Natječaj Istrakona 2010. (do 15.12.2009.)

Obavijesti i diskusije o natječajima za pripovjetke, romane, slike, ilustracije, fotografije, stripove, filmove i slično.

Moderator: Ire

Forum rules
1. NASLOV - mole se svi koji će postati natječaje u ovom podforumu da u "Naslov" stave službeni naslov natječaja te za godišnje natječaje (dakle, one koji se ponavljaju svake godine - poput sferakonskog ili istrakonskog) u naslovu napišu i godinu za koju je taj natječaj objavljen.
2. POST - mole se forumaši da prenesu cijeli natječaj (kopi-pejstaju ili prepišu), a ne stave samo link. Također bi bilo dobro istaknuti datum do kada natječaj traje i adrese na koje se uratci šalju.
3. STARI NATJEČAJI - natječaji kojima je istekao rok trajanja i/ili koji su zaključeni, ostaju u ovom podforumu, ali su zaključani, dakle u njima se više ne može postati. Ukoliko netko ima neko pitanje u vezi starog natječaja, slobodan je otvoriti novi topik u za to adekvatnom podforumu.
4. POSTOVI KOJI NISU NATJEČAJI - u ovom će podforumu biti uklonjeni i preseljeni u adekvatne podforume.
User avatar
ratchet
Ancient
Posts: 879
Joined: 19 Aug 2007, 21:04

Re: Natječaj Istrakona 2010. (do 15.12.2009.)

Unread post by ratchet »

So I happen to know that amongst the stories that didn’t make it to this year’s collection, there are also stories written by top Croatian SF writers.

Možeš li biti malo određeniji?

Usput, dobra slika Šiše. Pravi Bad Guy. :lol:
Čovjek je u potpunosti za religiju sve dok ne posjeti neku istinski religioznu zemlju. Nakon toga se svim srcem odjednom zalaže za kanalizaciju, mehanizaciju i zajamčenu minimalnu plaću.
Aldous Huxley
User avatar
Sandman
Ancient
Posts: 746
Joined: 28 Oct 2004, 09:26
Location: Republika P

Re: Natječaj Istrakona 2010. (do 15.12.2009.)

Unread post by Sandman »

Mislim da namjerno nije napisao o kome se radi, jer bi to ipak trebao reći autor priče. Ako to želi naravno.

Ali sa sigurnošću mogu reći da ne misli na mene, iako sam ja jedan od ljudi koji su poslali svoju priču na natječaj i nisam prošao. I sugurno nisam top kroejšn SF vrajter.

A sad možete slobodno upirat prstom u mene i smijat mi se kako jadno pišem da nisam uspio upast u Istrakonovu zbirku. :zubo:
"Life... is like a grapefruit. It's orange and squishy, and has a few pips in it, and some folks have half a one for breakfast."
Douglas Adams
Zoran
The Q
Posts: 1913
Joined: 08 Aug 2003, 21:11

Re: Natječaj Istrakona 2010. (do 15.12.2009.)

Unread post by Zoran »

ratchet wrote:So I happen to know that amongst the stories that didn’t make it to this year’s collection, there are also stories written by top Croatian SF writers.

Možeš li biti malo određeniji?
Mogu, ali neću. Mislim, nije da je to neka tajna, niti sam zamoljen da šutim, al štajaznam... nekako ne bih to baš napisao javno ako ne moram. Na kraju krajeva, to sve s ovogodišnjom istrakonskom zbirkom mi jest čudno, ali ne mogu tvrditi da je krivo dok ne pročitam makar one priče koje su objavljene. Po listi objavljenih imena čini mi se da bi zbirka MOGLA (iako nikako ne i MORALA) biti najbolja Istrakonska do sad, a u tom slučaju smatram sve poteze organizatora opravdanim. Iako mi ovo s nagradama nije jasno. Npr. bilo bi mi jasno da kažu "odlučili smo ukinuti nagradu, umjesto toga ćemo predviđene novce utrošiti na način da ćemo besplatno distribuirati zbirke posjetiteljima Istrakona". To bi mi bio sasvim opravdani potez i osobno bih ga pozdravio. Al više ćemo znati kad vidimo zbirku, a pogotovo kad nam se razvežu jezici. :kava:
User avatar
SAMSUILUNOV OTAC
Autor u Smokvinom listu
Posts: 2110
Joined: 30 Dec 2005, 00:50
Location: 26. dimenzija, treća kuća desno, iza bukve

Re: Natječaj Istrakona 2010. (do 15.12.2009.)

