Veronika Santo: Vrt pramčanih figura

Rasprave o knjigama, časopisima, fanzinima, stripovima, uglavnom svemu što se lista, a ima (ili nema) veze sa SF-om

Moderator: Ire

User avatar
Izitpajn
nobody
Posts: 4030
Joined: 10 Nov 2003, 17:42
Location: Sesvete Republjik
Contact:

Re: Veronika Santo: Vrt pramčanih figura

Unread post by Izitpajn »

Ostala mi je još zadnja priča za pročitati, sve ostale su mi briljantne osim "Čemu služe graničari?" za koju bih volio znati tko ju je napisao i zašto. Dok sam je čitao, imao sam dojam da ju je napackala zla sestra Veronike Santo, u slobodno vrijeme alkoholičarka ili nešto slično, koja se povremeno predstavlja kao spisateljica :x

Što se tiče svega ostalog, bogami, dva koplja ispred (gotovo) svega ovdje napisanog u zadnjih dvadeset godina. Neke stvari imaju patinu što nije uvijek dobro, ali definitvno postoji odmak od svega domaćeg što sam čitao, osim možda nekih stvari od Raosa.
Aleksandar Ziljak
Ancient
Posts: 959
Joined: 09 Apr 2004, 18:42

Re: Veronika Santo: Vrt pramčanih figura

Unread post by Aleksandar Ziljak »

Izitpajn wrote:Ostala mi je još zadnja priča za pročitati, sve ostale su mi briljantne osim "Čemu služe graničari?" za koju bih volio znati tko ju je napisao i zašto. Dok sam je čitao, imao sam dojam da ju je napackala zla sestra Veronike Santo, u slobodno vrijeme alkoholičarka ili nešto slično, koja se povremeno predstavlja kao spisateljica :x
Drago mi je da ti se zbirka sviđa. Znam da može biti razlika u ukusima, ali meni su "Graničari" OK. Što su tvoje primjedbe? Ovo pitam ozbiljno, a ne sarkastično ili što ja znam.

Malo pojašnjenje: prva verzija te priče izišla je u ALEF-u 26, iz kasne jeseni 1991. Moguće da je to malo ljudi u nas vidjelo i čitalo. Ova verzija je dopunjena, iako iskreno nisam pri radu na zbirci vadio staru i uspoređivao.
A. Ziljak
User avatar
uglib
Ancient
Posts: 501
Joined: 11 Sep 2006, 12:18

Re: Veronika Santo: Vrt pramčanih figura

Unread post by uglib »

Veronika mi je bila pravo ljetno osvježenje. Baš sam guštala i nijedna priča mi nije bila slaba, a kamoli loša.
Izdvojiti što mi se najviše svidjelo, teško... Možda U lov, u lov! ili Tragovi, ili U noć...
plavuše i vjernice definitivno bolje prolaze u životu, njih drugi čupaju iz govana
(J. Blažić)
Tomislav Sakic
The Q
Posts: 1042
Joined: 24 Nov 2004, 11:36
Location: Zagreb
Contact:

Re: Veronika Santo: Vrt pramčanih figura

Unread post by Tomislav Sakic »

Kad se Šiško sam ne reklamira....

http://www.glasistre.hr/?4001da0b7a747f ... 503,240745,,
KNJIGA ZA PLAŽU

Ženska snaga

Veronika Santo, »Vrt pramčanih figura«, zbirka SF priča, SFera, Zagreb, 2008.

