Saga o Milesu Vorkosiganu

Rasprave o knjigama, časopisima, fanzinima, stripovima, uglavnom svemu što se lista, a ima (ili nema) veze sa SF-om

Moderator: Ire

User avatar
-fallen-one-
Ewok
Posts: 32
Joined: 08 Jul 2007, 11:49
Location: 7th Level Of Hell - For Violent and Wicked Ones
Contact:

Re: Saga o Milesu Vorkosiganu

Unread post by -fallen-one- »

Krhotine Časti i Barrayar su prequeli Milesu. Mislim, govorim o Milesu a ne njegovim starcima. Btw. Cordelia kick-assa. I kad se makneš možda dalje od toga gdje jesi i pročitaš nešto o Milesu, onda reci.

Naravno, radi se o vojsci ali i genijalnosti kako se uvalja u probleme tako ih se i riješi.
Image

"Hi, honey. Guess what I did at work today? I wore a bomb. A nuclear bomb in a field of flowers. I could get lucky. Tomorrow I could have a bigger bomb. I could kill... more people. Maybe innocent people. Children, maybe." - John Crihton
Zoran
The Q
Posts: 1913
Joined: 08 Aug 2003, 21:11

Re: Saga o Milesu Vorkosiganu

Unread post by Zoran »

Nazir wrote:
Zoran wrote:
-fallen-one- wrote:i ima humora, naravno ako shvačaš takav humor, ima dosta komičnih situacija, a mali je strateški genijalac ...
Budući da nisam shvatio, daj mi navedi humoristične elemente u "Krhotinama časti"?
E si ga našo knjigu koja je "predstavnik" sage... Tamo Milesa ni nema, i to se itekako osjeti. Krhotine su mi bile primjetno slabije i u njima je izostao klasičan humor koji je u ostalim knjigama. Između ostalog, mislim da je to vremenski zapravo prva knjiga koju je ova napisala, onda jos ni nije znala da ce pisati o Milesu.
no, što da joj ja radim. Ona je napisala tu knjigu, potpisala je, ja sam je pročitao i sad nemam želju čitati dalje.
Sama si je kriva. :kava:
Zoran
The Q
Posts: 1913
Joined: 08 Aug 2003, 21:11

Re: Saga o Milesu Vorkosiganu

Unread post by Zoran »

-fallen-one- wrote: I kad se makneš možda dalje od toga gdje jesi i pročitaš nešto o Milesu, onda reci.
Ne vjerujem da hoću. Probao čitati tu autoricu. Bila mi dosadna. Ima na svijetu previše knjiga da bih joj davao još jednu šansu. :kava:
User avatar
Milena
The Q
Posts: 1316
Joined: 05 May 2007, 13:48
Location: tu i tamo
Contact:

Re: Saga o Milesu Vorkosiganu

Unread post by Milena »

Izitpajn wrote:Hm, meni su priče koje sam preveo bile samo još bolje nakon dovršenog posla. Ali valjda zato što su bile prilično književne, a ne akcija.
Više nego vjerojatno. Nakon prijevoda (bar ja) puno predobro upoznam sve stilističke slabosti i manirizme, pa mi počnu ići na živce... :kava: Zato mi preživljavaju najjači stilisti, tipa Zelaznyja, Moorcocka, Viana... čak mi je i Kay izdržao prijevode, no njegove slabosti nisu u stilu.
Last edited by Milena on 07 Apr 2009, 11:08, edited 2 times in total.
I blame Hemingway. Of course, I blame Hemingway for a lot of things. Still working out how to pin global warming on him. (Snarkhunter)
User avatar
Milena
The Q
Posts: 1316
Joined: 05 May 2007, 13:48
Location: tu i tamo
Contact:

Re: Saga o Milesu Vorkosiganu

Unread post by Milena »

Nazir wrote:Krhotine su mi bile primjetno slabije i u njima je izostao klasičan humor koji je u ostalim knjigama. Između ostalog, mislim da je to vremenski zapravo prva knjiga koju je ova napisala, onda jos ni nije znala da ce pisati o Milesu.
Teško da nije znala: Krhotine časti i Pripravnik za ratnika su u originalu izašle iste godine, AFAIK.
I blame Hemingway. Of course, I blame Hemingway for a lot of things. Still working out how to pin global warming on him. (Snarkhunter)
Dagi
Skriboman
Posts: 2320
Joined: 13 Mar 2004, 00:57
Location: Zagreb
Contact:

Re: Saga o Milesu Vorkosiganu

Unread post by Dagi »

Što se tiče "strateške" i taktičke genijalnosti, otac Lois McMaster Bujold bio je glasoviti inženjer, a čini mi se da je spominjala kako joj je netko u obitelji bio časnikom, mislim mornaričkim. No, baš s te strane ciklus o Vorkosiganu/Naismithu ima šupljina. Naime, tko je vidio da admiral navlači powerarmor, zajedno s kapetanima pojedinih jedinica (mislim na plovne, ovaj svemirsko-plovne jedinice, ne na kopnene postrojbe) pa onda vodi svoje vesele najamnike u ljuti boj? Tko želi pročitati detaljni elaborat zašto kapetan ne smije napustiti svoje plovilo, preporučam mu Heinlenov romančić Space Cadet.

