Novi ministar turizma - esefičar!

Klubovi, fanzini, konvencije, sajtovi, Bogdaj veći kup ...

Moderator: Dagi

User avatar
niniane
Vampiruša
Posts: 2364
Joined: 14 Aug 2006, 11:05
Location: somewhere over the rainbow...

Re: Novi ministar turizma - esefičar!

Unread post by niniane »

davors wrote:
niniane wrote:Fali jedna strana?...
Ne fali, sve su na broju - prilog je imao četiri stranice, ali velike su fotke, a teksta malo.
Je, ne fali sad kad je Ire editirala post i ubacila i četvrtu... :vrag:

Tatjana Jamršak?... :x
Esefičari pod navodnicima?... :zbunj:
Đizus...
Ispadamo fakat... aaaaaa!!! :x Mislim, ono za Bujoldicu, ČEMU TO UOPĆE SPOINJATI, posebno na takav način?...
Mislim, od svih komentara, izvukoše one najgore...
Ljuti me ovo... jako...

A i koji je ono bio komentar na Bookaleti?... "bajsa su se na nosf-ovu forumu olako odrekli, ali istrijani će u budućnosti od njega napraviti esefični mit i legendu uz bok julesu vernu! već vidim trg u pazinu koji nosi njegovo ime, a pare iz ministarstva slijevaju na istrakon... hehe :)))" :scratch:
... characters, personalities, stories and larps...
User avatar
Ire
Phd In Horribleness
Posts: 6638
Joined: 04 Aug 2003, 18:51
Location: Zagreb

Re: Novi ministar turizma - esefičar!

Unread post by Ire »

niniane wrote:Je, ne fali sad kad je Ire editirala post i ubacila i četvrtu...
dokaži!
Instant Geek. Just Add Coffee.
User avatar
niniane
Vampiruša
Posts: 2364
Joined: 14 Aug 2006, 11:05
Location: somewhere over the rainbow...

Re: Novi ministar turizma - esefičar!

Unread post by niniane »

Ire wrote:
niniane wrote:Je, ne fali sad kad je Ire editirala post i ubacila i četvrtu...
dokaži!
:P :P :P
... characters, personalities, stories and larps...
Tomislav Sakic
The Q
Posts: 1042
Joined: 24 Nov 2004, 11:36
Location: Zagreb
Contact:

Re: Novi ministar turizma - esefičar!

Unread post by Tomislav Sakic »

davors wrote:Zločesti urednik bi, na osnovu rečenog u izjavama i forumima, tekst mogao opremiti naslovom "Sferaši proglasili Bajsa pacerom od pisca", a nakon toga tko bi od nas imao muda pisati projekte i javljati se za natječaje za državne novce?
Heh da... npr. kako je to Antičević (diplomatski) izveo? Vuk sit i koze na broju. Ne znam, ja preferiram Ziljkovu namćorastu istinu, pa makar krepao od gladi na ulici. (Ja, ne Ziljak... :D a znajuci ga, on uvijek kaze svoje, bez dlake na jeziku) Nema tih para.
User avatar
Xaotix
The Source
Posts: 2852
Joined: 19 Apr 2005, 12:55
Location: Schrodingerova kutija

Re: Novi ministar turizma - esefičar!

Unread post by Xaotix »

Ire wrote:i da definitivno nam je forum bio pod "prismotrom"
Mislim da je forum zasad još siguran.
Ukucaj u google "Damir Bajs SF" i vidi vraga.. treca stranica je Ire's corner office :lol:
Novinarka je bila toliko lijena da je apsolutno SVE dojmove fandoma pokupila s te stranice.
Izuzetak su jedino poimence navedeni "esefičari" u tekstu.

Ire, traži tantijeme! :vrag:
Randomness is strong with this one!
User avatar
Ire
Phd In Horribleness
Posts: 6638
Joined: 04 Aug 2003, 18:51
Location: Zagreb

Re: Novi ministar turizma - esefičar!

Unread post by Ire »

ovo s bujoldicom je s foruma
Instant Geek. Just Add Coffee.
Dagi
Skriboman
Posts: 2320
Joined: 13 Mar 2004, 00:57
Location: Zagreb
Contact:

Re: Novi ministar turizma - esefičar!

Unread post by Dagi »

davors wrote:Inače, meni je jedna stvar ovdje kriva - novinarka je doista jako dobro odradila posao, čak i puno bolje nego što se takve stvari u našim novinama inače rade - no kroz izjave nekih naših, i kroz neke navode ovdje na NOSF-u, ispalo bi (a zlonamjerni promatrači bi to vrlo lako izokrenuli kako im je volja) da su ljudi koji se danas u HR bave SF-om nekakva autistična sekta mrzovoljnika, mislim da bi naši susjedi rekli - namćora.
(...)
Slažem se s davorsom.

