Rade Jarak: Strašni

Rasprave o knjigama, časopisima, fanzinima, stripovima, uglavnom svemu što se lista, a ima (ili nema) veze sa SF-om

Moderator: Ire

User avatar
davors
Ancient
Posts: 795
Joined: 19 Aug 2003, 01:51
Location: Pazin
Contact:

Rade Jarak: Strašni

Unread post by davors »

Na FFK-u pojavila se šesta knjiga biblioteke WARP Naklade Zoro, SF roman "Strašni". Autora Radu Jarka upoznali ste vi koji ste bili na FFK, neki ste i knjigu ponijeli doma, i ima li već kakvih čitateljskih dojmova?
*Istria is a state of mind*
User avatar
Xaotix
The Source
Posts: 2852
Joined: 19 Apr 2005, 12:55
Location: Schrodingerova kutija

Re: Rade Jarak: Strašni

Unread post by Xaotix »

Pročitao sam "Strašnog" prije nekih tjedan dana, i nije me se baš dojmio.

Početak obećava... (Nije spoiler jer se radi o prvih par stranica) Posljednji pripadnik izumrle vrste se uspio skrivati od neprijatelja milijun godina, preživlojavajući koristeći naprednu tehnologiju i razvijajući primitivne instinkte.
Nakon milijun godina samoće, odlučuje se vratiti u naseljeno područje galaksije kojom sada vlada taj isti neprijatelj, potpuno nekompatibilna vrsta.

E sad, u ovom što slijedi bi moglo biti malih spoilera.
Ok, ovo gore mi kao blurb zvuči puno bolje od ulomka na poleđini romana. :kava: A kao što je blurb otegnut preko cijele stranice, takvim mi se čini i tekst. Ima dosta ponavljanja, kao da je autor imao dvije verzije teksta, i ostavio obadvije u konačnom rukopisu. Roman je krcat infodumpovima, ponekad potpuno nepotrebnim, ponekad proturiječnim, koji su ugurani u tekst u obliku medicinskih izvješća, raznih potvrda i izvadaka iz enciklopedija. Sva ta sila podataka je možda opisala svijet romana, ali ga uopće nije dočarala i uvukla me u sebe. Tu uopće neću spominjati klasični problem malog svijeta, u kojem se stanovnici ogromne galaksije strašno udaljenih planeta ponašaju kao da je riječ o susjednim gradovima ili najdalje susjednim državicama. Ali da ne davim po tehnici, iako me čudi da tako produktivni autor piše kao početnik...

Što se samog junaka, Strašnog, tiče, razlika između njega i njegovih antipoda je skoro pa nikakva. Iako ih dijeli "nepremostivi" genetski jaz i milijun godina, on se trenutačno uklapa u prvu planetu na koju je naletio, i potaje najbolji prijatelj sa prvom osobom koju tamo vidi. Otprilike kao da je promijenio posao i otišau o novu firmu, pa se sprijateljio sa prvom osobom u svom uredu.
Dalje, nije baš najajsnije kog vraga glavni junak želi. Ako mu je cilj uklopiti se i sakriti se među pripadnicima nove rase, to je skoro nepotrebno. Teško ga je razlikovati od nove rase, osim po izgledu koji jedino autor stalno naglašava, ali koji nikom drugom nije sumnjiv, sve dok to iznebuha ne bude potrebno za razvijanje radnje.
Ako mu je cilj naći još nekog tko je preostao od njegove vrste, to ga uopće ne zanima, jer kad napokon pronađe mješanku koja je polovično Strašni kao i on, želja za zajedništvom ga drži koliko im treba da uđu i iziađu iz kreveta. Nakon toga ko da je više nije bilo. Uglavnom, samo priča kako će joj se pridružiti , ali ne radi ništa.
Ima još dosta proturiječnosti i nelogičnosit u ponašanju Strašnog. Odricanje od tehnologije se još i može shvatiti, ali se onda pojavljuju duhovne i mentalne discipline koje iskoristi sama jednom i nikad više. Zatimn su tu bolesti koje se pojave i nakon toga ih se zaboravi.
Od primitivne zvijeri visoke inteligencije, koja jest zanimljiva, postaje dosadni čovo, na dosadnom poslu, na dosadnoj planeti, i živi dosadnim životom. OK, nakon milijun godina u divljini, možda bi takav život i bio zanimljiv, ali kako je sve postavljeno, dosađivali smo se i on i ja.

Ukratko, početak ima dosta potencijala, da bi se na kraju sve utopilo u infodumpovima i nabacanim idejama koje je autor imao. Da je stvar ostala na stolu još neko vrijeme, Jarak je mogao napisati dobar roman. Ovako je ispala polovična knjiga, koja je vjerojatno SF samo zbog prvog poglavlja i naslovnice sa dinosaurom u svemirskom odijelu.

