Koje ste zadnje tri SF knjige kupili?

Rasprave o knjigama, časopisima, fanzinima, stripovima, uglavnom svemu što se lista, a ima (ili nema) veze sa SF-om

Moderator: Ire

User avatar
uglib
Ancient
Posts: 501
Joined: 11 Sep 2006, 12:18

Re: Koje ste zadnje tri SF knjige kupili?

Unread post by uglib »

Nastojim se suzdržavati od kupovine knjiga, džep mi to loše podnosi, ali ponekad ipak padnem u napast, a i tih polica u stanu nikad dosta. Preferiram posuđivanje iz knjižnice, pogotovo kad su romani u pitanju, koju trenutno zaobilazim jer nastojim pročitati sve što sam u proteklih godinu dana kao vrijedni hrčak nakupila, što uredno kupila, što primila na dar. Također rado posudim knjige od svih koji su voljni posuđivati, uglavnom ih vraćam u pristojnom roku (Ninianina Santo je kod mene rekorder) i pazim na njih kao na oko u glavi.
Rođendan mi pada taman iza Interlibera, faktor iznenađenja kod mene odavno ne pali, a moji bližnji su suglasni s tim da im samo kažem koliko su mi dužni za rođendanski poklon. I volim preturati po knjigama tako da i to spada u nekakav predrođendanski ugođaj. Tako su svi riješeni brige.
I u svim drugim prigodama volim dobiti knjige.
Naravno, volim i darovati knjige, bezobrazno ih pročitam prije nego ih umotam u šareni papir.

Eh, sad, što sam ja to dobila ili kupila a da spada u SF i misli li se na SF kao pravi SF ili špekulativnu fikciju? Nevažno, ionako nikad ne znam što bih kamo strpala, niti se time zamaram. I malo mi je teško prisjetiti koje tri knjige su bile zadnje, a da spadaju u žanr. Kamo smjestiti Štorice od štrig i štrigunov? To sam kupila. I kupila sam kćeri Jadnoroga, mislim da se i to računa. I najnovijeg Harry Pottera. Iskeširala sam se i za Ubiq 3, to je časopis ili vrijedi kao knjiga? Ubiq 4 sam zaslužila kao i još neke zbirke ove godine, to se, pretpostavljam, ne računa.
Kupila sam još neke knjige, ali mislim da ne spadaju ovamo bez obzira na element fantastike. Mada, Šelića bih tu bez pardona strpala, a i Basarinu Famu o biciklistima. Umalo zaboravih Semjonovnu i njenog Vukodava, valjda zato što me i nije nešto oborio s nogu.
Pa sam dobila Zalihića, Imaju li zvijezde domovinu i Phantasmu Mladena T. Vukovića.
Prošli rođendan mi je bio u povijesnom tonu, tako da se tu nemam čime hvaliti.
plavuše i vjernice definitivno bolje prolaze u životu, njih drugi čupaju iz govana
(J. Blažić)
galaxie500
Puppeteer
Posts: 193
Joined: 16 Jan 2009, 14:50

Re: Koje ste zadnje tri SF knjige kupili?

Unread post by galaxie500 »

MIlena,
i hardcoveri i paperbackovi su u principu jeftiniji na comu, osim kod rijetkih preordera (jedan dio knjiga izađe ranije u Britaniji, naravno većina britanskih pisaca, ali i te knjige budu kasnije jeftinije na comu kad ih Ameri izdaju. Osobno ipak pričekam američko izdanje, jer cijene su i do 50% niže). Npr. Ballarda sam naručio kao preorder preko coma, a na UK (kao preorder) je ista cijena, ali u funtama (dakle 50% veća; s poštarinom koja je preko UK još 20-30% veća nego na comu to dođe i skoro duplo).

Najisplatljivije je naručivanje preko Abebooks, uglavnom polovnih knjiga, no tu treba biti strpljiv i izgubiti malo vremena i ući u problematiku, jer treba kombinirati cijene s poštarinom, koja je različita kod različitih knjižara (abebooks je site na kojem možete pretraživati oko 13000 raznih knjižara na svijetu i naći praktički svaku knjigu tiskanu na engleskom,ali i nekim drugim jezicima). Također treba pripaziti na opis knjige (stanje u kakvom se nalazi).
Nađe se tako izvrsno očuvanih knjiga, često i novih (nepročitanih), za super cijenu.
Postoje i sajtovi za prodaju bargain books (nove knjige, no zbog raznoraznih razloga sniženih cijena i do 90%), što se kod nas, uglavnom, ne može dogoditi.
Ako koga interesira, neka mi pošalje poruku.
User avatar
Milena
The Q
Posts: 1316
Joined: 05 May 2007, 13:48
Location: tu i tamo
Contact:

Re: Koje ste zadnje tri SF knjige kupili?

