Oror?

Rasprave o knjigama, časopisima, fanzinima, stripovima, uglavnom svemu što se lista, a ima (ili nema) veze sa SF-om

Moderator: Ire

Post Reply
User avatar
mcn
Forumaš mcn
Posts: 315
Joined: 02 Feb 2004, 13:03

Oror?

Unread post by mcn »

Je l' se dogadja u tom žanru išta vrijedno pažnje (glede literarnosti i ideja, ne para pa Tvajlajt ispreskačite)? Ono, bio je hjudž u osamdesetim i devedesetim, a sad mi djeluje malo kao da je prdnuo u čabar, iako, ruku u srce, nisam baš pratio. Kae sad in, koji pisci, koje teme?

Zamračite me (rekao bih "prosvijetlite me", ali fulao bih žanr)!

mcn
User avatar
Milena
The Q
Posts: 1316
Joined: 05 May 2007, 13:48
Location: tu i tamo
Contact:

Re: Oror?

Unread post by Milena »

I blame Hemingway. Of course, I blame Hemingway for a lot of things. Still working out how to pin global warming on him. (Snarkhunter)
galaxie500
Puppeteer
Posts: 193
Joined: 16 Jan 2009, 14:50

Re: Oror?

Unread post by galaxie500 »

DA, pisani horror je u maloj defanzivi, ima nešto časopisa koji se bave njime, no ni jedan veliki (u USA Talebones koji je upravo propao, Weird Tales, te Cemetery Dance, a i Dark Wisdom koji je s papira prešao na online izlaženje).
Najbolje poznajem britanski Black Static, nekoć Third Alternative, na koji sam pretplaćen.
Fikcija i magazinski dio su pola pola. Priče nisu loše. Posebno su dobri noviji pisci poput Paula Meloya, Daniela Kaysena, Aliette de Bodard (koja piše i SF), Christophera Fowlera, Garyja McMahona, Jamesa Coopera...
Od pisaca tu su još uvijek legenda horrora Ramsey Campbell, Tim Lebbon, Thomas Ligotti, Jack Ketchum, Tony Richards,nezaobilazni Koontz, Barker, King i njegov sin Joe Hill.
Možda najbolje informacije mogu se pokupiti čitanjem godišnjih antologija kratkih priča Stephena Jonesa (The Mammoth book of Horror koja je došla do dvadesetog izdanja) i Ellen Datlow koja je do sada bila suurednica The Years best fantasy and horror koja je ugašena, a od ove godine ide njena The Year's Best Horror. Usput ove godine uredila je i dvije antologije koje ima kupiti i kod nas, skroz dobru Poe (u povodu dvjestogodišnjice rođenja EA, okupila je dvadesetak pisaca koji su napisali nove priče inspirirane Poeom) i Inferno koja je u stvari prvi put izašla prije 2 godine u tvrdom, a ove u TP izdanju i dobila je sve važnije horror nagrade.
Tu su još i neke Straubove antologije i čitav niz novih pisaca, pa se možda horror i izvuče u dogledno vrijeme.
Za nešto više informacija morao bih malo prosurfati internetom.
Post Reply