Inače, čuo sam da je ovo treća knjiga koju ja Rade Jarak objavio ove godine. Ta hiperprodukcija bi mogla objasniti tehničke probleme i smušenost.
Randomness is strong with this one!
User avatar
ratchet
Ancient
Posts: 879
Joined: 19 Aug 2007, 21:04

Re: Rade Jarak: Strašni

Unread post by ratchet »

Mene je odbio od čitanja još na FFK. Kad je rekao: Ma, neee, nije ovo SF, to nije SF, to je roman o ..., i nastavio nešto nesuvislo, stalno se ponavljajući i prekidajući, nastojeći povezati dvije misli.
Ako nije SF, što ga je slao na SF natječaj, i zašto bih ja to čitao, kad vidim da je autoru neugodno što mu djelo trpaju u žanr u kojem mu je očito nelagodno biti. Zapravo sam očekivao nešto nalik Xaotixovom izvještaju. I nekako imam osjećaj da se sponzor za objavljivanje romana našao najviše zbog imena autora. Baš me zanima kako bi Macan ocijenio to djelce da mu ga je autor pod nekim pseudonimom ( a s obzirom na Macana pseudonim i ne bi bio potreban ) poslao na Mentorov natječaj za roman.
Čovjek je u potpunosti za religiju sve dok ne posjeti neku istinski religioznu zemlju. Nakon toga se svim srcem odjednom zalaže za kanalizaciju, mehanizaciju i zajamčenu minimalnu plaću.
Aldous Huxley
Porto
Jedi Master
Posts: 226
Joined: 07 Jul 2005, 14:10
Contact:

iznenađujuć i uspješan izlet Rade Jarka u svijet fantastike

Unread post by Porto »

O tome kako je Rade Jarak romanom "Strašni"
napravio iznenađujuć i uspješan izlet u svijet fantastike,
"...koja u Hrvatskoj ima brojne poklonike, nekoliko biblioteka,
ali ne i bog zna kako bogatu vlastitu tradiciju."
,

pročitajte u današnjem Jutarnjem Listu iz pera Jagne Pogačnik.

http://www.jutarnji.hr/kultura/knjige/c ... ,177040.jl
User avatar
Izitpajn
nobody
Posts: 4030
Joined: 10 Nov 2003, 17:42
Location: Sesvete Republjik
Contact:

Re: Rade Jarak: Strašni

Unread post by Izitpajn »

Jagna Pogačnik wrote:U svakom slučaju, nakon “Strašnog” Jarak si je posve sigurno priskrbio i publiku koju do sada nije imao
:lol:

Je li tko zainteresiran za osnivanje fan-cluba? :occasion9:

EDIT: Mislim, naravno, na Fan-club Jagne Pogačnik :cheers:
User avatar
Milena
The Q
Posts: 1316
Joined: 05 May 2007, 13:48
Location: tu i tamo
Contact:

Re: Rade Jarak: Strašni

Unread post by Milena »

Nije Jagna Pogačnik jedina. Ne znam jel' to utješno ili nije, ali... http://kenmacleod.blogspot.com/2009/09/ ... hings.html :x :x :x
I blame Hemingway. Of course, I blame Hemingway for a lot of things. Still working out how to pin global warming on him. (Snarkhunter)
User avatar
Ire
Phd In Horribleness
Posts: 6638
Joined: 04 Aug 2003, 18:51
Location: Zagreb

Re: Rade Jarak: Strašni

Unread post by Ire »

napad je najbolja obrana :kava:
Instant Geek. Just Add Coffee.
Tomislav Sakic
The Q
Posts: 1042
Joined: 24 Nov 2004, 11:36
Location: Zagreb
Contact:

Re: Rade Jarak: Strašni

Unread post by Tomislav Sakic »

Iznenađujuć i uspješan izlet Rade Jarka u svijet fantastike Piše: Jagna Pogačnik

Roman je nastao tako što se Jarak javio na natječaj koji je raspisao Festival fantastične književnosti u Pazinu

ZAGREB - Vjerojatno će mnogi, baš kao i ja, biti nemalo iznenađeni činjenicom da je Rade Jarak objavio novi roman u žanru SF-a.

Pisac koji se, do sada, bavio prozom koja nastaje na rubovima pročitanih djela, promišljanjem vlastita djetinjstva i drugim 'ozbiljnim' temama, upustio se u proznu dionicu koja u Hrvatskoj ima brojne poklonike, nekoliko biblioteka, ali ne i bog zna kako bogatu vlastitu tradiciju.

U posljednje se vrijeme ipak stvorio kakav-takav kontekst u koji upada i ovaj Jarkov eksperiment, promoviran na Festivalu fantastične književnosti u Pazinu. Naime, u skladu s novijim znanstvenim otkrićima o postojanju istarskih dinosaura u blizini Bala, ove je godine festival raspisao natječaj za SF priču upravo o dinosaurima, a Jarkova je priča probila granice i postala samostalnim romanom.