Unread post by SAMSUILUNOV OTAC »

Zoran wrote:Po listi objavljenih imena čini mi se da bi zbirka MOGLA (iako nikako ne i MORALA) biti najbolja Istrakonska do sad, a u tom slučaju smatram sve poteze organizatora opravdanim. Iako mi ovo s nagradama nije jasno. Npr. bilo bi mi jasno da kažu "odlučili smo ukinuti nagradu, umjesto toga ćemo predviđene novce utrošiti na način da ćemo besplatno distribuirati zbirke posjetiteljima Istrakona". To bi mi bio sasvim opravdani potez i osobno bih ga pozdravio. Al više ćemo znati kad vidimo zbirku, a pogotovo kad nam se razvežu jezici. :kava:
Ja mislim da je ovo sve isplanirano. Ajmo ove godine napraviti drukčiju zbirku nego inače, nešto neočekivano, pa da malo dignemo prašinu. I evo, do Istrakona ima još mjesec dana, a već smo nanizali četiri stranice o zbirci koja još nije ni tiskana. Misterij, iščekivanje, drhtanje...

PS: bilo bi fora jednom prilikom napraviti zbirku kompilaciju svih odbijenih priča otkako se tiska istrakonska zbirka (a moglo bi se to napraviti i s drugim zbirkama. Zvala bi se "Worst of"
Kap limuna, zrno soli,
I svaka rana malo više boli.
User avatar
davors
Ancient
Posts: 795
Joined: 19 Aug 2003, 01:51
Location: Pazin
Contact:

Re: Natječaj Istrakona 2010. (do 15.12.2009.)

Unread post by davors »

SAMSUILUNOV OTAC wrote:PS: bilo bi fora jednom prilikom napraviti zbirku kompilaciju svih odbijenih priča otkako se tiska istrakonska zbirka (a moglo bi se to napraviti i s drugim zbirkama. Zvala bi se "Worst of"
Bila bi to jaaaaaako debela zbirka, čak i kad bi se suzio izbor...
Zoran wrote:Npr. bilo bi mi jasno da kažu "odlučili smo ukinuti nagradu, umjesto toga ćemo predviđene novce utrošiti na način da ćemo besplatno distribuirati zbirke posjetiteljima Istrakona".
Odat ću ti jednu tajnu: provođenje natječaja i objavljivanje istrakonske zbirke nema (na svu sreću) nikakve veze s organizacijom Istrakona...
*Istria is a state of mind*
User avatar
ratchet
Ancient
Posts: 879
Joined: 19 Aug 2007, 21:04

Re: Natječaj Istrakona 2010. (do 15.12.2009.)

Unread post by ratchet »

Ja sam se već i ranije čudio zašto se ne nađe način da se zbirku dobije svaki posjetitelj, isto kao i na Sferakonu. Ako bi lova koja se dijeli na nagrade, plus veća naklada zbirke, to i omogućila odmah glasam za tu soluciju. Iako je lova na računu dobra stvar, i rado bih je vidio tamo još koji put, mogućnost da više ljudi čita ono što pišemo mi je ipak privlačnija.
Čovjek je u potpunosti za religiju sve dok ne posjeti neku istinski religioznu zemlju. Nakon toga se svim srcem odjednom zalaže za kanalizaciju, mehanizaciju i zajamčenu minimalnu plaću.
Aldous Huxley
evita
Ewok
Posts: 30
Joined: 25 May 2009, 16:58

Re: Natječaj Istrakona 2010. (do 15.12.2009.)