Unread post by Milena »

galaxie500 wrote:i hardcoveri i paperbackovi su u principu jeftiniji na comu, osim kod rijetkih preordera
Pa to sam ja i rekla. A budući da ja govorim prvenstveno o preorderima Britanaca, i budući da mi je poanta upravo u preorderu -- dakle, ne želim čekati da se pojave u Americi ili kod nas -- onda je ostatak tvoje teorije za mene prilično bespredmetan. :kava:
I blame Hemingway. Of course, I blame Hemingway for a lot of things. Still working out how to pin global warming on him. (Snarkhunter)
User avatar
Acrodyn
Puppeteer
Posts: 112
Joined: 18 Dec 2009, 21:24

Re: Koje ste zadnje tri SF knjige kupili?

Unread post by Acrodyn »

Pred koji tjedan sam kupio Simmonsov Hyperion da ga imam... I sretan sam što ga imam. Osim toga kupio sam i američku verziju "A Storm of Swords" jer nisam mogao odoljet kad sam je vidio. Ali sada mislim da sam bezveze potratio novac na takvo nešto.
User avatar
jbt
Mrgud
Posts: 889
Joined: 13 Jul 2005, 11:16
Location: Zg, Ri, Vž
Contact:

Re: Koje ste zadnje tri SF knjige kupili?

Unread post by jbt »

nisi
Blood for the Blood God!!

engi
User avatar
Zeljko
Ancient
Posts: 770
Joined: 31 Mar 2005, 22:39
Location: Sarajevo
Contact:

Re: Koje ste zadnje tri SF knjige kupili?

Unread post by Zeljko »

posljednji srbin
crni cvijet
knjiga lobanja


:zubo: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
Woe be unto him who opens one of the seven gateways to hell, because through that gateway evil will invade the world.
User avatar
Acrodyn
Puppeteer
Posts: 112
Joined: 18 Dec 2009, 21:24

Re: Koje ste zadnje tri SF knjige kupili?

Unread post by Acrodyn »

jbt wrote:nisi
A i ja sam tako mislio.. I sigurno će mi bit zadovoljstvo pročitat meni najdražu knjigu najdražeg serijala u originalnom engleskom.

Ali problem je što je naše izdanje treće knjige daleko bolje... Dobro, istina je da su amerikanci imali više izdanja Martinovih knjiga i a su imali i oni hard covere, ali ova koju sam ja kupio je prvo izdanje. Korice su tanke, knjige je malih dimenzija, a stranice su jako tanke i kidaju se jako lako, a i teško je listat.

Na kraju mogu reć da će mi ipak činit zadovoljstvo to što posjedujem prvo izdanje Oluje Mačeva, ali za čitanje bi ipak odabrao algoritmovu verziju.

http://img64.imageshack.us/img64/9467/6 ... e00d09.jpg
galaxie500
Puppeteer
Posts: 193
Joined: 16 Jan 2009, 14:50

Re: Koje ste zadnje tri SF knjige kupili?

Unread post by galaxie500 »

Kad smo kod Martina, jedna od zadnjih stvari koju sam nabavio je njegova zbirka Tuf Voyaging, s pričama o Havillandu Tufu iz prve polovice osamdesetih.
Na žalost, novog Martina (sekstalogiju) prestao sam čitati nakon tri knjige. Svi ti nastavci, tisuće stranica tko komu, tko koga i zašto, prilično me živciraju, premda Martin spada u moje omiljene pisce i premda je i ovaj serijal jako dobro napisan.
Mrzim beskrajne serijale, i zato preferiram SF (iako ih i tu ima). Zato više volim i kratke priče.
User avatar
LordShaper
The Q
Posts: 1063
Joined: 02 Jan 2008, 14:15

Re: Koje ste zadnje tri SF knjige kupili?

Unread post by LordShaper »

Le Guiničin "The Dispossessed", Sterling i Gibsonov "Difference Engine" i Stephensonov "Anathem".