Dinosaur u depresiji

Dakle, u posljednje vrijeme nevjerojatno produktivni Rade Jarak napisao je roman o posljednjem dinosauru, posve poštujući zakonitosti žanra u koji se upustio.

Priča romana “Strašni” fokusirana je na usamljenog posljednjeg dinosaura kojem su nakon milijuna godina “genske zalihe pri kraju”, pa mu padne na pamet vratiti se na planetu Novih s kojima je njegova vrsta vodila rat do istrebljenja. Uz pomoć tipičnih tehnoloških pomagala, poput svemirskog broda, teleportacijskih kanala i sl., ali i ponešto obične sreće, postat će neželjeni imigrant koji živi u strahu od otkrivanja.

U međuvremenu doživjet će pokoje prijateljstvo, ljubavno-seksualni odnos, završiti u zatvoru, no sve skupa neće mnogo pomoći u mijenjaju istine koje je itekako svjestan - kako je on samo vlastiti potomak, “samo sjećanje na samog sebe”.

Njegova pozicija nepripadanja ni jednoj ni drugoj civilizaciji, odnosno pitanje njegovog identiteta zapravo je usađeno u temelj Jarkova romana, dok su sve ostale formalne odlike žanra - tehnološka dostignuća i superiornost Novih tek pozadina na kojoj se kristalizira priča o posljednjem dinosauru koji pati od duboke depresije.

Mamac za publiku žanra

Sraz civilizacija, njihov sukob u kojem je pobijedio (navodno) nadmoćniji i sva ta SF čuda i paralelne stvarnosti, kojim se poslužio Jarak, mamac su za žanrovsku publiku, no ne mogu se oteti dojmu kako je Jarkov posljednji dinosaur sudbinom vrlo blizak likovima njegove nežanrovske proze. Princip je isti, sve su ostalo formalne nijanse. U svakom slučaju, nakon “Strašnog” Jarak si je posve sigurno priskrbio i publiku koju do sada nije imao, što će možda proširiti recepciju i ostale njegove proze, a ovaj će roman svakako ostati zabilježen kao iznenađujući izlet u druge vode koji je završio posve uspješno.
User avatar
Sandman
Ancient
Posts: 746
Joined: 28 Oct 2004, 09:26
Location: Republika P

Re: Rade Jarak: Strašni

Unread post by Sandman »

Pisac koji se, do sada, bavio prozom koja nastaje na rubovima pročitanih djela, promišljanjem vlastita djetinjstva i drugim 'ozbiljnim' temama, upustio se u proznu dionicu koja u Hrvatskoj ima brojne poklonike, nekoliko biblioteka, ali ne i bog zna kako bogatu vlastitu tradiciju.
Mene više zanima kako Šakić i Žiljak komentiraju ovu izjavu. :kava:
"Life... is like a grapefruit. It's orange and squishy, and has a few pips in it, and some folks have half a one for breakfast."
Douglas Adams
User avatar
Nimrod
The Q
Posts: 1385
Joined: 18 Nov 2003, 20:30
Location: zabreg
Contact:

Re: Rade Jarak: Strašni

Unread post by Nimrod »

Ja bih iskreno željela da tu izjavu Šakić i Žiljak komentiraju otvorenim pismom gospođi Pogačnik, vrlo je malo guglanja bilo potrebno da ne ispadne tolika strašna neznalica, a između ostalog i zato što me škaklja to što se i Ad Astra dinosaurima otvara... :D

Ja bih, ali zbilj, zbilja, ne stignem.
English is the result of Norman soldiers attempting to pick up Anglo-Saxon barmaids, and is no more legitimate than any of the other results.
- H. Beam Piper, from "Fuzzy Sapiens"
Aleksandar Ziljak
Ancient
Posts: 959
Joined: 09 Apr 2004, 18:42

Re: Rade Jarak: Strašni

Unread post by Aleksandar Ziljak »

Moje vrijem je predragocjeno. Ako si je netko napravio prema nečemu jarak, ja nemam namjeru prema tome nekome graditi mostove.
A. Ziljak
User avatar
mcn
Forumaš mcn
Posts: 315
Joined: 02 Feb 2004, 13:03

Re: Rade Jarak: Strašni

Unread post by mcn »

Misliš da rade jarak?

mcn :P
User avatar
Milena
The Q
Posts: 1316
Joined: 05 May 2007, 13:48
Location: tu i tamo
Contact:

Re: Rade Jarak: Strašni

Unread post by Milena »

For what it's worth... http://milerama.nosf.net/?p=465
I blame Hemingway. Of course, I blame Hemingway for a lot of things. Still working out how to pin global warming on him. (Snarkhunter)
Tomislav Sakic
The Q
Posts: 1042
Joined: 24 Nov 2004, 11:36
Location: Zagreb
Contact:

Re: Rade Jarak: Strašni

Unread post by Tomislav Sakic »

I ja imam pametnija posla.

Dobar osvrt, Mileno:)
Post Reply