Unread post by evita »

Zašto je nekome teško priznati da priča nije prošla: svi smo više- manje tašti. Moja nije prošla, s pravom, namrljavila sam je taman tako da nešto pošaljem. I znala sam odmah da nije dobra. Ali, moraš pisati... Za Sferakonsku zbirku priča mi je šutirana već u prvom krugu, javiše mi. Tu imam sama manje jasne kriterije o kvaliteti jer nisam imala pojma što je steam- punk niti sam išta od toga čitala. Fulala sam, očito...
E sad, možda ne prođe ni priča za Ubiq. Pa kaj onda? Treba se više truditi. Uvijek mi je drago kad se dižu kriteriji. Ruku na srce ( nek se nitko ne naljuti), u Israkonskim je zbirkama znalo biti koječega, pa to i nije bio neki poticaj da si čovjek da više truda. E, a sad je taj poticaj jači. Sve će to rezultirati boljom kvalitetom. Urednici Ubiqa odmah su jasno dali do znanja kakvu kvalitetu traže i nijedna tamo objavljena priča nije mi prošla bez puno uloženoga truda i uredničkih packi. Tako treba.
I da- divim se onima koji u godini dana prođu na pet natječaja i još k tome napišu roman i zbirku priča. Ja nisam očito takav kapacitet. Doživjela sam ja još odbijenica u zadnje vrijeme. Ali, novi roman mi je prošao i uskoro izlazi. Ne možeš istovremeno napravit pet kvalitetnih stvari.
Zoran
The Q
Posts: 1913
Joined: 08 Aug 2003, 21:11

Re: Natječaj Istrakona 2010. (do 15.12.2009.)

Unread post by Zoran »

davors wrote:
Zoran wrote:Npr. bilo bi mi jasno da kažu "odlučili smo ukinuti nagradu, umjesto toga ćemo predviđene novce utrošiti na način da ćemo besplatno distribuirati zbirke posjetiteljima Istrakona".
Odat ću ti jednu tajnu: provođenje natječaja i objavljivanje istrakonske zbirke nema (na svu sreću) nikakve veze s organizacijom Istrakona...
A dodjeljivanje nagrada i distribucija? Mislim, ako imaš poseban budget za zbirku, jel u njega upadaju troškovi nagrada? Jer ako upadaju, onda nema veze što nema veze s organizacijom Istrakona. Jednostavno sad imate nešto više novca jer niste dodijelili nagrade pa možete poboljšati distribuciju i čitanost zbirke na način da je podijelite besplatno. Mislim, ljudi ionako šalju priče jer se nadaju da će ih netko pročitati.
Zoran
The Q
Posts: 1913
Joined: 08 Aug 2003, 21:11

Re: Natječaj Istrakona 2010. (do 15.12.2009.)

Unread post by Zoran »

evita wrote:Zašto je nekome teško priznati da priča nije prošla:
Nije stvar u tome da je nekom teško priznati, nego ne vidim zašto bih ja trebao "priznavati" u ime nekog drugog. Kažem, nije to sad neka intimna tajna pa da se ne može reći javno, ali opet - nekako mi se čini da je pristojnije ne reći.
evita wrote: u Israkonskim je zbirkama znalo biti koječega, pa to i nije bio neki poticaj da si čovjek da više truda. E, a sad je taj poticaj jači. Sve će to rezultirati boljom kvalitetom.
Ja se iskreno nadam da je to tako. Također mi je statistički uvjerljivije da žiri od 72 pristigle priče izvuče 10 dobrih, nego da od 108 izvuče 35 dobrih, ali me čudi što obrazloženje žirija nije "podigli smo razinu kvalitete" nego "vaše priče su posebno loše". Štoviše, toliko da ni nagrade nisu dodijeljene. Iako, osobno odmah sam za to da se i ubuduće ukinu nagrade, ako će se taj novac preusmjeriti u besplatnu distribuciju.
evita
Ewok
Posts: 30
Joined: 25 May 2009, 16:58

Re: Natječaj Istrakona 2010. (do 15.12.2009.)