Inače, cijela saga jest zabavna, dušu dala za propuhati mozak.
User avatar
Xaotix
The Source
Posts: 2852
Joined: 19 Apr 2005, 12:55
Location: Schrodingerova kutija

Re: Saga o Milesu Vorkosiganu

Unread post by Xaotix »

Ovo s admiralom u power armoru je u potpunosti dosljedno sa StarTrekom. :lol:
I nije samo power armor u igri. Isto tako se osobno infiltrirao u POW logor kako bi izvukao jednog čovjeka.
A logori tek nisu mjesto za admirale. U Pripravniku za ratnika barem ima izgovor za ulazak u borbu - želi impresionirati curu.
Inače, ta rupa je objašnjena Milesovom ovisnošću o adrenalinu i potrebom da bude na licu mjesta kako bi direktno dobijao informacije. Mislim da ga na činjenicu da vrhovna komanda treba ostati u kontrolnom centru barem jednom upozorava svaki od suboraca.

U drugom dijelu serije,kad iz vojske prelazi u revizore ta stvar bolje funkcionira. Tad više ne juriša sam, nego barem kraj sebe ima pokoju mrcinu od oružnika...
Randomness is strong with this one!
Dagi
Skriboman
Posts: 2320
Joined: 13 Mar 2004, 00:57
Location: Zagreb
Contact:

Re: Saga o Milesu Vorkosiganu

Unread post by Dagi »

I dalje mi je to malo neuvjerljivo... :scratch:
Aleksandar Ziljak
Ancient
Posts: 959
Joined: 09 Apr 2004, 18:42

Re: Saga o Milesu Vorkosiganu

Unread post by Aleksandar Ziljak »

Što se tiče Krhotina časti, to je prvi roman iz serije i uvjerljivo je slabije napisan od ostatka serijala. Bujoldica se kao autorica razvijala kako su joj izlazile knjige, srećom relativno brzo, tako da je već treća-četvrta sasvim solidno zabavno štivo. Inače, nisam čitao sve, ali to je pitko i tečno i prilično zabavno. Nije mucho-macho-militaristički nabrijano k'o većina Baenove produkcije iz tog veremena (dakle, druga polovica osamdesetih pa nadalje).
A. Ziljak
User avatar
ratchet
Ancient
Posts: 879
Joined: 19 Aug 2007, 21:04

Re: Saga o Milesu Vorkosiganu

Unread post by ratchet »

Dagi teško da bi se zapovjednik čopora plačenika mogao službeno nazivati admiralom. To je više samododijeljeni naslov, a kao privatnik može sam pisati pravila i raditi stvari kako on hoće. S te strane sve štima, nije to vojska, bar ne ono što se pod tim podrazumijeva.
Krhotine časti su zbilja slabe u odnosu na knjige sa Milesom.
Ali za mene je saga o Milesu genijalna iz jednog razloga. Sve sam pročitao barem tri puta. To mi je svakih par godina bilo kao neko štivo za opuštanje, podjetinjavanje ako hoćete.
A mislim da bi, barem meni kao piscu, najveće priznanje bilo da se čitatelji onome što sam napisao uvijek iznova vraćaju i ponovno to čitaju. A ja zbilja nisam jedini koji to radi. A imam i dosta prijatelja koji uopće nisu voljeli SF ali su Milesa čitali i tražili još. I svi su imali poprilično pozitivno mišljenje što je dosta utjecalo i na njihov stav o SF-u općenito.
Čovjek je u potpunosti za religiju sve dok ne posjeti neku istinski religioznu zemlju. Nakon toga se svim srcem odjednom zalaže za kanalizaciju, mehanizaciju i zajamčenu minimalnu plaću.
Aldous Huxley
User avatar
talos1
Hani
Posts: 55
Joined: 22 Apr 2008, 16:15
Location: Križevci ˝hole˝
Contact:

Re: Saga o Milesu Vorkosiganu

Unread post by talos1 »

te su knjige za opuštanje, i dosta stvari je objasnila....samo se treba opustiti i čitati
Fortune Smiles Upon Your Effort.
Under my leadership you will be safe.
The voice of the people is the voice of God.
For the greater glory of God.
For Infinity
kasporovna
Ewok
Posts: 2
Joined: 13 Jan 2009, 13:36

Re: Saga o Milesu Vorkosiganu

Unread post by kasporovna »

i ja želim čitati o milesu.

kojeg prvo? ide kronološki ili može na volju?
We're basically the thinking man's drinking band.
~ John Flansburgh, TMBG
User avatar
-fallen-one-
Ewok
Posts: 32
Joined: 08 Jul 2007, 11:49
Location: 7th Level Of Hell - For Violent and Wicked Ones
Contact:

Re: Saga o Milesu Vorkosiganu

Unread post by -fallen-one- »

1. Krhotine Časti
2. Barrayar
3. Pripravnik Za Ratnika
4. Vorska Igra
5. Cetaganda
6. Ethan Od Athosa
7. Braća Po Oružju
8. Granice Vječnosti
9. Ples Zrcala
10. Pamćenje
11. Komarr
12. Građanska Dužnost
13. Zimoslavni Darovi
14. Diplomatski Imunitet
Image

"Hi, honey. Guess what I did at work today? I wore a bomb. A nuclear bomb in a field of flowers. I could get lucky. Tomorrow I could have a bigger bomb. I could kill... more people. Maybe innocent people. Children, maybe." - John Crihton
Dagi
Skriboman
Posts: 2320
Joined: 13 Mar 2004, 00:57
Location: Zagreb
Contact:

Re: Saga o Milesu Vorkosiganu

Unread post by Dagi »

ratchet wrote:Dagi teško da bi se zapovjednik čopora plačenika mogao službeno nazivati admiralom. To je više samododijeljeni naslov, a kao privatnik može sam pisati pravila i raditi stvari kako on hoće. S te strane sve štima, nije to vojska, bar ne ono što se pod tim podrazumijeva.
Štima. No, već i zdravi razum nalaže da se cappo di banda ne izlaže u prvom redu. No, kako rekoh...
Post Reply