Dispossessed je odličan :cheers:
Difference Engine mi je dobar sve do zadnje stranice predzadnjeg poglavlja, kad ili sve ode dovraga u neke metafizičke spike ili ja nešto nisam skužio :( ...a zadnje poglavlje ima odličnu viziju budućnosti :lol:
Anathem sam tek započeo ali mi se jako sviđa što sam moraš dešifrirati što svaka treća riječ znači :lol:
Proud member of "Ireini najdraži ne-purgeri"

...and then Buffy staked Edward. The End
User avatar
Samuel
Jedi Master
Posts: 275
Joined: 19 Dec 2009, 19:43

Re: Koje ste zadnje tri SF knjige kupili?

Unread post by Samuel »

Hm... Da li Zelazny spada u SF ili čisti F...? Prije nekoliko godina sam sjedio kraj poštanskog ormarića i lagano čupkao bradu, očekujući novo izdanje kataloga Izvora. Pošlo je za rukom složiti seriju Ambera, no posljednje dvije knjige, Krv Ambera i Princ Kaosa, iščeznule su s popisa želja.
Nemojte me krivo shvatiti, Corwin je zakon.
Zakon.
Ali kopiranje staroengleskog mita i samog imena Merlina, nije pogodilo živac. Uglavnom, da skratim priču, danas sam kupio te zadnje dvije, čisto zbog osjećaja ispunjenosti.
Treća je knjiga klasična, Vonnegutova, pogađate, Klaonica pet. Bez nekih stvari, ispostavilo se, ne isplati glumiti da vladam općim znanjem. Eto, to je cijela priča. Posljednje tri knjige. Pitanje je sad... vrijeme odvojeno za čitanje...
Tko ima dovoljno vremena da sve napravi ispravno...?
User avatar
poison
Ancient
Posts: 556
Joined: 28 Sep 2005, 11:57
Location: middle of nowhere
Contact:

Re: Koje ste zadnje tri SF knjige kupili?

Unread post by poison »

ja sam totalna katastrofa - mislim da je zadnja knjiga koju sam kupila (sebi) bilo 7 u 1 izdanje narnijskih kronika za diplomski i "a hero with a thousand faces" josepha campbella u svojstvu popratne literature za isti - dakle, par godina nisam ništa kupila. moje financijske sposobnosti jednostavno nisu u skladu s mojim čitateljskim apetitima...
"Madness in method, that is genius."
Frank Herbert
User avatar
Samuel
Jedi Master
Posts: 275
Joined: 19 Dec 2009, 19:43

Re: Koje ste zadnje tri SF knjige kupili?

Unread post by Samuel »

A nije li Campbell jednom rekao da se može živjeti bez novca...? Ili da je rad zbog novca... nije život...? Ili postaje ropstvo...? Ili... Što je rekao? Danas je Badnjak, antikvarijati ne rade... Šteta. Instant krivi trenutak. Blagdan je instant krivi trenutak. Kolekcija čak. Sretno sa knjigama u budućnosti.
Tko ima dovoljno vremena da sve napravi ispravno...?
User avatar
poison
Ancient
Posts: 556
Joined: 28 Sep 2005, 11:57
Location: middle of nowhere
Contact:

Re: Koje ste zadnje tri SF knjige kupili?

Unread post by poison »

pričamo li o istom campbellu? ovaj je, naime, američki mitolog. nisam pročitala baš puno njegovih djela, ali nekako sumnjam da je u njima obrađivao novac u sklopu heroic questa ili mita o postanku. :D
"Madness in method, that is genius."
Frank Herbert
User avatar
Samuel
Jedi Master
Posts: 275
Joined: 19 Dec 2009, 19:43

Re: Koje ste zadnje tri SF knjige kupili?

Unread post by Samuel »

Heh... da, isti je čovjek. Bio je mitolog, ali bio je i... filozof. Pretpostavljam da se tim riječima može i karakterizirati karakter karaktera koje je on iskarakterirao... Google... Ah, evo citata.

"Computers are like Old Testament gods; lots of rules and no mercy. "
Štosno...
"I don't have to have faith, I have experience."
Impresivno...
"I think the person who takes a job in order to live - that is to say, for the money - has turned himself into a slave." Joseph Campbell
:scratch:
Tko ima dovoljno vremena da sve napravi ispravno...?
Post Reply