Unread post by evita »

Eh, da. Baš sam i ja nešto razmišljala o toj statistici. Na nežanrovskim natječajima su me navikli da prođe npr. od 100 ili čak od 200 priča njih točno 10 ( npr. natječaj Književnog kruga Karlovac) ili pak od 400 radova njih 40. Ali onda ti je i zadovoljstvo veće, znaš da si napisao stvarno nešto jako dobro.
Ovdje su mi se kriteriji od početka činili malo preliberalnima.
A što se tiče "priznavanja"- normalno da ne treba objaviti imena onih koji nisu prošli, ali mislim da je dobro za druge pisce koji tek počinju tu i tamo priznati da nisi upao- nek se ljudi malo ohrabre, nek vide da su i ti "porazi" dio svega toga i da u pisanje treba uložiti truda i vremena, jer to ima veze s kvalitetom.
Zoran
The Q
Posts: 1913
Joined: 08 Aug 2003, 21:11

Re: Natječaj Istrakona 2010. (do 15.12.2009.)

Unread post by Zoran »

evita wrote:Eh, da. Baš sam i ja nešto razmišljala o toj statistici. Na nežanrovskim natječajima su me navikli da prođe npr. od 100 ili čak od 200 priča njih točno 10 ( npr. natječaj Književnog kruga Karlovac) ili pak od 400 radova njih 40. Ali onda ti je i zadovoljstvo veće, znaš da si napisao stvarno nešto jako dobro.
Ovdje su mi se kriteriji od početka činili malo preliberalnima.
A što se tiče "priznavanja"- normalno da ne treba objaviti imena onih koji nisu prošli, ali mislim da je dobro za druge pisce koji tek počinju tu i tamo priznati da nisi upao- nek se ljudi malo ohrabre, nek vide da su i ti "porazi" dio svega toga i da u pisanje treba uložiti truda i vremena, jer to ima veze s kvalitetom.

Pa je, al KKK ne izdaje zbirku.

Lijepo je da knjiga ima i neki minimalni opseg, a eto... jednostavno se ne javlja toliko sudionika.
User avatar
Milena
The Q
Posts: 1316
Joined: 05 May 2007, 13:48
Location: tu i tamo
Contact:

Re: Natječaj Istrakona 2010. (do 15.12.2009.)

Unread post by Milena »

Zoran wrote: Pa je, al KKK ne izdaje zbirku.
Hoće neko pogađati kako sam si ja ovo KKK u prvi čas protumačila? Evo, dugo nismo imali auto-whackinga... :dum:
I blame Hemingway. Of course, I blame Hemingway for a lot of things. Still working out how to pin global warming on him. (Snarkhunter)
Zoran
The Q
Posts: 1913
Joined: 08 Aug 2003, 21:11

Re: Natječaj Istrakona 2010. (do 15.12.2009.)

Unread post by Zoran »

Milena wrote:
Zoran wrote: Pa je, al KKK ne izdaje zbirku.
Hoće neko pogađati kako sam si ja ovo KKK u prvi čas protumačila? Evo, dugo nismo imali auto-whackinga... :dum:
No, kratica je bila namjerna.

Nego, natrag na Istrakonsku. Od objavljenih autora ove godine nitko nije debitant, najmanje iskusna bi tu trebala biti Vesna Kurilić, s jednim prethodnim objavljivanjem u Istrakonskoj zbirci i jedno dva (ili više) izvan. Ostali su ili već više puta objavljivani i nagrađivani, ili već imaju objavljene knjige ili i jedno i drugo. Čak ima i jedna kontroverzna autorica (Mirela Jovičić, kontroverzu je izazvao "slučaj" Paralelni slalom - knjiga koju su ona i još jedna autorica zajedno napisale, koristeći istu tehniku i isti naslov kao i dvojac Jurković/Ogrlić koji je takvu knjigu izdao desetak godina ranije).
Locked