Piše Davor ŠIŠOVIĆ
Veronika Santo piše znanstvenu fantastiku još od vremena Siriusa, za svoje priče je i nagrađivana, uvrštavana je i u antologije, no nakon višegodišnje pauze spisateljski se ponovno probudila prije godinu, dvije. Odluka zagrebačke udruge za znanstvenu fantastiku SFera da jednoj od najoriginalnijih domaćih žanrovskih spisateljica napokon objavi knjigu, hvale je vrijedan potez, a zbirka Vrt pramčanih figura daje presjek njenih najboljih starijih i novijih ostvarenja, koja su nastajala tijekom četvrt stoljeća.
Priče Santo pretežno su storije o ženskoj moći ili nemoći, o ženskoj snazi ili patnji, krhkosti i neslomljivosti, o snalaženju glavnih junakinja u više ili manje neprijaznome svijetu bliske budućnosti ili malo pomaknute sadašnjosti. Žene su u ovim pričama najčešće subjekti radnje, ali su ponekad i objekti, nesvjesne višedimenzionalnog pletiva koje oko njih grade formalni junaci priča; nedvojbenim, međutim, ostaje da se u priči sve zbiva zbog njih. U pričama lokalnijeg kolorita, po utjecaju na bit priče, ponekad se nadmeće i više generacija ženskih likova.
Već u prvoj priči, Duboke vode, sudbina nekoliko blisko povezanih žena prelama se u mreži burnih balkanskih događanja novijega doba, koja koincidiraju s njihovim osobnim tragedijama ili životnim lutanjima. Junakinje osobne probleme pokušavaju riješiti odlascima vidovnjacima i iscjeliteljima, a iz te se atmosfere magijskog i nadnaravnog rađaju turobne asocijacije na događanja u okolnom svijetu. Posljednje putovanje bećara Janike starija je autoričina priča u kojoj se klasični fantastični motivi utjelovljenja nečastivog u nekom prolaznom zemaljskom biću isprepliću s klasičnim znanstvenofantastičnim motivima putovanja kroz vrijeme.
Svemirski putnici što ostaju zarobljeni na živom planetu, na koji su bili prisiljeni sletjeti, akteri su priče U noć. Priča Daždevnjaci pak govori o snošljivosti spram drukčijeg, kroz parabolu o nenormalnosti koja je društveno nepoželjna dok je u manjini, ali kad zahvati većinu čovječanstva, postaje novi standard. Atmosferu harema na sultanovu dvoru izvrsno predočuje priča Ekstaza: Otomansko carstvo, 13. stoljeće, u kojoj se kao uljez pojavljuje prostor - vremenski putnik, slikar-najamnik, koji naručiteljima iz budućnosti za novac prenosi naslikane prizore iz davne prošlosti, ali u toj prošlosti djelomice i zaglavi. Priča Evici, s ljubavlju za junakinju ima žrtvu-osvetnicu u distopijskom svijetu manipulativne tehnologije i mutanata.
Priča Tragovi jedna je od najzanimljivijih u zbirci: smještena je u ozračje daleke budućnosti i vladavine militantnog režima čije specijalne vojne jedinice love i eliminiraju bića koja su, zapravo, oživljena stvorenja raznih vrsta stradalih u davno doba u prirodnim kataklizmama. Osim vrlo originalnog SF-motiva, ova priča sadrži i izvanredno postavljenu moralnu dvojbu glavne junakinje o pravu na život, čak i takvih stvorova koja, budeći se iz daleke prošlosti, u aktualnom vremenu imaju status monstruma.
Naslovna priča, Vrt pramčanih figura, pomalo borgesovski pripovijeda o pomorcu koji se iskupljuje za davni grijeh gradeći kriptografsku mapu za spas svoje duše. Otok u obliku leptira vrlo je atmosferska priča u kojoj glavne junakinje na nekom jadranskom otoku osobnu dramu proživljavaju u svjetlu drevne lokalne legende o ribama-ratnicima. O prikrivenim demonima ili prethodnicama osvajača iz drugih svjetova govori priča Čemu služe graničari, dok je glavni junak završne priče U lov, u lov! vanzemaljac koji se zabavlja zaposjedajući razne oblike zemaljskog živog svijeta.
Osim što su mnoge priče Santo u ovoj zbirci ženski osviještene, neke od njih nas, neovisno od te rodne polaznice, hoće i zavesti usmjeravanjem čitateljeve pažnje na stanovite okolnosti koje se, u žanru, čine poznatima, da bi izokretanjem perspektive dobile sasvim drugi predznak. Nijedna od ovih priča nije jednoznačna; nijedna nije rađena po formuli junak-problem-rješenje; putovi su njihovi razgranati, i zabavno ih je slijediti.
User avatar
LordShaper
The Q
Posts: 1063
Joined: 02 Jan 2008, 14:15

Re: Veronika Santo: Vrt pramčanih figura

Unread post by LordShaper »

Gledam na stranici Sfere ali ne piše koliko novaca košta...
Proud member of "Ireini najdraži ne-purgeri"

...and then Buffy staked Edward. The End
User avatar
Xaotix
The Source
Posts: 2852
Joined: 19 Apr 2005, 12:55
Location: Schrodingerova kutija

Re: Veronika Santo: Vrt pramčanih figura

Unread post by Xaotix »

Korice kažu, 99kn.
Mogu pogledati da li je imaju na zalihama i po kojoj cijeni, ako želiš. Ako se ne nađemo negdje u ZG, dostava na FFK. Z vuči poznato... :lol:
Randomness is strong with this one!
User avatar
LordShaper
The Q
Posts: 1063
Joined: 02 Jan 2008, 14:15

Re: Veronika Santo: Vrt pramčanih figura

Unread post by LordShaper »

Xaotix wrote:Korice kažu, 99kn.
Mogu pogledati da li je imaju na zalihama i po kojoj cijeni, ako želiš. Ako se ne nađemo negdje u ZG, dostava na FFK. Z vuči poznato... :lol:
Yeah, zvuči :fuch: Hm, hajde provjeri ima li je i da li je to ta cijena pa se ondak možda i dogovorimo za dostavu (s plaćanjem fkors :zubo: )
Proud member of "Ireini najdraži ne-purgeri"

...and then Buffy staked Edward. The End
Post Reply