[rant]
Umjesto da smo kao SF zajednica sretni što su se masovni mediji raspisali o ovoj biografskoj pojedinosti ministra Bajsa, stavljajući to u citiranom članku u kontekst jednog vremena - Bajsove mladosti, odnosno prosperiteta "Siriusa" - većina postova u ovoj dretvi su, blago rečeno, neprijateljski nastrojeni, na način: bezvezni autor je ministar bilo čega, toliko je loše pisao SF da ga se treba odreći! Poruka koja se - nadam se, nehotično - odašilje jest: mi smo u getu, baš nam je dobro, imamo svoje kriterije za ući, a bogami i za izići! Tko nas nije dostojan, treba ga se preventivno odreći!

Zamisli da je obrnuto, pa da SF zajednica doživi hudu sudbu da - recimo, za konvencije - nekakvo ministarstvo, recimo turizma, dade kakvu crkavicu!? Pa nismo mi prosjaci! Još bismo morali valjda trpjeti nekakvog minornog pisca minijatura da nam dođe na kon i održi dozlaboga dosadnu govoranciju koja nema veze s eSeFom i literarnošću! Ili još gorje, da nam soli pamet kako je u doba "Siriusa" sve bilo bolje! Ne treba nam takav esefičar, ne treba nam takav ministar! Ne treba nam ministar, pa i da je dobio SFeru, jerbo znamo kako se, jel'te, SFere dijele! U ostalom, kakvo je to ministarstvo? Ma, sve da nam nature pare, treba ga odbiti! Ja ne bih uzeo novce ni da mi plati SFeraKonskog GoH-a!
[/rant]

Dragi suforumaši, gorni rant je točno ono do čega se dođe iščitavanjem svekolike ove dretve. :angel: Umjesto da smo, ponavljam, sretni što se mainstream populacija zainteresirala za hrvatski SF, ponavljam: hrvatski SF - ili, ako baš hoćete, domaći, jerbo je "Sirius" pokrivao cijelo područje nekadašnje države - čovjeka se ovdje raspinje na križ kao minornog autora. Sve to se zbiva baš u trenutku kad se hrvatski SF nastoji približiti kulturnoj matici, smišljeno i sustavno, pri čemu je svaki povod interesa šire javnosti dobro došao.

Eh sad, da je sva ova negativna vibra plod hipotetskog višegodišnjeg obijanja pragova pri rečenom Ministarstvu, gdje su siroti esefičari opetovano iskali pomoć u organiziranju konvencija i u razne druge svrhe, pa su nakupili odbijenica, a k tome je i ministar zglajzao, sve ovo bilo bi mi jasnim. No, kako stvari stoje, pilimo si granu koja niče iz debla, eda ne bismo slučajno na nju jednog dana sjeli!
:x
User avatar
Milena
The Q
Posts: 1316
Joined: 05 May 2007, 13:48
Location: tu i tamo
Contact:

Re: Novi ministar turizma - esefičar!

Unread post by Milena »

Dagi wrote: [rant]
(sam sadržaj ranta izrezan, tu je gore)
[/rant]
:cheers: :cheers: :cheers: :cheers: :cheers:

(Just for the record: ja mislim da ministrove priče nisu bogzna kaj, a nije ni članak u Globusu. Ali malo javne ekspozicije još nikom nije naškodilo. :D )
I blame Hemingway. Of course, I blame Hemingway for a lot of things. Still working out how to pin global warming on him. (Snarkhunter)
User avatar
ratchet
Ancient
Posts: 879
Joined: 19 Aug 2007, 21:04

Re: Novi ministar turizma - esefičar!

Unread post by ratchet »

Reklama mnogo znači. Možda i Strip agentu ili kako se već zove onaj izdavač uđe buba u uho uz sve te članke o ministru i SF-u
Čovjek je u potpunosti za religiju sve dok ne posjeti neku istinski religioznu zemlju. Nakon toga se svim srcem odjednom zalaže za kanalizaciju, mehanizaciju i zajamčenu minimalnu plaću.
Aldous Huxley
User avatar
Ire
Phd In Horribleness
Posts: 6638
Joined: 04 Aug 2003, 18:51
Location: Zagreb

Re: Novi ministar turizma - esefičar!

Unread post by Ire »

sve dok se esefičare prikazuje kao cirkuske frikove, ne vidim ništa fino i krasno u svemu tome ..
ja to ne vidim kao pokazivanje interesa za hrvatski sf već kao pokazivanje žutog novinarskog interesa za geekovski i nerdovski hobi državnog službenika, nešto čemu se zapravo podsmjehuje, a iskreno takvog prezentiranja sf-a u javnosti je već dovoljno ..
Instant Geek. Just Add Coffee.
User avatar
Xaotix
The Source
Posts: 2852
Joined: 19 Apr 2005, 12:55
Location: Schrodingerova kutija

Re: Novi ministar turizma - esefičar!

