barmaids, and is no more legitimate than any of the other results.
- H. Beam Piper, from "Fuzzy Sapiens"
User avatar
Nimrod
The Q
Posts: 1385
Joined: 18 Nov 2003, 20:30
Location: zabreg
Contact:

Unread post by Nimrod »

Zoran wrote: Velika mama.... hmmm.... prvo, ono "grda" kao prijevod mi nije 100% leglo. Zapravo, vjerojatno uopće ne bih o tome razmišljao ali sam primjetio da netko ranije to hvali, pa mi je zato zapelo za oko. Ne znam, priča je duhovita ali nije smiješna i nije mi pretjerano interesantna. Ima tu emocionalnu komponentu ali nije me baš pogodila... ma valjda mi jednostavno nije po ukusu.
ne znam jesam to bila ja ili ne, ali meni se prijevod 'grda' bas svidio.
priča mi je bila srednje loša, čak dosta nezanimljiva.

a mama i tata su meni bili, osim čipke, najbolji!
prošlo je već više od mjesec dana od kako sam Futuru pročitala,
posudila sam je i ne mogu sad zaviriti u nju kad ste svi vi odlučili o njoj
raspisati pa sudim priče po onome što se u mojoj glavi uspjelo zadržati - a to su čipka i mama i tata.

korača lijepo - uopće se ne sjećam, osim da sam pomislila kako bi to bio ok prijevod "she walks in beauty"...
English is the result of Norman soldiers attempting to pick up Anglo-Saxon barmaids, and is no more legitimate than any of the other results.
- H. Beam Piper, from "Fuzzy Sapiens"
User avatar
Ire
Phd In Horribleness
Posts: 6638
Joined: 04 Aug 2003, 18:51
Location: Zagreb

Unread post by Ire »

dakle ja sam ve? skomentirala grdu mamu i kak mi je to beze veze a mama i tata su mi bili tak.. nije mi bilo baš obe?avaju?e..

no, zato su mi druge dvije pri?e popravile dojam o tom, ah, ženskom broju - NOT!

?ipka mi je bila vrlo zanimljiva, posebno zbog lingvisti?ke strane, odma negdje na po?etku sam skužila da je ?ipka pismo, to je bilo dosta o?ito, ali dobro, šta je tu je.. jedino mi je nagli i pomalo šu?-bu? kraj pokvario cjelokupni dojam.. ipah bih voljela da su se njih dva span?ali 8) pa šta, kurva.. ako je bio zgodan, bože moj.. :mrgreen: sad ?e bit galame

pri?a od onog frajera bila mi je zapravo najbolja, nema veze što je izvan vremenskog konteksta.. zanimljivo je malo u?i u muško razmišljanje onog vremena i vidjeti što se tada sve smatralo sf-om.. npr. žene koje ŽELE raditi za život, a ne biti samo sexualni objekti.. tu mogu re?i samo: HA! EVO VAM NA! no, khm, da, hm.. zapravo, što sam htjela re?.. a da.. no, dobro ne treba odbaciti taj cjelokupni stav da toga više nema.. ima, ima, više nego što želimo misliti.. :?

eto..
Instant Geek. Just Add Coffee.
Zoran
The Q
Posts: 1913
Joined: 08 Aug 2003, 21:11

Unread post by Zoran »

Klara wrote:Mislim da ve?inu onoga što ?itamo treba promatrati u kontekstu vremena kada je napisano. A pogotovo SF.
Slažem se. Štoviše, sve treba čitati u kontekstu vremena kad je napisano, ali mi se činilo da se ova priča izvan svog vremena snalazi lošije nego ostale priče koje su izvan svog vremena.

Komentar o "ženskom broju" se zapravo odnosio na teme a ne autore. Mislim da bi se neki broj koji bi se sastojao od testosterona, seksa&nasilja mogao lako nazvati "muškim brojem". Tipa Rambo filmovi - pravi muški (iako štekaju po pitanju seksa). :lol:
Zoran
The Q
Posts: 1913
Joined: 08 Aug 2003, 21:11

Unread post by Zoran »

ire wrote: no, zato su mi druge dvije pri?e popravile dojam o tom, ah, ženskom broju - NOT!
A kao, nije? :P
ire wrote: npr. žene koje ŽELE raditi za život, a ne biti samo sexualni objekti..
Hoćeš reći da ona plesačica nije vrijedno radila za život? :roll: Uostalom, JA bih radije bio sexualni objekt nego radio za život, ali tko me pita? :(
User avatar
Ire
Phd In Horribleness
Posts: 6638
Joined: 04 Aug 2003, 18:51
Location: Zagreb

Unread post by Ire »

A kao, nije?
sori al nije.. ?ipka zapravo ima 'najženskiju' tematiku, ako to tak želiš nazvat.. tata & mama te ona grda zapravo ni po ?emu nemaju žensku tematiku, jedino ako ne želiš odgajanje djece proglasiti isklju?ivo ženskim poslom :evil: , a zadnja je pri?a ispri?ana iz muške perspektive i bavi se muškim odnosom prema ženama.. više bih rekla da je to bio nekakav socijalni broj jer se bavi muškarcima i ženama PODJEDNAKO..
bih radije bio sexualni objekt nego radio za život
ti samo daj, nitko ti ne brani

:mrgreen:
Instant Geek. Just Add Coffee.
Zoran
The Q
Posts: 1913
Joined: 08 Aug 2003, 21:11

Unread post by Zoran »

Muško/ženskom tematikom se bave žene. Muškarci se bave nogometom (pasivnim promatranjem najčešće) i automobilima. :twisted:

Odgoj djece je također tema o kojoj razmišljaju žene. Muškarci o tome ne razmišljaju, to im se desi. :lol:
User avatar
Klara
Ancient
Posts: 748
Joined: 21 Aug 2003, 20:15
Location: Rijeka
Contact:

Unread post by Klara »

Ma nije valjda stvarno tako? :shock: Mislim, 21. stolje?e, napredak, jednakost, ...
Ĺ to drugi mu[?]ki ?lanovi foruma misle o tome? :?:
MadDog
Ancient
Posts: 646
Joined: 21 Nov 2003, 10:14
Location: S onu stranu komandnog prompta
Contact:

Unread post by MadDog »

Zoran wrote:Mu[?]ko/Ĺženskom tematikom se bave Ĺžene. Mu[?]karci se bave nogometom (pasivnim promatranjem naj?e[?]?e) i automobilima. :twisted:

Odgoj djece je tako?er tema o kojoj razmi[?]ljaju Ĺžene. Mu[?]karci o tome ne razmi[?]ljaju, to im se desi. :lol:
Nadam se da se zaista ozbiljno zafrkava[?] :?: :cry:
Moram priznati da ima[?] poprili?no diskutabilne stavove, za, kako je to Klara rekla, 21. stolje?e i ostale zna?ajke vremena u kojem Ĺživimo.
Ili to, ili ti nedostaje nekih elemenata u odgoju, ponajprije u socijalnom dijelu [?]kolovanja te u seksualnoj tematici.
Ja rekoh svoje.
"Zapravo najbolji dokaz da postoji inteligentni život u svemiru je da ga mi još nismo pronašli" by Nessa
Hic blog hic salta
Post Reply