Unread post by Xaotix »

Ire wrote:sve dok se esefičare prikazuje kao cirkuske frikove, ne vidim ništa fino i krasno u svemu tome
Načekat ćemo se dok se stvar ne promijeni, jer se socijalne stigme ne mijenjaju preko noći.
A kako živimo u okruženju gdje samo frikovi čitaju bilo što osim novina i ovog-trena-omiljenog-pisca-nogometaša-i-manekenki, još ćemo se i načekati. No, to je potpuno druga tema.

Inače, čisto sumnjam da bi afirmativni tekst o "esefičarima" ikada prošao u novinama jer se takve stvari ne prodaju. Pogotovo kad su još vezane uz nekog političara.

Sto se samog Bajsa tiče, pisao je SF, i uspio je biti objavljen u Siriusu. Plus za njega. Treba vidjeti koliko mrzovoljnika pljuje po njemu jer njima to nije uspjelo. :zubo:
Pjeva karaoke? Bez obzira što mislili o karaokama, opet je to neki plus, jer pokazuje da čovjek nema metlu u guzici i ponaša se normalno. Ne trebaju baš svi političari u slobodno vrijeme obrezivati voćnjake i braniti dignitete.

Zamislite kakvi bi tek naslovi bili da je Bajs bio LARPer ili da je igrao AD&D? :lol:

@ Ire: "Bujoldicu za Ministricu" se nalazi u komentarima na tvom blogu. Kažem ti da se novinar/ka nije makla dalje od prvih 5 rezultata u Googleu. Toliko o istraživanju.
Randomness is strong with this one!
Dagi
Skriboman
Posts: 2320
Joined: 13 Mar 2004, 00:57
Location: Zagreb
Contact:

Re: Novi ministar turizma - esefičar!

Unread post by Dagi »

Ire wrote:sve dok se esefičare prikazuje kao cirkuske frikove, ne vidim ništa fino i krasno u svemu tome ..
Ne znam što u citiranom tekstu upućuje na "cirkuske frikove". Misliš na naslovnicu gdje je ministar ukomponiran u rani Star Trek?
Ire wrote:ja to ne vidim kao pokazivanje interesa za hrvatski sf već kao pokazivanje žutog novinarskog interesa za geekovski i nerdovski hobi državnog službenika, nešto čemu se zapravo podsmjehuje, a iskreno takvog prezentiranja sf-a u javnosti je već dovoljno ..
Podsmjehivanje ili ne, mislim da bilo kakav interes široke javnosti za hrvatski SF dobro dođe. To jest, ako se zbilja želi približiti domaću znanstvenu fantastiku široj javnosti.

Uzgred, ministar je dužnosnikom, a ne pukim službenikom.
User avatar
Ire
Phd In Horribleness
Posts: 6638
Joined: 04 Aug 2003, 18:51
Location: Zagreb

Re: Novi ministar turizma - esefičar!

Unread post by Ire »

@ Ire: "Bujoldicu za Ministricu" se nalazi u komentarima na tvom blogu.
:zbunj: viš, nisam skužila. a jesu našli izvor iz kojeg će prepisivat: moj blog :dum:
Ne znam što u citiranom tekstu upućuje na "cirkuske frikove".
to je cjelokupni dojam cijele ove farse.
a teoretičari zavjere bi rekli: vidi opet spin sanaderove vlade .. zahvaljujući esefičnoj "indiskreciji" ministra bajsa vrlo je brzo (i nekima prikladno) zaboravljena jedna druga indiskrecija, kad je rekao da ionako nitko u vladi nije stručnjak za ono što bi trebao biti, direktno pokopavši sanaderove izjave o stručnoj vladi.
ali to je politika, a svi znamo što ona radi u fušu ...
i zato mi sve ovo ide na džigericu, štono bi se reklo.
Uzgred, ministar je dužnosnikom, a ne pukim službenikom.
votever
Instant Geek. Just Add Coffee.
User avatar
Xaotix
The Source
Posts: 2852
Joined: 19 Apr 2005, 12:55
Location: Schrodingerova kutija

Re: Novi ministar turizma - esefičar!

Unread post by Xaotix »

Ire wrote:... a teoretičari zavjere bi rekli: vidi opet spin sanaderove vlade...
Da je vlast barem upola dobra u svom poslu kao što je dobra u upotrebi medija i psihologiji mase...
Ali tu si u pravu. S obzirom na to kako vlada kontolira način na koji je prikazana u medijima, nitko ne bi nikad uspio spomenuti Bajsove hobije da im to ne odgovara za stvaranje slike o sebi i skretanje pažnje s bitnih stvari.
Da li to postižu sa Čobankovićem u raftu, ili s Bajsom u Star Trek uniformi, potpuno im je svejedno.

Iz tog kuta ,zanimljivo pitanje bi bilo da li bi uopće postavili Bajsa za ministra da je umjesto pisanja bavio haklom na livadi (di si sad, Muldere?).
Ire wrote:... a jesu našli izvor iz kojeg će prepisivat: moj blog
Htjela ti ili ne htjela, ipak si relevanti autoritet za SF u Hrvata :lol:
Randomness is strong with this one!
Post Reply